Аутор Тема: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци  (Прочитано 21463 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #60 послато: Март 15, 2020, 11:33:55 поподне »
Прилажем теми занимљиву карту из нове књиге Уроша Шешума, Српска четничка акција (1897-1908), оружана дипломатија, Матица српска, Нови Сад, 2019.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #61 послато: Март 15, 2020, 11:38:19 поподне »
Испада да се слово Ћ (тј ќ у јужним крајевима, укључујући Македонију, Пирот-"Пироќанац") изговара само тамо где су и Срби живели (Хрвати не умеју да кажу слово Ћ, код њих нагиње на Ч)...Али је занимљиво да и се код Срба у Мађарској изговара као и у Македонији,ѓ
« Последња измена: Март 15, 2020, 11:47:22 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #62 послато: Март 16, 2020, 01:46:56 пре подне »
Прилажем теми занимљиву карту из нове књиге Уроша Шешума, Српска четничка акција (1897-1908), оружана дипломатија, Матица српска, Нови Сад, 2019.



Тие обоените биле места каде имале србите влијание во Македонија и каде четниците биле мнозинство (Порече, Дримкол, Азот, Скопска Црна Гора, делови од скопско, кумановско, прилепско, кратовско, кривопаланечко, полошко). Во другите краеви или немало, или биле многу малку.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #63 послато: Март 16, 2020, 01:56:28 пре подне »
Тие обоените биле места каде имале србите влијание во Македонија и каде четниците биле мнозинство (Порече, Дримкол, Азот, Скопска Црна Гора, делови од скопско, кумановско, прилепско, кратовско, кривопаланечко, полошко). Во другите краеви или немало, или биле многу малку.
Шта је "влиание"?

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #64 послато: Март 16, 2020, 02:04:06 пре подне »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #65 послато: Март 16, 2020, 02:05:11 пре подне »
утицај
https://mk.glosbe.com/mk/sr/%D0%B2%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5 го најдов тука превод, иначе незнаев ни јас да ти вратам.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #66 послато: Март 16, 2020, 02:08:06 пре подне »
утицај
Да ли мислиш да је становништво у Македонији било опредељено искључиво услед утицаја са стране или је већ постојала свест, коју је неки утицај са стране пољуљао?
« Последња измена: Март 16, 2020, 02:13:55 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #67 послато: Март 16, 2020, 02:13:28 пре подне »
Да ли мислиш да је становништво у Македонији било опредељено искључиво услед утицаја са стране, или је имало неку свест и пре тога (независно од тих утицаја)?
Па според повеќето автори што сум ги читал, поголемиот дел немал никаква свест до 19ти век. А и османлиите го делеле населението на христијани и муслимани по пописите пред 19ти век. Нашите викале дека се рисјани, и денес кај некои ќе го чуеш тоа.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #68 послато: Март 16, 2020, 02:15:25 пре подне »
Па според повеќето автори што сум ги читал, поголемиот дел немал никаква свест до 19ти век. А и османлиите го делеле населението на христијани и муслимани по пописите пред 19ти век. Нашите викале дека се рисјани, и денес кај некои ќе го чуеш тоа.
Значи, Турци су делили становништво у Македонији искључиво по вероисповести у својим документима (тј. Хришћани у Македонији, нису имали другу свест о себи под Турцима, осим да су Хришћани?)
« Последња измена: Март 16, 2020, 02:17:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #69 послато: Март 16, 2020, 02:18:17 пре подне »
Значи, Турци су делили становништво у Македонији искључиво по вероисповести у својим документима (тј. Хришћани значи, нису имали другу свест о себи под Турцима, осим да су Хришћани?)
По тоа јас што го знам пред 19ти век, да. Ако сум грешка можеш да ме поправиш.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #70 послато: Март 16, 2020, 02:29:55 пре подне »
По тоа јас што го знам пред 19ти век, да. Ако сум грешка можеш да ме поправиш.
Мислим да је и пре 19. века постојала свест...Нелогично је да су људи сами себе звали само "хришћани"...они су прошли кроз конкретне државе пре пада под турску власт, не верујем да су се само племенски одређивали, или напр. сматрали себе само "Словенима-хришћанима", као и Македонцима (али више као у смислу територијалне одреднице)...19. век је доста касно за неко одређивање, мада у случају Црногораца напр. видимо да никад није касно...Не спорим право да се неко одређује као Македонац (који није ни Србин, ни Бугарин), али ипак је то новијег датума , као што кажеш, 19. век је можда неки почетак
« Последња измена: Март 16, 2020, 02:34:13 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #71 послато: Март 16, 2020, 02:35:56 пре подне »
Мислим да је и пре 19. века постојала свест...Нелогично је да су људи сами себе звали само "хришћани"...они су прошли кроз конкретне државе пре пада под турску власт, не верујем да су се само племенски одређивали, или напр. сматрали себе само "Словенима-хришћанима", као и Македонцима (али више као у смислу територијалне одреднице)...19. век је доста касно за неко одређивање, мада у случају Црногораца напр. видимо да никад није касно...Не спорим право да се неко одређује као Македонац (који није ни Србин, ни Бугарин), али ипак је то новијег датума , као што кажеш, 19. век
Еве вие кажете тогаш што мислите за македонците? од ваши извори каква свест имало македонското население? кога се појавува македонска свест, посебна, според вас?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #72 послато: Март 16, 2020, 02:38:37 пре подне »
Еве вие кажете тогаш што мислите за македонците? од ваши извори каква свест имало македонското население? кога се појавува македонска свест, посебна, според вас?
Не знам кад се појавила посебна македонска свест, тј. идеја...Ја је поштујем и прихватам, међутим, она је новијег датума, јер није постојала пре доласка Турака.
« Последња измена: Март 16, 2020, 02:40:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #73 послато: Март 16, 2020, 02:57:39 пре подне »
Oво је једна карта са зонама у Македонији (из 1914), где постоји линија између дела где живе Срби и јужнијег дела где су убележени као Словени Македоније (та линија је ишла по овоме : Охрид, Прилеп, Велес, Кратово, Егри Паланка):
« Последња измена: Март 16, 2020, 03:05:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #74 послато: Март 16, 2020, 03:01:38 пре подне »
Не знам кад се појавила посебна македонска свест, тј. идеја...Ја је поштујем и прихватам, међутим, она је новијег датума, јер није постојала пре доласка Турака.
Ок тоа е твое мислење и го почитувам, додека нема навреди и негирање е добро. Мое мислење е од некаде од средината на 19ти век, а може и да грешам и малку порано да се појавила.
Него да прашам дали некој во Србија чул за охридското востание од 1880-1881 година? во книгата за охридското востание се спомнуваат и учесници во брсјачката буна, можеби тоа е едно исто?
http://www.strumski.com/books/k_crnushanov_ohridskoto_sozakljatie_1966.pdf.

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #75 послато: Март 16, 2020, 03:10:01 пре подне »
Oво је једна карта са зонама у Македонији (из 1914), где постоји линија између дела где живе Срби и јужнијег дела где су убележени као Словени Македоније (та линија је ишла по овоме : Охрид, Прилеп, Велес, Кратово, Егри Паланка):

Тешко дека во Дебарца и копачијата (кичевско) живееле луѓе со србска свест, тие биле тешки егзархисти (дури ставале и имиња Круме и Аспарух на своите деца). Дијалектот кој го зборат е чист македонски. Плус немаат во меморијата за косовска битка, за Лазар, и незнам кој таму ги спомнувате како доказ за српска свест. Плус не им ставале на децата србски имиња (Душан, Немања, Урош, Небојша, Милутин, и не знам кој се други). според мене картата е малку пристрасна.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #76 послато: Март 16, 2020, 03:15:35 пре подне »
Тешко дека во Дебарца и копачијата (кичевско) живееле луѓе со србска свест, тие биле тешки егзархисти (дури ставале и имиња Круме и Аспарух на своите деца). Дијалектот кој го зборат е чист македонски. Плус немаат во меморијата за косовска битка, за Лазар, и незнам кој таму ги спомнувате како доказ за српска свест. Плус не им ставале на децата србски имиња (Душан, Немања, Урош, Небојша, Милутин, и не знам кој се други). според мене картата е малку пристрасна.
Боље познајеш терен и треба имати у виду и саму традицију посебних области у смислу давања имена, као што си поменуо...Карта је из 1914те,можда би неки пописи из 19 века, што се имена тиче, ближе рекли нешто о томе (па и раније, ако их има на увид)...Да не испадне да је ово нека "битка" између српског и бугарског наслеђа, али Јован Цвијић је био сасвим "фер", па је један добар део Македоније, од Штипа, Охрида, Тиквеша, са Битољем, па све до Егеја уврстио као део где су Словени-Македонци (да је био пристрасан, све би вероватно ставио као део где су Срби :) )
« Последња измена: Март 16, 2020, 03:23:14 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Stefan802

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #77 послато: Март 16, 2020, 03:41:14 пре подне »
Боље познајеш терен и треба имати у виду и саму традицију посебних области у смислу давања имена, као што си поменуо...Карта је из 1914те,можда би неки пописи из 19 века, што се имена тиче, ближе рекли нешто о томе (па и раније, ако их има на увид)...Да не испадне да је ово нека "битка" између српског и бугарског наслеђа, али Јован Цвијић је био сасвим "фер", па је један добар део Македоније, од Штипа, Охрида, Тиквеша, са Битољем, па све до Егеја уврстио као део где су Словени-Македонци (да је био пристрасан, све би вероватно ставио као део где су Срби :) )
Регион како Дебарца го имам предобро истражено и ова што ти го зборам не е од памет. Имам книги за скоро сите села од регионот, и има генеологии за фамилиите. Баш заради тоа ги кажав дека не сум наишол на тие имиња, нит па сум чул од дебрчани дека знаат нешто за наведените личности. Во Дебарца никогаш пред 1913 година немало српски школи, комплет цел регион бил под бугарската егзархија, и сите биле дел од ВМРО. И тие три рода што дошле од српските краеви одма се асилмирале и го изгубиле преданието за било каква поврзаност со Србија и србите, а сепак тоа и се многу стари родови, чиј предок дошол одамна во Дебарца. Тука мислам на Србаковци (Лактиње од Гнилане во Косово), Ѓоковци (Годивје од Ѓаковица во Косово) и Младеновци (Мраморец од Параќин во Србија). Друго е интересно што биле застапени личните имиња како Србин и Гркина во Дебарца, а никој да не се чуствувал како Србин или Грк.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #78 послато: Март 16, 2020, 03:49:11 пре подне »
Во Дебарца никогаш пред 1913 година немало српски школи, комплет цел регион бил под бугарската егзархија, и сите биле дел од ВМРО. И тие три рода што дошле од српските краеви одма се асилмирале и го изгубиле преданието за било каква поврзаност со Србија и србите, а сепак тоа и се многу стари родови, чиј предок дошол одамна во Дебарца.
Ја могу исто да се пожалим на ову карту, да имам колегу из Штипа, који има презиме Лазаров...Колико је дуго била присутна бугарска егзархија тамо?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #79 послато: Март 16, 2020, 03:53:49 пре подне »
Баш заради тоа ги кажав дека не сум наишол на тие имиња, нит па сум чул од дебрчани дека знаат нешто за наведените личности
Ово не могу да верујем да неко у Македонији није чуо за Душана, Лазара, Немању, Марка :)