Аутор Тема: Морачани-Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>CTS9981>Z37>Y91536>Y175368  (Прочитано 1090743 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #220 послато: Мај 03, 2018, 03:45:50 поподне »
Your final haplogroup is R1b-Z67.
All known downstream branches have been confirmed negative.

Quick results summary:
U152 T+
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 A+
CTS4562 C-
CTS10222 G-
CTS10276 C-
Z67 A+
Z70 C-
Poslije duzeg cekanja poslali su mi zavrsni rezultat teatiranja.grana Z67.da li se u medjuvremenu pojavio neki rodjak mozda :)
Ima li ko komentar na konacni rezultat?

Онда ово заиста упућује на неку дужу присутност на Балкану, пошто си ипак далеко од Италијана, иако су они најближи на стаблу. Само кад би то заиста била илирска хаплогрупа, требало би да је има по БиХ и Хрватској.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #221 послато: Мај 03, 2018, 03:58:38 поподне »
Само ми није јасно објашњење да си негативан на "све" низводне гране од Z-67, кад на Yfull стаблу има само Z-70 као низводна, па се онда она грана.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #222 послато: Мај 03, 2018, 04:47:03 поподне »
Your final haplogroup is R1b-Z67.
All known downstream branches have been confirmed negative.

Quick results summary:
U152 T+
L2 C-
Z56 G-
Z192 T-
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 A+
CTS4562 C-
CTS10222 G-
CTS10276 C-
Z67 A+
Z70 C-
Poslije duzeg cekanja poslali su mi zavrsni rezultat teatiranja.grana Z67.da li se u medjuvremenu pojavio neki rodjak mozda :)
Ima li ko komentar na konacni rezultat?

 Честитке на резултату.

 Дакле вријеме одвајања ове гране Z67* од италијанских је прије око 3200 година. То упућује на отприлике период када су носиоци културе поља са жарама имали значајан утицај на формирање Илира на балкану. Логично је да би се ту очекивао неки R-U152. Дакле, мислим да је ова грана могуће била дио тога, као и грана Лепеничанина, која нема неких поклапања осим једног Гега и Тоска из анонимне студије. Затим могуће грана оног Спахића да је кандидат.
 Тако да изгледа да се ствара једна маса појединих грана R-U152 које би припадале овом валу културе поља са жарама.
 
 Можда си поријеклом Аутаријат, али мислим да јеси од неког другог племена ако не од тог. Мислим да би то било сигурно неко племе са значајним печатом ове културе, а ја заиста нисам гледао детаљно археолошки која су то племена на том подручју.

 Постоји и неки YF10123 R-Z67* само не видим одакле је.
« Последња измена: Мај 03, 2018, 04:49:39 поподне Zor »

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #223 послато: Мај 13, 2018, 10:27:47 пре подне »
Pozdrav svima,
evo nedavno sam dobio rezultat od Yseq,

Your final haplogroup is R1b-Z67*
All known downstream branches have been confirmed negative.

Quick results summary:
R1b-M343 Orientation Panel
L51 A+
Z2103 G-
P312 A+
U106 C-
U152 T+
R1b-U152 Superclade Panel
L2 C-
Z192 T-
Z56 G-
Y17161 G-
A7969 G-
CTS5531 A+
Z67 A+
Z70 C-
CTS10222 G-
CTS10276 C-

Interesuje me da li bismo na neki način, eventualno testiranjem nekog konkretnog SNP kod mene, mogli da utvrdimo da li se poreklo moje familije Ćirović može vezati za neku liniju ovde testiranih Bogićevih potomaka, recimo Rakočevića ili Radovića.
Obzirom da postoje Ćirovići starosedeoci u Morači i nisam siguran da li oni imaju veze sa mojim poreklom. Možda je postojao neki Ćiro među Bogićevim potomcima po kome je moja familija ponela prezime.
Sa druge strane, poznata je priča da je u Bogićevo vreme postojao pop Ćirović i da je Bogić organizovao poteru za nikšićkim Turcima kada su pretukli trudnu popadiju Ćirović. Takođe slava Manastira Morača koji je iz XII veka je Velika Gospoina, a to je i moja krsna slava. Ono što je zabeleženo je da su moji preci doseljeni u Planinicu početkom sedamnaestog veka iz okoline Peći. Čuo sam komentare da je u to vreme bilo čestih migracija na liniji Metohija-Crna Gora, a po pričama mojih predaka dolazak u nepristupačnu Planinicu, vezuje se za sklanjanje porodica zbog ubistva nekog Turčina.

Ako neko ima više informacija ili neku ideju na ovu temu molim vas za komentar..

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #224 послато: Мај 13, 2018, 10:37:00 пре подне »
Možda je postojao neki Ćiro među Bogićevim potomcima po kome je moja familija ponela prezime.

Верујем да ће наши момци упућени у генетику изнети своје мишљење, а ја само могу рећи да имамо барем једног Ћира у родослову Богићевих потомака - тако је име оцу владике Амфилохија Радовића. Јесте да се ради о човеку из новијих времена, али и постојање овог имена у родослову већ може значити нешто, у смислу да га је било и раније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #225 послато: Мај 13, 2018, 10:43:00 пре подне »
Логично је да си блиско повезан са Морачанима, пошто у окружењу немате сроднике, а најближи су вам у Италији.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #226 послато: Мај 13, 2018, 11:51:49 пре подне »
Од преко 1000 имена у старим родословним таблицама Радовића из Мораче, које ја посједујем, постоји само једно име Ћиро, а то је име оца Митрополита Амфилохија Радовића и више ниједно име нема у старим родословним таблицама.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #227 послато: Мај 13, 2018, 12:07:15 поподне »

Interesuje me da li bismo na neki način, eventualno testiranjem nekog konkretnog SNP kod mene, mogli da utvrdimo da li se poreklo moje familije Ćirović može vezati za neku liniju ovde testiranih Bogićevih potomaka, recimo Rakočevića ili Radovića.
Obzirom da postoje Ćirovići starosedeoci u Morači i nisam siguran da li oni imaju veze sa mojim poreklom. Možda je postojao neki Ćiro među Bogićevim potomcima po kome je moja familija ponela prezime.
Sa druge strane, poznata je priča da je u Bogićevo vreme postojao pop Ćirović i da je Bogić organizovao poteru za nikšićkim Turcima kada su pretukli trudnu popadiju Ćirović. Takođe slava Manastira Morača koji je iz XII veka je Velika Gospoina, a to je i moja krsna slava. Ono što je zabeleženo je da su moji preci doseljeni u Planinicu početkom sedamnaestog veka iz okoline Peći. Čuo sam komentare da je u to vreme bilo čestih migracija na liniji Metohija-Crna Gora, a po pričama mojih predaka dolazak u nepristupačnu Planinicu, vezuje se za sklanjanje porodica zbog ubistva nekog Turčina.

Ako neko ima više informacija ili neku ideju na ovu temu molim vas za komentar..

Како стоји у литератури, Ћировићи из Планинице се називају Кобасицама или Ибранима. Ово упућује на реку Ибар као етапну станицу. Такође се спомиње Пећ. Досељавање се датира на почетак XVII века. С друге стране имамо Богића који се насељава у Морачу у другој половини XVI века. Слава Богићевих предака је Велика Госпојина, док је Аранђеливдан узет доласком у Морачу, вероватно од старијих родова. Тако да можемо претпоставити да је Ћировић сигурно сродан Морачанима-Богићевцима, али је вероватно друга миграциона струја која је из Хота преко Метохије, долином Ибра, стиглa до Планинице.

Једино Биг Y тест који би одрадили Ћировић и autarijat, дали би одговор на сва та питања.

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #228 послато: Мај 13, 2018, 02:06:42 поподне »
Puno hvala svima,
ne znam gde se može uraditi taj Big Y test da li ga rade na Yseq, ako neko ima link, bilo bi mi zanimljivo da saznam nešto preciznije.
Ako razmišljamo o Bogiću i njegovom dolasku u Moraču, pretpostavljam da nije došao sam, već verovatno sa familijom, braćom, stričevima možda celim plemenom koje se pokrenulo iz Huma Hotskog i možda je deo otišao prema Metohiji..U tom smislu je moguće kako kaže Miloš da su moji Ćirovići možda bili deo te šire Bogićeve familije koja je u nekom trenutku došla na prostore Crne Gore i Metohije, a ne da se grana odvojila od nekog od kasnijih Bogićevih potomaka.

Da li je možda iz naših uporednih dnk analiza, moguće izvesti okvirni zaključak pre koliko godina ranije je živeo zajednički predak recimo, mene i mog rođaka Autarijata..

