Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 207651 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #820 послато: Април 06, 2023, 05:48:13 поподне »
Извукао сам додатне резултате за Херцеговину и Источну Босну са Бошњачког ДНК пројекта.



jel neko radio posebne procente za ovaj deo sandzackih muslimana koji su srpskog porekla - prijepolje, priboj, nova varos plus pljevlja i deo b. polja u cg? mozda se tu i deo sjenice racuna?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #821 послато: Април 06, 2023, 08:05:18 поподне »
jel neko radio posebne procente za ovaj deo sandzackih muslimana koji su srpskog porekla - prijepolje, priboj, nova varos plus pljevlja i deo b. polja u cg? mozda se tu i deo sjenice racuna?

мислио сам прво средњу и сјеверну Босну, али будући да има интереса...  :)

Бошњаци, Стара Херцеговина и западни Санджак, без Сјенице
82 тестирана

C3.66%
E-V139.76%
G2a1.22%
H2.44%
I18.54%
I239.02%
J11.22%
J2a4.88%
J2b16.10%
J2b21.22%
R1a8.54%
R1b13.41%

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #822 послато: Април 06, 2023, 08:41:19 поподне »
мислио сам прво средњу и сјеверну Босну, али будући да има интереса...  :)

Бошњаци, Стара Херцеговина и западни Санджак, без Сјенице
82 тестирана

C3.66%
E-V139.76%
G2a1.22%
H2.44%
I18.54%
I239.02%
J11.22%
J2a4.88%
J2b16.10%
J2b21.22%
R1a8.54%
R1b13.41%

Колико видим, највећа разлика у односу на Србе из ових области је одсуство N2, присуство ређих хаплогрупа попут H и C, али и повишен проценат R1b. Интересантно свакако да проценти у глобалу не одударају превише од ген. слике муслимана из Херцеговине.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #823 послато: Април 06, 2023, 09:01:16 поподне »
Колико видим, највећа разлика у односу на Србе из ових области је одсуство N2, присуство ређих хаплогрупа попут H и C, али и повишен проценат R1b. Интересантно свакако да проценти у глобалу не одударају превише од ген. слике муслимана из Херцеговине.

Да, доста су слични. Само што су у Херцеговини неке необичне гране испод I1, а испод R1b превладава западни тип, а у овој области су испод I1 мање-више само Дробњаци, а испод R1b су 50/50 западне/источне гране, тако да би могло бити и неког албанског утицаја, то би се могло закључити и по презименима.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #824 послато: Април 06, 2023, 09:24:33 поподне »
Да се вратимо на питање које је поставио форумаш dкo.Шта ако из једначине избацимо хаплогрупе,тј снипове типичне за нека од албанских племена (Клименте,Шаље,Затријепчане,Груде,Шкреље...) а такође и хаплогрупе Ц и Х које немају везе се српским живљем.Наравно што се "албанских" снипова тиче тамо где је то утврђено и јавно објављено.Неки груби пресек исламизованог становништва старе Рашке области српског порекла

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #825 послато: Април 06, 2023, 09:56:39 поподне »
Да се вратимо на питање које је поставио форумаш dкo.Шта ако из једначине избацимо хаплогрупе,тј снипове типичне за нека од албанских племена (Клименте,Шаље,Затријепчане,Груде,Шкреље...) а такође и хаплогрупе Ц и Х које немају везе се српским живљем.Наравно што се "албанских" снипова тиче тамо где је то утврђено и јавно објављено.Неки груби пресек исламизованог становништва старе Рашке области српског порекла

Није дко то мислио. Већ се уопштено сматра да су те области насељене муслиманским живљем претежно српског порекла, у односу на области око Новог Пазара, Тутина и Сјенице. Дакле не могу се из статистике избацивати "несрпске" хаплогрупе (ако се уопште може тако говорити о хаплогрупама), пошто су оне саставни део Бошњака ове области.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #826 послато: Април 06, 2023, 10:13:53 поподне »
Недавно је САНУ завршио тестирање по 60 српских и бошњачких фамилија из пријепољког краја и кад би били добри ко што нису да поделе те информације са обичним смртницима имали би бољу слику управо о расподели која је у питању, јер 60 родова је озбиљан број тестираних. Нажалост, ништа од тога.



Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #827 послато: Април 06, 2023, 10:58:52 поподне »
Није дко то мислио. Већ се уопштено сматра да су те области насељене муслиманским живљем претежно српског порекла, у односу на области око Новог Пазара, Тутина и Сјенице.

da, ovo an zeneral sam mislio

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #828 послато: Април 06, 2023, 11:11:12 поподне »
Санџачки Бошњаци с источнохерцеговачког говорног подручја су јако "слаби" с малисорском генетиком, али зато имају повећан проценат "егзотичних" хаплогрупа, рачунајући ту и оне неевропске (монголска C, ромска H-M82), али и европске чија је матица ван Балкана.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #829 послато: Април 07, 2023, 12:34:08 пре подне »
Санџачки Бошњаци с источнохерцеговачког говорног подручја су јако "слаби" с малисорском генетиком, али зато имају повећан проценат "егзотичних" хаплогрупа, рачунајући ту и оне неевропске (монголска C, ромска H-M82), али и европске чија је матица ван Балкана.
То је у принципу то само што ја не бих придаво велики значај егзотичним хг јер  врло мало утичу на генералну слику, скоро на нивоу грешке. Морамо имати у виду да је западни санџак ипак микро регија и ситне девијације не треба озбиљно схватати.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #830 послато: Април 07, 2023, 11:17:16 пре подне »
Муслимани западног Санџака, 35 тестираних.
Извори: Српски ДНК пројекат, Санџачки ДНК пројекат, 23andMe, FTDNA

C3
Планић
Стриковић

E1b
Ђурђевић
Ковачевић

G2
Шаботић

H1a
Мушкић

I1
Садиковић
Еровић
Кајевић
Кајевић
Шабановић
Дураковић
Кријешторац

I2a1
Беговић
Челебић
Гојак
Мусабеговић
Чићић
Кургаш

I2a2
Фетић
Дудић

J2a
Шарчевић
Шантић
Капетановић
Салковић

J2b1-M205
Поровић
Алићковић

R1a
Мелуновић
Ћоровић

R1b-L23
Тасо
Тандир
Хашимбеговић
Мушовић
Хаџифејзовић

R1b-U152
Мекушић

I1: 20%
I2a1: 17.14%
R1b-L23: 14.28%
J2a: 11.42%
E1b: 5.71%
C3: 5.71%
R1a: 5.71%
J2b-M205: 5.71
I2a2: 5.71%
R1b-L51: 2.85%
G2: 2.85%
H1a: 2.85%

Западни Санџак,6 година раније.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1783.220
Има на дну странице и детаљнији  приказ шире регије.

Што се Небојшине критике да није препоручљиво елиминисати "малисорске" и друге "несрпске" хг јер су они саставни дио бошњачког народа данас ту се делимично слажем.Пре свега са етичке стране.Но ако  та елиминација са методолошке стране доприноси одређеним сазнањима не видим зашто би то била табу тема.Тиме би били најближи неком генеалошком пресеку тамошњег становништва које је дочекало Османлије а неколико векова касније и малисорске усељенике.Наравно има и у таквом приступу доста недостатака али у принципу,најгрубља могућа генеалошка скица тог времена и тог простора.

Није баш је тај уплив безначајан да би био ирелевантан.Само на хаплогрупе Ц и Х које су дошле са османским освајањима иде се тренутно на -6% што се тиче ове табеле..Ту су засигурно и одређени проценти Ј1,Ј2 и Г2а  који вуку на исток,тј,не припадају староседелачком становништву Балкана.А нисмо ни загребали оне узорке који вуку ка Малисорима (снип плус предање о тамошњем пореклу)...Можда укупан број свих ових резултата у неком репрезентативнијем узорку неће чинити ни 15 % свих Бошњака на подручју западног Санџака ,но  и такве бројке ће осетно утицати на распоред осталих ХГ .Питање је само у ком односу и да ли ће се било ко прихватити таквог задатка...
« Последња измена: Април 07, 2023, 11:21:19 пре подне Симеон Волос »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #831 послато: Април 07, 2023, 12:31:59 поподне »
Што се Небојшине критике да није препоручљиво елиминисати "малисорске" и друге "несрпске" хг јер су они саставни дио бошњачког народа данас ту се делимично слажем.Пре свега са етичке стране.Но ако  та елиминација са методолошке стране доприноси одређеним сазнањима не видим зашто би то била табу тема.Тиме би били најближи неком генеалошком пресеку тамошњег становништва које је дочекало Османлије а неколико векова касније и малисорске усељенике.Наравно има и у таквом приступу доста недостатака али у принципу,најгрубља могућа генеалошка скица тог времена и тог простора.

Како год да се окрене, нема таква статистика превише смисла. Ако се жели добити слика старих Срба, треба радити пресек са нашим резултатима из те области.

Најпре, ми не можемо елиминисати "несрпске" хаплогрупе код Бошњака, пошто се не може ни дан данас баш најјасније одредити каквог су порекла поједине хаплогрупе. Иначе је незахвално повезивати хаплогрупе старе више хиљада година са модерним нацијама.

Можда банализујем, али то је као када би радили генетички пресек неке српске области, али само са "словенско-српским" хаплогрупама. Да ли би добили прецизну генетичку слику те области? Не би. Исто је са Бошњацима, данас у етнолошком смислу нема никакве разлике између припадника C, I2 и R1b. Било да су дошли са Турцима, Србима, или Малисорима. То је просто генетичка слика те области.

Мени је интересантан тај уплив R1b-L48 и међу муслиманима, али и међу Србима из ових крајева. Подграна је присутна од Пљеваља па дуж источне Босне. Хаплогрупа C иначе није слабо заступљена (ово што рече Exiled), 3-4% је приличан проценат за овако једну ретку подграну на западном Балкану.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #832 послато: Април 07, 2023, 12:42:45 поподне »


Мени је интересантан тај уплив R1b-L48 и међу муслиманима, али и међу Србима из ових крајева. Подграна је присутна од Пљеваља па дуж источне Босне.

izvini, za nas duduke, ovo je koja grana? vizavi R1b-Z2705, R1b-BY611 i R1b-U152? hvala unapred

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #833 послато: Април 07, 2023, 12:51:39 поподне »
izvini, za nas duduke, ovo je koja grana? vizavi R1b-Z2705, R1b-BY611 i R1b-U152? hvala unapred

Ниједна од наведених. :) Она је низводно од R1b-U106 која се повезује углавном са Германима. У тим крајевима јесте било рударских оаза, па је утолико занимљивије. Никац је није посебно издвојио у статистици, вероватно је рачунао све под R1b-L23.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #834 послато: Април 07, 2023, 06:00:47 поподне »
Како год да се окрене, нема таква статистика превише смисла. Ако се жели добити слика старих Срба, треба радити пресек са нашим резултатима из те области.

Најпре, ми не можемо елиминисати "несрпске" хаплогрупе код Бошњака, пошто се не може ни дан данас баш најјасније одредити каквог су порекла поједине хаплогрупе. Иначе је незахвално повезивати хаплогрупе старе више хиљада година са модерним нацијама.

Можда банализујем, али то је као када би радили генетички пресек неке српске области, али само са "словенско-српским" хаплогрупама. Да ли би добили прецизну генетичку слику те области? Не би. Исто је са Бошњацима, данас у етнолошком смислу нема никакве разлике између припадника C, I2 и R1b. Било да су дошли са Турцима, Србима, или Малисорима. То је просто генетичка слика те области.

Мени је интересантан тај уплив R1b-L48 и међу муслиманима, али и међу Србима из ових крајева. Подграна је присутна од Пљеваља па дуж источне Босне. Хаплогрупа C иначе није слабо заступљена (ово што рече Exiled), 3-4% је приличан проценат за овако једну ретку подграну на западном Балкану.

Лично,мислим да је логичније да је Y генетичка слика данашњих Муслимана/Бошњака са простора западне Рашке области нешто ближа  генетичкој слици средњовековних Срба на том подручју него данашњих Срба/Црногораца са устог подручја..Ма колико било (не)логично упоређивати ...Не треба сметнути са ума да је исламизирано становништво било у неупоредиво  бољем положају него хришћанско.Нису морали да селе на прву велику невољу.Нису протеривани из свог краја из чистог ћефа аги и бегова,нису им затирали породичну лозу из разноразних разлога,нису у тој мери селили због глади и велике обесправљености...Нису 1690 и 1735-1739 масовно одсељавали из свог краја  због страха од одмазде...Чим је неко становништво мање склоно миграцијама свакако је по мушкој линији ближе неком просеку пре 300,400,500... година у одређеној регији.

Миграције (из разноразних разлога) су свакако у великој мери утицале да се и код њих тај однос драстично промени.Али остаје лични утисак да је то ипак
било у мањој мери него ли код православног становништва...

Што се те фамозне хг Ц тиче она је у тим крајевима итекако повезана са презименима која почињу са Дервиш.Делује да прати ширење ислама.То радикално исламско учење је по свему дошло са територије данашње Мале Азије,можда и још источније.Попут Богумила и они су прогоњени од централних власти и своје деловање спроводили углавном по рубовима царст(а)ва где нису били у тој мери претња државном поретку.Напротив,можда су их тамо далеко чак и сматрали колико толико корисним.Обзиром да је та хг код Срба непостојећа а код муслимана иде до 3.5% свакако указује на њену повезаност са Исламским светом.



« Последња измена: Април 07, 2023, 06:06:58 поподне Симеон Волос »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #835 послато: Април 07, 2023, 06:38:14 поподне »
Лично,мислим да је логичније да је Y генетичка слика данашњих Муслимана/Бошњака са простора западне Рашке области нешто ближа  генетичкој слици средњовековних Срба на том подручју него данашњих Срба/Црногораца са устог подручја..Ма колико било (не)логично упоређивати ...Не треба сметнути са ума да је исламизирано становништво било у неупоредиво  бољем положају него хришћанско.Нису морали да селе на прву велику невољу.Нису протеривани из свог краја из чистог ћефа аги и бегова,нису им затирали породичну лозу из разноразних разлога,нису у тој мери селили због глади и велике обесправљености...Нису 1690 и 1735-1739 масовно одсељавали из свог краја  због страха од одмазде...Чим је неко становништво мање склоно миграцијама свакако је по мушкој линији ближе неком просеку пре 300,400,500... година у одређеној регији.

Ово може бити само делимично тачно. Већ је сада видљиво да је исламизовано добрим делим и српско становништво староседелачких хаплогрупа (Кричак), затим један део R1b-Z2705 и E-V13, итд.

Што се те фамозне хг Ц тиче она је у тим крајевима итекако повезана са презименима која почињу са Дервиш.Делује да прати ширење ислама.То радикално исламско учење је по свему дошло са територије данашње Мале Азије,можда и још источније.Попут Богумила и они су прогоњени од централних власти и своје деловање спроводили углавном по рубовима царст(а)ва где нису били у тој мери претња државном поретку.Напротив,можда су их тамо далеко чак и сматрали колико толико корисним.Обзиром да је та хг код Срба непостојећа а код муслимана иде до 3.5% свакако указује на њену повезаност са Исламским светом.

Не приметих нити једног Дервиша међу припадницима C групе. Та веза са исламом се помињала због Дервишевића T из Бијелог Поља.

Муслимани припадници C хаплогрупе:

Планић, Коловрат, Пријепоље, C-M48>Y12825
Стриковић, Пријепоље, C-M48>Y12825
Халиловић, Доњи Страњани, Пријепоље, C-M48 (23andMe)
Бећировић, Бијело Поље, C-M48 (23andMe)
« Последња измена: Април 07, 2023, 06:40:35 поподне Небојша »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #836 послато: Април 07, 2023, 07:31:54 поподне »
Ово може бити само делимично тачно. Већ је сада видљиво да је исламизовано добрим делим и српско становништво староседелачких хаплогрупа (Кричак), затим један део R1b-Z2705 и E-V13, итд.

Не приметих нити једног Дервиша међу припадницима C групе. Та веза са исламом се помињала због Дервишевића T из Бијелог Поља.

