Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196646 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #360 послато: Фебруар 14, 2018, 11:05:43 поподне »
Оно што је компликованије јесте ситуација око села Пантаљеш (1485. 110 кућа),
1. Је ли "Бањовић" из 1497. нови катун? Ја кажем да није. Обзиром на недостатак дијакритичких тачака (које се мислим у том дефтеру јављају ту и тамо), једна од опција за читање "Панта" јесте и "Банја", према томе чини се да је овај "Бањовић" природни наставак "Панте" из Пантаљеша. Мислим да у прилог имену Панта насупрот "Бања" говори јављање личног имена Панта/Панто у пописима гдје нема оваквог амбигуитета.

не верујем да ти је то "Бања" јер се "Њ" најчешће транскрибовало као "Н" а не "НЈ"

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #361 послато: Фебруар 15, 2018, 12:16:59 пре подне »
Медун постоји 1485. само је припадао нахији Подгорица у истоименој кази, док је нахија Кучи припадала кази Подгорица. Медун је имао 15 кућа и спомиње се да је подграђе тврђаве Медун.
 Од 28 имена, српска потпуно доминирају, само једно можда албанско.
 Остале нисам тражио раније.:)

Da li bi mogao da mi kažeš nešto više o Matagužima. Oni su imali ljetnja staništa u Kučima. Odjednom su nestali. Koliko sam shvatio bili su pravoslavni ali porijeklom starobalkanci. Ko su njihovi potomci?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #362 послато: Фебруар 15, 2018, 01:43:24 пре подне »
не верујем да ти је то "Бања" јер се "Њ" најчешће транскрибовало као "Н" а не "НЈ"

 Јесте то најчешће, видим у факсимилу дефтера посадника Бихора из 1477. да је Добриње "Добрине". Мада у овом дефтеру Пуљаха кад наводи нека имена како стоје у оригиналу код нпр. имена села Трепопоље назначује да су уписани као "Трепополје", имена Тоља "Толја".

 Ипак ево нашао сам факсимил тог дефтера, њега је објавио Бранислав Ђурђев у књизи "Постанак црногорских племена", и ту је уписан са дијакритичким тачкама као б-а-н-о/у/в-и/ј-к што је он превео као Бањевић. И довео је у везу са кучким братсвом Бањовића, тако да би требало да је то то.

 Читам Иванов текст о племенима, Бањовићи би требало да су R1b U152, они су по предању дошли из Бања Луке по којој носе презиме, да су прво дошли у Коће а потом у Лопаре. Бања Лука под тим називом се помиње 1494., а овдје изгледа има спомен катуна Бањевића у Кучима 1497. тако да је то врло натегнуто. Уз то не дјелује тако увјерљиво ни да су дошли у Коће јер се Коћи и Бањевићи спомињу у исто вријеме 1497. а нема их 1485., Лопаре с друге стране као што рекох постају 1497. и то вјероватно од овог рода који има три члана у селу Пантаљеш, имају само 9 кућа 1497, а 1570 нема подака о кућама али по приходу имају само око 6 кућа. С друге стране Бањевићи нестају.

 Дакле је ли катун Бањовића досељенички 1497. из Бања Луке или је настао од села Панталеша. Биће да је друго. Не видим могућност да би се 1495. г. неко селио из Бања Луке (која се помиње 1494. први пут) са мађарске територије у Куче.
 Ваљало би простудирати тај R1b U152, могуће онда још један домицилни "илирски" на том подручју.

Da li bi mogao da mi kažeš nešto više o Matagužima. Oni su imali ljetnja staništa u Kučima. Odjednom su nestali. Koliko sam shvatio bili su pravoslavni ali porijeklom starobalkanci. Ko su njihovi potomci?

 Матагужи сигурно имају везе са катуном Љеша Туза из Дечанских хривосуља 1330. јер се спомиње овисно о уписима, Мат Гуж, или Матагуж, било да је то оснивач Мат син Гужа или родовско име Матагуж није битно толико, сигурно су у вези с овим катуном. Матагужи се спомињу око 1445. да су били у споровима са Хотима у мислим Которском архиву, касније се у овом документу 1455. спомињу заједно са Кучима. Искрено, нисам их тражио, али ако су постојали као племе 30-так година прије овог дефтера 1485. требало би да постоје неки њихови трагови, иако је могуће с обзиром да Кучи имају своју територију 1485., као и Пипери, Бјелопавлићи, Клименти, чак и Васојевићи који су тад били мањи род, да су Матагужи у међувремену елиминисани или асимиловани те да су престали постојати као племе.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #363 послато: Фебруар 15, 2018, 02:54:48 пре подне »
Iako treba biti oprezan kod ovakvih stvari, može se nagađati da je u Kučima bilo 6 sela u kojim se govorio albanski jezik i 2 sela u kojim se govorio srpski.  Ako pogledamo po broju kuća u selima, reklo bi se da je omjer 2-1 u korist govornika albanskog.  Ako uzmemo da je taj omjer par stotina godina kasnije u plemenu obratan, i da imamo ovaj nagao skok u broju kuća krajem XV stoljeća, čini se kao da je u Kuče u to vrijeme ušao neki novi sloj slavenskog življa. 

 Да се надовежем на ово што сам већ споменуо, детаљнија анализа показује управо обрнуто. Јер управо у овим катунима са већим бројем албанских имена која углавном и носе таква имена се биљежи највећи раст популације.
 Дакле катуни/села Бутидоси, Бонкећи, Лазорци, Брокина и Коћи са снажном албанском антропонимијом (рачунајући и катун Коће - албанска етимологија имена) биљеже у само 12 година раст од чак 107 кућа.
 Такођер и ово село Лопаре изгледа утемељује један више албаноидни род (Ђон, Лула и Вукач синови Лопара) из села Пантаљеша.

 С друге стране село Радун са изразитом српском антропонимијом биљежи пад од 12 кућа уз нестанак села Стани, тј. изгледно још већи пад.

 Остаје Пантаљеш као највеће и његови изгледни насљедници, који биљеже умјерени раст који стоји у средини између ове двије крајности, али који је мањи од раста ових 5 села. Они скоро учетворостручују своју популацију.
« Последња измена: Фебруар 15, 2018, 03:01:05 пре подне Zor »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #364 послато: Фебруар 15, 2018, 03:01:05 пре подне »
Хмммм, нисам баш сигуран у ово...

Сви Вујачићи из Грахова сигурно нису E-V13 јер већ имамо три различите хаплогрупе код њих. Али како је један тестирани који је према предању од Вујачића сродан осталим братствима која су према предању од Драгоша/Драгоја, Вујачићи који нису E-V13 би требало да су прибраћени.

Problem je što koliko ja shvaćam, dosadašnji genetski rezultati ne pokazuju da postoje dva sloja, pa čak ni da je došlo do ikakvog doseljavanja 1490-ih. 

Zor је већ споменуо да поједина R1a-M458 братства имају предање о пореклу из Куча (то су Кликовци у Зети и Зековићи у Дробњаку), али мислим да и невезано за њих постоје старији и новији слој становништва међу досељеницима који чине род Куча. С обзиром да Никићи и Пајовићи из Лазорца (чији су рођаци Нуцуловићи из Коћа) такође припадају роду Куча, а зна се да су се касније доселили из Кастрата преко Селца у Климентима, мислим да су Кучи постепено насељени у више етапа од стране неког већег рода из долине Цијевне. Постепеним досељавањем се може објаснити и куриозитет да српска и албанска братства из Куча припадају истом роду. Етничка припадност је временом мењана у зависности од средине у коју су се досељавала братства тог рода.

Село Барзање 1485. од 41 имена, најмање 18 су албанска.

У предањима Мрњавчића се спомиње да су дошли или из села Бардањи или из суседног Брштана где су привремено боравили на путу из Скадра. Оба села већ пар векова припадају Климентима, али судећи по дефтерима првобитно су била у саставу Куча.
На топографској карти 1:25000 из 1972. ова села су означена као Бардај и Рштани.



Читам Иванов текст о племенима, Бањовићи би требало да су R1b U152

Мораћемо да сачекамо генетску потврду за претпоставку о пореклу Жижића од Бањовића коју сам изнео у том тексту. Иначе, ни ја не верујем у то предање о пореклу из Бања Луке, само не треба искључити могућност да су ипак досељени у Куче крајем 15. века. Када је у питању појављивање појединих села и њихово нестајање на наредним дефтерима, мислим да постоји могућност да једноставно нису пописана из различитих разлога - рецимо пописивач није хтео да залази у село где влада нека болест, или је у току била нека побуна и слично.

Драго ми је што си кренуо да детаљније проучаваш Куче, твоје анализе су ми увек биле занимљиве. Само настави  :)


Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #365 послато: Фебруар 15, 2018, 10:13:09 пре подне »

Zor је већ споменуо да поједина R1a-M458 братства имају предање о пореклу из Куча (то су Кликовци у Зети и Зековићи у Дробњаку), али мислим да и невезано за њих постоје старији и новији слој становништва међу досељеницима који чине род Куча. С обзиром да Никићи и Пајовићи из Лазорца (чији су рођаци Нуцуловићи из Коћа) такође припадају роду Куча, а зна се да су се касније доселили из Кастрата преко Селца у Климентима, мислим да су Кучи постепено насељени у више етапа од стране неког већег рода из долине Цијевне. Постепеним досељавањем се може објаснити и куриозитет да српска и албанска братства из Куча припадају истом роду. Етничка припадност је временом мењана у зависности од средине у коју су се досељавала братства тог рода.

У предањима Мрњавчића се спомиње да су дошли или из села Бардањи или из суседног Брштана где су привремено боравили на путу из Скадра. Оба села већ пар векова припадају Климентима, али судећи по дефтерима првобитно су била у саставу Куча.

Postoje razna predanja o srodstvu Kuča sa nekim albanskim plemenima ali genetika nije utvrdila ta predanja. Utvrdila je srodstvo sa nekim bratstvima iz Zatrijebča o kojima nije bilo predanja.
Postoji predanje da je rodonacelnik Kastrata bio Dedli Bratosi, brat Grce Nenadina. Takodje mjesovito albansko-srpsko pleme u koje se pominju prezimena Totovic, Pelovic,Petrovic.  Haplogrupe Kastrata su R1b, J2b2 i E-v13 ali pretppstavljam E1 v13 razlicita od Kuca sto ne znaci da je nije bilo. Cvijic u selu Kamenica u Kastratima nalazi pravoslavne Srbe. U Zatrijebcu se javlja haplogrupa R1b L23, Benkaj. Etnogeneza ovih plemena je komplikovanija nego sto izgleda na prvi pogled. Neko je pomenuo da pravoslavni Klimenti uglavnom slave Stevanjdan a Kuci iz okoline Ljiga slave takodje Stevanjdan sto moze biti slucajnost a mozda i neka veza,

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #366 послато: Фебруар 15, 2018, 01:07:42 поподне »
Samo radi uspoređivanja, ako bi išli samo po predanjima, odnosno po tome što je neko zapisao onda bi među Kučima, odnosno od/iz Kuča samo na BDNKP imali:

E-V13-S2972-Z16661(više bratstava)
E-V13-dvije nedefinisane podgrupe(Destanović i Rastoder)
G2a2-L91 (Medunjanin)
I1a3-Z63 (Kalać)
I1a2-Z58 (Alibašić)
J2a1-Z387-L70(Nurković)
I2a2-M223(Fetić)
J2b2-M241-PH1751(Preljević)
R1a-Z280-Y3301(Seknić)
R1b-Z2103-BY611(više bratstava)
L-L595(Peković)

Koji su sada rodovi stariji sloj a koji noviji, koji izvorni a koji pribraćeni, koji su samo u prolazu preko kućanski prostorija primili kućanski identitet a koji su to predanje naknadno izmislili kako bih uživali neku vrstu zaštite iz samog plemena odnosno od nekog drugog većeg bratstva porijeklom iz tog plemena, šta ako Z16661 nije uvijek bila dominatna kao danas nego je nekada bila manja pa je doživela nagli rast za razliku od drugi grupa ?

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #367 послато: Фебруар 15, 2018, 01:14:51 поподне »
ХМ,око 80 % Велисевца слави Стефандан,и сви су од истог братства,и имају класицан Куцки хаплотип,Синиша је описао Велишевац ,он би најбоље ово прокоментарисао

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #368 послато: Фебруар 15, 2018, 01:17:38 поподне »
Сви Вујачићи из Грахова сигурно нису E-V13 јер већ имамо три различите хаплогрупе код њих. Али како је један тестирани који је према предању од Вујачића сродан осталим братствима која су према предању од Драгоша/Драгоја, Вујачићи који нису E-V13 би требало да су прибраћени.

Једини Вујачић који се управо тако и презива, а чији резултат имамо, није E-V13.
Мислим да ту имамо сличну причу прибраћивања као код "Орловића": Ј2а + E-V13. Овде је: прави Вујачићи + E-V13.
Но, добро, време ће показати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #369 послато: Фебруар 15, 2018, 10:40:18 поподне »
Откуд ти то да су војводе у Кучима говорили арбанашки? Ја то први пут сада чујем, а имао сам прилике за све ове године много тога да чујем и прочитам о том племену.

Mozda gresim ali zar nije I Marko Miljanov govorio arbanaski?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #370 послато: Фебруар 15, 2018, 11:13:17 поподне »
Mozda gresim ali zar nije I Marko Miljanov govorio arbanaski?
Марко Миљанов је писао о Арбанасима, као и о Србима, који су то заслужили својим јунаштвом и пре свега чојством, а да је говорио арбанашки ја за то не знам. Можда је и знао јер је живео у њиховој непосредној близини, али материњи језик му је без дилеме био српски. Па и моја баба је говорила шиптарски јер је одрасла у Пећи, да ли то на нешто указује? Кучи знају да је Дрекале био католичке вероисповести, то је упамтило и сачувало њихово предање, па би вероватно остало упамћено и то да су некада говорили арбанашки, али тако нешто не постоји ни у њиховом предању нити у предањима околних племена који уз своје чувају и предања о Дрекаловићима. Остало би то упамћено барем негде и код неког.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #371 послато: Фебруар 16, 2018, 01:02:50 пре подне »
У предањима Мрњавчића се спомиње да су дошли или из села Бардањи или из суседног Брштана где су привремено боравили на путу из Скадра. Оба села већ пар векова припадају Климентима, али судећи по дефтерима првобитно су била у саставу Куча.
На топографској карти 1:25000 из 1972. ова села су означена као Бардај и Рштани.

 Да, знам за Бардај који би морао бити тадашње Бардање. Видио сам код неких да сматрају да је Рштан ово село "Стани" из дефтера 1485.

Мораћемо да сачекамо генетску потврду за претпоставку о пореклу Жижића од Бањовића коју сам изнео у том тексту. Иначе, ни ја не верујем у то предање о пореклу из Бања Луке, само не треба искључити могућност да су ипак досељени у Куче крајем 15. века. Када је у питању појављивање појединих села и њихово нестајање на наредним дефтерима, мислим да постоји могућност да једноставно нису пописана из различитих разлога - рецимо пописивач није хтео да залази у село где влада нека болест, или је у току била нека побуна и слично.

 Није лако превиђати код западног R1b, али могао би бити DF103/FGC4183 којој припада Спахић.
 Могуће да нису уписана због неких разлога, али то је морало бити врло ријетко. У неким дефтерима неких села нема јер су се налазила у јурисдикцији другог санџака иако су у средини првог.

Драго ми је што си кренуо да детаљније проучаваш Куче, твоје анализе су ми увек биле занимљиве. Само настави  :)

 Хвала. :) Скорија историја је релативно добро позната, а ови дефтери су баш од користи за период од прије 400-500 год. Може се добром анализом дознати нешто што на први поглед и не изгледа очито.

 Разгледао сам село Панталеш, и од антропонимије, од имена која очекујем да су српска има их 68, албанских 73, прва су чешћа у првом дијелу пописа села друга у другом. Плус нисам рачунао разна календарска гдје би требало направити дубљу анализу код којих су популација била више у обичају. Али дефинитивно се чини да је ово село које би се могло везати за изворне Старокуче било по именима измјешано. Овај други вал досељавања у Куче су очито предводили албанофони Кучи, међу њима преци Бонкећа, сами Бонкећи биљеже раст у 12 година са 11 на 29 кућа. Обзиром и на снажни словенски елемент у Пантаљешу, те да су Кучи већ племе 1455. Старокучи концентрисани у овом селу су вјероватно били носиоци племена 1455. и вјероватно добрано словенизовани. Ја сам једном баш радио неку анализу управо имена из Панталеша, о односима: српско/албанско име сина/оца да видим да ли је у једној генерацији постојала тенденција преласка на други језик.
 Опет, без ових "спорних" имена:
отац српско име - син албанско име  7
отац албанско име - син српско име 11
отац српско име - син српско име  19
отац албанско име - син албанско име 31

 Већина су давали имена својствена једној групи, посебно је то изражено код албанских имена. Ако комбинујемо видјећемо да су очеви са албанским именима дали 74 % албанских имена, а ови са српским 73 % српских имена, проценат је исти иако је у овом узорку број албанских имена већи јер су српска била више у пару са календарским/спорним. Међутим очеви са српским именима су ипак дали 27 % албанских имена синовима, и то је много већи проценат него код ових села са изразитом словенском антропонимијом као Стани и Радон гдје бисмо могли очекивати многе R-M458. Тако да се чини да нису иста популација, тј. ово би требало да су Старокучи/Мрњавчићи E-Z16661 који су углавном словенизовани. И они би требали бити ранији или први вал који је у првој половини 15. вијека населио Куче. (не рачунајући оног Петра Куча из катуна Леша Туза 1330 г.)
« Последња измена: Фебруар 16, 2018, 01:05:22 пре подне Zor »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #372 послато: Фебруар 16, 2018, 10:47:51 пре подне »
Нe тpeбa зaбopaвити ни Koмaтoвићe I2a-PH908, кojи имajу jaкo пpeдaњe o Kучимa, кao и њиxoви cpoдници Apнaутaши у Дpeници, пa je мoгућe дa cу зaиcтa тaj "cлoвeнcки" cлoj у Кучимa уз R1a. Пpoблeм je штo зa caдa I2a ниje нaђeнa у Kучимa, aли нe мopa дa знaчи... Taкoђe и Pajoвићи E-BY14151 имajу пpeдaњe o Kучимa, кao и пojeдини Дpoбњaци, Мaлo Цуци... Зaнимљивo je дa дaнac имaмo "унифopмиcaнe" Kучe, дoк тpaгoвe дpугиx poдoвa тeшкo нaлaзимo.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #373 послато: Фебруар 16, 2018, 12:25:43 поподне »
По свему судећи већ Мрњавчићи су потиснули тај словенски старији слој становништва из области племенске територије Куча. Дрекаловићи су се "развили" нешто мало касније у време када је тај словенски слој становништва већ био у највећој мери потиснут. Из тог разлога ми је било интересантно да се тестира неко од Костића из Ђураковца код Пећи, слава ЂурЂиц, имају предање да су из Куча из Фундине, и могли би бити један од тих стариначких родова који су се нешто дуже задржали у области племена Кучи. Знају да су некада носили презиме Фундук. Нажалост, предвиЂени број тестирања за област Метохије већ је попуњен, а и сами Костићи себе не сматрају старинцима у Метохији иако су доста дуго већ тамо.

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #374 послато: Фебруар 18, 2018, 01:27:35 пре подне »
Postoje slučajevi đe dosta starijih Kuča govore srpski i albanski, ali se to vremenom umanjilo tako da novijim generacijama nije prenešeno albanski jezik.

Jedini primjer što imam jeste da naš kum iz Orahova nije znao da je njegov pokojni otac govorio i albanski pored srpskog do prije nekoliko godina. Kum potiče od Mrnjavčevića, ne od Drekalovića tako da ne mogu reći sa sigurnošću da li su kučke vojvode znali albanski, ali jeste vjerovatno.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #375 послато: Фебруар 18, 2018, 10:22:14 пре подне »
Postoje slučajevi đe dosta starijih Kuča govore srpski i albanski, ali se to vremenom umanjilo tako da novijim generacijama nije prenešeno albanski jezik.

Jedini primjer što imam jeste da naš kum iz Orahova nije znao da je njegov pokojni otac govorio i albanski pored srpskog do prije nekoliko godina. Kum potiče od Mrnjavčevića, ne od Drekalovića tako da ne mogu reći sa sigurnošću da li su kučke vojvode znali albanski, ali jeste vjerovatno.

Својевремено сам доста тога исчитао о Кучима и имао прилике да разговарам са људима који су били веома добри познаваоци прошлости овог племена а измедју осталих и са Растиславом Петровићем, и нигде нисам наишао на такав податак да су стари Кучи били двојезични. Очигледно да се овде иде на принцип "више пута поновљена лаж временом се прихвата као истина", или у најмању руку уноси сумњу код неупућених да можда ту нечег има.
Оставимо се таквих ствари и тога да ли су стари Кучи знали албански, чак и да су знали шта се тиме доказује?
Многи Срби на Космету знали су албански, нарочито староседеоци, па шта то треба по тој логици коју очигледно неки овде форсирају да значи? Исто тако и Кучи су вековима живели у комшилуку двојезичких малисорских племена, па није искључено да је неко од њих и знао албански. Али упорно наметати да су били двојезични је потпуно безвезе и чиста измишљотина. Поновићу нешто о чему сам већ писао, моја баба је знала албански и турски, албански толико добро да је могла да разликује Руговце од Шиптара из Метохије по нагласку и посебностима њиховог говора, па да ли то значи да је била Шиптарка или Туркиња? Једноставно, живела је у таквој средини и одрастала са шитарском и турском децом па је сасвим логично да је уз њих и научила оба та језика.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #376 послато: Фебруар 18, 2018, 06:15:25 поподне »

Својевремено сам доста тога исчитао о Кучима и имао прилике да разговарам са људима који су били веома добри познаваоци прошлости овог племена а измедју осталих и са Растиславом Петровићем, и нигде нисам наишао на такав податак да су стари Кучи били двојезични. Очигледно да се овде иде на принцип "више пута поновљена лаж временом се прихвата као истина", или у најмању руку уноси сумњу код неупућених да можда ту нечег има.
Оставимо се таквих ствари и тога да ли су стари Кучи знали албански, чак и да су знали шта се тиме доказује?
Многи Срби на Космету знали су албански, нарочито староседеоци, па шта то треба по тој логици коју очигледно неки овде форсирају да значи? Исто тако и Кучи су вековима живели у комшилуку двојезичких малисорских племена, па није искључено да је неко од њих и знао албански. Али упорно наметати да су били двојезични је потпуно безвезе и чиста измишљотина. Поновићу нешто о чему сам већ писао, моја баба је знала албански и турски, албански толико добро да је могла да разликује Руговце од Шиптара из Метохије по нагласку и посебностима њиховог говора, па да ли то значи да је била Шиптарка или Туркиња? Једноставно, живела је у таквој средини и одрастала са шитарском и турском децом па је сасвим логично да је уз њих и научила оба та језика.

Slazem se s Vojinenad. Ovo potice od novih montenegrina koji kad naidju na Kuca Srbina odmah kazu, sta Srbin djed ti je pricao albanski. Vojvode iz Kuca su imale koristi ako znaju albanski jezik jer kao guvernaduri Brda su bili predvodnici i nekih malisorskih plemena u borbi a Turcima.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #377 послато: Фебруар 22, 2018, 12:44:17 пре подне »
Slazem se s Vojinenad. Ovo potice od novih montenegrina koji kad naidju na Kuca Srbina odmah kazu, sta Srbin djed ti je pricao albanski. Vojvode iz Kuca su imale koristi ako znaju albanski jezik jer kao guvernaduri Brda su bili predvodnici i nekih malisorskih plemena u borbi a Turcima.

Slazem se sa vama obojicom. Ja lično sam samo pitao, nisam izneo to kao konstataciju .
Što se tice ti montenegrina njima samo treba odgovoriti da su Srbi kao što dobar deo zaista I jeste.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #378 послато: Фебруар 23, 2018, 05:58:57 поподне »
Postoje slučajevi đe dosta starijih Kuča govore srpski i albanski, ali se to vremenom umanjilo tako da novijim generacijama nije prenešeno albanski jezik.

Jedini primjer što imam jeste da naš kum iz Orahova nije znao da je njegov pokojni otac govorio i albanski pored srpskog do prije nekoliko godina. Kum potiče od Mrnjavčevića, ne od Drekalovića tako da ne mogu reći sa sigurnošću da li su kučke vojvode znali albanski, ali jeste vjerovatno.

U Orahovu u Kučima se više koristio albanski no srpski jezik početkom 20 veka iako su tamo živeli isključivo pravoslavni. O tome ima u literaturi etnoloskoj.

Zato je i otac tvojega kuma (vjerovatno Dedić, doseljen posle 1918 u okolinu Gusinja) govorio albanski.

Ovo gore o tome koji su Orahovci koristili bi mogao da potvrdi Vidak.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #379 послато: Фебруар 24, 2018, 09:07:42 пре подне »
U Orahovu u Kučima se više koristio albanski no srpski jezik početkom 20 veka iako su tamo živeli isključivo pravoslavni. O tome ima u literaturi etnoloskoj.

Zato je i otac tvojega kuma (vjerovatno Dedić, doseljen posle 1918 u okolinu Gusinja) govorio albanski.

Ovo gore o tome koji su Orahovci koristili bi mogao da potvrdi Vidak.

Rugovac ako iznes neku tvrdnju onda daj izvore da je potvrdis. Ja ne znam kako da potvrdim tvoj stav kad to prvi put cujem od tebe. Prozivas mene znaci smatras da ja imam neko znanje, hvala na tome. S druge strane insinuiras da ja znam ali cutim, da mi fali cojstva. Ja sam ovdje da istrazujem i saznam. Koliko shvatam tvoja teza je da su Kuci pravoslavni Albanci koji su jako kasno prestali da govore albanski? Logicko pitanje, zasto su ti albanofoni Kuci u Orahovu, nazvalo selo Orahovo, pa Bezjovo, Berovo, brdo Hum oravski, Stružica, Jabuka itd.? Dvojezičnost je nesto sto moze trajati jednu generaciju, promjenom sredine u kojoj neko zivi ili u mjesovitom braku, nakon toga se potpuno uklapa u sredinu u kojoj zivi familija. Neko ocigledno donosi zakljucak da su Dedici govorili albanski zbog izvodjenja imena od alb. Deda. Mozda je i Belodedic porijeklom  od Pali Dede i govorili su albanski do vremena Causeskua. Salim se. Vjerovatno je bilo ljudi u 20 vijeku u Orahovu koji su znali albanski ali kao prvi strani jezik. To je moje misljenje, ako imas neka druga saznanja molim te podijeli.