Аутор Тема: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима  (Прочитано 5125 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« послато: Август 16, 2017, 03:15:44 поподне »
У скорашњем анонимном истраживању хаплотипова на простору северне, централне и јужне Србије видели смо да се појављује у свакој од ових области и неколико њих који припадају овим подгранама Ј1 хаплогрупе. За њих је карактеристично да се готово потпуно могу везати за Арапе, нарочито за арапску демографску експанзију са Арабијског полуострва од појаве ислама па надаље. Поред анонимних резултата са поменутог истраживања, сличан хаплотип се појављује и у САНУ истраживању, о чему ће даље бити више речи. Оно што је карактеристично је да анонимни FGC11/FGC12 из истраживања за северну, централну и јужну Србију нису блиски међусобно, нити хаплотипу са САНУ истраживања.

Поставља се питање, откуд ова типично арапска подграна међу Србима? Прво што пада на памет је фамозно "право прве брачне ноћи" турских феудалаца са обесправљеном рајом, али и разни ратни походи и гушења устанака, и неизбежно насиље повезано са њима, за време турских освајања и њихове владавине. Међутим, мени није познато да су турске спахије, аге и бегови били у било каквој мери арапског порекла, или да су у балканским походима коришћене арапске трупе. Блискост хаплотипа са САНУ истраживања можда говори у прилог ранијег, преотоманског досељавања Арапа на Балкан. Ово је могло да се догоди и за време византијске владавине, јер је Византија водила вишевековне борбе са Арабљанима на простору Мале Азије и Блиског Истока, па није немогуће да је неко заробљено арабљанско становништво насељено на Балкан, од чега данас постоји малобројно али ипак речито присуство подграна FGC11/FGC12 у Србији.

Захваљујем Сими на анализи присуства ових подграна у Србији, коју ми је послао приватном поруком.
« Последња измена: Јул 24, 2018, 02:36:28 поподне Број 1 »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #1 послато: Август 16, 2017, 03:57:31 поподне »
Поставља се питање, откуд ова типично арапска подграна међу Србима? Прво што пада на памет је фамозно "право прве брачне ноћи" турских феудалаца са обесправљеном рајом, али и разни ратни походи и гушења устанака, и неизбежно насиље повезано са њима, за време турских освајања и њихове владавине.

И мени је то прво пало на памет.

Захваљујем Сими на анализи присуства ових подграна у Србији, коју ми је послао приватном поруком.

Да ли би бар део те анализе могао да се објави на овој теми?  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #2 послато: Август 16, 2017, 04:28:52 поподне »
Блискост хаплотипа са САНУ истраживања можда говори у прилог ранијег, преотоманског досељавања Арапа на Балкан. Ово је могло да се догоди и за време византијске владавине, јер је Византија водила вишевековне борбе са Арабљанима на простору Мале Азије и Блиског Истока, па није немогуће да је неко заробљено арабљанско становништво насељено на Балкан, од чега данас постоји малобројно али ипак речито присуство подграна FGC11/FGC12 у Србији.

Рекао бих да је у питању неко померање становништва још пре доласка Османлија, пре него право прве брачне ноћи. У случају овог другог бих очекивао међу Србима више хаплогрупа/подграна које се могу наћи на простору Анадолије, а не Леванта, мада све је могуће.
« Последња измена: Јул 24, 2018, 02:37:11 поподне Број 1 »

Jelic

  • Гост
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #3 послато: Август 16, 2017, 04:32:44 поподне »
Рекао бих да је у питању неко померање становништва још пре доласка Османлија, пре него право прве брачне ноћи. У случају овог другог бих очекивао међу Србима више хаплогрупа/подграна које се могу наћи на простору Анадолије, а не Леванта, мада све је могуће.

Тачно. Разноврсност таквих грана није довољна код нас за такву опцију.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #4 послато: Август 16, 2017, 04:45:27 поподне »
Није било права прве брачне ноћи код Османлија, то је шеријатски строго забрањено. Муслиман не смије присилити на сексуални однос слободну немуслиманку која је лојална грађанка исламске државе (ако је силује, одмах слиједи смртна казна), смије одвести у харем само женске чланове породица ратника који су се борили против исламске војске. А те жене што би завршиле у харему, никад више нису пуштане назад међу хришћане, него су кориштене као "машине" за рађање нових ратника.
А бесправних силовања свакако јесте било, само што су та силовања углавном вршили исламизирани Срби и остали Балканци, а трудноћа узрокована таквим злодјелом аутоматски би била прекинута абортусом. Неријетко би дотичну несрећницу и убио мушки члан породице, сматрајући да тако пере породичну част.

Значи да Ј1 међу Србима може потицати само од неке давне предосманске арапске миграције. Могуће је да је било хришћанских Арапа који су бјежећи пред исламским освајањима нашли уточиште на Балкану и ту се словенизирали. У вријеме периода Праведних Халифа било је јако много хришћана међу Арапима.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #5 послато: Август 16, 2017, 06:04:36 поподне »
Да ли би бар део те анализе могао да се објави на овој теми?  :)

"Никола, погледао сам хаплотипе FGC11. Та грана је баш изразито арапска, практично нема никаквих ванарапских грана, па су према томе и преци наших FGC11 по свему судећи Арапи. Наравно остаје питање када и како.
« Последња измена: Јул 24, 2018, 02:56:14 поподне Број 1 »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #6 послато: Август 16, 2017, 06:11:29 поподне »
Prema Viktarovom stablu FGC11 je star oko 4500 godina od sadašnjeg trenutka (znači da bi vreme nastanka bilo oko 2500 pr n e), a njegova podgrana FGC12 oko 3900-3700 (1900-1700 pr ne). Ispod FGC11 nalazi se i grana FGC3716 koju je Viktar procenio na 4500-4100 pre ovog trenutka (to su i glavne grane FGC 11. Ta grana je nastala u vreme za koje se pretpostavlja da je početak širenja semitske kulture sa područja Levanta na ostatak arapskog poluostrva, pa je vrlo verovatno da neke grane još otad gravitiraju tom području (inače, na našem prostoru postoji još FGC11 iako nisu srpske nacionalnosti, jedan najverovatnije pripada grani FGC3716)

Arapi su bili upetljani u rimsko društvo od početka osvajanja tih područja i formiranja Limes Arabicus-a.

https://ballandalus.wordpress.com/2015/04/19/limes-arabicus-and-saracen-foederati-the-roman-byzantine-desert-frontier-in-late-antiquity/

S obzirom da je to područje bilo uglavnom mirno (mirnije od ostalih granica carstva) njihove jedinice su često kao pomoćne jedinice putovale na druga područja. Neki početak njihovog korištenja na našim prostorima seže do marka Aurelija koji ih je koristio u borbi protiv Sarmata kao laku konjicu. Sem njih bilo je i jedinica poreklom iz Palmire, Itrurejaca i Homsa, uglavnom strelaca. Kasnije, dolaskom Severa došlo je do priliva Mediteranaca na naše prostore, a često se posebno naglašava njihovo naseljavanje na prostor podunavskog limesa u provinciji Panoniji. Rimski imperator Filip Arabljanin bio je poreklom iz tih krajeva, a i on je vodio izvesne operacije na našem području

378 arapski saveznici su pomogli da se odbije napad Gota na Konstantinopoljem.  (I1-J1=0-1 ;D) Kraljica tih Arapa bila je Mavia koja je sa njima nekad bila u ljubavi a nekad u ratu

http://grbs.library.duke.edu/article/viewFile/2811/5851

https://en.wikipedia.org/wiki/Mavia_(queen)

