Аутор Тема: Велико Y-ДНК истраживање генетичког порекла староседелачких родова Македоније  (Прочитано 8896 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
https://www.poreklo.rs/2020/03/04/besplatno-dnk-testiranje-rodova-sa-podrucja-makedonije/

Друштво српских родословаца “Порекло“, у сарадњи са Биолошким факултетом Универзитета у Београду спроводи:

Велико Y-ДНК истраживање генетичког порекла староседелачких родова Македоније

У том циљу позивамо све заинтересоване да се пријаве за тестирање и тиме учествују у овом великом научном подухвату.

Напомињемо да се тестирати могу само мушкарци, с обзиром да је у питању Y-ДНК тестирање.

У обзир долазе они кандидати који данас живе у Македонији, односно они којима су отац, односно деда рођени на простору Македоније и који припадају тамошњим староседелачким родовима.


Области на карти: Полошка (1), Скопска (2), Југозападна (3), Пелагонија (4), Источна (5), Североисточна (6), Вардарска (7), Југоисточна (8 )

Планирани узорак за ово истраживање је 150 кандидата.

Простор који истражујемо поделили смо на четири целине: Полошка и Скопска област, Источна и Североисточна област, Југозападна област и Пелагонија, Вардарска и Југоисточна област.

Сви заинтересовани могу да се јаве на следеће е-адресе, зависно од области из које воде порекло.
Приликом јављања у поруци је потребно навести тачно место порекла, презиме и крсну славу рода којем кандидат припада.

Резултати тестирања биће уврштени у базу Српског ДНК пројекта и коришћени у изради будуће студије.

Напомињемо да је тест бесплатан (редовна цена 13.000 динара).

Рок за слање пријава је 30. април 2020. године.


« Последња измена: Март 05, 2020, 03:41:46 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Лепо !
На кој ќе се начин вршити ово тестирање? Дали кандидати морају да доѓу у Београду или ?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Даравелски, Куманово. Раније презиме Стојановски. Може?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Лепо !
На кој ќе се начин вршити ово тестирање? Дали кандидати морају да доѓу у Београду или ?
Сви заинтересовани треба да се јаве на неки од наведених мејлова, зависно од тога из које статистичке области Македоније вуку директно мушко порекло.

Уколико живе у Београду, биће им предложено да дају узорак и попуне пријаву за тестирање у просторијама ''Порекла''. Уколико живе у остатку Србије или у Македонији (или у некој трећој држави) биће им послато упутство за самостално узимање букалног бриса и пријава коју је потребно одштампати и попунити.
Даравелски, Куманово. Раније презиме Стојановски. Може?
Одговорих у пп али ћу и овде због оних који прате тему. За Македонију нисмо правили списак родова најпре из разлога што је Македонија уз источну Србију најслабије тестирана област коју покрива наш пројекат, па самим тим нисмо у позицији да бирамо ко је ''занимљив'' а ко није. Такође, за разлику од динарских родова код којих је унеколико лакше пратити миграције и предања која су обично повезана са неким већим родовским и племенским групацијама које имамо тестиране или претпостављамо њихову Y-ДНК хаплогрупу, код Македонаца и њихових родова је то практично немогуће, узевши у обзир да су родови често мењали надимке и места на којима су обитавали. Исто тако, код тамошњих родова се на основу предања (осим уколико се у предању конкретно не наводи неки род који већ имамо тестиран, а имамо их мало) као што написах не може претпостављати нека хаплогрупа, како због доста мањег броја тестираних тако и због тога што не постоје велике родовске групације које су носиоци конкретно једне Y-ДНК хаплогрупе, као што је то случај у нпр. Херцеговини или Црној Гори.

Дакле, уколико неко вуче директно мушко порекло од доле огромна је шанса да је добар кандидат за тестирање. Једино они чији су рођаци већ тестирани неће бити прихваћени.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Прличковски, Митровдан (раније Никољдан), Скопље...деда рођен у Скопљу, доселио се у Крагујевац. Нема предање о пореклу пре Скопља, пошто су генерацијама живели у том граду. Предак Лазар Прличковић из Скопља је био учесник у борбама против бугарских комита у саставу једне српске четничке јединице (пре балканских ратова, почетак века). Тако да скоро па може да се каже да је скопски "старинац" (навео је да му је даљи сродник глумац Петре Прличко)
« Последња измена: Март 07, 2020, 08:01:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Димовски, Скопље, раније Костур, Грчка, потом од 1935 Велешко, па Сарај од 1955, сада је то део Скопља. Славу немају.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Имам пуно пријатеља и колеге који су пореклом од различитих и занимљивих делова Македоније али не знам како да им презентујем/понудим овај бесплатан трест. Некако су овде сви људи сумњичави и незаинтересовани око генеологије . Сада и овај вирус па влада параноја...
Имам пријатеља који је поносни Мијак, колега који није баш поносни цинцар, пријатељ поносни Србин из Скопске Црне Горе, колега који се осеќа као Бугар из Охрида... Свима су најдаљи предци/корени које познају из дањашне Р С.Македоније... 😀

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Имам пуно пријатеља и колеге који су пореклом од различитих и занимљивих делова Македоније али не знам како да им презентујем/понудим овај бесплатан трест. Некако су овде сви људи сумњичави и незаинтересовани око генеологије . Сада и овај вирус па влада параноја...
Имам пријатеља који је поносни Мијак, колега који није баш поносни цинцар, пријатељ поносни Србин из Скопске Црне Горе, колега који се осеќа као Бугар из Охрида... Свима су најдаљи предци/корени које познају из дањашне Р С.Македоније... 😀

Слободно им препоручите ову акцију, па ако буду били заинтересовани, нека пошаљу мејл.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Пристигли узорци Мицевског и Даравелског.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Прличковски, Митровдан (раније Никољдан), Скопље...деда рођен у Скопљу, доселио се у Крагујевац. Нема предање о пореклу пре Скопља, пошто су генерацијама живели у том граду. Предак Лазар Прличковић из Скопља је био учесник у борбама против бугарских комита у саставу једне српске четничке јединице (пре балканских ратова, почетак века). Тако да скоро па може да се каже да је скопски "старинац" (навео је да му је даљи сродник глумац Петре Прличко)

Колеги Прличковском је пре неколико дана од стране Дулета и мене, дакле "стручно", узет брис, а данас уредно попуњена и потписана пријава. Слање је планирано за понедељак, заједно са узорцима родова из Рашке области.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Колеги Прличковском је пре неколико дана од стране Дулета и мене, дакле "стручно", узет брис, а данас уредно попуњена и потписана пријава. Слање је планирано за понедељак, заједно са узорцима родова из Рашке области.

Браво, Крагујевчани! ;)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Браво, Крагујевчани! ;)
Прличковски је био кооперативан, него су морали да се крију они штапићи кроз школски ходник (да се не саблажњавају родитељи и деца (поради новонастале ситуације  :) ) Иначе, неколико људи се тестирало из школе до сада, али код Прличковског видимо највеће интересовање за порекло уопште, kao и искрени ентузијазам за тестирање (остали су само сазнали резултат и рекли "па добро" :) )
« Последња измена: Март 14, 2020, 12:06:30 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Srpsko pleme Mijaci, o kojim je pisao i Jovan Cvijic.
Mislim da bi oni trebali biti jedni od prioriteta.

https://www.google.com/amp/s/www.telegraf.rs/amp/zanimljivosti/zabavnik/2969769-ovo-srpsko-pleme-i-dan-danas-zivi-u-makedoniji-zadrzali-su-obicaje-nemanjica-a-veruje-se-da-su-izgradili-hilandar

<a href="https://youtube.com/v/buTCzQ22cDc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/buTCzQ22cDc</a>
« Последња измена: Март 16, 2020, 06:14:35 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Докле се стигло са овим истраживањем? Када можемо очекивати прве резултате?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Докле се стигло са овим истраживањем? Када можемо очекивати прве резултате?

Сад случајно видех ово питање.

Прва тура од око четрдесетак узорака предата је почетком јуна. У међувремену је стигло пар нових узорака. Период који је пред нама, требало би искористити да се прикупи и преосталих стотинак узорака. Могуће је да ће анализа свих узорака бити рађена одједном, тј. да неће посебно бити резулата прве туре предатих узорака.



Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Сад случајно видех ово питање.

Прва тура од око четрдесетак узорака предата је почетком јуна. У међувремену је стигло пар нових узорака. Период који је пред нама, требало би искористити да се прикупи и преосталих стотинак узорака. Могуће је да ће анализа свих узорака бити рађена одједном, тј. да неће посебно бити резулата прве туре предатих узорака.

Da li je tih stotinak sve već "bezecovano" samo nisu prikupljeni uzorci (zbog kovida ili već nekog razloga) ili ima i slobodnih slotova? Imam poznanike poreklom iz Prilepa, mislim Galičnika i treći ne znam odakle je tačno, samo znam da je Makedonija. Svi žive u Srbiji. Za jednog sam prilično siguran da bi bio zainteresovan, za ostale ne znam.

Da im kažem, pa oni ako hoće nek se jave osobi koja je zadužena za ovo?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Da li je tih stotinak sve već "bezecovano" samo nisu prikupljeni uzorci (zbog kovida ili već nekog razloga) ili ima i slobodnih slotova? Imam poznanike poreklom iz Prilepa, mislim Galičnika i treći ne znam odakle je tačno, samo znam da je Makedonija. Svi žive u Srbiji. Za jednog sam prilično siguran da bi bio zainteresovan, za ostale ne znam.

Da im kažem, pa oni ako hoće nek se jave osobi koja je zadužena za ovo?

Има мањи број оних који су се пријавили, а који још нису послали узорке, док је већина преосталих места упражњена. Сви који испуњавају услове из позива добродошли су.



Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Кратово - Пијанец - К. Паланка
« Одговор #17 послато: Фебруар 08, 2021, 09:16:51 пре подне »
Не знам докле се дошло са овим истраживањем, али бих волео да се моји резултати уврсте у то. Мој аскурђел је као дете доведен на простор данашње југоисточне Србије, а његов отац, по свему судећи и даљи преци живели су на простору Кратова (с. Секулица). Детаље о њима пронашао сам и у путописима с почетка 20. века.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кратово - Пијанец - К. Паланка
« Одговор #18 послато: Фебруар 08, 2021, 12:52:57 поподне »
Не знам докле се дошло са овим истраживањем, али бих волео да се моји резултати уврсте у то. Мој аскурђел је као дете доведен на простор данашње југоисточне Србије, а његов отац, по свему судећи и даљи преци живели су на простору Кратова (с. Секулица). Детаље о њима пронашао сам и у путописима с почетка 20. века.

Ваш резултат је већ објављен и налази се у табели СДНКП тако да не може бити део овог подухвата, а ако се не варам, ваш предак је око 1900. године живео на простору данашње ЈИ Србије, те се ни по том критеријуму не уклапате у оквире овог истраживања. Можете предложити некоме чији су преци почетком 20. века боравили на простору С. Македоније да се пријави, јер још увек прикупљамо узорке за ту акцију.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Анђеловски

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
https://www.poreklo.rs/2020/03/04/besplatno-dnk-testiranje-rodova-sa-podrucja-makedonije/

Друштво српских родословаца “Порекло“, у сарадњи са Биолошким факултетом Универзитета у Београду спроводи:

Велико Y-ДНК истраживање генетичког порекла староседелачких родова Македоније

У том циљу позивамо све заинтересоване да се пријаве за тестирање и тиме учествују у овом великом научном подухвату.

Напомињемо да се тестирати могу само мушкарци, с обзиром да је у питању Y-ДНК тестирање.

У обзир долазе они кандидати који данас живе у Македонији, односно они којима су отац, односно деда рођени на простору Македоније и који припадају тамошњим староседелачким родовима.


Области на карти: Полошка (1), Скопска (2), Југозападна (3), Пелагонија (4), Источна (5), Североисточна (6), Вардарска (7), Југоисточна (8 )

Планирани узорак за ово истраживање је 150 кандидата.

Простор који истражујемо поделили смо на четири целине: Полошка и Скопска област, Источна и Североисточна област, Југозападна област и Пелагонија, Вардарска и Југоисточна област.

Сви заинтересовани могу да се јаве на следеће е-адресе, зависно од области из које воде порекло.
Приликом јављања у поруци је потребно навести тачно место порекла, презиме и крсну славу рода којем кандидат припада.

Резултати тестирања биће уврштени у базу Српског ДНК пројекта и коришћени у изради будуће студије.

Напомињемо да је тест бесплатан (редовна цена 13.000 динара).

Рок за слање пријава је 30. април 2020. године.



Да ли и даље траје истраживање и да ли се могу пријавити, сад живим у Београду, порекло ми је из Македоније, деда се преселио у Србију пре око 60/50 година. Поздрав !