Аутор Тема: Дабижљевић метохија  (Прочитано 5756 пута)

Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Дабижљевић метохија
« послато: Септембар 06, 2017, 12:22:55 пре подне »
 да ли су оставили део своје лозе у Албанији
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 12:25:10 пре подне alexsandar »
да се не заборави

Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #1 послато: Септембар 08, 2017, 12:00:41 пре подне »
село Дрсник општина Клина,пре рата у селу велика фамилија,порекло им је са севера Албаније,више пута су сеселили на релацији метохија +Албанија.У Метохији су имали свој млин на реци клини или Дриму
да се не заборави

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #2 послато: Септембар 08, 2017, 01:32:43 поподне »
Из Ономатолошких прилога бр. 2 (1981.), чланка Милете Букумирића: "Ономастика дела Прекорупља омеђеног рекама Мирушом, Белим Дримом и Клином":

"Дабижлевић, двадесет и шест кућа. Пореклом су из Враке. По предању, y Дрсник су се доселили пре косовске битке. Њихов предак војвода Даба погинуо је на Косову, после чега се његова жена са седморо деце преселила на Ћаф–Мурину код Ђаковице, где је остала три године. Најстарији син се покатоличио и остао тамо, а остали су дошли y Гребник. Касније је Гара прешао у Игларево, а Пера у Прчево. После неког времена оба су се потурчила. Од Гара су Албанци Гаши, којих и данас има у селу Сврке. Са њима се Дабижљевићи добро држе. Један син, који је био сакат, није се „потурчио“. Он је прешао у Дрсник. Од тог сакатог Дабе до данас „у племе увек има понеко сакат“. Слава Свети Јован, мала слава Свети Јован летњи. Информатор Срећко Дабижљевић, 49 година."

Занимљив род, било би добро да се тестирају с обзиром да су метохијски старинци.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #3 послато: Септембар 21, 2017, 09:16:13 пре подне »
У селу Неродимљу код Урошевца живела је до рата велика фамилија Дабић, која се у Неродимље доселилаиз Северне Албаније али су заборавили место одакле су...Атанасије Урошевић је написао да су из племена Фанде и да су били католици а у Неродимљу су прешли на православље. Мени та прича не пије воду али то је тако забележено. Славе Св. Јована. Ова прича о Дабижављевићима ми је мало убацила сумњу, поготово од предка Дабе и исте славе да можда ове две фамилије нису сродне. За сада сам покушавао да убедим доста Дабић за ДНК тестирање али безуспешно, али би било интересантно тестирати ова два рода.
Можемо да пробамо па шта буде 😀

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #4 послато: Септембар 21, 2017, 03:20:21 поподне »
У селу Неродимљу код Урошевца живела је до рата велика фамилија Дабић, која се у Неродимље доселилаиз Северне Албаније али су заборавили место одакле су...Атанасије Урошевић је написао да су из племена Фанде и да су били католици а у Неродимљу су прешли на православље. Мени та прича не пије воду али то је тако забележено. Славе Св. Јована. Ова прича о Дабижављевићима ми је мало убацила сумњу, поготово од предка Дабе и исте славе да можда ове две фамилије нису сродне. За сада сам покушавао да убедим доста Дабић за ДНК тестирање али безуспешно, али би било интересантно тестирати ова два рода.
Можемо да пробамо па шта буде 😀

Писао сам на некој од тема о овим Дабићима из Неродимља. Од њих је певачица која је учествовала у првој сезони "Првог гласа Србије", Александра Дабић (рођена у Урошевцу). И ја мислим да би требало пронаћи заинтересоване за тестирање из што више тих старијих породица са простора КиМ...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #5 послато: Септембар 21, 2017, 03:48:51 поподне »
Александра Дабић није од Дабића из Неродимља...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #6 послато: Септембар 21, 2017, 03:52:40 поподне »
Александра Дабић није од Дабића из Неродимља...

Ја сам претпоставио да јесте, пошто је рођена у Урошевцу а нисам у литератури нашао никакве друге Дабиће а да су из тог краја (околина Урошевца). Свакако предност дајем локалном познаваоцу прилика... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #7 послато: Децембар 21, 2017, 08:49:34 поподне »
Из Ономатолошких прилога бр. 2 (1981.), чланка Милете Букумирића: "Ономастика дела Прекорупља омеђеног рекама Мирушом, Белим Дримом и Клином":

"Дабижлевић, двадесет и шест кућа. Пореклом су из Враке. По предању, y Дрсник су се доселили пре косовске битке. Њихов предак војвода Даба погинуо је на Косову, после чега се његова жена са седморо деце преселила на Ћаф–Мурину код Ђаковице, где је остала три године. Најстарији син се покатоличио и остао тамо, а остали су дошли y Гребник. Касније је Гара прешао у Игларево, а Пера у Прчево. После неког времена оба су се потурчила. Од Гара су Албанци Гаши, којих и данас има у селу Сврке. Са њима се Дабижљевићи добро држе. Један син, који је био сакат, није се „потурчио“. Он је прешао у Дрсник. Од тог сакатог Дабе до данас „у племе увек има понеко сакат“. Слава Свети Јован, мала слава Свети Јован летњи. Информатор Срећко Дабижљевић, 49 година."

Занимљив род, било би добро да се тестирају с обзиром да су метохијски старинци.


---Имамо једног Дабижљевића који се пријавио за днк тестирање у акцији бесплатног тестирања за људе са Косова и Метохије. Биће интересантан резултат с обзиром на предање да су досељени из Враке.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 12:20:24 поподне НиколаВук »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #8 послато: Децембар 21, 2017, 09:34:45 поподне »
Kod Albanaca važi uverenje da su Dabižljevići najstariji Srbi u Methoiji.

Ван мреже Jug36

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
  • E1b-V22
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #9 послато: Децембар 25, 2017, 10:24:41 поподне »
Poznajem dvojicu Dabizljevica (otac i sin) i znam da su negde iz Metohije. Raspitacu se sta kazu oni o svom poreklu...

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Дабижљевић Дрсник Метохија СРБИЈА
« Одговор #10 послато: Јануар 24, 2019, 12:49:46 поподне »
Дуго није писано о овој теми, али да покренемо опет.
Резултат пријављеног Дабижљевића то јест мене, је познат, али кажу нема јавног објављивања док се не уради студија.

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Дабижљевић Метохија
« Одговор #11 послато: Октобар 23, 2019, 12:49:04 поподне »
Да наведем да се Дабижљевићи  са фамилијом Дончић из Биче зову "рођаци", те се међусобно не "узимају" (не жене и не удају).
Уколико неко зна од када креће и који је разлог, замолио бих да напише у одговору.
Састављам породично стабло фамилије Дабижљевић.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дабижљевић Метохија
« Одговор #12 послато: Октобар 23, 2019, 12:57:38 поподне »
Да наведем да се Дабижљевићи  са фамилијом Дончић из Биче зову "рођаци", те се међусобно не "узимају" (не жене и не удају).
Уколико неко зна од када креће и који је разлог, замолио бих да напише у одговору.
Састављам породично стабло фамилије Дабижљевић.

Можда сте рођаци по женској линији јер се на основу резултата са необјављеног истраживања српских родова са Космета зна да нисте ближе повезани по мушкој линији.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Дабижљевић Метохија
« Одговор #13 послато: Фебруар 11, 2020, 07:48:53 поподне »
Дабижљевићи имају рођаке Албанце у селу Прилеп код Дечана, презивају се Дабићај и припадају фису Краснићи. Имају идентично предање о пореклу као и Дабижљевићи. Изгледа  да су они потомци најстаријег Дабиног сина који је остао у Ћаф-Мурину и поарбанашио се.
« Последња измена: Фебруар 11, 2020, 07:51:36 поподне Слатинац »

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #14 послато: Март 17, 2020, 01:37:08 поподне »
Зна ли се нешто више о пореклу тих албанаца са презименом Дабићај?

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #15 послато: Јануар 02, 2022, 11:07:28 пре подне »
Сазнао сам да су некад Дабижљевићи били катранџије. Да остане информација.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #16 послато: Јануар 02, 2022, 07:02:19 поподне »
Здраво Милане да ли си размишљао о неком напреднијем ДНК тесту јер генетски ће једино он ти дати одговоре овако за сада не можемо ништа. Дабићи из Неродимља одакле сам и ја сам мислио да ће помоћи али није. Наравно да ће се пјавити неко близак теби аки не би било лоше за почетак урадити напреднији тест и после чекати.

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Дабижљевић метохија
« Одговор #17 послато: Јануар 02, 2022, 09:39:56 поподне »
Надам се,  даће Бог ове године да проширимо резултате.