Ovde su neki materijali koji mogu biti korisni za upoznavanje sa odnosom Rimljana i Vizantinaca sa predmuslimanskim Arapima

https://books.google.rs/books?id=W4H97SA6pMAC&pg=PA28&lpg=PA28&dq=arabs+in+roman+service&source=bl&ots=xV3iZyWmbs&sig=YNMT1Ekt8m6qSI7HKAt11cCY2no&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwiasOCEhdzVAhXGtRQKHQFqCDwQ6AEIPDAH#v=onepage&q=arabs%20in%20roman%20service&f=false

https://books.google.rs/books?id=mvQ8MKpVtqkC&pg=PA518&lpg=PA518&dq=arabs+in+roman+service&source=bl&ots=-N1IfHfj4M&sig=g29cGR5msFCXNzAfxpQGqB5VEoQ&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwiasOCEhdzVAhXGtRQKHQFqCDwQ6AEIWTAL#v=onepage&q=arabs%20in%20roman%20service&f=false

https://en.wikipedia.org/wiki/Ghassanids

https://en.wikipedia.org/wiki/Tanukhids

https://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Kalb

Turci su osvojili Damask 1516 godine, u vreme kad su kod nas bile gotove borbe za odbranu despotovine. Nakon tog datuma počinje priliv Arapa u tursko društvo, ali koliko znam ne u vojsku. Zbog islamske vere nisu bili uzimani u janjičare, a nisu učestvovali ni kao spahije, tako da je teško poverovati da su pripadnici J1 haplogrupe potomci Turaka. O tome sam i ja razmišljao dok sam tražio rezultate koji se podudaraju sa mojima pa sam se, iznenadio kad sam se odjednom našao opkoljen nekim Englezima, Nemcima, Grcima itd. K tome, uzmite u obzir da J1 haplogrupe nemamo u dosad ispitanim muslimanskim porodicama, ni kod Bošnjaka u Bosni ni u Sandžaku (osim J1 PF7263), ni kod Albanaca.
Bilo bi dobro kad bi ti ljudi mogli da urade neko dublje testiranje, mada znam da je obično novac problem. No jedne stvari se ne moraju bojati, a to je da su plod turskog nasilja. (i inače su Turci na lošem glasu a da to nisu zaslužili. To su krivi ovi naši. Mi sve upropastimo. Najsrećniji dan Turske bio je kad su nas otkačili :))

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #7 послато: Август 16, 2017, 06:23:49 поподне »
Prema Viktarovom stablu FGC11 je star oko 4500 godina od sadašnjeg trenutka (znači da bi vreme nastanka bilo oko 2500 pr n e), a njegova podgrana FGC12 oko 3900-3700 (1900-1700 pr ne). Ispod FGC11 nalazi se i grana FGC3716 koju je Viktar procenio na 4500-4100 pre ovog trenutka (to su i glavne grane FGC 11. Ta grana je nastala u vreme za koje se pretpostavlja da je početak širenja semitske kulture sa područja Levanta na ostatak arapskog poluostrva, pa je vrlo verovatno da neke grane još otad gravitiraju tom području (inače, na našem prostoru postoji još FGC11 iako nisu srpske nacionalnosti, jedan najverovatnije pripada grani FGC3716)

Arapi su bili upetljani u rimsko društvo od početka osvajanja tih područja i formiranja Limes Arabicus-a.

https://ballandalus.wordpress.com/2015/04/19/limes-arabicus-and-saracen-foederati-the-roman-byzantine-desert-frontier-in-late-antiquity/

S obzirom da je to područje bilo uglavnom mirno (mirnije od ostalih granica carstva) njihove jedinice su često kao pomoćne jedinice putovale na druga područja. Neki početak njihovog korištenja na našim prostorima seže do marka Aurelija koji ih je koristio u borbi protiv Sarmata kao laku konjicu. Sem njih bilo je i jedinica poreklom iz Palmire, Itrurejaca i Homsa, uglavnom strelaca. Kasnije, dolaskom Severa došlo je do priliva Mediteranaca na naše prostore, a često se posebno naglašava njihovo naseljavanje na prostor podunavskog limesa u provinciji Panoniji. Rimski imperator Filip Arabljanin bio je poreklom iz tih krajeva, a i on je vodio izvesne operacije na našem području

378 arapski saveznici su pomogli da se odbije napad Gota na Konstantinopoljem.  (I1-J1=0-1 ;D) Kraljica tih Arapa bila je Mavia koja je sa njima nekad bila u ljubavi a nekad u ratu

http://grbs.library.duke.edu/article/viewFile/2811/5851

https://en.wikipedia.org/wiki/Mavia_(queen)