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #229 послато: Мај 13, 2018, 05:11:18 поподне »
Подсетио бих учеснике дискусије, нарочито Ћировића, да се на овом месту расправља о роду Морачана-Богићеваца, не о "Србињанима", "Расенима-Рашанима" и осталим псеудоисторијским терминима. Свака порука тог типа на овој теми ће бити аутоматски обрисана. Апелујем да се држите теме. Хвала.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже autarijat

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #230 послато: Мај 13, 2018, 06:25:34 поподне »
Eto rodjaka :) .dobro je da nijesmo sami na svijetu  ;)
Vjerovatno ovaj rezultat ukazuje na porijeklo od nekog iz roda Bogica Moracanina. Big Y testovi su dosta skupi ,ako se ne varam?

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #231 послато: Мај 13, 2018, 07:00:10 поподне »
Подсетио бих учеснике дискусије, нарочито Ћировића, да се на овом месту расправља о роду Морачана-Богићеваца, не о "Србињанима", "Расенима-Рашанима" и осталим псеудоисторијским терминима. Свака порука тог типа на овој теми ће бити аутоматски обрисана. Апелујем да се држите теме. Хвала.
Oprostite ako sam prekršio neko pravilo, ali ako neko pominje marker koji datira 3200 godina unazad to mnogo vremenski prevazilazi istorijsku pojavu Bogića, a niko do sada nije ponudio objašnjenje kako bi to moglo da se poveže sa njim. Ja sam izneo svoje razmišljanje jer smatram da se moji srodnici kao i ja takođe zanimaju za istorijsko poreklo našeg roda, koliko god možemo da dobacimo nazad u prošlost.
Sad da li su neki autori i termini pseudo a neki nisu, ja bih tu u interesu prave istine bio vrlo oprezan. Svakako, ako kažete da nas ne interesuje dalje od Bogića, ja o tome neću više pisati, a ako nekoga interesuju refernce za tezu o eventualnom lužičko srpskom poreklu Bogićevom, mogu mu to proslediti na neki drugi način..


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #232 послато: Мај 13, 2018, 07:12:35 поподне »
Oprostite ako sam prekršio neko pravilo, ali ako neko pominje marker koji datira 3200 godina unazad to mnogo vremenski prevazilazi istorijsku pojavu Bogića, a niko do sada nije ponudio objašnjenje kako bi to moglo da se poveže sa njim. Ja sam izneo svoje razmišljanje jer smatram da se moji srodnici kao i ja takođe zanimaju za istorijsko poreklo našeg roda, koliko god možemo da dobacimo nazad u prošlost.
Sad da li su neki autori i termini pseudo a neki nisu, ja bih tu u interesu prave istine bio vrlo oprezan. Svakako, ako kažete da nas ne interesuje dalje od Bogića, ja o tome neću više pisati, a ako nekoga interesuju refernce za tezu o eventualnom lužičko srpskom poreklu Bogićevom, mogu mu to proslediti na neki drugi način..

Тако је, превазилази, а једно од могућих објашњења је пружио Зор, кога вам је цитирао и Милош:

Честитке на резултату.

 Дакле вријеме одвајања ове гране Z67* од италијанских је прије око 3200 година. То упућује на отприлике период када су носиоци културе поља са жарама имали значајан утицај на формирање Илира на балкану. Логично је да би се ту очекивао неки R-U152. Дакле, мислим да је ова грана могуће била дио тога, као и грана Лепеничанина, која нема неких поклапања осим једног Гега и Тоска из анонимне студије. Затим могуће грана оног Спахића да је кандидат.
 Тако да изгледа да се ствара једна маса појединих грана R-U152 које би припадале овом валу културе поља са жарама.
 
 Можда си поријеклом Аутаријат, али мислим да јеси од неког другог племена ако не од тог. Мислим да би то било сигурно неко племе са значајним печатом ове културе, а ја заиста нисам гледао детаљно археолошки која су то племена на том подручју.

 Постоји и неки YF10123 R-Z67* само не видим одакле је.

Ово је пример објашњења које се ослања на релевантна археолошка и генетичка истраживања. Митови о "Србињанима" су управо то - митови без методолошки ваљаног научног објашњења, већ у сврху популарисања отровне псеудонаучне тезе о "Србима-народу најстаријем" која је нажалост ухватила корен код доброг дела нашег народа, нарочито код оних људи који немају великог знања о историјским процесима (или су то "знање" стицали само преко Јутјуба и сличних медија, слушајући "предавања" псеудонаучних превараната као што су Деретић, Шарић и екипа). Многим људима је шарена лажа-бајка привлачнија од историјских и археолошких чињеница, нажалост. Не бих више скретао са теме, али сам морао да вам појасним због чега вам је порука обрисана. Сада бих још једном замолио све да се држимо теме.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #233 послато: Мај 13, 2018, 07:18:36 поподне »
Eto rodjaka :) .dobro je da nijesmo sami na svijetu  ;)
Vjerovatno ovaj rezultat ukazuje na porijeklo od nekog iz roda Bogica Moracanina. Big Y testovi su dosta skupi ,ako se ne varam?
Nijesmo rođače, daleko smo od samih samo što se ne znamo :)
Skupa analiza, ako sam dobro shvatio to je BigY 500, 649USD https://www.familytreedna.com/products
Kad bi znao da će to doneti neku veću korist našem istraživanju na projektu možda da se i investira za svekoliko srpstvo, što se nas tiče mi i tako sada znamo da smo rođaci :)
« Последња измена: Мај 13, 2018, 07:22:26 поподне НиколаВук »

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #234 послато: Мај 13, 2018, 07:44:29 поподне »
Тако је, превазилази, а једно од могућих објашњења је пружио Зор, кога вам је цитирао и Милош:

Ово је пример објашњења које се ослања на релевантна археолошка и генетичка истраживања. Митови о "Србињанима" су управо то - митови без методолошки ваљаног научног објашњења, већ у сврху популарисања отровне псеудонаучне тезе о "Србима-народу најстаријем" која је нажалост ухватила корен код доброг дела нашег народа, нарочито код оних људи који немају великог знања о историјским процесима (или су то "знање" стицали само преко Јутјуба и сличних медија, слушајући "предавања" псеудонаучних превараната као што су Деретић, Шарић и екипа). Многим људима је шарена лажа-бајка привлачнија од историјских и археолошких чињеница, нажалост. Не бих више скретао са теме, али сам морао да вам појасним због чега вам је порука обрисана. Сада бих још једном замолио све да се држимо теме.
Ovaj primer objašnjenja koje se kako kažete oslanja na relevantna arheološka i genetička istraživanja meni lično ne objašnjava ništa, odnosno ne nudi nikakav odgovor na konkretno pitanje odakle su došli Bogićevi preci..
Ja nisam nikakav naučnik, već samo čovek koji puno čita i u svakoj analizi se oslanja prevashodno na svoj zdrav razum, a tek potom na određene naučno istorijske dogme. Mislim da je jako loše da jedan učeni Srbin u analizi svog porekla automatski odbaci alternativna razmišljanja i proglasi ih za glupost, jer se ne uklapaju u njegovu postojeću dogmu, pri tome taj isti čovek još uvek nije došao do konačnog zaključka, odnosno još uvek je u fazi istraživanja...
Ozbiljan istraživač posvećen istini, po meni ovako nešto sebi ne bi smeo da dozvoli..

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #235 послато: Мај 13, 2018, 07:54:39 поподне »
Ovaj primer objašnjenja koje se kako kažete oslanja na relevantna arheološka i genetička istraživanja meni lično ne objašnjava ništa, odnosno ne nudi nikakav odgovor na konkretno pitanje odakle su došli Bogićevi preci..
Ja nisam nikakav naučnik, već samo čovek koji puno čita i u svakoj analizi se oslanja prevashodno na svoj zdrav razum, a tek potom na određene naučno istorijske dogme. Mislim da je jako loše da jedan učeni Srbin u analizi svog porekla automatski odbaci alternativna razmišljanja i proglasi ih za glupost, jer se ne uklapaju u njegovu postojeću dogmu, pri tome taj isti čovek još uvek nije došao do konačnog zaključka, odnosno još uvek je u fazi istraživanja...
Ozbiljan istraživač posvećen istini, po meni ovako nešto sebi ne bi smeo da dozvoli..

