Аутор Тема: Мириловићи I2-CTS10228>Z17855>PH3414  (Прочитано 96914 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #120 послато: Август 26, 2016, 11:17:36 поподне »
Према предању Жарковића ( http://zarkovici.com/ ), њихов родослов иде овако:

Мркша Мркшић (или Мркшин) био је властелин и жупан у време цара Душана, како у предању стоји, у области на којој се данас простире град Косјерић са својом околином. Ктитор је Манастира Вазнесења Господњег, у народу познатијег као Мркшина Црква. „Градња манастира започета је 1335 а освећен 1342 године. При манастиру је основана и штампарија у којој је године 1562 штампано четверојеванђеље. Сачувано је и налази се у Царском Музеју у Петрораду, у коме је и Цветни Триод (1566) и још неке књиге штампане у овој штампарији...“ Манастир су, 1567. године, разорили Турци, а 2009. године Епархија Жичка донела је одлуку о обновљењу манастира.
Мркша је имао синове Жарка и Петра (о коме нема даљих података о потомству).

Жарко, син Мркше Мркшића, жени се Теодором Дејановић, сестричном цара Душана. Био је намесник Зете и севастократор (чувар царског печата) код цара Душана, а после и код цара Уроша. Из њиховог брака рађа се син, коме дају име Мркша. Жарко гине 1372. године приликом покушаја Николе Алтомановића да на превару убије кнеза Лазара. Кнез Лазар бива том приликом рањен, док његови верни пратиоци, међу којима и Жарко, гину. Ово је историјски познат догађај:
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%90%D0%BB%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B ,
с тим што је Жарко наведен као „Мерешић“ (Meresich). Сима Ћирковић, коментаришући Мавра Орбина („Краљевство Словена“), истиче да презиме Мерешић није познато у другим изворима тога доба, али подсећа на презиме Мркшић, чиме би се могло везати за властелина Жарка Мркшића са ушћа Бојане. Ћирковић, међутим, напомиње да није јасно како је властелин Жарко могао доспети у пратњу кнеза Лазара. Објашњење можда даје предање о пореклу Мркшића из косјерићког краја, као и чињеница да су велможи мењали место живота у зависности од политичких прилика, пронија и поседа које су уживали, смењивања владара и промена њихових територија и сличних разлога уобичајених у средњем веку. Додајем и могућност евентуалног лошег написа или неправилног читања изворног Орбинијевог рада (Meresich уместо Mercsich).

Жарков син Мркша Жарковић, имаo je десетaк година кад му је отац погинуо. Одраста у кући Дејановића, својој ујчевини. Као српски племић владао је деловима некадашњег Српског царства, и то градовима Валона, Берат, Канина и Пирг, на југу данашње Албаније све до своје смрти 1414 године. Жени се Руђином (1391 г), кћерком Балше II. Мркша и Руђина рађају осморо синова, од којих је најмлађи понео име Жарко.
Жарко Мркшин долази у Пивску област (Недајно). Ту Жарковићи остају све до данашњих дана. Имају и данас нека историјска документа, а чували су чак и топуз шестоперац и сабљу Жарка, војсковође цара Душана, све до 1942 године, када је немачка окупаторска војска, однела или уништила добар део овога блага.

„Жарковићи. Повећа породица од око 15 кућа на Недајном, гдје живе од давнина. Славили су Јовањдан. О њиховом поријеклу постоје двије верзије предања. По једној су они од Браниловића, из Плужина, па су се на Недајно населили као на свој првобитни катун. По другој верзији, Жарковићи су са Челикова Поља, гдје су живјела браћа Челик и Жарко, па се први потурчио и одржао имање, а други одселио под тада пусти Ивовац, раскрчио шуму и настанио се...“
http://www.poreklo.rs/2015/10/18/poreklo-sadasnjih-pivskih-porodica/
Жарковићи су најстарија породица на Недајном, где су подигли и цркву Светога Јована.

Пивљански Жарковићи сматрају да су Жарковићи у Срђевићима и Храсном њихови огранци, односно такође потомци Жарка Мркшића. У Срђевићима су подигли задужбину – цркву Светог Николе, а у Храсном – цркву Рођења Светог Јована.

На сајту „Српске дијаспоре“ стоји:

„Žarkovići su nekad živeli u Srđevićima, na osojnoj strani Gatačkog polja, ali su se povukli u Bodežišta zbog turskog zuluma. Po predanju, ovde je u vreme Baja Pivljanina živeo knez Žarković. Kao uspomena na njega ostala je, u ruševinama, “kula Žarkovića”, pored takođe znamenite “kule čengića”, u istom mestu. I u Gornjem Hrasnu kod Lјubuškog, u zaseoku Vlaka, ima Žarkovića. Za njih se kaže da su bili turski kmetovi i da su jedva izbegli islamizaciju, ali su kasnije bili pokatoličeni…
Isti su rod sa Komadima, Đogama i Medanima. Doselili su se pre tri veka iz Mirilovića i svi su nekad slavili Jovanjdan.“

Дакле, по братственом предању, Жарковићима би требало да су сродни херцеговачки родови: Комад, Ђого и Медан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #121 послато: Август 26, 2016, 11:18:19 поподне »
Знамо да има тестираних родова Мириловића – динарска северна. Да ли постоји веза Мириловића са Жарковићима, вероватно ће показати резултати тестираних у Херцеговини овог пролећа.

Могући занимљиви били би резултати:
- Ђого, Горњи Поплат (Столац), Јовањдан, од Капора, а ови су Мириловићи; крајем 14. века из Македоније су се доселили најпре у област Полимља, па у Риђане, Бањане и затим у Билећу (Мириловићи),
- Елезовић, Чапљина, Матијевдан; требало би да су од Мириловића, сродни Меданима, Буквићима и Ђогама,
- Медан, Храсно (Убоско, Мириловићи), Јовањдан, од Мириловића,
- Буквић, Убоско (Љубиње), Свети Јован,
- Круљ (старо презиме Капор), Ранковци (Љубиње, Мириловићи), Јовањдан, од Риђана.

Питања која ми се мотају по глави:
да ли Жарковићи из Пиве имају везе с Жарковићима из источне Херцеговине, и
је ли, можда, Мркша, родоначелник Мркшића - Жарковића био од племена Мириловића...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #122 послато: Август 26, 2016, 11:38:53 поподне »
Знамо да има тестираних родова Мириловића – динарска северна. Да ли постоји веза Мириловића са Жарковићима, вероватно ће показати резултати тестираних у Херцеговини овог пролећа.

Могући занимљиви били би резултати:
- Ђого, Горњи Поплат (Столац), Јовањдан, од Капора, а ови су Мириловићи; крајем 14. века из Македоније су се доселили најпре у област Полимља, па у Риђане, Бањане и затим у Билећу (Мириловићи),
- Елезовић, Чапљина, Матијевдан; требало би да су од Мириловића, сродни Меданима, Буквићима и Ђогама,
- Медан, Храсно (Убоско, Мириловићи), Јовањдан, од Мириловића,
- Буквић, Убоско (Љубиње), Свети Јован,
- Круљ (старо презиме Капор), Ранковци (Љубиње, Мириловићи), Јовањдан, од Риђана.

Питања која ми се мотају по глави:
да ли Жарковићи из Пиве имају везе с Жарковићима из источне Херцеговине, и
је ли, можда, Мркша, родоначелник Мркшића - Жарковића био од племена Мириловића...?

Елезовићи су већ тестирани као припадници хаплогрупе Р1а,а поред набројаних је тестиран и један Капор.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #123 послато: Август 27, 2016, 12:43:45 пре подне »
Елезовићи су већ тестирани као припадници хаплогрупе Р1а,а поред набројаних је тестиран и један Капор.
Ти православни Елезовићи у Бањанима (Церовица) који славе Аранђеловдан имају друго предање.
Види књигу Светозара Томића о Бањанима (стр. 378).

Елезовићи који се броје у род Мириловића су муслимани.
« Последња измена: Август 27, 2016, 09:39:30 пре подне админ »
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #124 послато: Август 27, 2016, 01:37:53 пре подне »
Према подацима које сам прикупио из разних извора, порекло и веза појединих родова из братства Капор/Мириливић требало би да изгледа овако:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #125 послато: Август 27, 2016, 01:58:54 пре подне »
- Елезовић, Чапљина, Матијевдан;
Овај би можда могао бити повезан са онима у Бањанима (R1a)?
Овако је писао Томић:
"Елезовићи славе Арханђелов дан а прислужују Матијев дан (девети дан по Св. Арханђелу). Нема разлике између славе и преславе у обредима. Оба се празника једнако прослављају."

Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #126 послато: Август 27, 2016, 03:49:19 поподне »
а шта имамо за Mицете ?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #127 послато: Август 27, 2016, 08:12:01 поподне »
а шта имамо за Mицете ?

Нема баш много тога у литератури. Углавном је оно што се зна већ написано у коментарима на Пореклу: http://www.poreklo.rs/2012/02/26/mi%C4%8Deta/

Ево шта о њима пише Љубо Михић:
Мичете су из Чавша у Попову пољу купиле читлук у Пенаве 1880. године и доселиле у Банчиће. Миленко Филиповић о поријеклу становништва у Чавшу пише: „Мичете су поријеклом из Храсна. Вјерује се да су Мичете, Буквићи и Медани, Ђоге, Жарковићи и Номади по Горњем Храсну сви један род и поријеклом од Денда из Храсна" (212,186). У литератури се често замјењује поријекло од Денда и Капора из Мириловића. Како смо установили то је једно братство. Мичете потичу од потомака кнеза Мирила.

Недалеко од Требиња налазе се остаци средњовјековног града Мичевца који је у XV вијеку, према легенди, подигао неки војвода Мичета. Можда постоји нека веза у сродству између Мичета и војводе Мичете.



Божидар Кљајевић у књизи "Велики српски родови у Херцеговини" сматра их потомцима шестог сина кнеза Мирила и наводи да их неки сматрају огранком Круља.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #128 послато: Август 27, 2016, 08:59:14 поподне »
вероватно су се прво презивали Мичетић

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #129 послато: Август 29, 2016, 01:10:44 поподне »
Према предању Жарковића ( http://zarkovici.com/ ), њихов родослов иде овако:

Ja sam možda prevideo, ali da li je na tom sajtu dostupan i pun rodoslov Žarkovića? Konkretno, zanimalo bi me kako su od navedenog Žarka stigli do recimo 19. veka (dalje već mogu da pretpostavim). U slučaju da tih podataka nema, onda mi nije jasno kako autori stranice zaključuju poreklo od vlastelina ako im fali 300 godina između --- prezime i lokacija, po mom mišljenju, nisu ni približno dovoljni da bi se definitivno tvrdilo poreklo od neke znamenite porodice.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #130 послато: Август 29, 2016, 02:16:23 поподне »
Ja sam možda prevideo, ali da li je na tom sajtu dostupan i pun rodoslov Žarkovića? Konkretno, zanimalo bi me kako su od navedenog Žarka stigli do recimo 19. veka (dalje već mogu da pretpostavim). U slučaju da tih podataka nema, onda mi nije jasno kako autori stranice zaključuju poreklo od vlastelina ako im fali 300 godina između --- prezime i lokacija, po mom mišljenju, nisu ni približno dovoljni da bi se definitivno tvrdilo poreklo od neke znamenite porodice.

Колико сам чуо од самих Жарковића (ових из Пиве), они имају неки свој родослов. Требало би да га има код себе и отац Теофан из Острога. Не знам зашто га нису поставили на сајту. Наравно, не верујем да у родослову имају комплетну везу са Жарковићима из 14. и 15. века. Ни много млађи родови немају потпун родослов без рупа (чак ни краљевска кућа Црне Горе, нпр, а камо ли остали). Ради се о усменом предању о пореклу од средњевековних Мркшића-Жарковића, у које можемо да верујемо, а и не морамо.

Оно што је мени овде занимљиво је родовска веза између Жарковића из Пиве и оних из Херцеговине. Иако пивљански својакају херцеговачке као свој огранак, није искључено ни да је обрнуто. У крајњем, можда и нису сродни, иако их везује исто презиме, иста слава и географска близина. Веза са средњевековним Жарковићима није немогућа, нарочито што међу Жарковићима постоји јака традиција о њој.
 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #131 послато: Август 29, 2016, 02:27:52 поподне »
Ja sam možda prevideo, ali da li je na tom sajtu dostupan i pun rodoslov Žarkovića? Konkretno, zanimalo bi me kako su od navedenog Žarka stigli do recimo 19. veka (dalje već mogu da pretpostavim). U slučaju da tih podataka nema, onda mi nije jasno kako autori stranice zaključuju poreklo od vlastelina ako im fali 300 godina između --- prezime i lokacija, po mom mišljenju, nisu ni približno dovoljni da bi se definitivno tvrdilo poreklo od neke znamenite porodice.
Наравно да се то не може утврдити. Биће да су Мириловићи. Нека их предања везују за акцију против сењских ускока, гдје су заједно са Брстинама, Мандрапама и Маслаћима побили неке ускоке и за то од Турака добили неку земљу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #132 послато: Август 29, 2016, 03:19:34 поподне »
Наравно да се то не може утврдити. Биће да су Мириловићи. Нека их предања везују за акцију против сењских ускока, гдје су заједно са Брстинама, Мандрапама и Маслаћима побили неке ускоке и за то од Турака добили неку земљу.

Иначе, кад смо код Маслаћа, и њих неки везују за Мириловиће. Божидар Кљајевић о њима пише: "МАСЛАЋИ, муслимани и православни у херцеговачким селима Храсну, Хутову, Чавашу, Прењу, Аладинићима доселили су из Попова, старином су од братства Круља, славе Св. Ђурђа.". Круље опет неки рачунају као огранак Мириловића, па онда ту спадају и Маслаћи.

Од Маслаћа потичу и МАСЛАРЕВИЋИ, католици у Ораховом Долу.

Ево још неких родова који нису приказани на стаблу које сам раније послао, а спадају у братство Мириловиће или шире, у братство Рајковића-Капора:

  • БАЛТЕ (Балтићи) у Благају и Љубињу, мисле да су староседеоци, најстарија породица у овом крају, муслимани. Балте су живели у Бијењи код Невесиња, па су преселили касније у Мостар. Пореклом су од братства Балтића који су старином од братства Капора.
  • КРМЕК у Мостару, католици, други назив им је братство Топаловићи, живе у Горњем и Доњем Дријену код Неума, доселили из Храсна, звали су се Маслаћи и славили су Св. Трифуна, старином су од братства Круља.
  • ПАШИЋИ муслимани из братства Мириловића, огранак Михића из Горњег Храсна где су живели у засеоку Поткула (Под Кулом). Живе у Мостару и Бивољу брду.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #133 послато: Август 30, 2016, 09:51:26 пре подне »
Иначе, кад смо код Маслаћа, и њих неки везују за Мириловиће. Божидар Кљајевић о њима пише: "МАСЛАЋИ, муслимани и православни у херцеговачким селима Храсну, Хутову, Чавашу, Прењу, Аладинићима доселили су из Попова, старином су од братства Круља, славе Св. Ђурђа.". Круље опет неки рачунају као огранак Мириловића, па онда ту спадају и Маслаћи.

Од Маслаћа потичу и МАСЛАРЕВИЋИ, католици у Ораховом Долу.

Ево још неких родова који нису приказани на стаблу које сам раније послао, а спадају у братство Мириловиће или шире, у братство Рајковића-Капора:

  • БАЛТЕ (Балтићи) у Благају и Љубињу, мисле да су староседеоци, најстарија породица у овом крају, муслимани. Балте су живели у Бијењи код Невесиња, па су преселили касније у Мостар. Пореклом су од братства Балтића који су старином од братства Капора.
  • КРМЕК у Мостару, католици, други назив им је братство Топаловићи, живе у Горњем и Доњем Дријену код Неума, доселили из Храсна, звали су се Маслаћи и славили су Св. Трифуна, старином су од братства Круља.
  • ПАШИЋИ муслимани из братства Мириловића, огранак Михића из Горњег Храсна где су живели у засеоку Поткула (Под Кулом). Живе у Мостару и Бивољу брду.
Маслаћи у Храсну су католици и то сигурно.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #134 послато: Август 30, 2016, 07:22:37 поподне »
Маслаћи у Храсну су католици и то сигурно.

Верујем да је тако и ја сам уочио сличне грешке у поменутој Кљајевићевој књизи. Приметио сам да је стављао одредницу "муслимани и православни" готово иза сваког презимена из рода Мириловића.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #135 послато: Септембар 04, 2016, 09:58:23 поподне »
Да ли је неко упознат са херцеговачким родовима Томић и Шкрба који би могли припадати братству Мириловића? Има једно предање које ме принично збуњује. У раду Петра Шобајића “Дабарско Поље у Херцеговини”, који је написао на основу истраживања спроведених 1926. године, и у књизи Ристе Милићевића „Херцеговачка презимена“, наведена је веза Михића из Подкома, који су огранак братства Мириловића, и неких Томића. Код Шобајића пише следеће:
 

