Аутор Тема: Морачани-Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>CTS9981>Z37>Y91536>Y175368  (Прочитано 1090728 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #240 послато: Мај 15, 2018, 02:16:46 поподне »
Ја бих то предање о доласку Богића из Хота класификовао као непоуздано.

Богићевци немају предање да је Богић био католик, већ само да је дошао из Хота. Чак шта више, имају предање да су од Мрњавчевића и да никада нису мењали веру. На то да је у Хотима било православаца, указује и то што Мараши из Зете имају предање да су то племе морали да напусте управо зато што су били православци. Сходно томе, Богићевце никако не треба гурати у исти кош са родом Куча који су несумљиво сви досељени из долине Цијевне као католици. Неки су то остали и до дана данашњег (Бонкећи, Љухари и Нуцуловићи), а припадност православној или католичкој цркви је одредила и етничку припадност због свештенства и срођавања са суседим православним и католичким братствима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #241 послато: Мај 15, 2018, 02:21:00 поподне »
Шта су били Богићеви преци је свакако добро питање, највероватније нису били део арбанашке етногенезе и њихове експанзије (већ вероватно неко асимиловано стариначко становништво), али то не потире више него основану претпоставку да је у само време досељавања у Морачу Богић био арбанашки католик.

Неко је недавно (мислим да је Зрно) на некој теми написао како Богићевци имају генетски најближе сроднике у Италији.
Шта мислите о варијанти да је Богић био потомак неког млетачког чиновника или војника у скадарској области, у којој је успостављена млетачка власт крајем 14. - почетком 15. века?
У том случају, можда никада ни Богић ни његови преци нису морали имати албански идентитет.
Напротив, само његово име и имена његових синова говоре супротно томе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #242 послато: Мај 15, 2018, 02:22:26 поподне »
Богићевци немају предање да је Богић био католик, већ само да је дошао из Хота. Чак шта више, имају предање да су од Мрњавчевића и да никада нису мењали веру. На то да је у Хотима било православаца, указује и то што Мараши из Зете имају предање да су то племе морали да напусте управо зато што су били православци. Сходно томе, Богићевце никако не треба гурати у исти кош са родом Куча који су несумљиво сви досељени из долине Цијевне као католици. Неки су то остали и до дана данашњег (Бонкећи, Љухари и Нуцуловићи), а припадност православној или католичкој цркви је одредила и етничку припадност због свештенства и срођавања са суседим православним и католичким братствима.

Ако нису имали предање да је католик, онда се прича мења у потпуности. Пошто не знам довољно о предањима брдских племена, мислио сам да је предање да је био католик дефинитивно потврђено, што изгледа није случај.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #243 послато: Мај 15, 2018, 02:26:25 поподне »
Неко је недавно (мислим да је Зрно) на некој теми написао како Богићевци имају генетски најближе сроднике у Италији.
Шта мислите о варијанти да је Богић био потомак неког млетачког чиновника или војника у скадарској области, у којој је успостављена млетачка власт крајем 14. - почетком 15. века?
У том случају, можда никада ни Богић ни његови преци нису морали имати албански идентитет.
Напротив, само његово име и имена његових синова говоре супротно томе.

По мени, најизгледније је да представљају неки предромански супстрат на том подручју (вероватно илирски). Друга исто тако примамљива могућност је да потичу од неких колониста-Римљана из времена антике. Пошто се ова њихова грана, Z67*, не јавља на Сардинији и на подручју Италије уопште, не бих рекао да имају неке скорије везе са тим подручјем, тј. у последњих 6-7 векова нпр.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #244 послато: Мај 15, 2018, 02:33:09 поподне »
Неко је недавно (мислим да је Зрно) на некој теми написао како Богићевци имају генетски најближе сроднике у Италији.
Шта мислите о варијанти да је Богић био потомак неког млетачког чиновника или војника у скадарској области, у којој је успостављена млетачка власт крајем 14. - почетком 15. века?
zar nisu ovi italijanski rodjaci udaljeni nekih 3200 godina? To je jako davno za neku opciju mletacke vlasti.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #245 послато: Мај 15, 2018, 02:35:41 поподне »
не бих рекао да имају неке скорије везе са тим подручјем, тј. у последњих 6-7 векова нпр.

Па, ја управо и говорим о времену пре шест и кусур векова  ;)

Уопште, верујем да у нашим крајевима, а по логици нарочито у ЦГ и Приморју, има генетских трагова управо тог млетачког боравка у тзв. Млетачкој Албанији. Јер, дуг је период који су се они овде задржали. У јужним крајевима (Скадар, северна Албанија) краће, нешто дуже у Бару и Улцињу, а у неким севернијим крајевима све до пропасти Републике, дакле безмало 4 столећа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ћировић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
  • R1b - Z67
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #246 послато: Мај 17, 2018, 12:34:34 поподне »
Ако је био католик и долазио са подручја северне Албаније, онда је готово сигурно да је у том тренутку поседовао и арбанашки идентитет, нарочито ако се та сеоба догодила током 16. века. Ван обалског подручја Јадрана, једини католици у тим крајевима и у том времену, не рачунајући дубровачке колоније, су управо Арбанаси; ако је некоме сувише "увредљиво" да се каже да му је предак у неком тренутку имао арбанашки идентитет (због садашње политичке ситуације), онда се може користити и израз "албанофони" или нешто слично, али суштина остаје иста. Шта су били Богићеви преци је свакако добро питање, највероватније нису били део арбанашке етногенезе и њихове експанзије (већ вероватно неко асимиловано стариначко становништво), али то не потире више него основану претпоставку да је у само време досељавања у Морачу Богић био арбанашки католик.
E sada sam se stvarno nasmejao!
Znači, jedan arbanaški katolik- Bogić, se doseljava u 15. veku, kod pravoslavnog manastira Morača koji je iz 12 veka, i tom prilikom progoni Turke koji koji su prebili pravoslavnu popadiju Ćirović (čiji muž pop mu je verovatno bio rođak)... I Vama ovakva ideja ima smisla za diskusiju, a ideja da je možda bio čistokrvni Srbin (možda lužički) nema smisla za razmatranje!
Braćo Srbi, meni ova tema prerasta u humoresku :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #247 послато: Мај 17, 2018, 12:47:00 поподне »
E sada sam se stvarno nasmejao!
Znači, jedan arbanaški katolik- Bogić, se doseljava u 15. veku, kod pravoslavnog manastira Morača koji je iz 12 veka, i tom prilikom progoni Turke koji koji su prebili pravoslavnu popadiju Ćirović (čiji muž pop mu je verovatno bio rođak)... I Vama ovakva ideja ima smisla za diskusiju, a ideja da je možda bio čistokrvni Srbin (možda lužički) nema smisla za razmatranje!
Braćo Srbi, meni ova tema prerasta u humoresku :)
Не бих да се мешам у дискусију о Богићу и самим Морачанима, али сматрам да су шансе да је неко из Лужице (где између осталог нема сродних хаплотипова) одселио на крајњи југ у кршну Морачу равне нули.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #248 послато: Мај 17, 2018, 12:58:56 поподне »
E sada sam se stvarno nasmejao!
Znači, jedan arbanaški katolik- Bogić, se doseljava u 15. veku, kod pravoslavnog manastira Morača koji je iz 12 veka, i tom prilikom progoni Turke koji koji su prebili pravoslavnu popadiju Ćirović (čiji muž pop mu je verovatno bio rođak)... I Vama ovakva ideja ima smisla za diskusiju, a ideja da je možda bio čistokrvni Srbin (možda lužički) nema smisla za razmatranje!
Braćo Srbi, meni ova tema prerasta u humoresku :)

Ћировићу, нисте ништа мањи Србин ако сте испали хаплогрупа R1b-U152>Z67. Идентитет је стање свести и нема везе са генетиком. Морао сам на ово да се осврнем с обзиром да из ваших објава просто вапи нека потреба да одбраните своје "српство" јер нисте испали нека друга хаплогрупа, која је данас раширенија међу Србима. За тим стварно нема потребе.

