Аутор Тема: Помоћ у прибављању ДНК узорака  (Прочитано 6111 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Помоћ у прибављању ДНК узорака
« послато: Септембар 10, 2017, 02:50:06 поподне »
Отварам ову тему са идејом да буде место где би смо могли слати захтеве за помоћ у прибављању узорака за ДНК тестирање. Ја сам рецимо спреман да платим тестирање за одређене родове који ме занимају али не познајем никог из тих фамилија. Верујем да има и других који имају сличан проблем. Са друге стране, можда неко од чланова Порекла познаје баш неког од људи за које бих ја платио тестирање и може да их убеди да дају брис. Хајде да пробамо да једни другима у томе помогнемо.
Kамене рабъ и госодинъ

Jelic

  • Гост
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #1 послато: Септембар 10, 2017, 02:51:20 поподне »
Одличан предлог, и ја сам се налазио у сличним ситуацијама раније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #2 послато: Септембар 10, 2017, 02:52:47 поподне »
И одмах да поставим захтев:
Тестирао бих Кнежиће из околине Опузена (села Кремена, Михаљ, Сливно) који славе Јовањдан. Може ли неко помоћи у проналажењу и убеђивању "донора"?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #3 послато: Септембар 10, 2017, 02:58:44 поподне »
Одличан предлог, и ја сам се налазио у сличним ситуацијама раније.

Није толики проблем ни пронаћи потенцијалног донора, али убедити га да да брис је нешто сасвим друго. Ја сам проналазио људе и успостављао са њима контакт, али једна ствар је кад вам нешто препоручи пријатељ у кога имате поверења, а сасвим друга кад потпуни странац преко Фејсбука од вас тражи да вам чачка некаквим штапићем по устима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #4 послато: Септембар 10, 2017, 04:14:31 поподне »
Није толики проблем ни пронаћи потенцијалног донора, али убедити га да да брис је нешто сасвим друго. Ја сам проналазио људе и успостављао са њима контакт, али једна ствар је кад вам нешто препоручи пријатељ у кога имате поверења, а сасвим друга кад потпуни странац преко Фејсбука од вас тражи да вам чачка некаквим штапићем по устима.

У таквим случајевима људима треба предочити предности тестирања и обавезно кроз текст навести сајтове са основним информацијама (нпр. Српски ДНК Пројекат, овај форум, разни ФТДНА пројекти са табелама...). Мада увек ће бити неповерљивих људи чак и кад су трошкови покривени од стране спонзора. ДНК тестирање је и даље баук у главама неких људи. Ја то донекле разумем.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #5 послато: Септембар 10, 2017, 05:48:42 поподне »
И одмах да поставим захтев:
Тестирао бих Кнежиће из околине Опузена (села Кремена, Михаљ, Сливно) који славе Јовањдан. Може ли неко помоћи у проналажењу и убеђивању "донора"?
Не држи ме за ријеч пробаћу нешто.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #6 послато: Септембар 10, 2017, 11:46:45 поподне »
Не држи ме за ријеч пробаћу нешто.

Надам се да ћеш успети. Било би једноставније да је донор у Србији, знам да поменутих Кнежића има у Београду, али снаћи ћемо се и за транспорт узорка из Херцеговине ако буде требало. Само да га добијемо...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #7 послато: Септембар 11, 2017, 12:28:51 пре подне »
Није толики проблем ни пронаћи потенцијалног донора, али убедити га да да брис је нешто сасвим друго. Ја сам проналазио људе и успостављао са њима контакт, али једна ствар је кад вам нешто препоручи пријатељ у кога имате поверења, а сасвим друга кад потпуни странац преко Фејсбука од вас тражи да вам чачка некаквим штапићем по устима.

Да, и ја сам имао сличне потешкоче.

Ја тражим Узелце за тестирање на П189.2 маркеру. Ко пронађе и убеди неког Узелца на тај тест добија од мене на поклон тест на један, по свом избору, СТР маркер или СНП преко YSEQ.   :)

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #8 послато: Септембар 11, 2017, 10:14:29 пре подне »
Надам се да ћеш успети. Било би једноставније да је донор у Србији, знам да поменутих Кнежића има у Београду, али снаћи ћемо се и за транспорт узорка из Херцеговине ако буде требало. Само да га добијемо...
јесу ли то исти са Кнежићима из околине Шибеника?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #9 послато: Септембар 11, 2017, 10:51:29 пре подне »
јесу ли то исти са Кнежићима из околине Шибеника?
Немамо потврду да јесу. Ови су пуно јужније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #10 послато: Септембар 11, 2017, 11:57:03 пре подне »
Ако овај мој предлог заживи, можда би администрација форума могла да направи посебну тематску групу на форуму, па да чланови могу отварати засебне захтеве за родове који их занимају.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #11 послато: Септембар 11, 2017, 02:08:40 поподне »
јесу ли то исти са Кнежићима из околине Шибеника?

Не знам који Кнежићи живе у околини Шибеника, али ако су православни и славе Јовањдан могли би бити исти. Ови за које ја тражим узорак су у околини Опузена од краја 17. века а иначе су једно од мириловићких братстава и воде порекло из Храсна у Херцеговини, као и већина осталих. У околину Опузена их је превео сердар Милинко Кнежић, на поседе које је добио од Венецијанске републике за своје заслуге у Морејском рату, када је са хиљаду својих људи пребегао са турске на млетачку територију.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #12 послато: Септембар 11, 2017, 03:15:48 поподне »
Ова тема би можда могла да буде корисна и у другом смеру - ако неко познаје неке родове који су другима занимљиви и за које би они платили тестирање, може овде да напише. Ја познајем нека занимљива презимена, са интересантним славама, доле ћу написати све за које се сетим, а накнадно ћу допуњавати, по потреби. Ако је неко спреман да издвоји новац за њихово тестирање (по повољнијој цени од 6000 дин. јер сам члан Порекла), ја сам више него вољан да пробам да их убедим да дају узорак.

Засад ми на памет падају две породице које би можда другим форумашима биле занимљиве:

-Домановић, Св. Врачи, Лисице (општина Лучани);
-Звонар, Ћириловдан (27.02.), Кола (општина Бањалука)

Ако се сетим још неких, додаћу.

Допуна:
-Матејић, Аранђеловдан, Појате (општина Ћићевац)
-Војводић, Ивањдан, племе Грађани (Ријечка нахија)
« Последња измена: Септембар 11, 2017, 04:37:10 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #13 послато: Септембар 11, 2017, 03:24:35 поподне »
Ова тема би можда могла да буде корисна и у другом смеру - ако неко познаје неке родове који су другима занимљиви и за које би они платили тестирање, може овде да напише. Ја познајем нека занимљива презимена, са интересантним славама, доле ћу написати све за које се сетим, а накнадно ћу допуњавати, по потреби. Ако је неко спреман да издвоји новац за њихово тестирање (по повољнијој цени од 6000 дин. јер сам члан Порекла), ја сам више него вољан да пробам да их убедим да дају узорак.

Засад ми на памет падају две породице које би можда другим форумашима биле занимљиве:

-Домановић, Св. Врачи, Лисице (општина Лучани);
-Звонар, Ћириловдан (27.02.), Кола (општина Бањалука)

Ако се сетим још неких, додаћу.

Eвo и мoja тpи кaндидaтa, aкo иx нeкo пoзнaje, cкупићe ce "пpилoг".

Ђинђић, Вepуoвић (ниje шaлa, caмo кoинцидeнциja), Paoнић.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #14 послато: Септембар 11, 2017, 04:23:11 поподне »
Ова тема би можда могла да буде корисна и у другом смеру - ако неко познаје неке родове који су другима занимљиви и за које би они платили тестирање, може овде да напише.
...

Слажем се Никола, може и тако. Само обично сви познајемо много разних људи које би могли убедити да дају брис, па ми се чини мало непрактично.
Али ево да и ја придодам:
- Знам да су приликом разговора о акцији тестирања двадесет битних црногорских родова помињани и Ђуричковићи из Загарача. Можда бих могао једног да убедим.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #15 послато: Септембар 11, 2017, 10:51:50 поподне »
Не знам који Кнежићи живе у околини Шибеника, али ако су православни и славе Јовањдан могли би бити исти. Ови за које ја тражим узорак су у околини Опузена од краја 17. века а иначе су једно од мириловићких братстава и воде порекло из Храсна у Херцеговини, као и већина осталих. У околину Опузена их је превео сердар Милинко Кнежић, на поседе које је добио од Венецијанске републике за своје заслуге у Морејском рату, када је са хиљаду својих људи пребегао са турске на млетачку територију.
Можда си ово већ видио али ме асоцирала твоја потрага за хаплогрупом Кнежића. На линку https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna/default.aspx?section=yresults  под редним бројем 108 са видио Кнежића.

Jelic

  • Гост
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #16 послато: Септембар 11, 2017, 11:07:20 поподне »
Можда си ово већ видио али ме асоцирала твоја потрага за хаплогрупом Кнежића. На линку https://www.familytreedna.com/public/dinaric_alps_dna/default.aspx?section=yresults  под редним бројем 108 са видио Кнежића.

У питању је резултат Михића, а не Кнежића.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #17 послато: Септембар 11, 2017, 11:28:15 поподне »
У питању је резултат Михића, а не Кнежића.

Тако је. Михо Кнежић се ту помиње као најстарији познати предак тестираног Михића. То је управо и разлог због којег бих желео да се тестирања Кнежића уради, како би се потврдило или оповргло предање.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #18 послато: Септембар 11, 2017, 11:59:41 поподне »
Не знам који Кнежићи живе у околини Шибеника, али ако су православни и славе Јовањдан могли би бити исти. Ови за које ја тражим узорак су у околини Опузена од краја 17. века а иначе су једно од мириловићких братстава и воде порекло из Храсна у Херцеговини, као и већина осталих. У околину Опузена их је превео сердар Милинко Кнежић, на поседе које је добио од Венецијанске републике за своје заслуге у Морејском рату, када је са хиљаду својих људи пребегао са турске на млетачку територију.

Кнежићи из околине Шибеника би требало да славе Никољдан. Они су из села Градина и Коњеврате. О далекој прошлости и досељавању немам неке информације. Само из скорије, да су масовно били у четницима и држали под контролом главни пут од Шибеника према залеђу.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Помоћ у прибављању ДНК узорака
« Одговор #19 послато: Септембар 12, 2017, 09:47:57 пре подне »
Тако је. Михо Кнежић се ту помиње као најстарији познати предак тестираног Михића. То је управо и разлог због којег бих желео да се тестирања Кнежића уради, како би се потврдило или оповргло предање.
Ма ја их знам све, повремено се срећем са њима, али најтеже  је људима  објаснити зашто им треба узимати узорак. Морам их негдје ухватити кад су весели. Из свога искуства знам да сам најлакше обрађивао клинце приликом тестирања у Љубињу.