Не мора све баш ни да вам се нацрта. Ако ништа, барем мало прогуглајте, информишите се, за почетак, о Култури поља са урнама, за коју се најпре везује експанзија хаплогрупе U152. Не постоји инстант решење, поготово не за овакве ствари. Наука није догма, али псеудонаука јесте, јер захтева да се у њу верује, као у религију, без преиспитивања, док је наука увек у преиспитивањима, али у оквиру научне методологије, што је њена главна разлика у односу на псеудонауку, која нема никакву методологију, већ само непроменљиви аксиом и догму (нпр. "Срби су народ најстарији", шта год то заиста значило). Слажем се за посвећивање истини, управо зато одмах нагласим којим путем никако нећемо доћи до истине већ само до митологизације и губљења времена.  ;)

Последњи пут, не лутајмо ван теме!  :)
« Последња измена: Мај 13, 2018, 07:56:26 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже autarijat

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #236 послато: Мај 13, 2018, 08:16:16 поподне »
Dobro drugari,velika je ovo stvar da se pronadje jos neko od nase grupe,ne zamjerajte odmah covjeku.Ja nijesam od pristalica serbi sve i svuda teorije, ali mi ovdje nijesmo istih genetickih znanja i neka vama nekolici nije tesko da neke stvari i ponovite.cim smo se odje obratili znaci da vam vjerujemo i da zelimo da produbljujemo istrazivanja u cilju novih saznanja.vjerujte da me ovo kostalo lijepih para a vjerovatno i mog rodjaka  :),a to smo sve uradili radi opsteg interesa.dajte sugestije sta i kako dalje i sjetite se nas ako se neko novi pojavi od rodbine   :).pozdrav iz Podgorice

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #237 послато: Мај 15, 2018, 01:20:50 поподне »
...........Оно што је одвајало Арбанаса у касном средњем веку од Србина је језик и вера католичка. О томе су многи савременици писали.
Да Арбанаса од Србина у касном средњем веку јасно одваја вера, ја се не бих сложио. Ако је Богић, предак Богићеваца у Морачи, био рођењем католик, да ли то аутоматски значи и да је био Арбанас? Много је то комплексније питање да би могло тако једноставно да се одређује на основу тог критеријума.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #238 послато: Мај 15, 2018, 01:39:37 поподне »
Да Арбанаса од Србина у касном средњем веку јасно одваја вера, ја се не бих сложио. Ако је Богић, предак Богићеваца у Морачи, био рођењем католик, да ли то аутоматски значи и да је био Арбанас? Много је то комплексније питање да би могло тако једноставно да се одређује на основу тог критеријума.

Ја бих то предање о доласку Богића из Хота класификовао као непоуздано. Не можемо рећи да је нетачно, као што не можемо рећи да јапански и српски језик нису настали од заједничког претка који се је говорио прије 50 хиљада година, али за то нема никаквог доказа, нити ће га икад и бити. Код Албанаца тог огранка хаплогрупе Р1б нема нигдје, барем га ја нисам нашао на њиховом званичном сајту на којем се објављују резултати тестираних Албанаца.
За Калаче из Рожаја можемо претпоставити и српско и албанско поријекло, јер ипак њихова хаплогрупа постоји и међу Србима и међу Албанцима. Али за ово сумњам.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #239 послато: Мај 15, 2018, 01:50:19 поподне »
Да Арбанаса од Србина у касном средњем веку јасно одваја вера, ја се не бих сложио. Ако је Богић, предак Богићеваца у Морачи, био рођењем католик, да ли то аутоматски значи и да је био Арбанас? Много је то комплексније питање да би могло тако једноставно да се одређује на основу тог критеријума.

Ако је био католик и долазио са подручја северне Албаније, онда је готово сигурно да је у том тренутку поседовао и арбанашки идентитет, нарочито ако се та сеоба догодила током 16. века. Ван обалског подручја Јадрана, једини католици у тим крајевима и у том времену, не рачунајући дубровачке колоније, су управо Арбанаси; ако је некоме сувише "увредљиво" да се каже да му је предак у неком тренутку имао арбанашки идентитет (због садашње политичке ситуације), онда се може користити и израз "албанофони" или нешто слично, али суштина остаје иста. Шта су били Богићеви преци је свакако добро питање, највероватније нису били део арбанашке етногенезе и њихове експанзије (већ вероватно неко асимиловано стариначко становништво), али то не потире више него основану претпоставку да је у само време досељавања у Морачу Богић био арбанашки католик.
Чињеницама против самоувереног незнања.