Аутор Тема: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља  (Прочитано 6679 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Оно што пада у очи, а то су подручја где су преласци на ислам у османском царству били најмасовнији...Највише је тога било у пограничним крајевима, Босна је била најистуренија област и вероватно су турске власти свесно тамо давали мотивацију становништву ктоз разне повластице да пређу на ислам...Мислим да је , било милом или силом, то рађено стратешки, ако се ставимо у позицију османске власти...Унутар самог царства није био толики проблем имати хришћане, али на ободима и истуреним деловима царства је било пожељније имати лојално становништво, а Босна јесте била најзападнија област...Исто тако и данас, сличан пример у Црној Гори, становништво које себе сматра Србима, живи у пограничним областима или тамо где је православно становништво у мањини, значи Никшић, Херцег Нови, Бар, Пљевља , Беране, па и православци у Улцињу себе сматрају Србима, док у централним деловима као што је Цетиње напр., се сматрају "Црногорцима"...Топографија изгледа да и ту игра улогу, народ тамо где је на некој граници или окружен другима, радије се поистовећује са неким већим етносом , где ће се осећати заштићеније

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #1 послато: Јануар 19, 2017, 01:14:13 пре подне »
Хоћу да кажем да у Црној Гори, управо у срединама где је вероисповест измешана, православно становништво се у већини изјашњава као Срби (на северу где су православци и муслимани, у Боки где су православци и католици, Улцињ, Бар као најјужнији приморски православно већински град), а тамо где нема мешаног становништва се изјашњавају као Црногорци...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #2 послато: Јануар 19, 2017, 01:33:05 пре подне »
Мада сам скренуо на скроз другу тему, која би могла да се отвори на форуму :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #3 послато: Јануар 19, 2017, 08:23:46 пре подне »
Оно што пада у очи, а то су подручја где су преласци на ислам у османском царству били најмасовнији...Највише је тога било у пограничним крајевима, Босна је била најистуренија област и вероватно су турске власти свесно тамо давали мотивацију становништву ктоз разне повластице да пређу на ислам...Мислим да је , било милом или силом, то рађено стратешки, ако се ставимо у позицију османске власти...Унутар самог царства није био толики проблем имати хришћане, али на ободима и истуреним деловима царства је било пожељније имати лојално становништво, а Босна јесте била најзападнија област...

Рекло би се да је баш у тим граничним подручјима ка западу Босне било највише православаца (Крајишници). Многи од њих се, по свему судећи, крећу са Турцима и на неки начин учествују у ширењу Османског царства на запад.

Касније многи прелазе на страну Аустрије и Млетачке републике.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #4 послато: Јануар 19, 2017, 07:26:48 поподне »
Рекло би се да је баш у тим граничним подручјима ка западу Босне било највише православаца (Крајишници). Многи од њих се, по свему судећи, крећу са Турцима и на неки начин учествују у ширењу Османског царства на запад.

Касније многи прелазе на страну Аустрије и Млетачке републике.
Мислим да у тим најзападнијим крајевима, где су православци ишли (Лика , Далмација) је било празног простора и да су Срби ишли тамо због тога што су то могли, уз пристанак Млетачких и Аустријских власти, прескачући муслимански простор, који је био мање безбедан...Тако да је практично у неким деловима, православни живаљ био испресецан другим вероисповестима, тј. није било континуираног простора за православне Србе од Беле Крајине и Лике, до данашње Србије...Та исецканост је и направила касније највише проблема у виду жеље за уобличавањем националног простора код свих...Подручје босанске крајине би данас била енклава праактично, да није успостављен коридор уз Саву, који је повезао Босанску крајину са Семберијом и доле источном Херцеговином...Исто тако и муслимани су изгубили повезаност, јер су формирани издвојено, у Босни...Њихова фамозна "зелена трансферзала" је управо она последња територија Турске, која је задирала до Босне, у 19.веку (Косово, Санджак, Босна)...Босански лонац се управо тако и назвао, због етничке измешаности у виду територијалне некомпактнисти у заступљености религија у њој...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #5 послато: Јануар 19, 2017, 08:20:30 поподне »
Мислим да у тим најзападнијим крајевима, где су православци ишли (Лика , Далмација) је било празног простора и да су Срби ишли тамо због тога што су то могли, уз пристанак Млетачких и Аустријских власти, прескачући муслимански простор, који је био мање безбедан...Тако да је практично у неким деловима, православни живаљ био испресецан другим вероисповестима, тј. није било континуираног простора за православне Србе од Беле Крајине и Лике, до данашње Србије...

Тешко да су у та времена било шта тек тако могли. На тај празан простор су их насељавали управо Турци, што да им обрађују земљу, што да ратују за њих, бране границе, итд.

Иначе, гро Срба из Лике и Далмације води порекло управо са простора западне Босне. Познато је како су текле те миграције и у каквом је статусу било то становништво. Посебно је то било изражено на Змијању, чије становништво је имало посебне погодности (повластице).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #6 послато: Јануар 19, 2017, 09:42:47 поподне »
Хоћу да кажем да у Црној Гори, управо у срединама где је вероисповест измешана, православно становништво се у већини изјашњава као Срби (на северу где су православци и муслимани, у Боки где су православци и католици, Улцињ, Бар као најјужнији приморски православно већински град), а тамо где нема мешаног становништва се изјашњавају као Црногорци...

Није правило.
У Беранама, где има и један број муслимана, међу православним становништвом ћеш наћи много задртих Црногорчина. Исто важи и за Бијело Поље. С друге стране, у местима као што су Андријевица, Плужине, Жабљак, Рисан, Херцег-Нови, где нема других народа и вероисповести осим православних Срба, апсолутно влада већински осећај Србства.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #7 послато: Јануар 19, 2017, 10:20:50 поподне »
Није правило.
У Беранама, где има и један број муслимана, међу православним становништвом ћеш наћи много задртих Црногорчина. Исто важи и за Бијело Поље. С друге стране, у местима као што су Андријевица, Плужине, Жабљак, Рисан, Херцег-Нови, где нема других народа и вероисповести осим православних Срба, апсолутно влада већински осећај Србства.
Да, има и чистих средина где је српство јако, мада и те средине су на неки начин ободне, Жабљак додуше не, али Плужине, Бока да...Мени је баш то изненађујуће да има толико "црногорски" опредељених у мешовитим срединама, мислио сам да баш тамо постоји нека противтежа муслиманима, напр. Беране и Бијело Поље...Али у праву си, ДПС тамо чини ми се да има упориште и тај "црногорски" и муслимански живаљ доноси ту политичку превагу...Мислим да је у Ровцима просрпски, Васојевићима исто, док је Подгорица сигурно подељена, а за Цетиње не смем ни да помислим...Мртва трка је где ћеш горе проћи носећи српску мајицу, да ли на Цетињу или у Загребу :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #8 послато: Јануар 19, 2017, 10:22:56 поподне »
Можда би име теме требало преименовати у "постотак верске и националне припаности с обзиром на географски положај насеља", јер смо прешли и на Црну Гору :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #9 послато: Јануар 19, 2017, 10:28:48 поподне »

Али ево оно што сам поменуо, етничка структура Црне Горе...Срби (плаво) углавном ободни делови, док црногорско орјентисани су у средишњем делу...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #10 послато: Јануар 19, 2017, 10:30:33 поподне »
...Мислим да је у Ровцима просрпски, Васојевићима исто, док је Подгорица сигурно подељена, а за Цетиње не смем ни да помислим...Мртва трка је где ћеш горе проћи носећи српску мајицу, да ли на Цетињу или у Загребу :)

Судећи по попису из 2011. године, Плужине, Пљевља, Андријевица и Херцег Нови - етнички чисти. :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #11 послато: Јануар 19, 2017, 10:36:28 поподне »
Види се од ока и да је приморје око 60 посто просрпски настројено, око 20 посто, јужније, процрногорски, а 20 посто најјужније су Албанци

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #12 послато: Јануар 19, 2017, 10:41:33 поподне »
Беране и Бијело Поље...

Веруј ми, имао сам много проблема у Беранама због нагласка и БГ таблица. Ни на Цетињу се нисам тако провео (тамо су само мрко гледали).
Али, чим кренеш магистралом на југ, као да си ушао у другу димензију. Ретко где има тако добрих и пристојних људи, и у највећем делу - добрих Срба, као у андријевичком крају (ту подразумевам сва места у Горњем Полимљу између Берана и Плава).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #13 послато: Јануар 19, 2017, 10:42:34 поподне »
Али та подела у Црној Гори ми личи као кад би пола православног становништва у Босни за себе рекло да су Срби, а пола да су Босанци (не Бошњаци него Босанци)...Тотално бесмислено, али свако има право како хоће...Црна Гора је једина земља коју знам , где се национална припадност поистовећије са страначким опредељењем...Ајде да се пређе и преко поистовећивања нације и вере, али они су подигли на још виши ниво и поистоветили национално са страначким опредељењем...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #14 послато: Јануар 19, 2017, 10:47:34 поподне »
Веруј ми, имао сам много проблема у Беранама због нагласка и БГ таблица. Ни на Цетињу се нисам тако провео (тамо су само мрко гледали).
Али, чим кренеш магистралом на југ, као да си ушао у другу димензију. Ретко где има тако добрих и пристојних људи, и у највећем делу - добрих Срба, као у андријевичком крају (ту подразумевам сва места у Горњем Полимљу између Берана и Плава).
Нисам очекивао за Беране такву ситуацију...Имам пар другара из војске, Беранци, који се више бусају у српство него ја :) Али изгледа да тамо , ко је Србин, тај је ултрасрбин, а ко црногорац, тај је ултрацрногорац

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #15 послато: Јануар 19, 2017, 10:49:16 поподне »
Једино што пре се примети неко ко је негативно настројен, јер он ће пре да негодује, него што ће други да каже: браво брате, свака част :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #16 послато: Јануар 19, 2017, 11:05:01 поподне »
Што се тиче Црне Горе, а и на приложеној мапи се те добро види, највећи постотак оних који се изјашњавају Црногорцима је управо на простору старе Црне Горе, у крајевима где има доста досељеника из старе Црне Горе (Зета, Никшићко поље) и у крајевима који су веома дуго у Црној Гори, као што је случај са Бјелопавлићима и Пиперима. Други крајеви који су краће били у саставу књажевине/краљевине Црне Горе имају мањи постотак оних који себе сматрају Црногорцима. То су нпр. Пљевља и Бијело Поље који су у Црној Гори били од 1912. до 1918. Ту се издваја Мојковац, ко је црногорски пре свега политички, бастион ДПС-а на северу. Иначе, није чудно да је човек који се до јуче сматрао Србином данас постао Црногорац. То је реалност Милове државе. Срби у Црној Гори не могу да добију посао у државној служби, право на студентски дом и сл. Људи из морања постају Црногорци и миловци.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #17 послато: Јануар 19, 2017, 11:05:45 поподне »
 У општинама Беране и Андријевица је таква невиђена подијељеност на Србе и Црногорце, чак и код појединих породица. Слична је ситуација скоро у цијелој Црној Гори код православног становништва. Са становишта политичке социологије, Црна Гора је подијељено друштво.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #18 послато: Јануар 19, 2017, 11:20:17 поподне »
У општинама Беране и Андријевица је таква невиђена подијељеност на Србе и Црногорце, чак и код појединих породица. Слична је ситуација скоро у цијелој Црној Гори код православног становништва. Са становишта политичке социологије, Црна Гора је подијељено друштво.

Да, нажалост! Поделе су све дубље. Проклетство неко које нас прати вековима.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Постотак исламизације с обзиром на географски положај насеља
« Одговор #19 послато: Јануар 19, 2017, 11:22:52 поподне »
Да, нажалост! Поделе су све дубље. Проклетство неко које нас прати вековима.

Нарочито у Црној Гори. Братоубилачки рат је баш тамо и почео, у Колашину, на Бадње вече 1942.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.