Општа дискусија > Генерална дискусија о форуму

Демографски суноврат Срба

<< < (2/61) > >>

Sergio:
Баш сам недавно гледао званичне демографске податке за северну покрајину. У Војводини се дешава једна интересантна ситуација. Наиме, процентуални удео Срба у покрајини расте од пописа до пописа али укупан број Срба се смањује у задњим деценијама. То се дешава зато што остале етниче групе бројчано брже опадају од српске етничке групе (која такође опада али релативно спорије).

Latinica:
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.

vojinenad:

--- Цитат: Latinica  Децембар 08, 2016, 02:33:11 поподне ---Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.

--- Крај цитата ---
Па има нас који нисмо себични, и који не можемо да заборавимо светиње и гробове предака.

Amicus:

--- Цитат: Latinica  Децембар 08, 2016, 02:33:11 поподне ---Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.
--- Крај цитата ---

Такав се утисак стиче, али мислим да он нема везе са стварношћу, јер такве сорте људи су свакако у мањини. Него, кад смо већ код ове теме, неки дан чујем да су почели да дају подстицаје и за друго дете. ::)

Код нас је основни проблем што су села уништена, њиве пусте, штале празне, тамо немате више шта да радите, а градови нису места за подизање многочланих породица. А на страну још и чињеница да су код нас и ти градови препуни људи без посла, па и оно градско двоје деце, дође превише и скупо, ако су људи незапослени и крпе крај с крајем.

Радна места за многе такве су просто збрисана са лица земље, након бомбардовања и демократских промена, а ова политика Бабе Симане свакако неће подићи нешто теже од кашике.

И не чуди онда што држава покушава да набере још ког становника, субвенционишћући друго дете, али то је све хватање за сламку.

Нас у демографском смислу могла би да спасе само нека нова аграрна реформа, тотални заокрет у политици, стављање националног питања изнад свих питања. Али тренутно нема ни појма да се о томе говори, а камоли да има неког ко би то урадио

Како рече народни песник:

Не може се царство задобити,
на душеку све дуван пушећи.

Wolf Sagash:
Памтим добро своју прабабу Пецељушу, очеву бабу по мајци. Рођена је 1877. године а умрла 1983. Ја сам имао 8 година када је умрла. Недавно смо ја и једна родица рачунали њено потомство и остали запрепаштени чињеницом да нисмо могли избројати њене потомке, јер има рођака са којима смо изгубили контакт. Баба је подигла седмеро дјеце, двоје их је умрло у дјечијем узрасту. Од то седмеро дјеце имала је 40 унучади. Нико није имао мање од троје, једна кћер имала је десеторо а друга деветоро дјеце. Од то 40 унука баба је имала 125 праунука. Чукун унуке нисмо успјели набројити, али свакако их нема више од 100. Не могу бити сигуран колико је имала потомака у тренутку смрти. Један син је већ био умро али и неколико унучади. Моја претпоставка је да је у тренутку смрти имала 137 потомака или пар мање.
Замислите ту жену која је била свјесна себе и околине до последњих тренутака живота, којим је богатством располагала и како је била задовољна кад је пребројавала своје потомство и размишљала шта остаје иза ње.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију