Аутор Тема: Племена Бањани и Пива  (Прочитано 127477 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #320 послато: Септембар 29, 2019, 12:41:36 пре подне »
Биће, пре, да се ради о имену Мужбрат, које се среће у Бањској и Дечанским хрисовуљама; затим кнез Мужбрат Славомиров почетком 14. века у Попову; презиме Мужбратић у Далмацији крајем 14. века; 1467. у дефтеру за Браничево име Мужбрат у браничевском крају, итд.

Није баш реална веза између имена Мужбрат и Радмуж, јер је јасно да је прво име сложеница од речи муж (у смислу - мушкарац, човек) и брат, а друго од речи рад и муж.

Да, те хрисовуље (и друге повеље тог доба) обилују необичним туркијским именима (Куман, Кучман, Белин, Чортан, Куделин, итд) . Нисам лингвиста, али сматрам да се у случају Мусбрата догодио гласовни прелаз из - з  у - ж.

Пошто помињеш далматинске Мужбратиће, не бих искључио њихову везу са родом Masibradi /Мажибрадић -Котроманић (има тема о њима)

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #321 послато: Септембар 29, 2019, 11:30:07 пре подне »
Да, те хрисовуље (и друге повеље тог доба) обилују необичним туркијским именима (Куман, Кучман, Белин, Чортан, Куделин, итд) . Нисам лингвиста, али сматрам да се у случају Мусбрата догодио гласовни прелаз из - з  у - ж.

Нисам ни ја лингвиста, али не видим зашто бисмо у сред Херцеговине у 14. веку тражили некакво туркијско порекло неког антропонима, кад је пред очима јасно објашњење.

То се подудара и са другим дубровачким и млетачким записима словенских имена, где се Талијани довијају како својим писмом забележити неке њима не тако блиске гласове. Тако се за Ж најчешће користи Ѕ, а у неким документима и Х (икс). Па тако и име Радмуж, уписано као Radmus(ius), а са друге стране, нпр. Жањева као Xagneva.

Ја за Musbrata немам двојбе да се ради о имену Мужбрат.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #322 послато: Септембар 29, 2019, 11:37:33 пре подне »
Пошто помињеш далматинске Мужбратиће, не бих искључио њихову везу са родом Masibradi /Мажибрадић -Котроманић (има тема о њима)

Није искључено.

Мени је најближе оно (углавном најчешће) тумачење о презимену Мажибрада / Мажибрадић, од надимка, где је неко прозван "Мажибрадом", јер је из госпоштине мазао неговану браду неким мирисним уљем (треба имати у виду да су се људи у средњем веку ретко купали, па је мазање уљима замењивало воду, сапун и шампон; имамо у Светом Писму чест мотив мазања косе уљем, кад неко хоће да се спречано спреми), а има и она друга, где је Мажибрада био онај који је богато јео, те му је брада била подмазана машћу...

Имамо оног Брајана Цвјетковића "званог Мажибрадић" са почетка 15. века, од којег потиче угледна дубровачка породица Мажибрадића. Србско порекло овог родоначелника мислим да није упитно.

Е, сад, ако бисмо постављали другачије хипотезе, можда корен овог презимена лежи нпр. у некој албанској кованици типа Masibardi. Али, ја, опет, не бих тражио корене наших имена и презимена у туђим језицима, ако за њихову етимологију постоји јасно објашњење у србском језику.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #323 послато: Септембар 29, 2019, 03:01:46 поподне »
Можда је гладио или мазио браду, па по томе био познат?

Навика има разних.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #324 послато: Септембар 29, 2019, 07:24:30 поподне »
Можда је гладио или мазио браду, па по томе био познат?

Навика има разних.

И та верзија постоји.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #325 послато: Септембар 29, 2019, 07:53:30 поподне »
имамо у Светом Писму чест мотив мазања косе уљем, кад неко хоће да се спречано спреми

Наравно, ово је у брзини написано, треба да стоји - свечано.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #326 послато: Октобар 22, 2019, 07:57:15 пре подне »
У Никшићу је у суботу одржан научни скуп о Бањанима на коме је представљен рад „Генетичко поријекло племена Бањана“:
http://www.eparhija.me/index.php/okt-2019-naucni-skup-o-banjanima-u-niksicu



Више информација ће вероватно поделити Јовица и Милош који су са Синишом учествовали на скупу.

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #327 послато: Октобар 22, 2019, 08:44:34 пре подне »
Милосав Радовић, Пивљанин, чувени комита. Сликано 1930.


јел овај од Радовића из Борковића или оних других, што су такође у Пиви..
« Последња измена: Октобар 22, 2019, 09:46:28 пре подне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #328 послато: Октобар 22, 2019, 09:58:52 пре подне »
У Никшићу је у суботу одржан научни скуп о Бањанима на коме је представљен рад „Генетичко поријекло племена Бањана“:
http://www.eparhija.me/index.php/okt-2019-naucni-skup-o-banjanima-u-niksicu



Више информација ће вероватно поделити Јовица и Милош који су са Синишом учествовали на скупу.

Ево да изнесем моје утиске поводом скупа, а надам се да ће и Јовица.

У сваком случају ово је био пун погодак. Дочекани смо одлично, Синишина презентација је била једна од бољих и било смо у најмању руку сензација. То се види и по томе што су сви учесници скупа, а који су Бањани и који су нам фалили да се прича заокружи, дали своје узорке након скупа.

Такође смо и позвани да будемо сарадници часописа као што су "Слово" и "Српска баштина".

Мислим да нам је као Друштву сада много отворенији пут, и да требамо искористити предстојећи период за што више публикованих научних радова на тему генетичке генеалогије.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #329 послато: Октобар 22, 2019, 10:46:56 пре подне »
Ево да изнесем моје утиске поводом скупа, а надам се да ће и Јовица.

У сваком случају ово је био пун погодак. Дочекани смо одлично, Синишина презентација је била једна од бољих и било смо у најмању руку сензација. То се види и по томе што су сви учесници скупа, а који су Бањани и који су нам фалили да се прича заокружи, дали своје узорке након скупа.

Такође смо и позвани да будемо сарадници часописа као што су "Слово" и "Српска баштина".

Мислим да нам је као Друштву сада много отворенији пут, и да требамо искористити предстојећи период за што више публикованих научних радова на тему генетичке генеалогије.
Слажем се, Милоше. Наступи Порекла и Српског ДНК пројекта на оваквим скуповима су од великог значаја. Додао бих и оно што су на крају скупа рекли организатори, а то је да ће бити неопходно да се зборник радова допуни чланцима на теме које нису биле обухваћене скупом. То је, уједно, и позив нашим сарадницима који би хтели да дају свој допринос. Нпр. веома значајна и важна тема (посебно са становишта покретања миграција са простора Бањана) јесте период Кандијског (1645-1669) и Морејског (1684-1699) рата, када је много Бањана кренуло на различите стране. Дакле, ако има расположених за ову тему нека се обавезно јаве.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #330 послато: Октобар 22, 2019, 11:06:28 пре подне »
Слажем се, Милоше. Наступи Порекла и Српског ДНК пројекта на оваквим скуповима су од великог значаја. Додао бих и оно што су на крају скупа рекли организатори, а то је да ће бити неопходно да се зборник радова допуни чланцима на теме које нису биле обухваћене скупом. То је, уједно, и позив нашим сарадницима који би хтели да дају свој допринос. Нпр. веома значајна и важна тема (посебно са становишта покретања миграција са простора Бањана) јесте период Кандијског (1645-1669) и Морејског (1684-1699) рата, када је много Бањана кренуло на различите стране. Дакле, ако има расположених за ову тему нека се обавезно јаве.

Додао бих и тему "Бањани у доба Косача", која је наведена као једна од тема која недостаје. Радови се морају предати до 15.12. 2019.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #331 послато: Октобар 22, 2019, 11:28:00 пре подне »
Додао бих и тему "Бањани у доба Косача", која је наведена као једна од тема која недостаје. Радови се морају предати до 15.12. 2019.
Додајмо и тему од које сви беже ко ђаво од крста - Бањани у Другом светском рату.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #332 послато: Децембар 09, 2019, 05:31:22 поподне »
1. Да ли међу Бањанима има неко ко зна које је било старо презиме Ераковића и Килибарди? ( У литератури нисам нашао).
2. Да ли се тестирао неки Огњеновић, ако јесте која је хаплогрупа?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #333 послато: Децембар 09, 2019, 09:16:10 поподне »
1. Да ли међу Бањанима има неко ко зна које је било старо презиме Ераковића и Килибарди? ( У литератури нисам нашао).
2. Да ли се тестирао неки Огњеновић, ако јесте која је хаплогрупа?

1. Није познато старије презиме, али се оба братства заједно са Сарићима и братствима из Богмиловићима у Пјешивацима називају Брешковцима по Брешковом Долу из Озринића одакле потичу.
2. Није тестиран ниједан Огњеновић. То је највеће преостало братство из Бањана чији резултат немамо. Има их и у Мратињу у Пиви где су још бројнији.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #334 послато: Децембар 09, 2019, 09:40:41 поподне »
1. Није познато старије презиме, али се оба братства заједно са Сарићима и братствима из Богмиловићима у Пјешивацима називају Брешковцима по Брешковом Долу из Озринића одакле потичу.
2. Није тестиран ниједан Огњеновић. То је највеће преостало братство из Бањана чији резултат немамо. Има их и у Мратињу у Пиви где су још бројнији.

Ина Огњеновића и у Равним Котарима славе св. Јована , а дал имају везе са овима у Мратињу то незнам...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #335 послато: Децембар 09, 2019, 09:44:39 поподне »
Додајмо и тему од које сви беже ко ђаво од крста - Бањани у Другом светском рату.

 У чему је поента? Наклоњенос ЈВО или Јосипу шлосеру...