“Михићи - 6 кућа - су из Храсна код Стоца. Дошао Петар под Ком у Дабар око 1860. на земљу Караџину и имао Мира и Спасоја. Славе Јовањдан. У Храсну се презивали Томићи. Побију неке Турке, али и они изгину, остао Михо, и они су од њега, Михо имао седам синова, који убију агу, па се разбегну, дођу на Комање Брдо и један ту остане, а један оде у До и његови се потомци прозову Шкрбе. С Комањег Брда пређу у Дабар. Има их у Кобиљ-Долу, Дабрици, и Локвама код Стоца. Славе Јовањдан. Имали су тапије на Кладово Брдо у Загорју, старе 250 година.”
Верујем да је Милићевић везу између Михића и Томића преузео директно из Шобајићевог рада. Можда грешим али чини ми се да је овде некаква забуна у питању. Делује као да су измешана предања Мириловића (седам синова) и Михића. Ни једно друго породично предање за које ја знам не памти везу Томића и Михића из Горњег Храсна, а разговрао сам и лично са Михићима из Поткома. Једина веза која би се могла уочити је да се управо син Михе Кнежића који је иселио у Потком звао Томо, да је убио Турчина и због тога избегао из Горњег Храсна. Сви Михићи из Поткома су његови потомци па може бити да су их зато називали Томићима.


Иначе, једини Томићи православци у Херцеговини које помиње Ристо Милићевић у истој књизи славе Ђурђевдан, за разлику од Михића из Горњег Храсна који сви славе Јовањдан као и њихови остали братственици Мириловићи, тако да ни овај податак не иде у прилог изреченој тврдњи о вези Томића и Михића, па се чини да нема никаквог основа за веровање у њену истинитост.

Што се тиче Шкрба, ни о њима нисам нигде нашао нешто више података нити неку везу са Михићима или Мириловићима. Видим да славе Јовањдан и да су неки од њих из Храсна где је матица Мириловића, па је ту нека веза и могућа. Један од њих је обухваћен тестирањем у оквиру „Херцеговачког ДНК подухвата“, па се надам да ће онда бити јасније да ли веза постоји.

Дакле, има ли неко нека сазнања о овим родовима?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #136 послато: Октобар 23, 2016, 07:24:24 поподне »
није на одмет стр.195

ЋуроТошић; ДОЊОВЛАШКИ РОДОВИ ВЛАХОВИЋ И МИРИЛОВИЋ У ИСТОЧНОЈ ХЕРЦЕГОВИНИ

http://radoviff.org/fileadmin/radovi/Radovi%205.pdf

Ван мреже Драган Т. Мирило

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #137 послато: Октобар 29, 2016, 04:17:13 поподне »
Према подацима које сам прикупио из разних извора, порекло и веза појединих родова из братства Капор/Мириливић требало би да изгледа овако:



Поздрав Велиборе.

Како бих могао да утврдим порекло мог презимена  од ког су од синова Мириловића? Да ли би била довољна генетичка истраживања?

Постоје два могућа правца куда су моји преци дошли у северну Далмацију, један је из дрнишког краја (село Мирловић Загора и Поље) а други је из правца Коренице (преко Лике). Ово насељавање преко Лике предводио је лично сердар Стојан Јанковић...
Најстарији предак који је рођен у Жегару (северна Далмација) је Петар, рођен 1730, године. Вероватно се Петров отац (Радојица Мириловић?) или деда доселио у те крајеве.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #138 послато: Октобар 29, 2016, 04:57:14 поподне »
Поздрав Велиборе.

Како бих могао да утврдим порекло мог презимена  од ког су од синова Мириловића? Да ли би била довољна генетичка истраживања?

Постоје два могућа правца куда су моји преци дошли у северну Далмацију, један је из дрнишког краја (село Мирловић Загора и Поље) а други је из правца Коренице (преко Лике). Ово насељавање преко Лике предводио је лично сердар Стојан Јанковић...
Најстарији предак који је рођен у Жегару (северна Далмација) је Петар, рођен 1730, године. Вероватно се Петров отац (Радојица Мириловић?) или деда доселио у те крајеве.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #139 послато: Октобар 29, 2016, 05:01:26 поподне »
Не знам да ли би помогао текст Ђуре Тошића "Доњовлашки родови Влаховић и Мириловић у Источној Херцеговини"? Мислим, због праћења порекла и каснијих миграција. Имам текст у ПДФ верзији, па ако треба да пошаљем, јавите се.