Аутор Тема: Власи  (Прочитано 196564 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #840 послато: Новембар 28, 2022, 09:47:42 пре подне »
zapravo, nemoj da odgovaras ako nece biti dublji odgovor, jer bi me zanimao samo dublji odgovor... poput onog koji sam trazio za mataruge. pa, ako je nemoguce... OK. samo bez ovih, blago receno, samodopadljivih kvalfikacija, na koje sam morao da reagujem gore. elem, ponovo sam otvorio bio temu albanci i arberesi i citao nikolu ali nisam mogao da nadjem i zasebnu temu o besima (cini mi se da je bilo?). da skratim - posto ne vladam genetskim podgrupama, zna li se vreme nestanka ne-izvorno trackog-a indoevropskog jezika populacije koja je nukleus besima (ono sto se hipotetisalo za onu ultra retku r1b grupu) , to jest fuzije sa trackim... i da li je doslo do svojevrsne geneticke eksplozije grupacije koja je govorila takvim trackim jezikom (grupacije besa) koja onda masovno prihvata proto-rumunski jezik a tako da su drugi, ne-beski govornici trackih jezika - potpuno irelevantni kao konstitutivni za ranu visokoplaninsku populaciju? cisto semanticki - takvu populaciju mozemo nazvati tracanima, jednim trackim plemenom, bez problema. svakako bi to bilo i puno znacenje te reci. nazvati je albancima danas, pogotovo u ovom tvom polemickom tonu moze biti samo delimicno tacno. to jest, ukoliko su odgovori na ova moja pitanja potvrdni - onda se moze slobodno reci da su nekadasnji tracani - legitimni nukleus albanaca. ali, odsustvo haplogrupe J2b-M241 i relativno odsustvo R1b-BY611 (mislim da sam ih dobro ispisao) u srpskom narodu... to jest, raznovrsnost E-V13 i kod srba i kod vlaha koji nisu usli u konacnu etnogenezu albanaca - cini upotrebu reci 'albanski' nedovoljno relevantnom

Да сад не улазим у "ситна цревца", али сам променио своје мишљење о карактеру албанског језика, односно њему предачких облика, у односу на оно што сам писао пре више година, а ту су највише допринели чланци и књиге аустријског албанолога Јоакима Мацингера.

У суштини, предак албанског свакако није био илирски, али ни трачки, већ један самосталан палеобалкански језик за кога Мацингер није желео да улази у спекулације са којим палеобалканским народом/племеном би био повезан, већ се задовољио стручним називом (пре)прото-албански. Такође се по његовом мишљењу, за које је дао низ солидних доказа у својим чланцима, тај језик говорио у планинској унутрашњости (централног) Балкана, где се опет јављају касноантички Беси као добар кандидат за ране Албанце (додуше, Мацингер није хтео да се везује за било које племе или народ у том смислу, као што сам већ напоменуо).

На тај његов постулат сам ја надоградио нека своја размишљања о карактеру протоалбанског и "усудио" се да га повежем са групом племена/народа које сам, у недостатку боље терминологије, назвао "Трибало-Пеонидима", како бих нагласио две главне етничке групе за које сматрам да су биле њени чиниоци (вероватно не и једини, али дефинитивно најпознатији). Ова група племена/народа је са запада била "стишњена" илирским, а са источне трачким племенима (Трачани су вероватно оставили највећи језички, могуће и културни утицај на ту групу током гвозденог доба, отуд честа асоцијација народа/племена из те групе са Трачанима код античких али и већине савремених аутора), да би напослетку са севера дошли још и Келти. Они сами највероватније представљају једну од ретких палеобалканских група народа/племена са континуитетом из бронзаног доба која је успела да се током гвозденог доба одржи на простору који су заузимали и раније, али који се, по свему судећи, ипак добрано сузио у односу на претходни период. Касноантички Беси би по мом мишљењу били раноалбанска популација, односно потомци трибало-пеонидних староседелаца из старопланинског и западнородопског подручја, који су били изложени великом трачком утицају (који им је оставио и племенско/народно име, као и језичке и културно-религијске утицаје, вероватно и генетске) током гвозденог доба, као и каснијем римском утицају током античког периода, али су успели да и поред тога очувају своју трибало-пеонидну срж. Одужи се иако сам напоменуо да нећу превише детаљисати.  ;D
« Последња измена: Новембар 28, 2022, 09:51:31 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Власи
« Одговор #841 послато: Новембар 28, 2022, 11:27:21 пре подне »
da li ovo znaci da si reterirao sa 'arbanoidne' pozicije na mogucnost da su mataruge dosle u kontakt sa srbima kao nosioci 'vlaske' 'svesti' mozda cak i tebi omiljene 'Vlaske'? jer, ako su najblizi rodjaci 'ovi bugari ' 'iz vlaske' i na ekvidistanci su sa albancima (danasnjim) od 1500... zasto jednostavno ne bismo rekli, okamovski, da su - preci mataruga, bivajuci u kontaku sa srbima pre etnogeneze arbanasa - zapravo Vlasi?

С овим личним именима и именом племена тешко могу бити Власи с великим В. Ради се по свему судећи о дијелу прото-Албанаца који нису отишли у Албанију него су још неколико вјекова остали у прапостојбини или близу ње.

Стјечем дојам да сматраш Албанце Илирима с подручја данашње Албаније. Али све више Албанаца (Р1б и Е-В13) добива рођаке у широј зони Шоплука, баш као и Матаруге. Ни њихове Ј2б2 нису блиске онима у древним узорцима западног Балкана, па мислим да је и ту питање времена.
« Последња измена: Новембар 28, 2022, 11:30:45 пре подне Никац »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #842 послато: Новембар 28, 2022, 08:51:18 поподне »
Стјечем дојам да сматраш Албанце Илирима с подручја данашње Албаније. Али све више Албанаца (Р1б и Е-В13) добива рођаке у широј зони Шоплука, баш као и Матаруге

- ne. od pocetka pratim nikoluvuka sa tezom tracani/besi i video sam da je nedavno i vecinska albanska E-V13 konacno dokazana kao centralobalkanska (ovo je ociglendo iz dijaloga nikole i zora na temi albanci i arberesi)

- ali, buduci da ne vladam podgrupama a i pri pracenju silnih podataka na sajtu, kao i pod utiskom opsteg narativa da su nase E-V13 bliskije 'vlasima' a ne 'abancima'... pogresno sam vrednovao nikolin info da su se proto-vlasi (romani) skorije izdigli u stocarska podrucja, to jest nemam uvid u raznovrsnost najranijih/ranih stocara. to sam i pokusao da pitam u ovom pitanju nikolu - ima li drugih trackih/zapadnorodopskih E-V13 stocara ili se radi o nekoj vrsti dominacije besa?

- u tom smislu mi nije problem ovo sto kazes za proto-albanska imena mataruga - tu sam prosto isao sa ovim narativom da su poklapanja bliza na rodopima - ergo 'vlasi'. 

- problem kod zora je druge prirode. konzistentno radi ono (sto i drugi... sto je i prirodno) a potpuno je nesvestan toga. navodi svoje medjunarodno iskustvo kao dokaz objektivnosti. na ovo je tesko reagovati a ne nasmejati se, ali ja sam pokusao dobronamerno, dok nije krenuo sa simplistickim, naivnim ad hominemom. iz nekog razloga mesa ideologiju za objektivnoscu. evo, ja sam prvi rodjendan proslavio u americi, na primer. zivio u americi 22 godine. i zasto to pominjem sada, osim kao svojevrsni kontrast zorovom nastupu, koji nas je na vreme obavestio da je on 'na prvu' blizak sa svim ljudima sveta a da drajver pati od pro-srbizma. apropo teme... zorov parametar za albanske mataruge kontra vlaskih ili albanskih I2 je - drugaciji. jos uvek nije u stanju da odgovori na tu kritiku. sagledaj samo ovaj detalj, citiram ga: Дакле не треба мијешати асимилацију PH908 локалаца од стране раних Румуна/Влаха придошлих са истока која се десила у Херцеговини... zor korist frazu 'asimilacija od strane rumuna/vlaha' za situaciju u hercegovini - koja se profilisala tako da nema nimalo rumunskog jezika i da ima vrlo malo ne-slovenskih haplogrupa. zasto ne kaze... asimilacija rumuna od  strane PH908? preuzimanje vlaske prakse, preuzimanje primata u plemenu, to jest, rumunsko (i albansko) jezicko i genetsko isceznudje i utapanje? (nesto reverzno u odnosu na slucaj bjelice i pjesivci u cg)

sad cu odgovoriti nikoli a tu cu taman skicirati moje razumevanje hronoloskog razvoja albanaca/vlaha u okviru pitanja upucenog njemu. podcrtacu jos jednom i ove filozofske poente - sta cini neki koncept (neku rec) dobrim opisom nekog objekta/fenomena

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #843 послато: Новембар 28, 2022, 09:24:10 поподне »
Да сад не улазим у "ситна цревца", али сам променио своје мишљење о карактеру албанског језика, односно њему предачких облика, у односу на оно што сам писао пре више година, а ту су највише допринели чланци и књиге аустријског албанолога Јоакима Мацингера.

- pravo da ti kazem, ja nisam ni primetio da ima neke sustinske promene u tvom stavu od srama ka macingeru... srama jos uvek pominjes; u svakom slucaju, kao sto rekoh nikcu, od pocetka pratim i simpatisem se sa, generalnom pricom o centralnom balkanu za albance, pa bilo da su slojevi indoevropskog ne-tracki ovi ili oni. video sam i ovo o mogucoj ranoj slicnosti sa grcima (naravno, ono od ranije sa starojermenima) a i veza tracani-balti je pominjana, itd.naravno i ova trakizacija koju pominjes. U TOM SMISLU, genetske trakizacije sam i postavio pitanje o eventualnim E-V13 koji nisi prosli 'besizaciju' a koja je krenula od (ako sam dobro razumeo tebe i zora) R1b one PF raritetne pa onda mozda R1b-BY611?

- drugim recima... da li sam u pravu kad kazem da vecina proto-albanskih (i danas Vlaskih i albanskih) E-V13 prolazi kroz cisto tracku epohu pre nego se 'besizuje' (albanizuje), a uprkos cinjenici da i sami besi trpe uticaj od tracana? da li iko od njih i ostaje u trackoj, ne-beskoj fazi? to sam, prosto, zakljucio po opstem tonu na forumu, kad se govori o vecoj slicnosti nasih E-V13 sa vlaskim nego sa albanskim

- konacno, zoru osim generalnog tona zameram apsolutno razlicite parametre vrednovanja 'albanstva' 'srpstva' i 'vlahstva' - koje upravo 'steluje', kako voli da kaze, pa I2 karadjordjevic nema plemensku slovensku svest okruzen albancima, i I2 slovenofoni vlah sigurno nije sloven vec je Vlah... itd. zamisli da sad kazem da je oko nulte godine AD E-V13 predak mataruga zapravo jos uvek bio tracanin a ne i pravi bes-proto-albanac... jer, uvek mozemo da zaustavimo promenu kroz vreme i esencijalizujemo gde nama odgovara (ako sam dobro razumeo ovo o izvornom 'tracanstvu' E-V13)

- u tom smislu, da zaokruzim i odgovor nikcu, nas osecaj reci 'albanski' ne moze biti isti za relevatne grupacije E-V13 s jedne i sa nama poznatim, iz danasnjice bliskim albanskim trodelnim fundamentom - R1b-BY611, E-V13, J2b-M241, to jest za albance koje poznajemo kao fizicka, jezicka bica danas. drugi nacin da se ovo kaze je - ono sto poznajemo kao vlahe danas, cincare, itd... bi moralo da bude ukljuceno u nase novo koncipiranje reci 'albanac' ako cemo tu rec centrirati oko E-V13 relevantnih grana i (nama srbima manje vaznih) R1b istocnih. u takvom znacenju reci 'albanac' mi moramo naizmenicno da se vracamo na bese/tracane pa u danasnje vreme - na danasnje vlahe i cincare kao legitimne naslednike (romanizovane) tih albanaca/besa. time se relativizuje distinkcija izmedju nase ideje (koncepcije) o danasnjim albancima i danasnjim vlasima/cincarima. to relativizovanje nije problematicno u smislu tabua -  jer je bazirano na realnoj genezi ovih grupacija, ali vec tu pada ovaj zorov olaki manir jasnih esencijalizacija, na stranu ovi drugi primer koje pominjem

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Власи
« Одговор #844 послато: Новембар 28, 2022, 09:46:14 поподне »
- ali, buduci da ne vladam podgrupama a i pri pracenju silnih podataka na sajtu, kao i pod utiskom opsteg narativa da su nase E-V13 bliskije 'vlasima' a ne 'abancima'... pogresno sam vrednovao nikolin info da su se proto-vlasi (romani) skorije izdigli u stocarska podrucja, to jest nemam uvid u raznovrsnost najranijih/ranih stocara. to sam i pokusao da pitam u ovom pitanju nikolu - ima li drugih trackih/zapadnorodopskih E-V13 stocara ili se radi o nekoj vrsti dominacije besa?

И Власи и Албанци вуку поријекло из централнобалканске зоне, гдје су се мијешале Е-V13, Ј2б2 и R1b-Z2103, или другим ријечима Трачани, Илири и Пеонци (по мом мишљењу)
Међутим, њихове подгране испод ових хаплогрупа се доста разликују, рекао бих да им је у основи другачији етнос или племе.
Погледај Зорову анализу прото-Влашких хаплогрупа, и упореди с Албанским резултатима.

Неких трећих палео-балканаца је, по мом мишљењу, преживјело веома мало, другим ријечима већина данашње Е-V13, Ј2б2 и R1b-Z2103 на Балкану је из те централнобалканске зоне.

било је и неке размјене хаплогрупа између њих, која је трајала до око 500. године н.е. (према ифулу, можда у стварности 100-200 година раније) када се Албанци дефинитивно одвајају и мигрирају ка Албанији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Власи
« Одговор #845 послато: Новембар 28, 2022, 09:52:42 поподне »
Та перцепција Влаха као различитих у односу на Србље била ствар колектива, а не појединца. Живјели су у својим одвојеним насељима, бавили се својим пословима. И тај И2 Влах је цијели живот проводио у својем катуну, и идентификовао се у првом реду с њим. А краљ Милутин и Србљи су га перципирали као дио његовог катуна, и као Влаха или влаха неке врсте, шта год власи били. У то сам сигуран.

Ово што сам болдовао је питање које не можемо олако прескочити. Важно је да покошамо дати одговор на то.

Ако су неке Влашке скупине говориле (и) влашким језиком, онда је и то једна важна разлика која их је дијелила од Срба.
 
Ако су постојали неки Власи генетски неизмијешани са Србима или другим Словенима, онда би, ето, можда, међу њима био већи проценат неких црномањастих изгледа које би Срби препознавали као различите, па би и то била још једна разлика која дијели Влахе од Срба. Иначе, не бих се сложио да је икада постојао неки толико специфичан српски физички изглед према којем је било могуће препознати српског појединца.

Мислим да одговор није нимало једноставан, и да је варирао овисно о микролокалитету и тачном временском тренутку. Али биће могуће донекле одговорити помоћу генетике и историјских извора.

Наставићу овде, да не бисмо затрпавали тему "I2-Z17855".

Ово болдовано би једино могло дати одговор на нека актуелна питања. Али таквих информација мањка у историјским изворима. Све више ми се чини да се термин Влах у том периоду касног средњег века односио искључиво на сталеж.

Не негирам постојање "правих" Влаха од којих су Срби на крају у неком тренутку морали и преузети такав начин привређивања. Покушаћу да објасним због чега мислим тако. Погледајмо само актуелну генетичку ситуацију код Срба. Чак и староседелачке хаплогрупе код Срба показују знатно већу раширеност у областима које су вековима насељене Србима, него у Румунији, Грчкој, Македонији, областима где су етнички Власи оставили већег генетичког утицаја.

Сигурно је да и у тим областима има трагова подграна које срећемо код Срба, али су оне често занемарљиве због веома слабе заступљености. Такво стање указује на врло рану симбиозу Словена/Срба и староседелаца (читај Влаха) у неким областима.

Да ли се то масовно дешавало у централним балканским областима, где су се сасвим добро могле измешати одређене подгране I2-Z17855, R1a-YP417, G2a-L42, J2b-M205, E-V13, R1b-Z2103, итд. И као такве наставити да преносе то име и систем функционисања западно, ка Херцеговини и даље Крајини, где је релно могло бити и неких независних влашких скупина у којима су свакако доминирали I2-PH908.

На крају, имамо и својеврсан доказ за такву измешаност у аутосомалном резултату из Македоније (средњи век), који подсећа на резултате модерних Срба. Како је то тек један резултат, не бих га узимао као неки стаилан доказ још увек.

Надам се да нисам пуно скренуо с теме, осврнуо сам се само на генетички део који је данас свима нама мање-више добро познат. Као админ Ј групе могу на кратко да се осврнем на такве подгране, које имају солидну заступљеност код Срба, а са друге стране доста скромну код околних народа. За њих смо мање-више сигурни да нису староседечаке на простору провинције Далмације и да имају најчешће миграциони правац исток-запад, тј. југоисток-северозапад.

J2b-M205>Y22059
J2b-М241>PH1602
J2a-M92>SK1356
J2a-Z6055>Y14439
J1-M267>ZS9949

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Власи
« Одговор #846 послато: Новембар 28, 2022, 10:11:21 поподне »
J2b-М241>PH1602

Ова хаплогрупа можда није најсрећнији избор за ову причу, будући да су узводне подгране пронађене на старим налазиштима у Далмацији и да она у бити вероватно јесте илирског порекла. Како год, актуелни српски припадници J2b-PH1602 показују одређну везу са источним и централним крајевима Балкана.

Можда је типичнија илирска она J2b-M241>CTS6190, која се такође среће на старим налазиштима у Црној Гори и Хрватској, а код Срба је има у динарским областима за сада.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Власи
« Одговор #847 послато: Новембар 29, 2022, 12:33:46 пре подне »
Наставићу овде, да не бисмо затрпавали тему "I2-Z17855".

Ово болдовано би једино могло дати одговор на нека актуелна питања. Али таквих информација мањка у историјским изворима. Све више ми се чини да се термин Влах у том периоду касног средњег века односио искључиво на сталеж.

Не негирам постојање "правих" Влаха од којих су Срби на крају у неком тренутку морали и преузети такав начин привређивања. Покушаћу да објасним због чега мислим тако. Погледајмо само актуелну генетичку ситуацију код Срба. Чак и староседелачке хаплогрупе код Срба показују знатно већу раширеност у областима које су вековима насељене Србима, него у Румунији, Грчкој, Македонији, областима где су етнички Власи оставили већег генетичког утицаја.

Сигурно је да и у тим областима има трагова подграна које срећемо код Срба, али су оне често занемарљиве због веома слабе заступљености. Такво стање указује на врло рану симбиозу Словена/Срба и староседелаца (читај Влаха) у неким областима.

Да ли се то масовно дешавало у централним балканским областима, где су се сасвим добро могле измешати одређене подгране I2-Z17855, R1a-YP417, G2a-L42, J2b-M205, E-V13, R1b-Z2103, итд. И као такве наставити да преносе то име и систем функционисања западно, ка Херцеговини и даље Крајини, где је релно могло бити и неких независних влашких скупина у којима су свакако доминирали I2-PH908.

На крају, имамо и својеврсан доказ за такву измешаност у аутосомалном резултату из Македоније (средњи век), који подсећа на резултате модерних Срба. Како је то тек један резултат, не бих га узимао као неки стаилан доказ још увек.

Надам се да нисам пуно скренуо с теме, осврнуо сам се само на генетички део који је данас свима нама мање-више добро познат. Као админ Ј групе могу на кратко да се осврнем на такве подгране, које имају солидну заступљеност код Срба, а са друге стране доста скромну код околних народа. За њих смо мање-више сигурни да нису староседечаке на простору провинције Далмације и да имају најчешће миграциони правац исток-запад, тј. југоисток-северозапад.

J2b-M205>Y22059
J2b-М241>PH1602
J2a-M92>SK1356
J2a-Z6055>Y14439
J1-M267>ZS9949

Slažem se sa ovom analizom.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1387
Одг: Власи
« Одговор #848 послато: Новембар 29, 2022, 12:48:57 пре подне »
- problem kod zora je druge prirode. konzistentno radi ono (sto i drugi... sto je i prirodno) a potpuno je nesvestan toga. navodi svoje medjunarodno iskustvo kao dokaz objektivnosti. na ovo je tesko reagovati a ne nasmejati se, ali ja sam pokusao dobronamerno, dok nije krenuo sa simplistickim, naivnim ad hominemom. iz nekog razloga mesa ideologiju za objektivnoscu. evo, ja sam prvi rodjendan proslavio u americi, na primer. zivio u americi 22 godine. i zasto to pominjem sada, osim kao svojevrsni kontrast zorovom nastupu, koji nas je na vreme obavestio da je on 'na prvu' blizak sa svim ljudima sveta a da drajver pati od pro-srbizma.

 Али ти ниси са 7 година знао нацртати заставе свих земаља као ја. Знао све њихове главне градове. И данас знам отпјевати преко 50 химни држава.

 Немам ја те 22 г. тамо но опет, али нису људи тамо неки који знају пуно о свијету нити их то занима. Ако се упознам са Американцем, кажем име, проговорим с њим пар реченица, мислиће да сам Американац. Француз ће мислити да сам Француз, а Нијемац ће мислити да сам Нијемац, Швед да сам Швед осим ако ме по изгледу не сконта (додуше данас су свашта и Швеђани по изгледу).

zasto ne kaze... asimilacija rumuna od  strane PH908? preuzimanje vlaske prakse, preuzimanje primata u plemenu, to jest, rumunsko (i albansko) jezicko i genetsko isceznudje i utapanje? (nesto reverzno u odnosu na slucaj bjelice i pjesivci u cg)

 Па то и кажем, румунофони Власи су се утопили у PH908.

- konacno, zoru osim generalnog tona zameram apsolutno razlicite parametre vrednovanja 'albanstva' 'srpstva' i 'vlahstva' - koje upravo 'steluje', kako voli da kaze, pa I2 karadjordjevic nema plemensku slovensku svest okruzen albancima, i I2 slovenofoni vlah sigurno nije sloven vec je Vlah... itd. zamisli da sad kazem da je oko nulte godine AD E-V13 predak mataruga zapravo jos uvek bio tracanin a ne i pravi bes-proto-albanac... jer, uvek mozemo da zaustavimo promenu kroz vreme i esencijalizujemo gde nama odgovara (ako sam dobro razumeo ovo o izvornom 'tracanstvu' E-V13)

 Није Влах већ је Словен. Матерњи језик одређује примарно у том контесту етнију, но све влахе карактерише и начин живота који није карактерисао друге околне народе (осим евентуално Арбанаса), тако и поред словенског језика наставља да представља "нешто друго" или појаву суи генерис, као што и региструју сви средњевјековни извори, од оних Немањића, Дубровачког архива итд.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #849 послато: Новембар 29, 2022, 01:06:03 пре подне »


 1.Па то и кажем, румунофони Власи су се утопили у PH908.

 2.Није Влах већ је Словен. Матерњи језик одређује примарно у том контесту етнију, но све влахе карактерише и начин живота који није карактерисао друге околне народе (осим евентуално Арбанаса), тако и поред словенског језика наставља да представља "нешто друго" или појаву суи генерис, као што и региструју сви средњевјековни извори, од оних Немањића, Дубровачког архива итд.
1. како то може да се нека етничка група утопи у неку хаплогупу? (може да се утопи у неку другу етничку групу , а не у хаплогрупу)
2. Како може начин живота примарно да дефинише ко је који народ (тј. да то буде одредница за дефинисање)?
« Последња измена: Новембар 29, 2022, 01:14:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1387
Одг: Власи
« Одговор #850 послато: Новембар 29, 2022, 01:25:13 пре подне »
1. како то може да се нека етничка група утопи у неку хаплогупу? (може да се утопи у неку другу етничку групу , а не у хаплогрупу)

 Мислио сам на етничку групу овдје наравно, зна се коју, тј. примарну хаплогрупу.

2. Како може начин живота примарно да дефинише ко је који народ (тј. да то буде одредница за дефинисање)?

 Милутин каже да може. Да нису овдје Срби, Бугари, Грци, Арбанаси сви социјални сталежи? ;D Знамо да нису, али морали би бити да би за Милутина Власи били друштвени сталеж..


 Вјероватно због тога што су по томе били дистинктни, а и у то доба добрим дијелом власи његове државе јесу потицали од романофоног становништва. И генерално већина науке, па и спрске све влахе (па и херцеговачке) сматра Власима, тј. бар да су били Власи. То није тачно за добри дио Херцеговачких влаха но ипак мислим јесте тачно за већину других влаха.

 Мало раније кад си скочио јер сам поменуо ријеч "Влах", па написао сам Влах јер почетна ријеч реченице започиње великим словом.. И ти на то "скачеш".  ;D
« Последња измена: Новембар 29, 2022, 01:26:53 пре подне Zor »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 904
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #851 послато: Новембар 29, 2022, 01:33:47 пре подне »
Poštovanje. Koja si ti haplogupa Zor? I koji subclade? Znas li možda mtDNA i da li si radio autosomal? Ako je javno pogledao bih. Ako nije problem.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #852 послато: Новембар 29, 2022, 01:35:47 пре подне »
Мислио сам на етничку групу овдје наравно, зна се коју, тј. примарну хаплогрупу.

 Милутин каже да може. Да нису овдје Срби, Бугари, Грци, Арбанаси сви социјални сталежи? ;D Знамо да нису, али морали би бити да би за Милутина Власи били друштвени сталеж..


 Вјероватно због тога што су по томе били дистинктни, а и у то доба добрим дијелом власи његове државе јесу потицали од романофоног становништва. И генерално већина науке, па и спрске све влахе (па и херцеговачке) сматра Власима, тј. бар да су били Власи. То није тачно за добри дио Херцеговачких влаха но ипак мислим јесте тачно за већину других влаха.

 Мало раније кад си скочио јер сам поменуо ријеч "Влах", па написао сам Влах јер почетна ријеч реченице започиње великим словом.. И ти на то "скачеш".  ;D
Aли та асимилација Влаха у , да кажемо, српски корпус, би значила да су они постали Срби, и не би имали више тај назив чим су асимиловани. Е сад, замислимо неке Србе који су примили то влашко уређење и који су се бавили том делатношћу...да ли је то значило да они Срби који су практиковали сточарство и то уређење, аутоматски нису били сматрани Србима од стране владара? ...Опет је ту битно само тумачење етноса и сталежа (нема логике да се сви други сматрају етносом сами по себи, а само Власи да су и етнос и сталеж, тј. да се сточарска делатност аутоматски пребацује у етнос. То би било као када би све рударе у средњовековној Србији аутоматски сврстали у Сасе). Другим речима, Грке, Арбанасе и Бугаре сточаре који имају влашки статус, свеставамо у Грке, Арбанасе и Бугаре, али само Србе сточаре са влашким статусом сврставамо у Влахе (тј. савремени њихов владар их гледа на тај начини и свесно их одваја од свог корпуса)
« Последња измена: Новембар 29, 2022, 01:47:09 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1387
Одг: Власи
« Одговор #853 послато: Новембар 29, 2022, 02:10:17 пре подне »
Poštovanje. Koja si ti haplogupa Zor? I koji subclade? Znas li možda mtDNA i da li si radio autosomal? Ako je javno pogledao bih. Ako nije problem.

 Види се да си нов. Знају људи генерално која сам хг. ;D А и познатији сам ван овог форума. Не мислим да ово мене нарочито и дотиче. Вјероватно је мој род тај који се са највише аргумената може повезивати са правим војнуцима, јер иако је V13 клада јавља се на мјестима која нису у влашком статусу. Занимљиво да је то V13 субклад код Румуна са највећим TMRCA од њихових грана да су млађе од раног жељезног доба који се могу издвојити, уз неке даље Мађаре. Или Дакијци или романизовани јако давно, изгледа да имам неке нове даље рођаке, можда они буду од какве користи, овиси одакле су..

Aли та асимилација Влаха у , да кажемо, српски корпус, би значила да су они постали Срби, и не би имали више тај назив чим су асимиловани. Е сад, замислимо неке Србе који су примили то влашко уређење и који су се бавили том делатношћу...да ли је то значило да они Срби који су практиковали сточарство и то уређење, аутоматски нису били сматрани Србима од стране владара? ...Опет је ту битно само тумачење етноса и сталежа (нема логике да се сви други сматрају етносом сами по себи, а само Власи да су и етнос и сталеж, тј. да се сточарска делатност аутоматски пребацује у етнос. То би било као када би све рударе у средњовековној Србији аутоматски сврстали у Сасе). Другим речима, Грке, Арбанасе и Бугаре сточаре који имају влашки статус, свеставамо у Грке, Арбанасе и Бугаре, али само Србе сточаре са влашким статусом сврставамо у Влахе (тј. савремени њихов владар их гледа на тај начини и свесно их одваја од свог корпуса)

 У томе је ствар, у Србији то више изражено јер код ових других народа влашки статус није био тако "легализован", тј. није га генерално ни било, осим код изолованих сточарских група.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #854 послато: Новембар 29, 2022, 02:13:31 пре подне »
Али ти ниси са 7 година знао нацртати заставе свих земаља као ја. Знао све њихове главне градове. И данас знам отпјевати преко 50 химни држава.

- razgovaras sa apsolutnim genijem za geografiju i opstu kulturu. velikim covekoljubcem i poznavaocem raznih kultura. nemas sanse protiv mene. izazivam te na kviz ako si ikad u beogradu. obicno igram kviz u kaficu 'april' u zetskoj. sad sam u los andjelesu, ali bicu u beogradu pocetkom 2023. tvoj osnovni problem je socijalni autizam... takodje te izazivam na muzicki kviz, posto u tom kaficu pustam i muziku

Немам ја те 22 г. тамо но опет, али нису људи тамо неки који знају пуно о свијету нити их то занима. Ако се упознам са Американцем, кажем име, проговорим с њим пар реченица, мислиће да сам Американац. Француз ће мислити да сам Француз, а Нијемац ће мислити да сам Нијемац, Швед да сам Швед осим ако ме по изгледу не сконта (додуше данас су свашта и Швеђани по изгледу).

- bravo majstore

 Па то и кажем, румунофони Власи су се утопили у PH908

- aha

 Није Влах већ је Словен. Матерњи језик одређује примарно у том контесту етнију, но све влахе карактерише и начин живота који није карактерисао друге околне народе (осим евентуално Арбанаса), тако и поред словенског језика наставља да представља "нешто друго" или појаву суи генерис, као што и региструју сви средњевјековни извори, од оних Немањића, Дубровачког архива итд

- ovo je OK ali samo delimicno. maternji jezik ne odredjuje (uvek) primarno ali MOZE da odredjuje primarno... 'etniju' i jos preciznije, bilo kakvu distinkciju u odnosu na drugu grupu. da je distinkciju odredjuje i fizicka antropologija je jasno i iz percepcije/recepcije mikrorazlika izmedju hrvata, srba i muslimana danas (koje su i mirkorasne, itd) ili iz razlikovanja kod meksikanca koji sebe ne smatraju indiosima (a delimicno to jesu) onih kubanaca koji sebe ne smatraju 'crncima' jer su radili na postizanju sto svetlije 'cafe con leche' boje vekovima... ili brazilcima koji sebe otvoreno opisuju kao 'belce' a to nisu

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #855 послато: Новембар 29, 2022, 02:17:46 пре подне »


 У томе је ствар, у Србији то више изражено јер код ових других народа влашки статус није био тако "легализован", тј. није га генерално ни било, осим код изолованих сточарских група.
А зашто је то тако било легализовано код нас а другде није?Одакле баш код нас тај статус , а код суседних балканских народа не?
« Последња измена: Новембар 29, 2022, 02:21:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Власи
« Одговор #856 послато: Новембар 29, 2022, 02:25:34 пре подне »
Такво стање указује на врло рану симбиозу Словена/Срба и староседелаца (читај Влаха) у неким областима.

Да ли се то масовно дешавало у централним балканским областима, где су се сасвим добро могле измешати одређене подгране I2-Z17855, R1a-YP417, G2a-L42, J2b-M205, E-V13, R1b-Z2103, итд. И као такве наставити да преносе то име и систем функционисања западно, ка Херцеговини и даље Крајини, где је релно могло бити и неких независних влашких скупина у којима су свакако доминирали I2-PH908.

На крају, имамо и својеврсан доказ за такву измешаност у аутосомалном резултату из Македоније (средњи век), који подсећа на резултате модерних Срба. Како је то тек један резултат, не бих га узимао као неки стаилан доказ још увек.

nebojsa, ja se u genetiku ne razumem dublje... ali, da li je moguce ovako razlicito tumaciti vlasko-slovensku povezanost u odnosu na zora... to jest, da nema dovoljno genetickog materijala (podgrupa, mutacija) da se okvirno slozite da se simbioza mogla odigrati i u 7. i u 13. veku? zor tvrdi - iskljucivo kasnije. ja njegovu geneticku argumentaciju mogu samo da prihvatim a priori. prosto, ne poznajem materiju. ti se bolje od mene razumes u genetiku... da li sam dobro razumeo da ti smatras, na osnovu genetickog materijala, da nije jasno da li se simbioza srba (slovena) i vlaha odigrala u 7. ili u 13. veku? to jest, bilo kada izmedju...? 

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Власи
« Одговор #857 послато: Новембар 29, 2022, 02:42:32 пре подне »
nebojsa, ja se u genetiku ne razumem dublje... ali, da li je moguce ovako razlicito tumaciti vlasko-slovensku povezanost u odnosu na zora... to jest, da nema dovoljno genetickog materijala (podgrupa, mutacija) da se okvirno slozite da se simbioza mogla odigrati i u 7. i u 13. veku? zor tvrdi - iskljucivo kasnije. ja njegovu geneticku argumentaciju mogu samo da prihvatim a priori. prosto, ne poznajem materiju. ti se bolje od mene razumes u genetiku... da li sam dobro razumeo da ti smatras, na osnovu genetickog materijala, da nije jasno da li se simbioza srba (slovena) i vlaha odigrala u 7. ili u 13. veku? to jest, bilo kada izmedju...?

Ja bih rekao da se ona odigravala kroz čitav taj period.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Власи
« Одговор #858 послато: Новембар 29, 2022, 07:24:03 пре подне »
nebojsa, ja se u genetiku ne razumem dublje... ali, da li je moguce ovako razlicito tumaciti vlasko-slovensku povezanost u odnosu na zora... to jest, da nema dovoljno genetickog materijala (podgrupa, mutacija) da se okvirno slozite da se simbioza mogla odigrati i u 7. i u 13. veku? zor tvrdi - iskljucivo kasnije. ja njegovu geneticku argumentaciju mogu samo da prihvatim a priori. prosto, ne poznajem materiju. ti se bolje od mene razumes u genetiku... da li sam dobro razumeo da ti smatras, na osnovu genetickog materijala, da nije jasno da li se simbioza srba (slovena) i vlaha odigrala u 7. ili u 13. veku? to jest, bilo kada izmedju...?

Више мислим да је тај период био комплекснији и да је трајао кроз читаво то раздобље, у зависности од области. Не верујем да се могао ограничити само на један период 7. или 14-15. века.

Морам да се оградим да овакво мишљење формирам на основу недостатка историјских извора, генетике модерних народа Балкана и неке логике.

Говорили смо на другој теми, вероватно је било много лакше утопити се директно из словенског корпуса. Дакле делује да су сви ти Власи који се помињу од 13-15 века увелико већ били Словени. Иако је теоретски могуће и да је “страни” елемент у држави у то време могао имати одређене повластице. Није то необично за средњи век (војници најамници, трговци). То се евентуално може утврдити на основу личних имена, али познато је да се романофона имена у то време јављају и код чисто српских племена из Херцеговине.

Генетички део већ даје мало прецизније одговоре на ова питања. Јако је мало подграна које деле Срби и нпр. Власи из Штипа и Крушева, па и Румуни, а да им је веза толико очигледна и блиска. Говоримо о периоду 14, 15. века, што је за генетику практично тренутак и таква веза би морала бити видљивија.

Оно што јесте уочљиво, то је генетичка веза са Бугарима, односно истоком Балкана. Али и они су Јужни Словени, па се наша тумачења да се ради делом о словенизованим Власима своди углавном на претпоставке и историјске податке о једном романском слоју становништва између западнојужнословенског и источнојужнословенског појаса.

Могуће да постоје неке подгране E-V13, R1b-Z2103 и J2b-L283 присутне код Срба које показију јаснију везу са простором Румуније (Зор је вероватно то боље истражио). Ове три групе апострофирам, зато што су биле основне код предсловенског становништва Балкана. Али треба нагласити да ове друге две данас и нису превише заступљене код Срба, а да се њихови генетички рођаци могу лоцирату делом на простору Албаније и опет код Бугара.

Све ово имплицира да није могуће да је било превише правих Влаха у том неком раздобљу код Срба, да нису могли оставити језички утицај, па ни јачи генетички утицај. 
“Романске” хаплогрупе које срећемо данас код Срба, могле су улазити у словенски етнос у различитим периодима. Оне нису тако униформне као оне које срећемо код Албанаца нпр, а нису превише присутне код Грчка, Влаха и Румуна. Штавише и прилично су разноврсне.

Када причамо конкретно о јачем средњовековном влашком утицају (оним правим Власима и Арбанасима) требамо се фокусирати на оне горепоменуте три хаплогрупе. Две нису превише заступљене данас код Срба, дакле остаје да се преко подграна E-V13 пронађе та веза са Власима касног средњег века. И ту се такође треба осрвнути на везе (некада не тако блиске) брдских племена са простором Албаније, централним и источним крајевима Балкана.

Могуће да сам био мало конфузан (ипак нисам кафу попио још), али надам се да сам успео да пренесем своје мисли. Волео бих да ме неко исправи ако грешим, али пре свега када је генетички део у питању, тј. подгране присутне данас код Срба. Пре свега оне староседелачке. Када су Власи у питању, словенске хаплогрупе нису од толиког значаја, иако их је морало бити утопљених у крајевима где су Власи чини апсолутну већину, па су се као такве шириле даље.




Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 904
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #859 послато: Новембар 29, 2022, 08:45:23 пре подне »
Види се да си нов. Знају људи генерално која сам хг. ;D А и познатији сам ван овог форума. Не мислим да ово мене нарочито и дотиче. Вјероватно је мој род тај који се са највише аргумената може повезивати са правим војнуцима, јер иако је V13 клада јавља се на мјестима која нису у влашком статусу. Занимљиво да је то V13 субклад код Румуна са највећим TMRCA од њихових грана да су млађе од раног жељезног доба који се могу издвојити, уз неке даље Мађаре. Или Дакијци или романизовани јако давно, изгледа да имам неке нове даље рођаке, можда они буду од какве користи, овиси одакле су..

 У томе је ствар, у Србији то више изражено јер код ових других народа влашки статус није био тако "легализован", тј. није га генерално ни било, осим код изолованих сточарских група.

Ако може само мало кохерентније јер на крају не знам да ли си хтео или не да кажеш која  ;D Нов наравно, нов али перспективан.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.