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #336 послато: Децембар 09, 2019, 11:29:49 поподне »
1. Није познато старије презиме, али се оба братства заједно са Сарићима и братствима из Богмиловићима у Пјешивацима називају Брешковцима по Брешковом Долу из Озринића одакле потичу.
2. Није тестиран ниједан Огњеновић. То је највеће преостало братство из Бањана чији резултат немамо. Има их и у Мратињу у Пиви где су још бројнији.

1. Иначе због хаплогрупе претпостављам да потпуно пада у воду да су у Брешкови до дошли са Његуша ??
2. Било би интересантно видјети хаплогрупу од Огњеновића, поготово што су на релацији Бока-Бањани миграције биле обостране па се не зна гдје су заправо старији

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #337 послато: Децембар 10, 2019, 11:17:23 пре подне »
1. Иначе због хаплогрупе претпостављам да потпуно пада у воду да су у Брешкови до дошли са Његуша ??
2. Било би интересантно видјети хаплогрупу од Огњеновића, поготово што су на релацији Бока-Бањани миграције биле обостране па се не зна гдје су заправо старији

1. 1. Ја сам од Ераковића. У књигама нема помена о старом презимену, а  што се тиче предања - има неколико варијанти, и оне су поменуте на сајту Порекла. Наводим цитате  овде због прегледности.

"....По четвртој верзији, која изгледа да је највероватнија, Ераковићи су у Бањанима пореклом из Велестова, са Чева а старином су са Његуша. Предање гласи: неки Ерак дигне се са Његуша и отсели се у Велестово. Насели се у Брешков До. По овоме Ераку прозвали се Ераковићи. Они, иако су са Његуша, нису род оним Ераковићима (Петровићима) који су старином, како веле, испод Његоша. Од Ерака у Брешковом Долу народи се читаво село и отешња, те онда једни отселе у Брда – Бјелопавлиће – у село Бегмиловиће, а други у Бањане и ови се настане у село Тупан."

Ово се уклапа у варијанту коју наводе неки припадници братства Ераковића. На пример:

http://blog.palanacke.com/drustvo/bozo-erakovic-ponosan-na-svoje-daleke-pretke-potomak-kosovskih-junaka/

"Božo (Eraković) nam stavlja na uvid knjigu Rada F. Pejovića Erakovića „Erakovići u Banjanima“, čiji sadržaj, kako sam autor navodi, čuva od zaborava sve o ovom bratstvu kroz legende, priče i kazivanja. Tako saznajemo da je rodonačelnik Erak, još pre šest vekova, zapalio vatru života ispod Lovćena. Ona se kroz vekove razbuktavala tako da Erakovići i njihovi saplemnici dana žive u gotovo svim delovima nekadašnje Juge.
U proleće 1969. godine potekla je ideja da se bratstvenici: Petrovići i Popovići sa Njeguša i Erakovići iz Banjana, okupe i podsete na svoje korene. Sabor je bio u Erakovićima, nedaleko od kuće Petra Drugog Petrovića Njegoša. Tu su se podsetili na svoje vekovne ideale i simbole u čijoj osnovi su od vajkada bili džeferdar, krst, pesma, gusle i crveni barjak." 

Како сада ствари стоје са становишта генетике - изгледа да  предање о овом  наводном  сродству заиста пада у воду, али, рекао бих,  не искључује варијанту о доласку у Брешки до са Његуша.

 Ја сам од мојих чуо и варијанту о наводном досељавања  заједничког  претка Ераковића и Килибарди   из Грчке али је то било засновано на етимологији имена Херак (које је, наводно, грчког порекла), што мени изгледа неубедљиво, поготово у светлу хаплогрупе Ераковића (под условом да сам ја заиста репрезентативан узорак).

 

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #338 послато: Децембар 10, 2019, 03:06:40 поподне »
У чему је поента? Наклоњенос ЈВО или Јосипу шлосеру...
Којој гођ страни да су били наклоњени, Бањани су једно од ријеткијех племена у Црној Гори, које се може похвалити да је током 2 свјетског рата чувало и сачувало своје племенике . Ваљда због специфичне хапло групе  :D
" Крв је крв ! Њена боја и укус не зависе ни од капе коју носиш, ни од Бога коме се молиш, ни од барјака под којим ратујеш, ни од имена које носиш ! "

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #339 послато: Децембар 10, 2019, 04:10:07 поподне »
Којој гођ страни да су били наклоњени, Бањани су једно од ријеткијех племена у Црној Гори, које се може похвалити да је током 2 свјетског рата чувало и сачувало своје племенике . Ваљда због специфичне хапло групе  :D
" Крв је крв ! Њена боја и укус не зависе ни од капе коју носиш, ни од Бога коме се молиш, ни од барјака под којим ратујеш, ни од имена које носиш ! "

 Ја само поставих питање јер стварно тај дио није ми познат. Уопште нисам имао намјеру да будем провокативан, а имам осјећај да си тако протумачио.

 
« Последња измена: Децембар 10, 2019, 04:12:18 поподне Romanijski »