Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115006 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #620 послато: Јул 08, 2019, 03:38:26 поподне »
Килибарда, Аранђеловдан, Тупан, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Најближи му је Ђуровић, Ораси, Подгорица. Имају једну разлику на упоредива 23 маркера. Ђуровићи заједно са Пејовићима спадају у Озриниће- Градашевиће.

Килибарде и Ераковићи су један род и заједно су у Тупан дошли из Велестова са Чева.

https://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-selo-tupan-niksic/

Недавно сам видео да су се недавно  појавили резултати  за  Килибарду. Ја сам од Ераковића, из Бањана, и са тестираним Килибардом имам две разлике на 23 маркера, а са горепоменутим  Ђуровићем из Ораха имам три разлике од 23 маркера. Ево како изгледа матрица наших разлика:

                                                               DYS439    DYS389i           DYS635
Савићевић (од Ераковића, из Тупана)          12             13                   21
Килибарда, из Тупана                                  13             13                   23

Ђуровић, Ораси                                           13             14                   23

Рекао бих да је потврђено предање да су Ераковићи и Килибарде један род.

Даље, приметио сам да ја једини у кластеру Озринића имам на DYS 635   вредност 21, док сви остали имају 23, изузев Николића и Радовића из Никшића, који имају вредност 22. 

Има ли неко од зналаца коментар у погледу наведених разлика и даљих корака у погледу тестирања?

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #621 послато: Јул 11, 2019, 10:15:15 поподне »
Мијаиловић, Јовањдан, Стубо, Ваљево

Припада хаплогрупи I1-Z63. Од претходно тестираних му је најближи Миљанић из Бањана од кога се разликује на једном 23 упоредива маркера (додуше, разлика је трострука). Такође му је близак (2/23) и један тестирани из околине Требиња, који слави Јовањдан као и Мијаиловић и Миљанић.

За Мијаиловиће у Стублу Љуба Павловић каже следеће:
Цитат
Марјани, Михаиловићи и Радовановићи: У најраније досељене породице рачунају се Марјани. Марјани су по њиховом причању досељени у 4 породице од Новог у Далмацији, одакле су се прво населили у Конавлима, па су одатле у другој половини 17. века досељени у ово село. Од две породице су Марјани, од треће Михаиловићи а од четврте Радовановићи у Бучјанима. Сви се зову Марјани, а држи се, што они поричу, да су првобитно били католици, њих је 28 кућа и славе Јовањдан.

Тестираном бих свакако препоручио СНП тестирање (најбоље панел), како би се утврдило којој грани испод Z63 припада.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #622 послато: Септембар 03, 2019, 01:53:21 поподне »
Можеш радити I1-Z63 панел за утврђивање дубље подгране (YSEQ лабораторија).
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=21060

Prije 10 minuta sam izvršio uplatu ovih 88,00 $, tako da nastavljam istraživanje. Kada dođu rezultati obavjestiću vas o njima.
Hvala na uputama.
Pozdrav

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #623 послато: Септембар 17, 2019, 09:31:43 поподне »
Груловић, Никољдан, Брибир, Шибеник

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Овај резултат ме је, морам признати, намучио. С обзиром да Груловићи поуздано знају да су се среднином 19. века преселили из Кистања, очекивао сам везу са Томасовићем или неким другим из околине ко слави Никољдан.

Међутим, Груловић има специфичан хаплотип, ретку комбинацију DYS576-DYS570 = 20-20, као и ретку вредност DYS533 = 11. Ово последње кандидује га за припадника рода П у Табели нашег Пројекта, где се налазе његови земљаци - Бербер из Билишана (слави Стевањдан), Ђурица из Зечева (слави Ђурђевдан) и Миодраг из Гаћелеза (слави Аранђеловдан). Иако све ове породице славе различите славе и поседују унеколико различите хаплотипове, мислим да би DYS533 = 11 могао бити маркер за њихово распознавање. Наравно, ово сврставање у исти род треба узети са резервом - ништа без дубљих СНП тестова и потврде која би из тога могла проистећи.

Иначе и за раније тестираног Љуштину из Лике, за кога знамо и једну подграну дубље (I2>CTS10228>Y3120>Z17855), би се могло посумњати да је припадник овог рода.

Ове породице могле би бити прилично старе у Далмацији.

Груловић је код Усека потврђен као Z17855+

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #624 послато: Новембар 02, 2019, 06:33:24 поподне »
Минић, Ђурђевдан, Барице, Доње Бабине, Пријепоље

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има потпуно поклапање на 17 упоредивих маркера са Мартиновићем из Бабина који такође слави Ђурђевдан, тако да је извесно да су повезани.

Нисам успео да пронађем ништа о пореклу ових Минића, па ако неко нешто зна нека напише.

Иако засеок Барице можда више гравитира ка Доњим Бабинама, званично припада насељу Ђурашићи, тако да је то исправљено у табели.


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #625 послато: Фебруар 08, 2022, 04:59:05 пре подне »
Џунић, Аранђеловдан, Велико Село, Пирот


Здраво да ли може да де нађе контатк од овог тестираног?

На мрежи Крни Јелац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #626 послато: Мај 24, 2023, 07:28:58 пре подне »
Скоко, Ђурђевдан, Југовићи, Гацко

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има неколико специфичних вредности: 393=14, 456=16, 635=22. Најсличнији хаплотип, а уједно и најближи на пројекту су му Аврамовић из Драгинца код Лознице и Лукић из Велике Сочанице код Дервенте, који славе Аранђеловдан и који су несумњиво исти род. Са обојицом дели споменуте специфичне маркере и има по три разлике на 23 упоредива маркера. Нешто удаљенији, 4 разлике на 23, је Вишњевац, који слави Никољдан и који има још нижу вредност на 635=21, али он му је географски веома близу, па је самим тим и веза веома извесна.

За Скоке се каже да су досељени из Бодежишта. Неки сматрају да су Скоке од Вујачића из Нудола у Црној Гори. Нису у сродству са Скокама католицима.
На основу чега се изводи закључак да нису у сродству са Скокама католицима? Знамо ли њихов хапло?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #627 послато: Мај 24, 2023, 10:21:23 пре подне »
На основу чега се изводи закључак да нису у сродству са Скокама католицима? Знамо ли њихов хапло?

На основу литературе, мислим да је у овом случају примарни извор књига Риста Милићевића "Херцеговачка презимена". Треба проверити да ли има тестираних Скока католика па то упоредити са овим резултатом.
Чињеницама против самоувереног незнања.