Науке и научне дисциплине > Физичка антропологија

Где се налазе мошти деспота Стефана Лазаревића?

<< < (2/5) > >>

goca 11:
Поштовани,Никола Вук,
пажљиво сам прочитала Ваше одговоре и ценим Ваш труд и време које сте потрошили на њих.
Али и Ви и ја  знамо да они који верују да су деспотове мошти у Копорину,одлазиће да се на њима моле у Копорин,
а они који верују да су у Манасији одлазиће на молитву у Манасију.

НиколаВук:

--- Цитат: goca 11  Јун 07, 2018, 12:02:56 пре подне ---Поштовани,Никола Вук,
пажљиво сам прочитала Ваше одговоре и ценим Ваш труд и време које сте потрошили на њих.
Али и Ви и ја  знамо да они који верују да су деспотове мошти у Копорину,одлазиће да се на њима моле у Копорин,
а они који верују да су у Манасији одлазиће на молитву у Манасију.

--- Крај цитата ---

Слажем се, као што сам рекао, људима нико не може да забрани да у нешто верују, али исто тако се не могу ниподаштавати резултати озбиљног научног рада због нечије повређене сујете.

Nebo:
На празник Вазнесења Господњег, 6. јуна, замироточила је икона Светог деспота Стефана Лазаревића кад су је војници преузели из Вазнесенског храма да је носе током литије улицама Београда.



Икона, иначе, стално је изложена у Вазнесенском храму, заједно са честицом моштију Светог деспота Стефана.

http://www.novosti.rs/вести/насловна/репортаже.409.html:799141-CUDO-U-BEOGRADU-NA-SPASOVDAN-Na-ikoni-se-pojavile-suze-kad-su-je-vojnici-podigli-a-vernici-se-plase-da-je-to-los-znak-VIDEO


Златан:
Ово је новина. Био сам два пута у манастиру Копорин и поклонио се моштима за које се верује да припадају Св. деспоту Стефану Лазаревићу. Ако има свих ових цитата и днк анализе који упућују на Манасију, није ми јасно зашто би Црква тврдо инсистирала на томе, да су мошти у Копорину. И један и други манастир су наше велике светиње и историјско наслеђе. Какве везе има? Да ли имамо неког на форуму из света Цркве да нам појасни њихов став... ?

НиколаВук:

--- Цитат: Златан  Јун 11, 2019, 12:05:34 поподне ---Ово је новина. Био сам два пута у манастиру Копорин и поклонио се моштима за које се верује да припадају Св. деспоту Стефану Лазаревићу. Ако има свих ових цитата и днк анализе који упућују на Манасију, није ми јасно зашто би Црква тврдо инсистирала на томе, да су мошти у Копорину. И један и други манастир су наше велике светиње и историјско наслеђе. Какве везе има? Да ли имамо неког на форуму из света Цркве да нам појасни њихов став... ?

--- Крај цитата ---

Мислим да је до тога што им је тешко да признају да су погрешили али и због самог копоринског култа који је стекао своју традицију светачких моштију те ни игуману манастира ни надлежном епископу не одговара да кажу како то ипак нису деспотове мошти. Сличан случај је могућ чак и са моштима Св. Саве за које званично стоји прича о спаљивању на Врачару 1594. године, међутим постоји могућност да су оне тајно пренете из Милешеве у манастир Куманицу непосредно пре доласка Турака по њих и да се крију под именом Св. Григорија Куманичког, иначе потпуно непознатог светитеља за кога се тврди да је "српски просветитељ и бивши архиепископ“, па чак да потиче „од свете и богоизабране лозе Немањића“ (?!). Ако би се научним методама утврдило да то заиста јесу мошти Св. Саве и да нису спаљене, добар део светосавског култа који почива на наративу о њиховом спаљивању би био урушен, а то Црква свакако не жели.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију