ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Кети, централносибирски народ

<< < (2/4) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Црна Гуја  Мај 04, 2017, 12:24:53 поподне ---Једино истраживање које нађох за Кете каже: Q-93,7%, C-6,2%. Мада, истраживање је из 2004. а ни узорак није превелики (48). За На-Дене индијанце се везује пре свега грана С-Р39, нажалост не знам каква је њена распрострањеност, и да ли уопште постоји међу народима североисточне Азије.

--- Крај цитата ---

Потрага за исходиштем N-P189.2 се наставља. ;) Хвала на брзим информацијама. Мада, као што кажеш, мали је узорак, можда треба дубље загребати. Уверен сам да неки од тих сибирских народа у себи "крију" N2, треба их само пронаћи...

симо:

--- Цитат: НиколаВук  Мај 04, 2017, 12:27:59 поподне ---Потрага за исходиштем N-P189.2 се наставља. ;) Хвала на брзим информацијама. Мада, као што кажеш, мали је узорак, можда треба дубље загребати. Уверен сам да неки од тих сибирских народа у себи "крију" N2, треба их само пронаћи...

--- Крај цитата ---

Не знам да ли тражиш на правом мјесту. На википедији се појављује једна карта која исходиште хаплогрупе N налази у Кини. Тамо заиста има неких старих давно одвојених огранака,а и филогенетски N стоји најближе кинеској хаплогрупи O.



НиколаВук:

--- Цитат: симо  Мај 04, 2017, 12:54:41 поподне ---Не знам да ли тражиш на правом мјесту. На википедији се појављује једна карта која исходиште хаплогрупе N налази у Кини. Тамо заиста има неких старих давно одвојених огранака,а и филогенетски N стоји најближе кинеској хаплогрупи O.




--- Крај цитата ---

Ја сам претпоставио да је до раздвајања N1 (Z4762) и N2 (Y6503) дошло негде на простору централне Азије, те да су онда N1 наставили ка југоистоку, ка простору Индокине и јужне Кине, где постоји, као што кажеш, велика разноврсност N1 хаплотипова (али не и N2), док су се N2 или задржали на централноазијском простору, или се померили ка северу и западу. Ова мапа што си поставио би, ако је та претпоставка тачна, највише одговарала кретањима N1 (у смеру обрнуте казаљке од Индокине преко источне Азије и Сибира до Европе), што се јасно оцртава и по раздвајањима њених грана (нпр. F2905, најраније одвојена грана, која се по новој номенклатури означава као N1b, је изгледа највише раширена у Кини, а има по једног припадника из Јапана и Пољске (некако ту залуталог) према Yfull-у, док je по Isogg сајту има и у Вијетнаму, Индији (народ Телугу) и у Белорусији (још један "залутали")). На мапи за целокупну N (M231) види се једно мало острво у кинеској области Синкјанг (СЗ Кина), можда је то показатељ раздвајања N1 и N2 које се догодило негде на простору централне Азије. Археогенетски налаз из Афонтове Горе (највероватније N2) је лопту пребацио на простор јужног Сибира, а налаз из Мезочата у Мађарској говори да је ова хаплогрупа крајем бронзаног доба била раширена на простору евроазијских степа; због тога ми је најближе размишљање да је N-P189.2 на ове просторе дошла у том периоду. Искрено се надам да се она очувала још негде на простору Азије (централна Азија и Сибир ми и даље делују као најбољи кандидати за тражење њеног изворишта), али постоји могућност да је она у Азији потпуно изумрла, и да су њени једини остаци наши пивљанско-бањански N-P189.2 и малобројни други европски припадници ове хаплогрупе; надам се да ће будућа Y-ДНК и археогенетска истраживања бацити више светла на овај проблем.

Wolf Sagash:
Баш са уживањем прочитам ове теме о егзотичним народима и њиховом поријеклу.

Be like Bill:
Ja se izvinjavam zbog neznanja ali me zanima da li postoje određene vrednosti koje karakterišu ovu granu N haplogrupe? Ako slučajno naletim na N haplogrupu da proverim da li je od naših il' baš i nije :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију