Аутор Тема: Племена Бањани и Пива  (Прочитано 127512 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #340 послато: Децембар 10, 2019, 05:10:56 поподне »
1. Иначе због хаплогрупе претпостављам да потпуно пада у воду да су у Брешкови до дошли са Његуша ??
2. Било би интересантно видјети хаплогрупу од Огњеновића, поготово што су на релацији Бока-Бањани миграције биле обостране па се не зна гдје су заправо старији

1. Тако је. Припадају роду Озринића и јасно је да је предање о Његушима настало због истог презимена (Ераковић).
2. Слажем се. Штета је што нисмо нашли ниједног Огњеновића током акције тестирања Херцеговаца.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #341 послато: Децембар 11, 2019, 12:27:31 пре подне »

Како сада ствари стоје са становишта генетике - изгледа да  предање о овом  наводном  сродству заиста пада у воду, али, рекао бих,  не искључује варијанту о доласку у Брешки до са Његуша.


1. Тако је. Припадају роду Озринића и јасно је да је предање о Његушима настало због истог презимена (Ераковић).

Хвала Небојша на исцрпном одговору. Да су дошли са Његуша у Брешкови до, значило би да је Генетички род Озринића приликом доласка из Херцеговине прво населио Његуше па онда прешао у Озриниће, међутим колико примјећујем ни код кога другог Озринића не постоји то предање осим Ераковића и Килибарди. Иван ће рећи јесам ли на добром путу.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #342 послато: Децембар 11, 2019, 02:55:52 поподне »
... Да су дошли са Његуша у Брешкови до, значило би да је Генетички род Озринића приликом доласка из Херцеговине прво населио Његуше па онда прешао у Озриниће, међутим колико примјећујем ни код кога другог Озринића не постоји то предање осим Ераковића и Килибарди. Иван ће рећи јесам ли на добром путу.

Ама, нијесмо ти ми Озринићи )), па зато имамо и  предање које се разликује од других предања Озринића (а и њих има разних). На сајту Озринића воде нас као "..Братства ДРУГОГ ПОРИЈЕКЛА којих је некада било у Чеву". А и од мојих никада нисам чуо ни помен Озринића, а када им говорим о генетичкој сродности са њима, гледају ме као да говорим о космонаутима неземаљког порекла.

А што се тиче доласка Озринића у Чево: колико сам видео на разним форумима, предања има разних (не рачунајући причу о петоро браће): од доласка са Озрена, односно Херцеговине, у 12-ом веку,  па до варијанте да су "косовски пребјези" са краја 14 века. Да не помињем и писани помен Неноја Озринића у Котору, у 1355 г.
 Ја се слажем са Иваном да је врло вероватно да је  "...предање о Његушима настало због истог презимена (Ераковић)", али не бих био тако категоричан да кажем да је  искључено досељавање извесног Ерака из Његуша, и без генетске сродности са његушким (Х)Ераковићима. Може се претпоставити и  да је то могао бити  неки усамљени појединац-отпадник.
  У сваком случају - био бих захвалан Ивану и  свакоме другоме  ко може пружити  додатна обавештења о овој теми, макар као претпоставку. Узгред, има ли неких новости или назнака у вези Озринићког рода   PH908*, DYS 561=15?
 
У вези  одласка  са Чева у Бањане - видео сам на неком  форуму да у Озринићима постоји предање о сукобу Мићуновића и осталих Озринића  са Ераковићима, Килибардама и Сарићима, због чега су ови потоњи напустили Велестово 1790 г (негде је то 1760, 1770 г. - у сваком случају ради се о другој половина 18-ог века). Новак Килибарда пише следеће о том времену:

https://novakkilibarda.wordpress.com/kolumna/

"Stigoše Kilibarde

Neđe krajem vladavine vladike Petra I Petrovića, ili Svetoga Petra Cetinjskoga, moji su se doselili iz samoga srca Katunske nahije, s Velestova, i naselili se na Tupanu. To je granično selo prema Grahovskom plemenu, južna strana banjskog plemenskog pravougaonika. Kako je Petar I ocjenjivao da se turska vlast na graničnijem porubinama prema Crnoj Gori ne kontroliše iz Stambola, tako je s njom uspostavljao interesne veze. Konkretno travničkom, a kasnije mostarskome veziru trebalo je raje koja plaća daciju, ne pitajući se šta doseljenici nose sa sobom kad ih vezir pušta na prigranične opušćele prostore. Cetinjski politički mudrac, Petar I, ubacivao je osmanskoj vlasti infiltrate svježega življa iz Crne Gore, ubacivao je na tursku teritoriju one Crnogorce koji su imali više đece no koza. Tako su banjski nenaseljeni prostori, kakav je bio moj Tupan, naseljeni Crnogorcima koji su sredili tapijske stvari s turskijem vlastima. Plaćali ono što se od njih tražilo, a polako se pretvarali u opasnu guju koja će upečiti onoga ko ih je primio na svoj atar...

I tako je krenulo utapanje mojijeh predaka u banjski mentalitet. Oštri katunski akcent dugo se kod Tupanjana održavao, tek od generacije moga oca nije se po govoru razlikovao doseljeni Velestovac od Banjanina koji je odavno tu..."



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #343 послато: Децембар 11, 2019, 05:56:57 поподне »
Да су дошли са Његуша у Брешкови до, значило би да је Генетички род Озринића приликом доласка из Херцеговине прво населио Његуше па онда прешао у Озриниће, међутим колико примјећујем ни код кога другог Озринића не постоји то предање осим Ераковића и Килибарди. Иван ће рећи јесам ли на добром путу.

Управо тако.

Ама, нијесмо ти ми Озринићи )), па зато имамо и  предање које се разликује од других предања Озринића (а и њих има разних). На сајту Озринића воде нас као "..Братства ДРУГОГ ПОРИЈЕКЛА којих је некада било у Чеву". А и од мојих никада нисам чуо ни помен Озринића, а када им говорим о генетичкој сродности са њима, гледају ме као да говорим о космонаутима неземаљког порекла.

Нисте према предању, али јесте генетски и ту се завршава свака даља дискусија око тога да ли сте Озринићи или не. Могуће је утврдити и од које тачно гране Озринића потичете ако довољан број људи уради дубље тестове.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #344 послато: Децембар 11, 2019, 06:42:32 поподне »
Управо тако.

Нисте према предању, али јесте генетски и ту се завршава свака даља дискусија око тога да ли сте Озринићи или не. Могуће је утврдити и од које тачно гране Озринића потичете ако довољан број људи уради дубље тестове.

Колико се мени чини треба разликовати племе и генетички род. По мом мишљену не морају бити од Озра( племе ) али јесу даљи рођаци од неког Озровог брата од стрица и самим тим су и генетички род. Јер приликом дефинисања генетичког рода Озринића сигурно ће приликом тестирања нових људи појавити гране које су остале у Херцеговини и никад нису видјели Озриниће у ЦГ али су дефинитивно род с њима.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #345 послато: Децембар 11, 2019, 06:46:39 поподне »
Управо тако.

Нисте према предању, али јесте генетски и ту се завршава свака даља дискусија око тога да ли сте Озринићи или не. Могуће је утврдити и од које тачно гране Озринића потичете ако довољан број људи уради дубље тестове.

Не спорим ја генетичку науку, ни закључак, то је ваљда јасно из текста поруке, уз иронију као стилску фигуру... И још помињем рођаке који ме сумњичаво гледају док им то причам да, генетички,  несумњиво, припадамо роду Озринића. 
Надам се да ћемо ускоро одгонетнути и грану којој припадамо. А круг се шири, уз Килибарде који су нам блиски, и по предању, и по генетици,  Бокез ми је скренуо пажњу на Стијеповиће из Рисна, од којих се разликујемо на 2/23 маркера.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #346 послато: Децембар 11, 2019, 08:45:08 поподне »
Теоретски је могуће да Брешковци из Озринића потичу од неког Озровог брата, али је то врло мало вероватно и суштински ништа не мења. Брешковци никако не могу да се стављају у исту раван са још увек неоткривеним потенцијалним рођацима Озринића у Херцеговини.

А то шта народ прича је прича за себе. Као да су се Брешковци доселили са Марса, а не управо из Озринића...

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #347 послато: Децембар 11, 2019, 09:15:53 поподне »
Теоретски је могуће да Брешковци из Озринића потичу од неког Озровог брата, али је то врло мало вероватно и суштински ништа не мења. Брешковци никако не могу да се стављају у исту раван са још увек неоткривеним потенцијалним рођацима Озринића у Херцеговини.

А то шта народ прича је прича за себе. Као да су се Брешковци доселили са Марса, а не управо из Озринића...

Тачно је да не мијења суштину.
Зашто је врло мала вјероватноћа да су од Озровог брата ? Па уосталом ја сам наишао на два различита податка кад је живио заједнички генетскин предак свих Озринића на интернету једни кажу 1300 година , други 700 година. И за овај распон од 700 година није мала вјероватноћа кад већ имају разлику од 4-5 маркера од "класичних" Озринића. Наравно тек после СНП знаћемо на чему смо али мислим да је треба разумијети људску жељу да се сазна ко је претходно мјесто било прије Брешковог дола али да тренутно на форуму  не може нико одговорити јер једноставно нема довољно резултата.



Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #348 послато: Децембар 13, 2019, 05:21:50 поподне »
Зна ли се из литературе нешто о евентуалним сеобама Бањана у Имотску крајину током 17. или почетком 18. века?
Наиме, неки N2 родови из Крајине везују порекло за Имотски, па ме је занимало постоји ли нека спона Имотског са подручјем Бањана. Међутим, успео сам да нађем само податке о сеоби 1722. али је тада насељено становништво из требињског краја

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #349 послато: Јануар 14, 2020, 10:49:12 поподне »
Зна ли се из литературе нешто о евентуалним сеобама Бањана у Имотску крајину током 17. или почетком 18. века?
Наиме, неки N2 родови из Крајине везују порекло за Имотски, па ме је занимало постоји ли нека спона Имотског са подручјем Бањана. Међутим, успео сам да нађем само податке о сеоби 1722. али је тада насељено становништво из требињског краја

Постоји могућност да нису сви N2 прошли кроз Бањане. Има тема о томе на форуму: Област Бања у Старом Влаху- становништво и историја

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #350 послато: Јануар 14, 2020, 11:01:04 поподне »
Одрадио сам стабло Руђића из Пиве који би требали бити N2. Користио сам Томића и Благојевића.



Зелено су обојене оне породице које су потврђено N2. Има барем још једна породица са листе која је тестирана и потврђена N2 али резултати још нису јавни.


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #351 послато: Јануар 14, 2020, 11:28:23 поподне »
Одрадио сам стабло Руђића из Пиве који би требали бити N2. Користио сам Томића и Благојевића.



Зелено су обојене оне породице које су потврђено N2. Има барем још једна породица са листе која је тестирана и потврђена N2 али резултати још нису јавни.

Свака част легендо.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #352 послато: Јануар 14, 2020, 11:49:59 поподне »
Свака част легендо.

Захваљујем Радуле.    :D

Одрадити ћу још N2 Пивљане са славом Јовањдан и Ђуђевдан.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #353 послато: Јануар 15, 2020, 10:45:39 пре подне »
https://i.postimg.cc/52xdHFrY/N2-rudjici.jpg

Слика је нестала. Ако можеш, постави је поново. :)



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #354 послато: Јануар 15, 2020, 11:25:12 пре подне »
Слика је нестала. Ако можеш, постави је поново. :)

Постављено. Додао и Шућуре, које сам омашио раније.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #355 послато: Јануар 15, 2020, 11:40:30 пре подне »
Слика је нестала. Ако можеш, постави је поново. :)

Ја и даље могу да видим стару слику, а видим и нову.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #356 послато: Јануар 15, 2020, 01:00:52 поподне »
Постоји могућност да нису сви N2 прошли кроз Бањане. Има тема о томе на форуму: Област Бања у Старом Влаху- становништво и историја
Упознат сам ја са том темом, али ми се то баш и не уклапа. Евентуална сеоба из Бање (прибојске) у Крајину, до које је вероватно и дошло, се везује за премештање митрополије у Рмањ крајем 16. века, док се сеоба N2 родова у Бјелајско поље из Имотског смешта у половину 18. века. Једино ако је постојала нека претходна сеоба из Бање у Имотску крајину, за шта ја лично нисам чуо

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #357 послато: Јануар 15, 2020, 02:21:57 поподне »
док се сеоба N2 родова у Бјелајско поље из Имотског смешта у половину 18. века.

О којим се N2 родовима ради?

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #358 послато: Јануар 15, 2020, 03:22:17 поподне »
О Латиновићима и Бањцима. Њих Карановић смешта у исту групу родова, а то мишљење сад поткрепљује генетика.
Рађеновић за Латиновиће наводи да су око 1740. од Имотског најпре дошли у Грахово, убрзо потом на Унац, где се такође нису много задржавали већ су прешли у Колунић, одакле су се касније расељавали по петровачком крају и даље ка северу.
Бањце такође једна прича везује за Имотски и долазак у Дринић у првој половини 18. века

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #359 послато: Јануар 15, 2020, 06:21:52 поподне »
О Латиновићима и Бањцима. Њих Карановић смешта у исту групу родова, а то мишљење сад поткрепљује генетика.
Рађеновић за Латиновиће наводи да су око 1740. од Имотског најпре дошли у Грахово, убрзо потом на Унац, где се такође нису много задржавали већ су прешли у Колунић, одакле су се касније расељавали по петровачком крају и даље ка северу.
Бањце такође једна прича везује за Имотски и долазак у Дринић у првој половини 18. века

Из књиге О.Благојевића "Порекло садашњих пивских породица":

"Вршећи истраживања у турској архиви у Сарајеву, Хамдија Крешевљаковић пронашао је и један предмет који се, очевидно, односи на Симуновиће, иако он погрешно нотира (или је у самим списима погрешно забиљежено) да се ради о Симоновићима. Наиме, године 1768, браћа Никола и Марко, синови Тодора Симуновића, са још 7 сељака, убили су у својој кући у Стубици (вјероватно због покушаја каквог насиља) Алибега Хасанбеговића и барјактара Мустафу, из Фазлагића Куле. Затим су побјегли чак у Имотски, а послије се настанили у Врх-Прачи, у Рогатичком кадилуку. Међутим, родбина убијеног Али-бега сазнала је гдје се они налазе, па је његов брат Мурат-бег, у име своје, мајке Султане и браће Осман-бега, Дервиш Мехмед-бега и Сулејман-бега, представком босанском везиру из 1780. године тражио да се Симуновићи изведу пред суд. Извиђаји су повјерени церничким властима: кадији Јахја-бегу и кључком Али-капетану, који је био ујак убијеног Али-бега. Сарајевски суд осудио је Николу Симуновића на смрт, док се за Марка само каже да се та казна није могла на њега примијенити, али се не види због чега."

Незнам да ли то има везе са Латиновићима/Бањцима, али Симуновићи са славом Јовањдан би требали бити N2. Овај догађај такође указује на то да је сељакања из Пиве/Бањана према Имотском било у тим годинама. Можда Симуновићи нису дошли на непознати терен, него код неког од "својих".