Ову објаву сам написао јер је била присутна информација да је по предању Богић био католик, а накнадно је Иван појаснио да се нигде не говори да је он био католик, већ само да је дошао из Хота, па је могао бити и православац (с обзиром на већу раширеност православног становништва на северу Албаније у ранијим вековима у односу на данашњицу). Сада када сам вам то разјаснио, слободно наставите да читате ову хумореску.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #249 послато: Мај 17, 2018, 01:12:36 поподне »
Не треба сметнути с ума да су се српска и албанска племена рођакала и међусобно и једна с другим, а да је на крају генетика оповргнула већину тих предања. Видјели смо како се је она будалаштина о Васу, Пипу, Красу и Хоту распукла као балон од сапунице, на велику жалост Мирослава Ћосовића, који се је таман био обрадовао што је уз помоћ гусларских бајки "доказао" да су Црногорци албанско-влашког, а не српског поријекла. Тако да ме не би чудило да је и ово предање о доласку Богића из Хота склепано на сличан начин.
Тад није постојао међуетнички антагонизам у данашњој форми, тако да није сматрано табу темом да Србин има албанско или Албанац српско поријекло.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #250 послато: Мај 17, 2018, 02:31:54 поподне »
Не треба сметнути с ума да су се српска и албанска племена рођакала и међусобно и једна с другим, а да је на крају генетика оповргнула већину тих предања. Видјели смо како се је она будалаштина о Васу, Пипу, Красу и Хоту распукла као балон од сапунице, на велику жалост Мирослава Ћосовића, који се је таман био обрадовао што је уз помоћ гусларских бајки "доказао" да су Црногорци албанско-влашког, а не српског поријекла. Тако да ме не би чудило да је и ово предање о доласку Богића из Хота склепано на сличан начин.
Тад није постојао међуетнички антагонизам у данашњој форми, тако да није сматрано табу темом да Србин има албанско или Албанац српско поријекло.
Предање о Богићу је много старије, и доста поуздано обзиром да је сачувано како код самих ''Богићеваца'' тако и код старинаца из Мораче, и код Ровчана. Ово са Васом, Пипом, Отом итд. је по свему судећи прича која је настала много касније, вероватно у периоду када је било интереса за ширење утицаја Цетиња ка Малесији и ка Васојевићима. И пре него је уз помоћ днк оборена јасно је било сваком ко се иоле разуме у ту тематику да је највероватније у питању измишљотина. Највећи проблем са предањима јесте управо то што су та новијег датума, најчешће она настала током 20. века, довела под сумњу све па и она која су драгоцен извор података о прошлости нашег народа.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #251 послато: Мај 17, 2018, 11:34:52 поподне »
Ко су Срби и која је њихова ХГ?
Срби су нација. Нису племе или родовска заједница и не потичу од једног претка. Да би неко био Србин мора да има осећај припадности српској нацији. Нација је заједница људи који имају свест о заједничкој прошлости, говоре једним језиком и баштине заједничку културу. Ту хаплогрупа не игра никакву улогу. То доказује и овај наш ДНК пројекат, тј. има нас различитих хаплогрупа.

Мени је јасно за словенске ХГ, али није ми јасно како Богића сврставати у католике и на основу чега. Да ли је Богић могао да буде православац и Србин  од рођења?
Вера нема никакве везе са нацијом. А и у време Богића Морачанина Срби још увек нису били нација, него група која је имала свест о заједничком пореклу, не нужно од заједничких предака, баштинили су традицију српске средњовековне државе, хришћанства и заједничке културе која је настајала од оснивања првих српских држава и развијала се кроз читав средњи век.
Србе је у чвршћу заједницу повезао отпор против страног завојевача из Азије, који је на наше просторе доносио нову културу и  нови систем, сасвим другачији од предходног. Српска нација почиње да настаје у периоду османских освајања средњовековних српских држава али није била нација у правом смислу те речи. Уобличивала се у 18. и 19. веку стварањем нововековних српских држава, Србије и Црне Горе и борби њених становника за слободу. Борба за слободу је чвршће везала Србе ма где они живели.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #252 послато: Мај 21, 2018, 09:46:40 поподне »
На темама које се баве генетичком генеалогијом нема места фантазијама. Ако почнемо сви да сневамо, онда нам генетичка генеалогија и не треба, јер тако ће свако терати своје. Овде нисмо због тога, већ да бисмо утврдили неке чињенице, а то је могуће само ако се придржавамо научних метода.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #253 послато: Август 03, 2018, 11:56:49 пре подне »
Можда на овој теми треба такође објавити овај резултат:

Станић, Аранђеловдан, Оклаце, Ибарски Колашин

Припада хаплогрупи R1b>Z67*, већ генетски профилисаном роду Морачана (Богићеваца).

Тестирањем је потврђено и предање, које се иначе слаже и са истраживањем др Милисава Лутовца, које је објављено у књизи "Ибарски Колашин, антропогеографска испитивања"  у ком се наводи:

Цитат
Садашња братства у Оклацу досељена су у току последњих 200 година. Родови су: Станићи (20 к., Св. Арханђео и Велика госпођа), пореклом из Мораче. Дошли су пре 150 година три брата; један отишао у Суво Грло (Метохиски Подгор) од кога су данашњи Томашевићи; други у Рајетиће (Рогозна), а трећи, Стојадин, остао у Оклацу. Од три сина удовице Стане су оклачки Станићи; њих има исељених у Ђаке код Куршумлије и у Н. Пазару.

Цитат
О Станићима опширније пише Мићовић у својој књизи "Родослов, да се не заборави". Он такође каже да су Станићи Морачани. Пре него се населили у Оклаце, живели су некео време у Попиће код Рибарића. Родоначелник им је Стојадин, који је као слуга радио код Дробњака у Пресијеци, тачније код Јована званог Дрка (од њега су Дркићи). Пошто је био добар и поштен, Јован му даје ћерку Стану. Насељавају се на месту данешњег засеока Реџовићи. Ту му долази и брат Миленко. Стојадин и Стана су имали трјицу синова, од којих потичу сви Станићи. Стана остаје удовица, па су синови по њој прозвани. Станићима су род Томашевићи у Сувом Грлу, али и Краговићи у Кобиљој Глави. Сви славе Аранђеловдан, а прекађују Велику Госпојину, још једну карактеристику Морачана-Богићеваца.

Иначе Станић има потпуно поклапање са Радовићем из Мораче.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #254 послато: Септембар 03, 2018, 07:37:15 поподне »
 Да додам нешто везано за овај помен села "Добречићи" у Доњој Морачи, мислим да није било спомена о томе да је оно било дио џемата/катуна Богића сина Братоја коме су припадали Добречићи, Кос и Чртеже. у два наврата се у попису помиње и неки Рашко син Богића у селу "Лишњо" тј. Љешње код Колашина, вјероватно се ради о истој особи, уз њега и нека двојица синова "Богише" Покраш и Мркша, па помишљам да Богиш није у том контексту ипак Богић, Рашко син Богића се помиње и на другом јесту у Д. Морачи па је сигуран. Наравно лично име Богић се јавља код других особа у попису међутим Богић син Братоја је једини старјешина катуна са тим именом. Чини се да није био жив 1477. јер се не помиње у његовој заједници. Мислим да се ради врло могуће о претку Морачана Богићеваца. Не може у том случају предање о доласку из Хота бити тачно барем хронолошки.

 Такођер грана CTS5531 је једна од не тако честих грана U152 које се јављају у Francalacci et al. студији Сардиније, на којој није било насељавања Келта или других италских племена осим Римљана. Један од узорака је Z70 на који су Богићевци негативни али један је узводно CTS5531*, тако да ми се ипак чини вјероватнијим да су Богићевци поријеклом од римских колониста него да се ради о култури поља са жарама (Илири). Мациамо је управо овај узорак са Сардиније користио за идентификацију римских грана U152:

The study of Sardinian Y-DNA by Francalacci et al. (2013) allowed to have a look at the subclades of R1b on this island that has not been settled by the Celts or the Etruscans, nor by an Italic tribe besides the Romans. The Greeks only had a brief a foothold at Olbia and would not have influence the genetics of the island. In other words, all the Indo-European R1b in Sardinia (bar a tiny percentage of Germanic R1b brought by the Vandals) can be attributed to the Romans. The results are unequivocal, R1b-U152 makes up 10.5% of all Sardinian lineages, while R1b-M269 and R1b-L23 together amount to a mere 1.5%. This is yet more evidence that U152 was probably the dominant Roman lineages. The Sardinian U152 samples can be used to distinguish Roman subclades of U152 from other Italic and Alpine Celtic subclades. All four top level subclades of U152 were found in Sardinia, but in very different proportions from the continent, especially north of the Alps where L2 makes up over two thirds of the lineages. In contrast, Z192 is the main subclade in Sardinia (58.5% of all U152), followed by Z56 (10%, half of being Z144+), L2 (7.8%, exclusively Z49+ and Z347+) and Z36 (5.5%, half of it Z54+).

 Вриједан спомена је и један узорак древне ДНК из нове студије "Understanding 6th-Century Barbarian Social Organization and Migration through Paleogenomics" Лангобардски Szólád SZ5 из 6. вијека који је CTS1595+, дакле СНП на нивоу Z37. Аутосомално је од 3 компоненте тосканске, иберијске и "јута" америчке компоненте јута сјеверна била најјача са око 68 %, тосканска са 19 % и иберијска са око 13 %. Од 34 узорка из Солада 19 су чисто сјеверозападни, а SZ5 спада у категорију мјешаних са доминацијом те компоненте. Мациамо је спомињао да би можда се уклопио у келтску неку популацију али да је Y-dnk више италска/римска.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #255 послато: Септембар 03, 2018, 07:51:24 поподне »
Да додам нешто везано за овај помен села "Добречићи" у Доњој Морачи, мислим да није било спомена о томе да је оно било дио џемата/катуна Богића сина Братоја коме су припадали Добречићи, Кос и Чртеже.

 Видим да сам означио овај катун као "могуће" влахе Одранчиће. Мислим да се они спомињу само једном 1432: Radoanus Ostoych et Radossauus eius frater de cathuna Odranzcich homines voyuode Sandagl. У овом катуну Богића се спомињу Радован и Радосав синови Остоје, међутим морали би бити живи након 45 година, то није немогуће али ни вјероватно. Уз то и имена су честа мада сигурно много мање у тој комбинацији Радован и Радосав синови Остоје. Ови се спомињу као људи Сандаља Хранића.
« Последња измена: Септембар 03, 2018, 07:55:57 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #256 послато: Септембар 03, 2018, 08:52:20 поподне »
 Занимљиво и да се у попису 1477. два пута среће име Роман:
Роман син Мардара у цркви преведеној под именом "Пргашина" у Д. Морачи и
Радосав син Романа у селу Јасеново у Д. Морачи

 Могуће или вјероватно да је Радосав син овог Романа сина Мардара, посљедње је хришћанско име па вјероватно и Роман иде у ту категорију а не са неком римском/романском конотацијом. :) Романус јесте био римски когномен. Нисам истраживао гдје се у доба лично име Роман јављало најчешће.


 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #257 послато: Октобар 30, 2018, 07:36:32 поподне »
Овај октобар је у знаку Павла Ву(ј)исића, који се упокојио пре 30 година, 1. октобра 1988. године.
У вечерашњем "Око магазину" на РТС 1 посвећен му је прилог.

"Није било много људи у свету филма којима је Орсон Велс могао да завиди. А Ранку Мунитићу је велики Орсон Велс испричао да је био љубоморан само на два човека из света филма: На Акира Куросаву и Павла Вуисића. Овог месеца навршило се 30 година од смрти нашег великог глумца и зато вечерас сећање његових најближих: супруге, пријатеља, колега".

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/3306012/oko-magazin-angela-merkel-prva-rata-odlaska.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже azbucnik7

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #258 послато: Јануар 12, 2019, 05:50:59 поподне »
.....Ја сам из Доње Мораче-село Рави (Бакић) и видим да се један мој рођек тестирао (R1b > R-P312)...колико сам разумио ја бих требао такође бити ова хапло група пошто имамо заједничког претка...О доњој Морачи по мом суду највјеродостојније је писао Секула ДОбричанин....Он каже да би требало да су Бака(Бакићи) и Дрља (Дрљевићи) у исто вријеме са Богићем Морачанином дошли у Морачу, те да су , по свој прилици, били његови рођаци. Да ли је ова теза тачна, односно да ли то може закључити упоређивањем хапло групе Бакића(R1b > R-P312)  и Богићеваца.... тестирани -Богићевци (Радовићи и Лакићевиćи)-имају хапло групу R1b > R-Z67* ...заједничка нам је и слава-Аранђеловдан......

Да ли неко може да ми одговори?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*
« Одговор #259 послато: Јануар 12, 2019, 06:16:19 поподне »
Цитат
Он каже да би требало да су Бака(Бакићи) и Дрља (Дрљевићи) у исто вријеме са Богићем Морачанином дошли у Морачу, те да су , по свој прилици, били његови рођаци. Да ли је ова теза тачна, односно да ли то може закључити упоређивањем хапло групе Бакића(R1b > R-P312)  и Богићеваца....

Укратко, Бакићи и њима сродне породице нису генетски блиски Богићевцима.

Иако је у питању иста хаплогрупа реч је о хиљадама година разлике. Колика је тачно удаљеност између њиховог најближег претка, то јест којој грани припадају Бакићи могло би да се установи само дубљим тестом, као што је на пример овај:

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=16349