Порекло становништва > Македонија

Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка

(1/5) > >>

jana.mirjana:
Kako i gde doci do podataka za stanovnistvo koje je do 1903 i 1904 zivelo na podrucju danasnjeg Kiceva, Makedonija

Konkretno me interesuju podaci o izbeglicama koje su tada presle u Srbji. Podatak na koji sam naisla je da je Nadezda Petrovic u zimu 1903 podelila pomoc zbegovima na planini Kozjak.

Moja porodica, danasnji Radovici su u tom periodu izbegli iz okoline Kiceva i ne znam nista vise o njima. Dosli su posle sloma Ilindenskog ustanka

Podaci koje imamo

glava porodice Rade/Rado ? - nista se vise ne zna o njemu. Ne spominje se da je presao u Srbiju

njegov sin Milan i snaja Jelena Radovic su prvi koje spominjemo da su prebegli u Srbiju. Milan je poginuo na Solunskom frontu  i ime mu je na spomeniku na Zejtinliku.

Milanov sin Cira Radovic tada je imao 4 godine i baba Jelena ( moguce da je bila grkinja ili cincarka ) ga je prenela u bisagama na magarcu sa bratom Milanom koji je imao 2 ili 3 godine.

Stigli su u Nis i naselili deo grada Kicevo. Tu je do kraja 60-tih deda Cira imao poslasticarsku radnju ( pre toga ju je drzao na Trgu Kralja Milana pa posle na Obilicevom Vencu i na kraju do smrti u Jugovicevoj )

Cira je umro 1972 godine i dok je njegov sin a moj deda Krsta Radovic dosao da se oprosti sa ocem, neko je odneo sve sto je deda Cira imao o poreklu. Nakon toga se vise nisu spominjali.


Slavimo sveta Petku, da li je pre 1903 bilo drugih slava ne znam.

Ako neko ima neku ideju odakle da pocnem da trazim moze da mi se javi i na mejl [email protected]


Алексеј:
Моја прича је слична, с тим што су моји отишли са тих простора почетком 19. века. Можда је један од начина да погледате неке књиге које обрађују некадашњу Јужну Србију. Има материјала од Стојановског, Ристе Николића и других. Заборавих да кажем да су моји из Кратова.

Ojler:

--- Цитат: jana.mirjana  Фебруар 26, 2019, 04:10:36 поподне ---Kako i gde doci do podataka za stanovnistvo koje je do 1903 i 1904 zivelo na podrucju danasnjeg Kiceva, Makedonija

Konkretno me interesuju podaci o izbeglicama koje su tada presle u Srbji. Podatak na koji sam naisla je da je Nadezda Petrovic u zimu 1903 podelila pomoc zbegovima na planini Kozjak.

Moja porodica, danasnji Radovici su u tom periodu izbegli iz okoline Kiceva i ne znam nista vise o njima. Dosli su posle sloma Ilindenskog ustanka

Podaci koje imamo

glava porodice Rade/Rado ? - nista se vise ne zna o njemu. Ne spominje se da je presao u Srbiju

njegov sin Milan i snaja Jelena Radovic su prvi koje spominjemo da su prebegli u Srbiju. Milan je poginuo na Solunskom frontu  i ime mu je na spomeniku na Zejtinliku.

Milanov sin Cira Radovic tada je imao 4 godine i baba Jelena ( moguce da je bila grkinja ili cincarka ) ga je prenela u bisagama na magarcu sa bratom Milanom koji je imao 2 ili 3 godine.

Stigli su u Nis i naselili deo grada Kicevo. Tu je do kraja 60-tih deda Cira imao poslasticarsku radnju ( pre toga ju je drzao na Trgu Kralja Milana pa posle na Obilicevom Vencu i na kraju do smrti u Jugovicevoj )

Cira je umro 1972 godine i dok je njegov sin a moj deda Krsta Radovic dosao da se oprosti sa ocem, neko je odneo sve sto je deda Cira imao o poreklu. Nakon toga se vise nisu spominjali.


Slavimo sveta Petku, da li je pre 1903 bilo drugih slava ne znam.

Ako neko ima neku ideju odakle da pocnem da trazim moze da mi se javi i na mejl [email protected]

--- Крај цитата ---

Бојим се да су трагови којима располажете веома оскудни да би сте се могли надати проналажењу сродника у Македонији уобичајеним генеалошким методама. Можда је најједноставније да за почетак неко од мушких Радовића уради Y-DNA тест и да се надате да ће бити поклапања са неким од родова чији су резултати тестирања већ познати.

Amicus:

--- Цитат: Ojler  Март 19, 2019, 04:22:47 поподне ---Бојим се да су трагови којима располажете веома оскудни да би сте се могли надати проналажењу сродника у Македонији уобичајеним генеалошким методама. Можда је најједноставније да за почетак неко од мушких Радовића уради Y-DNA тест и да се надате да ће бити поклапања са неким од родова чији су резултати тестирања већ познати.

--- Крај цитата ---

А можда неку инфо у међувремену пружи и Вито Радовић, аутор капиталног дела Радовићи : порекло, људи и догађаји, које је недавно изашло из штампе. ;)

Витомир Радовић:
Писао сам о Радовићима из Македоније. Дошли су из Ћуриоца иза Бјелопавлића и славе Свету Петку.
Много има тога написаног, треба узети књигу и ишчитавати.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију