Скорашње поруке

Странице: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10
51
Црна Гора / Одг: Шекулар
« Последња порука Gorance послато Април 12, 2024, 02:19:33 поподне »
Како се на српском каже ,,тема"? :D
52
Српски ДНК пројекат / Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Последња порука Bato послато Април 12, 2024, 02:18:23 поподне »
Да ли би могао да се направи преглед пограна хаплогрупа које могу да се вежу уз Халштат, итало-келтски контекст на овом подручју?
53
Црна Гора / Одг: Шекулар
« Последња порука сɣнце послато Април 12, 2024, 02:11:01 поподне »
Не желим вам много скретати с главнајега прѣдмета, па ћу се овдѣ ограничити само на двѣ примѣдбѣ.

Строго по корѣнском те всегдѣ почтујући морфеме, крећући се слѣдствено и изван границ стандарднајега српска језика и његових звукоједначећих правил, "лѣстве" бише се могле писати "лѣзтве", а "лѣствице" даклѣ "лѣзтвице"? 

Тичући се тога ми је јешче занимљиво да сут, како изгледа, глаголи "лѣзти" и "лазити" сродни, и гледе њихова значења како и изходишча; оба према саврѣменом језиковѣђу произилазет из ПИЕ корѣна *leh₁ǵ- / *leh₁ǵʰ-, док већ у поздном прасловѣнском имѣаху та изнад дата различита облика (*lězti, *laziti).


Да, заиста не ваља тако скретати с теме. Но кратак одговор.


1. примјетбе  ;)


2. Алтернација е - а је нормална појава за прасловенски период ( касније се је "а" раздвојило у "о" и "а" у зависности од дужине ). При том је е* древнији облик.


нести - носити ( донести, доносити, донашати)
везти - возити ( довезти, довозити, доважати)
лезти- лазити ( прелезти, прелазити )
плести - плот


разлика између запада и истока


един - один
елен - олень
мелко* - молоко < малко*


Везано за ě > a ( čě > ča, žě > ža, šě > ša )


čěs > čas
žěba > žaba
žěli > žalj
54
Црна Гора / Одг: Шекулар
« Последња порука Gorance послато Април 12, 2024, 01:56:32 поподне »
Угушисмо тему па само кратко. Мердевине-лотре (Ваљево,Топола,Славонија,Банија итд...
Немачки Leiter,мађарски Letra,енглески Ladder. У Жупи александровачкој стубе. На бугарском ст'лба...
55
Јовановић, Никољдан, I2-PH908

Место порекла је исправљено из "Осреци/Колашин" у "Осретци/Колашин".
56
Народи и њихова генетика / Одг: Бугари
« Последња порука drajver послато Април 12, 2024, 01:11:19 поподне »
sa kojim konkretno kalkulatorom ste uporedjivali svoje koordinate i imate li i dalje to u txt obliku?

Не знам о ком се конкретно калкулатору ради. Вјероватно неки најосновнији. Давидски је ове резултате послао мејлом када ми је слао координате. Имам и ја неке своје калклулаторе основних компоненти, и у њима ми се исто појављује ова источноазијска компонента у неком малом проценту.

Код узорака из бронзаног доба, такође имам неких 0,8% источноазијске генетике (Kurma)

57
Народи и њихова генетика / Одг: Бугари
« Последња порука НиколаВук послато Април 12, 2024, 01:05:45 поподне »
Meni se na ph2ter mapi i na illusttrativedna javlja 0,4% Xianbei. Oni su preci Mongola. Imam i 0,3 istočno afričke lovce-sakupljače. Ko zna šta je sve špartalo ovim krajevima ali kao što vidimo sve se to ispralo na neki način. Na rahmetli Antropogenici mape Bugara koje sam gledao su u vecim procentima bacale na istok, 2-3% ako se dobro sećam.

Хсианбеи (ово је назив на модерном кинеском, на старокинеском је био Серби) су преци и од Авара, односно народа Роуран који се сматра предачким панонским Аварима.

https://en.wikipedia.org/wiki/Xianbei
https://en.wikipedia.org/wiki/Rouran_Khaganate
https://en.wikipedia.org/wiki/Serbi%E2%80%93Mongolic_languages
58
Народи и њихова генетика / Одг: Бугари
« Последња порука Ивица Јовановић послато Април 12, 2024, 12:49:44 поподне »
Код Срба са 23andMe зна понекад у веома малом проценту (до 0.5%) да се јави и компонента East Asian. Углавном Northern Asian > SIberian. Код Бугара се такође ретко јавља, али чини се да може ићи и до виших процената. Увек ми је било логично да је то уплив те словенско-аварске мешавине.

Meni se na ph2ter mapi i na illusttrativedna javlja 0,4% Xianbei. Oni su preci Mongola. Imam i 0,3 istočno afričke lovce-sakupljače. Ko zna šta je sve špartalo ovim krajevima ali kao što vidimo sve se to ispralo na neki način. Na rahmetli Antropogenici mape Bugara koje sam gledao su u vecim procentima bacale na istok, 2-3% ako se dobro sećam.
59
Народи и њихова генетика / Одг: Бугари
« Последња порука Ивица Јовановић послато Април 12, 2024, 12:38:00 поподне »
sa kojim konkretno kalkulatorom ste uporedjivali svoje koordinate i imate li i dalje to u txt obliku?
60
Црна Гора / Одг: Шекулар
« Последња порука Ⰹⱐⰸ ⰽⱁⱀⰻ ⰱⱑ ⱄⰾⱁⰲⱁ послато Април 12, 2024, 10:53:40 пре подне »
А издавна се у србком зову љестве јер је љезти значило пењати се, а зато је и нови вал домољубивих научника начинио за своје потребе ријеч љествица.

Не желим вам много скретати с главнајега прѣдмета, па ћу се овдѣ ограничити само на двѣ примѣдбѣ.

Строго по корѣнском те всегдѣ почтујући морфеме, крећући се слѣдствено и изван границ стандарднајега српска језика и његових звукоједначећих правил, "лѣстве" бише се могле писати "лѣзтве", а "лѣствице" даклѣ "лѣзтвице"? 

Тичући се тога ми је јешче занимљиво да сут, како изгледа, глаголи "лѣзти" и "лазити" сродни, и гледе њихова значења како и изходишча; оба према саврѣменом језиковѣђу произилазет из ПИЕ корѣна *leh₁ǵ- / *leh₁ǵʰ-, док већ у поздном прасловѣнском имѣаху та изнад дата различита облика (*lězti, *laziti).
Странице: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10