Аутор Тема: Радонићи J1-ZS9949  (Прочитано 25084 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #60 послато: Март 04, 2015, 01:34:18 пре подне »
Ово је пост који сам послао на тему о пореклу породице Шепа, али пошто је ствар везана за генетику, одлучио сам да је поставим и овде, пошто све речено тамо важи и овде:

Цитат
Данас сам мало глелдао, који би хаплотип из FTDNA базе могао да буде најближи хаплотипу којега је поставио Љиљан. Ако нисам нешто пропустио то је извесни Jenkins са FTDNA  бројем 250086.  J-PF7263 Cluster C

Шепа         
13
24
13
10
13
19
10
18
12
12
11
29
17
8
9
11
11
24
14
20
29
14
15
15
16
Jenkins
13
24
13
10
13
20
10
15
12
12
11
29
19
8
9
11
11
23
14
20
30
14
15
15
16

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #61 послато: Март 04, 2015, 09:15:55 пре подне »
Зна ли се нешто о пореклу овог Џенкинса?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #62 послато: Март 05, 2015, 05:34:10 поподне »
Знам само да није рођак истоименог кошаркаша Ц. Звезде  ;D

шалим се.

Прво чега сам се стио када сам видое ово презиме је асоцијација на Санелу Џенкинс. А иста је код нас постала позната по томе што је пре неких 4-5 година платила кауцију за пуштање Ејупа Ганића, кога Срби сумњиче за тешке ратне злочине. У ствари, реч је о муслиманки из Сарајева која је била нека врста манекенке у Лондону. Откуда сада муслиманка из Сарајева са презименом Џенкинс? Па врло једноставно, удала се за познатог британског банкара, са којим има двоје деце али се после тога развела (и наравно, оставила мужево презиме).

Пошто је и мене овај случај заинтересовао, потражио сам мало на нету и ево шта сам нашао о њему.

 http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Jenkins_%28banker%29

Оно што ми је одмах било сумњиво је да је овај Џенкинс банкар, а зна се добро да се велики број Јевреја бави управо банкарством. А опет се добро зна да је међу носиоцима хаплогрупе Ј1 значајан број Јевреја  ;D
« Последња измена: Април 06, 2015, 11:25:52 пре подне Kor »

Ван мреже radonic78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #63 послато: Јануар 24, 2017, 11:08:50 поподне »
za robert w. odgovor....ja sam potomak Laze Radonica pa bi se reklo da smo bliski rodjaci....molio bi da stupimo u kontakt

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #64 послато: Јануар 25, 2017, 09:20:55 пре подне »
Hvala svima na pomoći  :)

Za Radoniće/Radonjiće sa Korduna nisam znao. Hvala na informaciji.
Zaboravio sam da u prvom postu navedem Radoniće iz Orlića kod Knina kojima je slava Nikoljdan. Oni su prvi prvi pravoslavni Radonići, pored Crnogoraca, za koje sam saznao, i zbog slave i njihove predaje da potiču iz Crne Gore (i oni imaju isto predanje) dugo sam smatrao da oni predstavljaju međuetapu u seobi moje porodice od CG do Kozare. Kasnije sam, sa većim brojem informacija do kojih sam dolazio, postao rezervisaniji prema toj ideji, iako je ne isključujem. Siguran sam da će sa većim brojem testiranih biti jasnija slika seoba.

Ne znam da li je ovo pravo mesto, ali hteo bih da pokažem koliko je ovaj forum i ljudi koji se okupljaju oko njega dragocen. Kad sam testiran, prema rezultatima prediktora uvršten sam u grupu E1b1b.
Ono što me iznenadilo bilo je moje odudaranje od rezultata svih ostalih pripadnika te grupe. Sa najbližim sam imao 12 poklapanja ali su u markerima koji se nisu poklapali nekad bile i veoma velike razlike. Kad sam preneo moje rezultate administratorima foruma, javio se Mlađo (pozdrav Mlađi  :)) a malo posle i gospodin Jerković (pozdrav i gospodinu Jerkoviću  :)) koji su se ozbiljnije zabavili mojim rezultatima i pronašli lice sa kojim sam imao mnogo veće podudaranje nego s bilo kojim E1b1b. U pitanju je gospodin March koji se testirao preko FT DNA. Razlika između njega i mene je u samo jednom markeru (385a- kod njega 14, kod mene 13)
http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=QDYXJ&viewuid=F9HB7&p=0
Doduše, dok je on potvrđen J1, ja sam još uvek nepotvrđen. Planiram da u skorije vreme uradim testiranje preko FT DNA da potvrdim ono što je zasad (mada gotovo sigurno) još uvek nagađanje. No, u svakom slučaju hteo sam da na sopstvenom primeru pokažem koliko je važno imati ljubazne ljude koji žele da pomognu, i još jedanput hvala Mlađi i Siniši.
P.S.- zahvaljujem i svima koji su se bavili temom genetike i na poreklu.rs i na Krstarici, Koru, Kyriosu itd. Njihov pristup temi motivisao me da pristupim testiranju, što zbog sebe, što zbog neke želje da dam svoj doprinos istraživanju srpske nacije.

Синиша је спомињао породице Радоњић у Подгрмечу, према црквеном шематизму из 1882. године, у селима Мали Радић и Гудавац, са славом Свети Стефан Дечански - Мратиндан. Мој отац је рођен у сусједној Суваји, али је 1948. године његова породица преселила у Гудавац. Он се не сјећа те породице.

Међутим, пошто је мој дјед говорио да смо ми Мазалице поријеклом од Радоњића, мало сам проучавао то предање с обзиром да није изгледна теорија Милана Карановића да водимо поријекло од Богуновића, с обзиром да сам ја тестиран I2-PH908, а Богуновићи (који носе то презиме) су вјероватно J2a.

Имају Мазалице у селу Руднице код Пљеваља које славе Мратиндан. У почетку сам вјеровао да смо ми од њих поријеклом, али забуну је унио Карановић, јер је презиме Мазалица надимачко, могуће настајало независно, а пошто ми славимо Јовањдан (као мање-више сви Богуновићи), био сам касније убијеђен у његову теорију. Сад кад се враћам могућности да смо ми ипак од Мазалица из Пљеваља, веза Мазалица-Радоњић према предању мога ђеда и слава Мратиндан подгрмечких Радоњића и пљеваљских Мазалица чини се могућа. Опет, презиме Радоњић је патронимичко, а Мазалица надимачко, рекао бих ово прво старије, али пошто Радоњића нема у Пљевљама да славе Мратиндан, могуће је да ти Радоњићи потичу од Мазалица (неког Радоње), а да је мој дјед побркао, јер је рано остао сироче, и није упознао пуно својих мушких предака који би му прецизно пренијели предање.

Кад су у питању Мазалице из Руднице код Пљеваља, они потичу од Дајовића, а ови из братства Курепа. То је једно дробњачко братство, али које се води у књизи Шибалић - Караџић као стариначко, за разлику од Новљања I1 P109. Карактеристика свих породица који су из братства Курепа је да славе Мратиндан. Зато постоји могућност да су Радоњићи из Подгрмеча од Курепа. Проблем лежи у томе што нико од Курепа (бар ја нисам уочио) није ДНК тестиран. Али постоје предања да су Курепе од Куча, који су E1b, што је и ваш резултат, што чини везу са подгрмечким Радоњићима могућом. Дакле то је та мратинданска веза, а рекли сте да су ваши поријеклом из Грмеча, и вјероватно да се читава породица одселила, и вјероватно прије 2.свјетског рата, јер мом оцу није познато да их је било у Гудавцу, а било их је 1882. године.

Кад је у питању мој резултат, он је по маркерима ближи неким породицама које воде поријекло од Риђана, потез Требиње - Никшић, што јесте велика база за I2-PH908, и сада чекам резултате Херцеговачког ДНК подухвата, да видим хоћу ли шта "уловити". Могуће је наравно и да су Курепе I2-PH908, а да су само физички били у Кучима.

Кад сте ви у питању, мало бих сачекао неки курепски ДНК тест, што значи Перовић, Дајовић, Мазалица (Мратиндан), Терзић (са Лађане), Ристановић (Ковин). Обратити могуће пажњу на кучке хаплотипове, због овог предања о Курепима.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #65 послато: Јануар 25, 2017, 11:38:39 пре подне »
Синиша је спомињао породице Радоњић у Подгрмечу, према црквеном шематизму из 1882. године, у селима Мали Радић и Гудавац, са славом Свети Стефан Дечански - Мратиндан. Мој отац је рођен у сусједној Суваји, али је 1948. године његова породица преселила у Гудавац. Он се не сјећа те породице.

Међутим, пошто је мој дјед говорио да смо ми Мазалице поријеклом од Радоњића, мало сам проучавао то предање с обзиром да није изгледна теорија Милана Карановића да водимо поријекло од Богуновића, с обзиром да сам ја тестиран I2-PH908, а Богуновићи (који носе то презиме) су вјероватно J2a.

Имају Мазалице у селу Руднице код Пљеваља које славе Мратиндан. У почетку сам вјеровао да смо ми од њих поријеклом, али забуну је унио Карановић, јер је презиме Мазалица надимачко, могуће настајало независно, а пошто ми славимо Јовањдан (као мање-више сви Богуновићи), био сам касније убијеђен у његову теорију. Сад кад се враћам могућности да смо ми ипак од Мазалица из Пљеваља, веза Мазалица-Радоњић према предању мога ђеда и слава Мратиндан подгрмечких Радоњића и пљеваљских Мазалица чини се могућа. Опет, презиме Радоњић је патронимичко, а Мазалица надимачко, рекао бих ово прво старије, али пошто Радоњића нема у Пљевљама да славе Мратиндан, могуће је да ти Радоњићи потичу од Мазалица (неког Радоње), а да је мој дјед побркао, јер је рано остао сироче, и није упознао пуно својих мушких предака који би му прецизно пренијели предање.

Кад су у питању Мазалице из Руднице код Пљеваља, они потичу од Дајовића, а ови из братства Курепа. То је једно дробњачко братство, али које се води у књизи Шибалић - Караџић као стариначко, за разлику од Новљања I1 P109. Карактеристика свих породица који су из братства Курепа је да славе Мратиндан. Зато постоји могућност да су Радоњићи из Подгрмеча од Курепа. Проблем лежи у томе што нико од Курепа (бар ја нисам уочио) није ДНК тестиран. Али постоје предања да су Курепе од Куча, који су E1b, што је и ваш резултат, што чини везу са подгрмечким Радоњићима могућом. Дакле то је та мратинданска веза, а рекли сте да су ваши поријеклом из Грмеча, и вјероватно да се читава породица одселила, и вјероватно прије 2.свјетског рата, јер мом оцу није познато да их је било у Гудавцу, а било их је 1882. године.

Кад је у питању мој резултат, он је по маркерима ближи неким породицама које воде поријекло од Риђана, потез Требиње - Никшић, што јесте велика база за I2-PH908, и сада чекам резултате Херцеговачког ДНК подухвата, да видим хоћу ли шта "уловити". Могуће је наравно и да су Курепе I2-PH908, а да су само физички били у Кучима.

Кад сте ви у питању, мало бих сачекао неки курепски ДНК тест, што значи Перовић, Дајовић, Мазалица (Мратиндан), Терзић (са Лађане), Ристановић (Ковин). Обратити могуће пажњу на кучке хаплотипове, због овог предања о Курепима.

Pozdrav Sergiuse

Moja haplogrupa je u stvari J1 PF7263, ali su vrednosti početnih markera dosta slične uobičajenom E1b haplotipu (13-24-13-10...) što je verovatno zbunilo predviđač (a Nevgen je još bio u povoju :))
Radonići su prezime sa dosta šarolikim haplotipovima (I2a1b S i N; J1c) što govori da je nekad Radon i Radonja bilo često ime.  Rekao bih da je bilo uobičajeno za hercegovački i zapadnocrnogorski prostor s obzirom na I2a1b i s obzirom da se J1 pojavljuje najistočnije u Hercegovini, oko Stoca, sa mogućnošću da je negde sa granice Hercegovine i CG.
Moji Radonići su najverovatnije došli sa Šepama direktno iz Like (to je trenutna pretpostavka s obzirom na rezultate testiranja Ljiljana i mene) najverovatnije posle A-U okupacije, mada mi nije poznata porodična predaja o tome

Što se tiče Mazalica, ne znam da li još postoje ti Radonići na Grmeču ali najbolje bi bilo njih testirati, i sačekati da se testiraju Kurepe.

U svakom slučaju pozdrav.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #66 послато: Јануар 25, 2017, 01:55:50 поподне »
Pozdrav Sergiuse

Moja haplogrupa je u stvari J1 PF7263, ali su vrednosti početnih markera dosta slične uobičajenom E1b haplotipu (13-24-13-10...) što je verovatno zbunilo predviđač (a Nevgen je još bio u povoju :))
Radonići su prezime sa dosta šarolikim haplotipovima (I2a1b S i N; J1c) što govori da je nekad Radon i Radonja bilo često ime.  Rekao bih da je bilo uobičajeno za hercegovački i zapadnocrnogorski prostor s obzirom na I2a1b i s obzirom da se J1 pojavljuje najistočnije u Hercegovini, oko Stoca, sa mogućnošću da je negde sa granice Hercegovine i CG.
Moji Radonići su najverovatnije došli sa Šepama direktno iz Like (to je trenutna pretpostavka s obzirom na rezultate testiranja Ljiljana i mene) najverovatnije posle A-U okupacije, mada mi nije poznata porodična predaja o tome

Što se tiče Mazalica, ne znam da li još postoje ti Radonići na Grmeču ali najbolje bi bilo njih testirati, i sačekati da se testiraju Kurepe.

U svakom slučaju pozdrav.

Радонића у Грмечу није било колико се мој отац сјећа, а он је рођен 1947. Могуће је да су отишли у некој од колонизација или миграција.

Кад су у питању Радонићи I2a1b, имамо тога из Славоније који исто слави Јовањдан као ми, али он је I2-CTS10228. Радонић католик из Дубровника је тестиран на јако мало маркера, и нема DYS 448, како бисмо могли видјети је ли I2-CTS10228 или I2-PH908, али с обзиром на географско поријекло вјероватније је да је I2-PH908, и на то мало маркера се види да је близак том модалу подручја које си навео. Опет, од 10 упоредивих маркера од њега се разликујем у 5.

Сагласан сам да је презиме патронимичко, и тешко је без тестирања, прецизних извора и предања, и славе одредити даље поријекло.