Муслимани припадници C хаплогрупе:

Планић, Коловрат, Пријепоље, C-M48>Y12825
Стриковић, Пријепоље, C-M48>Y12825
Халиловић, Доњи Страњани, Пријепоље, C-M48 (23andMe)
Бећировић, Бијело Поље, C-M48 (23andMe)
Управо тако, треба бити опрезан са овим констатацијама о доласку са Османлијама такође јер за то још немамо тврдих гаранција. У истом том Пријепољу имамо и православне Планиће, колико знам нису тестирани, тако без журбе...

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #837 послато: Април 07, 2023, 07:38:20 поподне »
Ово може бити само делимично тачно. Већ је сада видљиво да је исламизовано добрим делим и српско становништво староседелачких хаплогрупа (Кричак), затим један део R1b-Z2705 и E-V13, итд.

Не приметих нити једног Дервиша међу припадницима C групе. Та веза са исламом се помињала због Дервишевића T из Бијелог Поља.

Муслимани припадници C хаплогрупе:

Планић, Коловрат, Пријепоље, C-M48>Y12825
Стриковић, Пријепоље, C-M48>Y12825
Халиловић, Доњи Страњани, Пријепоље, C-M48 (23andMe)
Бећировић, Бијело Поље, C-M48 (23andMe)

Това трябва да е Татарски клон а не Юрушки. При Българските Турци Татарския примес е много голям може да има някаква връзка с тях.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #838 послато: Април 07, 2023, 07:44:24 поподне »
Това трябва да е Татарски клон а не Юрушки. При Българските Турци Татарския примес е много голям може да има някаква връзка с тях.
И то је могуће.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #839 послато: Април 07, 2023, 07:57:25 поподне »
Ово може бити само делимично тачно. Већ је сада видљиво да је исламизовано добрим делим и српско становништво староседелачких хаплогрупа (Кричак), затим један део R1b-Z2705 и E-V13, итд.

Не приметих нити једног Дервиша међу припадницима C групе. Та веза са исламом се помињала због Дервишевића T из Бијелог Поља.

Муслимани припадници C хаплогрупе:

Планић, Коловрат, Пријепоље, C-M48>Y12825
Стриковић, Пријепоље, C-M48>Y12825
Халиловић, Доњи Страњани, Пријепоље, C-M48 (23andMe)
Бећировић, Бијело Поље, C-M48 (23andMe)


Мислим да сте ме од самог почетка погрешно схватили.Могуће и да ја не владам баш генетичко генеалошком терминологијом на ваљан начин па сам изазвао неспоразум.

Елем,нигде ја нисам написао да треба при изради такве посебне статистике  треба рачунати само на резултате словенске и германске генетике!Само сам предложио искључивање одређених хаплогрупа са великом вероватноћом њихових долазака на ове просторе са османским освајањима.Ту сам поменуо пре свега хаплогрупе Ц и Х као и неке подтипове хаплогрупе Ј1 и Ј2  за које са великом вероватноћом може тврдити да су дошле са Османлијама.Ја не знам тачно који су подтипови,верујем да ви много боље то знате.
Даље,када сам навео да треба из једначине избацити одређене снипове карактеристичне за албанска племена или фисове свакако нисам мислио на комплетно избацивање одређених хаплогрупа већ само избацивање одређених подтипова те хаплогрупе која су поуздана генетичка одредница малисорских племена.Дакле избацити из једначине одређене подтипове хаплогрупа Е1б,Ј2б,Ј2а,Р1б итд који су недвосмислено одредница албанских племена док они који су одреднице српских (баш попут тог кричког који сте навели) племена остају у статистици те регије.Можда сам овај пут био јаснији...

Што се другог дела тиче ту сам направио велику грешку,тиме што сам пермутовао хаплогрупе Т и Ц.Овдашњи "дервиши"су ипак повезани са хаплогрупом Т (тј. једним њеним подтипом) а не хаплогрупом Ц како сам навео.Иако сам и даље мишљења да је хг Ц дошла са Османлијама немам више аргумената да је дошла са њима изузев тога што је код Срба нема док је код Муслимана/Бошњака  заступљена у фином проценту у категорији егзотичних хаплогрупа.Контрааргумент би свакако био Пива/Бањани и тамошња N па док се не појави неки чвршћи доказ за хг Ц могу само да наслућујем да је заиста дошла са турском војском...