Ovde su neki materijali koji mogu biti korisni za upoznavanje sa odnosom Rimljana i Vizantinaca sa predmuslimanskim Arapima

https://books.google.rs/books?id=W4H97SA6pMAC&pg=PA28&lpg=PA28&dq=arabs+in+roman+service&source=bl&ots=xV3iZyWmbs&sig=YNMT1Ekt8m6qSI7HKAt11cCY2no&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwiasOCEhdzVAhXGtRQKHQFqCDwQ6AEIPDAH#v=onepage&q=arabs%20in%20roman%20service&f=false

https://books.google.rs/books?id=mvQ8MKpVtqkC&pg=PA518&lpg=PA518&dq=arabs+in+roman+service&source=bl&ots=-N1IfHfj4M&sig=g29cGR5msFCXNzAfxpQGqB5VEoQ&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwiasOCEhdzVAhXGtRQKHQFqCDwQ6AEIWTAL#v=onepage&q=arabs%20in%20roman%20service&f=false

https://en.wikipedia.org/wiki/Ghassanids

https://en.wikipedia.org/wiki/Tanukhids

https://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Kalb

Turci su osvojili Damask 1516 godine, u vreme kad su kod nas bile gotove borbe za odbranu despotovine. Nakon tog datuma počinje priliv Arapa u tursko društvo, ali koliko znam ne u vojsku. Zbog islamske vere nisu bili uzimani u janjičare, a nisu učestvovali ni kao spahije, tako da je teško poverovati da su pripadnici J1 haplogrupe potomci Turaka. O tome sam i ja razmišljao dok sam tražio rezultate koji se podudaraju sa mojima pa sam se, iznenadio kad sam se odjednom našao opkoljen nekim Englezima, Nemcima, Grcima itd. K tome, uzmite u obzir da J1 haplogrupe nemamo u dosad ispitanim muslimanskim porodicama, ni kod Bošnjaka u Bosni ni u Sandžaku (osim J1 PF7263), ni kod Albanaca.
Bilo bi dobro kad bi ti ljudi mogli da urade neko dublje testiranje, mada znam da je obično novac problem. No jedne stvari se ne moraju bojati, a to je da su plod turskog nasilja. (i inače su Turci na lošem glasu a da to nisu zaslužili. To su krivi ovi naši. Mi sve upropastimo. Najsrećniji dan Turske bio je kad su nas otkačili :))

Хвала на анализи, Радоне. Колико видим, што се тиче већине Ј1 подграна код Срба изгледа да је у питању досељавање за време антике, или најкасније у време Византије. Знам да FGC12 највише повезују са арабљанским племенима која су из Арабије кренула да се шире након појаве ислама, али с обзиром на његову старост, требало би прецизније проучити подгране, нпр. ову FGC4415, њен TMRCA је 3100 година према Yfull-у, дакле негде око 1100. п.н.е. што опет оставља велики простор. Међутим, колико сам разумео Синишу, FGC12 се јавља готово само код Арапа, код Европљана или неких других и не баш...
« Последња измена: Јул 24, 2018, 02:57:36 поподне Број 1 »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #8 послато: Август 16, 2017, 06:36:46 поподне »
Хвала на анализи, Радоне. Колико видим, што се тиче већине Ј1 подграна код Срба изгледа да је у питању досељавање за време антике, или најкасније у време Византије. Знам да FGC12 највише повезују са арабљанским племенима која су из Арабије кренула да се шире након појаве ислама, али с обзиром на његову старост, требало би прецизније проучити подгране, нпр. ову FGC4415, њен TMRCA је 3100 година према Yfull-у, дакле негде око 1100. п.н.е. што опет оставља велики простор. Међутим, колико сам разумео Синишу, FGC12 се јавља готово само код Арапа, код Европљана или неких других и не баш...

Da, gotovo apsolutno arapska. Od broja 31 (četvrta strana čini mi se) počinju FGC11 haplotipovi

https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=ycolorized

« Последња измена: Јул 24, 2018, 02:58:09 поподне Број 1 »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #9 послато: Август 16, 2017, 08:41:18 поподне »
 Ј1 FGC11/FGC12 се може наћи и код Јевреја, као и остале Ј1 P58 низводно гране. Вијековима су се кретали Левантски и Јеврејски трговци и робови кроз овај простор, па није немогуће да су оставили трага. То са првом брачном ноћи је немогуће јер Одисеј је одлично објаснио.
И наравно не треба гледати Арабљане само као муслимане. Има ту још конфесија које немају везе са исламом. Нпр. племе Гашаниди су према предању из Јемена( гдје је и настала и најјача хаплогрупа  Ј1 FGC11/FGC12). Они су од памтивјека православни и насељени су у дио данашње Сирије као одбрана Византије од Персије. Већински припадају сириској православној цркви.  Најездом османлија припадници овог племена и ове цркве су примили ислам, неки су остали и трпили, а многи су селили према западу.
Код ове хаплогрупе, као и код осталих није све тако једноставно. Срби и православци који припадају овим подгранама, а претци су им Срби досељени у вријеме османлија по логици нису потомци никаквих Арапа, а понајмање муслимана, јер неби у то вријеме били православци и трпили турски зулум нити би мијењали вјеру(исламску) у подчињену(православну).

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #10 послато: Август 16, 2017, 10:29:04 поподне »
Иако је грана FGC11 данас најзаступљенија међу Арапима, мислим да би било правилније сматрати је семитском а не искључиво арабљанском. Недавно објављен резултат из Сидона из око 1650 п.н.е. указује да је била заступљена и међу Феничанима, вероватно и међу Јеврејима, па је не треба у целини повезивати само са Арапима.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #11 послато: Август 17, 2017, 01:17:45 поподне »
Иако је грана FGC11 данас најзаступљенија међу Арапима, мислим да би било правилније сматрати је семитском а не искључиво арабљанском. Недавно објављен резултат из Сидона из око 1650 п.н.е. указује да је била заступљена и међу Феничанима, вероватно и међу Јеврејима, па је не треба у целини повезивати само са Арапима.
Наравно. А грана Ј1-P58-L858 којој између осталих припада FGC11, се сматра семитском. Настаје у периоду краја неолита и почетка бронзаног доба, отприлике 5300. године пне. и тада настају најстарији семитски народи и њихови језици. Под семитске народе, кроз историју су се побрајали Акађани (Асирци и Вавилонци), Арамејци (Сиријци) и Кананити (Јевреји, Феничани, Моабити и Аморити). Данас се под Семитима подразумевају углавном савремени Арапи, Јевреји и Малтежани.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #12 послато: Август 17, 2017, 01:25:47 поподне »
Иако је грана FGC11 данас најзаступљенија међу Арапима, мислим да би било правилније сматрати је семитском а не искључиво арабљанском. Недавно објављен резултат из Сидона из око 1650 п.н.е. указује да је била заступљена и међу Феничанима, вероватно и међу Јеврејима, па је не треба у целини повезивати само са Арапима.

Карактеристично је, међутим, колико сам испратио, да је за разлику од осталих Ј1 подграна нема скоро уопште међу Европљанима, чак ни међу Турцима или неким другим арапским суседима, већ се јавља само код Арапа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #13 послато: Август 17, 2017, 01:46:31 поподне »
Да интересантно је да се појављује углавном на Арабиском полуострву. По мени је Византијско царство је највећи разлог појављивања носиоца те подгране(као и осталих подграна) у Европи, јер као што рекох многи трговци, робови и војници су се кретали према западу. Понајвише су долазили у Солун, Боку Которску и Дубровник као Јевреји, Грци, Левантинци... Одатле су им потомци вјероватно под најездом Турака селили ка унутрашњости Балкана.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #14 послато: Децембар 13, 2017, 04:30:13 поподне »
Ovde smo spominjali mogućnost naseljavanja istočnih mediteranaca za vreme Rimljana i u ranom vizantijskom periodu, no verovatno bi trebali uzeti u obzir i vreme kad Vizantija počinje da obnavlja svoju snagu i vrća se na prostore sa kojih je bila potisnuta, pre svega na Balkanu. U tome igra ulogu i doseljavanje stanovništva, što dobrovoljno, što prisilno. To naseljavanje se vrši što iz vojnih, što iz ekonomskih, što iz političkih razloga, radi gušenja nekih sekti, kao kad su u pitanju Pavlikijanci, sirijski monofiziti ili Atzinganoi. Kao mesto njihovog naseljavanja na Balkanu najčešće se spominje Trakija, ali i Peleponez, ali su najverovatnije naseljavani gde god je bila zgodna prilika. Najviše o tome na jednom mestu pronašao sam u delu Pitera Čarnisa:"The transfer of population as a policy in the Byzantine empire" na JSTOR-u. Da bi se mogao pročitati tekst potrebno se učlaniti što jeste jedna komplikacija (tamo gde ne znate šta da upišete samo upisujte "independent researcher". Meni je tako uspelo ;D) ali mislim da se isplati

http://www.jstor.org/stable/177624?seq=1#page_scan_tab_contents

Sam rad se najviše bavi preseljavanjem Jermena, pošto su izgleda bili smatrani za najveći "remetilački faktor" u Vizantiji. Na naše prostore masovno su preseljavani u dva navrata, u osmom i desetom veku, nakon konačne okupacije Jermenije. Mislim da bi bilo dobro razmotriti mogućnost postojanja jermenskog klastera koji bi obuhvatao neke rodove sa J1 tabele SDP. Za Ranđeloviće/Petroviće ta veza je nepobitno utvrđena, a lako bi u jermenski klaster mogli ući i Radmuževići, Dronjak i Ostojić. Od ostalih, čini mi se da je Progovac I2c blizak nekim jermenskim haplotipovima
U istočnoj Srbiji čini mi se da postoji natpis na jermenskom i staroslavenskom u manastiru Vitovnica, kao i manastir Jermenčić kod Sokobanje. Po predaji, njega su osnovali jermenski vojnici koji nisu želeli da se bore protiv hrišćanske braće, no sad razmišljam da bi njegovo poreklo moglo biti i starije.

Pavlikijanci, često navođeni kao gnostička sekta sa Bliskog istoka koji su naseljeni mahom oko današnjeg Plovdiva, mahom su bili sastavljeni od Jermena.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paulicianism

J1 haplogrupa često se kod nabrajanja ubraja u starosedelačke, ali mislim da bi bilo dobro sastaviti istočnomediteranski klaster koji bi činile dve podgrupe, semitsko-levantinska i anadolsko-armenska, pošto je za neke haplotipove jasno da su došli u istorijskom periodu vladavine Rima i Vizantije, nekad malo pre, a nekad i posle doseljavanja Slavena

Jelic

  • Гост
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #15 послато: Децембар 13, 2017, 04:40:54 поподне »
Sam rad se najviše bavi preseljavanjem Jermena, pošto su izgleda bili smatrani za najveći "remetilački faktor" u Vizantiji. Na naše prostore masovno su preseljavani u dva navrata, u osmom i desetom veku, nakon konačne okupacije Jermenije. Mislim da bi bilo dobro razmotriti mogućnost postojanja jermenskog klastera koji bi obuhvatao neke rodove sa J1 tabele SDP. Za Ranđeloviće/Petroviće ta veza je nepobitno utvrđena, a lako bi u jermenski klaster mogli ući i Radmuževići, Dronjak i Ostojić. Od ostalih, čini mi se da je Progovac I2c blizak nekim jermenskim haplotipovima
U istočnoj Srbiji čini mi se da postoji natpis na jermenskom i staroslavenskom u manastiru Vitovnica, kao i manastir Jermenčić kod Sokobanje. Po predaji, njega su osnovali jermenski vojnici koji nisu želeli da se bore protiv hrišćanske braće, no sad razmišljam da bi njegovo poreklo moglo biti i starije.

