Вјера и култура Срба > Народна предања

Натприродна бића у предању и стварности

<< < (2/11) > >>

симо:

--- Цитат: Amicus  Децембар 18, 2017, 06:11:28 поподне ---Је л' беше Валвазор негде забележио да није необично међу Србима срести попа чија се жена бави враџбинама? :D

--- Крај цитата ---

Не само жене попова, већ и сами попови су знали да мало погледају у гра'  :)

Ево шта пише Валвасор.


         

Треба имати на уму да се ово дешава крајем у другој половини 17. вијека, кад се у оближњим хрватским градовима спаљују вјештице,а мучењем изнуђују искази.

Amicus:

--- Цитат: симо  Децембар 18, 2017, 06:30:42 поподне ---Треба имати на уму да се ово дешава крајем у другој половини 17. вијека, кад се у оближњим хрватским градовима спаљују вјештице,а мучењем изнуђују искази.
--- Крај цитата ---

Браво симо! :)

Е сад, било би занимљиво докучити да ли су ти обичаји обичаји укупног српског народа, или су и у време раног новог века, неки крајеви били више, а неким мање склони оваквим појавама?

Иначе, за израз сибила нисам никад чуо у народном речнику крајева које ја релативно познајем или сам био с њима у додиру, док се вештица углавном користи у изразито негативном смислу, и против њених деловања се предузимају разне заштитне мере.

симо:

--- Цитат: Amicus  Децембар 18, 2017, 06:55:55 поподне ---Браво симо! :)

Е сад, било би занимљиво докучити да ли су ти обичаји обичаји укупног српског народа, или су и у време раног новог века, неки крајеви били више, а неким мање склони оваквим појавама?

Иначе, за израз сибила нисам никад чуо у народном речнику крајева које ја релативно познајем или сам био с њима у додиру, док се вештица углавном користи у изразито негативном смислу, и против њених деловања се предузимају разне заштитне мере.

--- Крај цитата ---

И мени је чудно да Валвасор користи управо тај израз, који није уобичајен у нашем народу, па сам помислио да је то сам смислио и да је то његов назив за пророчицу. Међутим, у попису Клишког Санџака из 1550. године имамо влашког кнеза у Островици, сјеверна Далмација, који наводи поред имена свог оца Радоја и име мајке Сибиле, што је нарочито чудно за влашко друштво, гдје се жене по правилу не спомињу. Да ли се поменути кнез поносио својо мајком Сибилом, па ју је навео приликом пописивања и да ли би се овај податак могао повезати са горњим Валвасоровим наводом, не знам.

Бакс:
Знам да код Немаца постоји нека позната прича о сестрама-вештицама Хелени и Сибили. Можда се преко тога усталио тај назив за вештице.

Amicus:
Необично, заиста. Међутим, видим у Сентандрејском зборнику да се сибиле под тим именом помињу у Траедокомедији Емануила Козачинског:

Шест сибила, једна за другом, теше Сербију прорицањем њене будућности. Прва јој каже да, иако неће имати цара од свога рода, друкчија слобода ће јој бити дата јер ће јој Бог послати "Исаију Ђаковића, света архијереја". Друга сибила вели за Ђаковића: "Сеј изведет народ твој испод турској держави", он ће умолити римскога цесара да Србе прими: "под руку всех непобедиму", оставивши им веру. Трећа сибила обећава Србији „вожда“ од Бога:

"Арсениј Черноевич от Турка избавит,
Леополду кесару свех вас пред поставит."

Четврта сибила говори да цесар Србе "милостивејше приимет под державу", а они, благодарно приклањајући главу, биће готови "до последњија капљи својеја си крови служити јему верно". Пета сибила појачава оно што је говорила
трећа. И она има обавест с неба да

"Арсентиј Чернович испод турској власти
вес народ твој изведет и не даст пропасти."

Шеста сибила говори да ће Арсеније не само одбацити иго турско него и добити од кесара све што буде тражио за Србију – привилегије да се могу градити цркве и "веру праву и закон всегда сохранити". Србија моли Бога да се
пророчанство сибила испуни изјављујући да је:

"Готово серце, Боже, ах, готово наше
римску непобедиму кесару служити
и за јего здравије кров своју сташтити."


--- Цитат: Бакс  Децембар 18, 2017, 07:14:11 поподне ---Знам да код Немаца постоји нека позната прича о сестрама-вештицама Хелени и Сибили. Можда се преко тога усталио тај назив за вештице.
--- Крај цитата ---

Сибила је позната грчка пророчица, одатле потиче тај назив и код нас.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију