Аутор Тема: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве  (Прочитано 6651 пута)

симо

  • Гост
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #60 послато: Септембар 25, 2018, 09:34:55 поподне »
Има ли данас потомака ове фамилије у Русији, или евентуално негде другде (можда су морали да избегну након револуције 1917. године)?

Вјерујем да има, само би требалао мало истражити.

Рецимо до 20. вијека су доживјели сликар Сергеј Дмитријевич Милорадович, који је преминуо 1943. године

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

као и генерал Николај Емануилович Милорадович, који је преминуо 1917. године,а имао је осморо дјеце.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%AD%D0%BC%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

Милорадовичи су били прилично бројни у периоду с почетка 20. вијека. Има их на сљедећем линку:

http://histpol.pl.ua/ru/biblioteka/ukazatel-po-avtoram/avtory-m/maksimov-n-g?id=12208#513


Што се тиче Милорадовића у Херцеговини, ја и даље типујем на Љољиће. Практично би нам днк тест муслимана Опијача рјешио питање хаплогрупе Милорадовића.




Jelic

  • Гост
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #61 послато: Септембар 25, 2018, 09:37:51 поподне »
Што се тиче Милорадовића у Херцеговини, ја и даље типујем на Љољиће. Практично би нам днк тест муслимана Опијача рјешио питање хаплогрупе Милорадовића.

Или можда закомпликовало, ако Опијачи не буду били сродни некој од тестираних фамилија које имају исто предање да су од Милорадовића?

симо

  • Гост
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #62 послато: Септембар 25, 2018, 10:04:11 поподне »
Или можда закомпликовало, ако Опијачи не буду били сродни некој од тестираних фамилија које имају исто предање да су од Милорадовића?

Па то, ако буду имали поклапање са било којом од породица које имају предање да су од Милорадовића, ријешило би. Невезано за то што ја типујем на Љољиће.

симо

  • Гост
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #63 послато: Септембар 25, 2018, 10:33:09 поподне »
Занимљиво је да су Руси 2006. године снимили филм и серију "Граф Монтенегро" гдје су искомбиновали причу о Михаилу Милорадовичу и своје тадашњу "велику љубав" са црногорским руководством, па су дијелови филма снимани и у Црној Гори. Радња је отприлике сљедећа: Гроф Милорадович пред смрт својој жени оставља карту са тајним благом његових предака у Црној Гори(?). Послије много година његов потомак  проналази карту и креће у Црну Гору да тражи благо. Није филм и серија неког великог квалитета, али је занимљиво због ових историјских конотација.



На сљедећем снимку , на самом почетку је екранизована сцена убиства Милорадовича:

<a href="https://www.youtube.com/v/kq-zVHoEO-g" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kq-zVHoEO-g</a>

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #64 послато: Јануар 27, 2019, 11:23:51 поподне »
Данас на  Спутњику објављен занимљив текст и дванаестоминутни видео о старој херцеговачкој властелинској породици Милорадовић чији се један део одселио у Русију. Текст је на линку:https://rs.sputniknews.com/intervju/201901271118646882-grof-Miloradovic-Rusija-Hercegovina-/

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #65 послато: Мај 27, 2021, 07:34:20 поподне »
Па то, ако буду имали поклапање са било којом од породица које имају предање да су од Милорадовића, ријешило би. Невезано за то што ја типујем на Љољиће.
   Bilo bi stvarno korisno da se testira neki Opijac. Mozda bi se otkrilo ponesto

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #66 послато: Мај 27, 2021, 07:35:53 поподне »
   Bilo bi stvarno korisno da se testira neki Opijac. Mozda bi se otkrilo ponesto

Да, било би корисно.  ;)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #67 послато: Јун 28, 2021, 02:06:18 поподне »
Још би било корисније ступити у контакт са неким од потомака Милорадовића који живе у Русији. Сећам се да је пре можда неких 10-ак година један од њих долазио у Србију, било је по новинама. Могло би се то наћи негде на интеренту по социјалним платформама. https://vk.com/search?c[name]=0&c[section]=people&c[q]=МилорадовичНашао сам доста података о Милорадовићима у Русији на овом линку

https://www.sites.google.com/site/mnemocina/home/istoria-moih-predkov/rod-polubotkov/potomki-polubotka/miloradovici
« Последња измена: Јун 28, 2021, 02:41:21 поподне Amicus »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #68 послато: Јул 02, 2022, 11:29:49 поподне »
На почетку теме сте навели да мислите да Вишевићи потичу из ове жупе као и да ћете касније навести зашто тако мислите.Међутим, не видех да сте их негде поменули. Извињавам се ако ми је промакло.Поздрав.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #69 послато: Јул 03, 2022, 05:30:45 поподне »
На почетку теме сте навели да мислите да Вишевићи потичу из ове жупе као и да ћете касније навести зашто тако мислите.Међутим, не видех да сте их негде поменули. Извињавам се ако ми је промакло.Поздрав.

Да, поменуо сам то на почетку теме. Тема је на крају замрла.  А што се тиче те везе Вишевића са овом жупом, постоје нека два податка која ми се чине интересантна за ову везу.

Први је познати цитат из DAI.

"Они су названи Захумљани по планини која се зове Хум и заиста у језику Словена Захумљани значи они иза брда, јер се на овом подручју налази велико брдо са два града на његовом врху, Бона и Хум, а иза тог брда тече река названа Бона, што значи Добра.

Племе проконзула и патриција Михајла, сина Вишетиног, архонта Захумљана потиче од некрштених који су становали на реци Висли и који су се звали Литцики, они су се населили на реци званој Захлума."

У овом наводу каже се да су се преци Михајла Вишевића населили конкретно око ријеке Захлума у Захумљу. Та ријека свакако није Буна, није ни Неретва. По мени Захлуми би једино могла одговарати Брегава, чији назив такође асоцира на бријег, хум.
Неко је помињао да би Захлума могла бити и ријека Заломка у Невесињу, и мора се признати да ту има лингвистичког основа, међутим Невесиње није улазило у првобитно Захумље, тј. оно је припадало другој области Подгорју (Submontana).

Други детаљ који ми је привукао пажњу везан је за једна спомен из турског дефтера 1530-тих, гдје се у оквиру нахије Дубраве помиње један крај који носи назив Вишова. У оквиру те дубравске Вишове пописана су и два насеља која нисам успио да убицирам: Bırnaç и Polana. Прво је пусто насеље-мезра,а Пољана је земин.

5-Dubrava nahiyesi Vişova bölgesi
Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: MAD 22997/181
Bırnaç mz., Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: TD 174/7
Polana zm., Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: TD 174/7

Та дубравска Вишова се касније не помиње, али помислио сам да би могла бити повезана са Вишевићима.

Треба свакако поменути да везано за Михајла Вишевића постоје разна читања овог његовог презимена или патронима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #70 послато: Јул 03, 2022, 05:33:28 поподне »
Ову тему ћу пребацити у јавни дио.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #71 послато: Јул 03, 2022, 07:46:54 поподне »
Свака част за овај податак ,,Вишова,,. Иначе,колико капирам,Захумље је променило назив у Хум или Хумска земља тек кад је припојило неке жупе Подгорја,што је и логично,уколико је Подгорје икада постојало.Мислим да се помиње само код Дукљанина.Помиње неко разграничење између будуће Рашке и приморја.Нпр, Травунија је добила Гацко,Захумље Невесиње и Горњу Неретву,Зета Морачу...Једино ми није јасно коме је Оногошт припао,Зети или Травунији.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #72 послато: Јул 03, 2022, 07:54:44 поподне »
Свака част за овај податак ,,Вишова,,. Иначе,колико капирам,Захумље је променило назив у Хум или Хумска земља тек кад је припојило неке жупе Подгорја,што је и логично,уколико је Подгорје икада постојало.Мислим да се помиње само код Дукљанина.Помиње неко разграничење између будуће Рашке и приморја.Нпр, Травунија је добила Гацко,Захумље Невесиње и Горњу Неретву,Зета Морачу...Једино ми није јасно коме је Оногошт припао,Зети или Травунији.

Оногошт је по Дукљанину припадао Подгорју.

Иначе, не мора значити да је Подгорје била нека формализована творевина. Отприлике се ради о међузони између Загорја (слив ријека које теку према сјеверу, дунавски слив) и приморских кнежевина (Паганије, Захумља, Травуније, Конавала, Дукље). У суштини све су то дијелови првобитне Србије Властимировића. Најзападнија жупа Подгорја је Рама,а најисточнија Морача.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #73 послато: Јул 03, 2022, 08:22:40 поподне »
Захваљујем.Само још једно питање и да не гњавим више о Вишевићима.Може ли се довести у везу њихово презиме са кнезом Вишеславом?Односно,Порфирогенит помиње да је био обичај код Срба да сви синови наслеђују оца и учествују у владању државом док само најстарији има формалну врховну власт.Тј, то је трајало до Мутимира када је прогнао своју браћу.Шта сам хтео да кажем,лежи ли у некој посебности приморских земаља (па у неку руку и Босне) управо подела земље синовима покојног владара,чије се гране шире даље итд?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #74 послато: Јул 03, 2022, 08:28:57 поподне »
Захваљујем.Само још једно питање и да не гњавим више о Вишевићима.Може ли се довести у везу њихово презиме са кнезом Вишеславом?Односно,Порфирогенит помиње да је био обичај код Срба да сви синови наслеђују оца и учествују у владању државом док само најстарији има формалну врховну власт.Тј, то је трајало до Мутимира када је прогнао своју браћу.Шта сам хтео да кажем,лежи ли у некој посебности приморских земаља (па у неку руку и Босне) управо подела земље синовима покојног владара,чије се гране шире даље итд?

Не бих ти знао на ово одговорити, али мислим да не би требао имати везе са Вишеславом који је родоначелник Властимировића. Захумски владари су и по изворима друга лоза у односу на Властимировиће. Осим тога Михајло се наводи као син Вишетин (ако еј исправна транскрипција), а Вишеслав је живио много прије тога.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #75 послато: Јул 03, 2022, 08:43:05 поподне »
То би му било то. Премало извора за то раздобље,бар за сад.

Ван мреже С Ћирић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #76 послато: Април 14, 2023, 07:55:33 поподне »
Да ли неко зна која је слава Ћирића из Пребиловаца? Иста су група као моји Ћирићи из Чаира код Трстеника. Ми славимо Светог Симеона.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #77 послато: Април 15, 2023, 02:41:48 пре подне »
Да ли неко зна која је слава Ћирића из Пребиловаца? Иста су група као моји Ћирићи из Чаира код Трстеника. Ми славимо Светог Симеона.

Славе Никољдан.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #78 послато: Април 15, 2023, 11:16:14 пре подне »

Други детаљ који ми је привукао пажњу везан је за једна спомен из турског дефтера 1530-тих, гдје се у оквиру нахије Дубраве помиње један крај који носи назив Вишова. У оквиру те дубравске Вишове пописана су и два насеља која нисам успио да убицирам: Bırnaç и Polana. Прво је пусто насеље-мезра,а Пољана је земин.

5-Dubrava nahiyesi Vişova bölgesi
Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: MAD 22997/181
Bırnaç mz., Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: TD 174/7
Polana zm., Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: TD 174/7

Та дубравска Вишова се касније не помиње, али помислио сам да би могла бити повезана са Вишевићима.


Средњовјековна жупа Вишева (Lauiseua/Visseua/Viseua/Vissoua, de Neuesigne, de Xagorie) и касније нахија Вишева (из пописа 1468. и 1477. године) која се налазила око Улога, највјероватније је добила назив по неубицираној ријеци Вишева:
"Visseua, flumine, de Ternouiça, partium Bossine". (Из Куртовићевог регистра Diversa Cancellariae.)
Село Трновица у нахији Вишева пописано је 1468. године. 

Мислим да су у регистру пописа 1530. године помијешане двије нахије Дубраве, јер одмах поред Трновице налази се локалитет/село Дубрава. Пописивачи су вјероватно због тога додали оно "Vişova bölgesi" да их разликују. А не би ме чудило ни да је нахија Вишева на неки чудан начин припојена оној другој Дубрави.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Стари српски родови средњовјековне захумске жупе Дубраве
« Одговор #79 послато: Април 15, 2023, 11:47:59 пре подне »
Средњовјековна жупа Вишева (Lauiseua/Visseua/Viseua/Vissoua, de Neuesigne, de Xagorie) и касније нахија Вишева (из пописа 1468. и 1477. године) која се налазила око Улога, највјероватније је добила назив по неубицираној ријеци Вишева:
"Visseua, flumine, de Ternouiça, partium Bossine". (Из Куртовићевог регистра Diversa Cancellariae.)
Село Трновица у нахији Вишева пописано је 1468. године. 

Мислим да су у регистру пописа 1530. године помијешане двије нахије Дубраве, јер одмах поред Трновице налази се локалитет/село Дубрава. Пописивачи су вјероватно због тога додали оно "Vişova bölgesi" да их разликују. А не би ме чудило ни да је нахија Вишева на неки чудан начин припојена оној другој Дубрави.

Мислим да нису у праву. Турски пописи су порески дефтери, на основу којих се сакупљао порез, што ће рећи да ти документи не би служили сврси да су у њима промашене локације на 100 km.

И поред тога, Вишева на горњој Неретви је пописана у оквиру пописа 1530. године, правилно убицирана у Загорје, Vişeva, Zagorye n., Foça kz., Hersek l.: TD 91/109, Sredne Ulog mz., Vişeva, Zagorye n., Foça kz., Hersek l.: MAD 22997/181

Вишова у Дубрави је на више мјеста у истом попису означена само као крај Дубраве (Vişova, Dubrava n., Foça kz., Hersek l.: MAD 22997/181, Dubrava nahiyesi Vişova bölgesi)

При томе се ради о два различита имена Вишеви у Загорју и Вишови у Дубравама. Видим сад да је постојао још један локалитет везан за дубравску Вишову- Dumlik mz., Vişova, Hersek l.: TD 174/20
« Последња измена: Април 15, 2023, 12:03:16 поподне drajver »