Занимљиво запажање, могуће је да блиских хаплотипова Проговцу има и по Грчкој (заправо су у питању понтијски Грци). Колико је могуће да је долазак ових потенцијалних "Јермена" код нас можда био нешто и мало раније од осмог века?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #16 послато: Децембар 13, 2017, 04:45:17 поподне »
Занимљиво запажање, могуће је да блиских хаплотипова Проговцу има и по Грчкој (заправо су у питању понтијски Грци). Колико је могуће да је долазак ових потенцијалних "Јермена" код нас можда био нешто и мало раније од осмог века?

Moguće, Mavrikije je imao u planu masovno preseljavanje Jermena u Trakiju, ali je stradao pre toga. Izgleda da tek za vreme Konstantina Kopronima počinje masovno ponovno naseljavanje Balkana. On je naseljavao Jermene i sirijske monofizite

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #17 послато: Август 04, 2021, 03:17:21 поподне »
Jedan od korisnika archive.org postavio je na svoj profil odlično sedmoknjižje Irfana Shahida o odnosima Rimljana i Vizantinaca sa Arapima. Ovde donosim celu stranicu pošto na njoj ima još zanimljivih knjiga no što se tiče radova o odnosima Rimljana i arapskog stanovništva u provincijama u zapadnoj Aziji ovo je još uvek jedan od najboljih i najiscrpnijih radova

https://archive.org/details/@wdawoods

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #18 послато: Август 04, 2021, 05:06:49 поподне »
Пошто нисам пратио тему детаљно, занима ме колико има Арапа међу овим српским Ј1 гранама. И које су српске гране филогенетски најближе типично арабљанској грани Ј1?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа Ј1 FGC11/FGC12 (арабљанска) међу Србима
« Одговор #19 послато: Август 04, 2021, 07:31:57 поподне »
Пошто нисам пратио тему детаљно, занима ме колико има Арапа међу овим српским Ј1 гранама. И које су српске гране филогенетски најближе типично арабљанској грани Ј1?

It's complicated :)

Za sad još uvek nemamo jasnije određene SNP-ove za jedan dobar deo grana. Sa druge strane za neke grane imamo relativno jasnu sliku odakle nisu mogli doći. Ostojić koji je Z2223 (i najverovatnije ZS5061) pripada najstarijoj odvojenoj grani sa J1 stabla i verovatno je došao ili preko Male Azije ili preko stepskog područja iznad Crnog mora, tako da je semitsko poreklo malo verovatno. PF7257*  tj naš Grk je vrlo verovatno indoevropskog porekla. PF7257>FT17410 iz istočne Srbije su sasvim sigurno jermenskog porekla

ZS3128 Šekularci su najverovatnije ili neolitskog ili indoevropskog porekla pošto u Rusiji i Centralnoj Evropi ima više paralelnih linija ispod L1189 koji je viši SNP u odnosu na ZS3128. Najbliži našim haplotipovima je jedan grčki haplotip sa Peleponeza, već pominjani Gavras.

PF7263 je najsumnjiviji, ti su rođeni gangsteri

SNP-ovi ispod P58 se uglavnom smatraju arapskim mada ja mislim da je ta granica previsoka. Drugi uzimaju da je ta granica uglavnom L858 koji je dosta niže. Iz njega izlaze Z640, YSC76 i FGC11 koji se smatraju za pretežno arapske linije mada i tu treba biti obazriv.

Recimo, ispod YSC76 se nalazi PF4876 na koji je pozitivan jedan Bošnjak, a za koji pretpostavljam da ga imaju svi naši haplotipovi koji imaju vrednost 15 na DYS19. Kod Albanaca je prisutan jedan nizvodniji SNP FT196614.

Na drugoj temi pominjani FT144690 trebao bi biti grana sa najvećom verovatnoćom da je arapskog porekla, ali ja nisam siguran. U svakom slučaju, preko nešto uzvodnijeg SNP-a FGC4415 su povezani sa više arapskih plemena.

To je otprilike ono što znam. za preostale bi trebale dublje analize koje za sad nemamo.