Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 133603 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #320 послато: Август 25, 2017, 10:45:45 поподне »
Сви резултати на једном месту (са и без маркера), али у две одвојене табеле.

Укупан број тестираних - 285

Извор:

- Српски днк пројекат
- YSEQ
- 23andMe
- FTDNA
- Geno 2.0


Интересантно да проценат I2a-Dinaric код Срба из Крајине износи 31,15%, а код Срба из БиХ 30,88%. Готово идентично. За очекивати је додуше да ће код БиХ Срба ићи и до 35%, због солидног броја плански тестираних родова.
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:43:13 поподне Небојша »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #321 послато: Август 25, 2017, 11:08:32 поподне »


Сви резултати на једном месту (са и без маркера), али у две одвојене табеле.

Укупан број тестираних - 285

Извор:

- Српски днк пројекат
- YSEQ
- 23andMe
- FTDNA
- Geno 2.0


Интересантно да проценат I2a-Dinaric код Срба из Крајине износи 31,15%, а код Срба из БиХ 30,88%. Готово идентично. За очекивати је додуше да ће код БиХ Срба ићи и до 35%, због солидног броја плански тестираних родова.

Фасцинантно је заиста како ове предсловенске хаплогрупе не дозвољавају најбројнијој да избије на преко 35%. Увијек је непогрешиво "држе" на једној трећини.
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:43:22 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #322 послато: Август 25, 2017, 11:26:08 поподне »
Фасцинантно је заиста како ове предсловенске хаплогрупе не дозвољавају најбројнијој да избије на преко 35%. Увијек је непогрешиво "држе" на једној трећини.

Мени је интересантно више то што је тако скоро у свим српским крајевима. Мала су одступања. Изузетак је Херцеговина где проценат I2a расте на рачун других хаплогрупа.

Изгледа да ми се приликом убацивања ових резултата нешто пореметило у овој табели где су тестирани из ДНК пројекта (табела лево), па су неки тестирани просто нестали. Мислим да сам вратио све, али уколико неко примети да фале људи, нека јави да то исправимо. Хвала!




« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:42:58 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #323 послато: Јун 08, 2018, 06:42:55 поподне »
Мислио сам да направимо мапе заступљености хаплогрупа (уз помоћ Гмитра, наравно) за Србе из БиХ. Сада узорак прелази 500, не рачунајући истраживање у Херцеговини. Дакле користио бих резултате из Српског ДНК пројекта, са необјављених истраживања и 23andMe.

Шта мислите како је набоље поделити по регијама. На основу тих регија бих радио пресеке, а касније мапе. Дијалектолошки гледано, било би прешироко поделити на источнобосански и западнобосански поддијалект. Потребна је детаљнија подела, али да има упориште у географском смислу, као и у структури становништва/миграцијама.

Узорак негде није довољно велики да би поједине области још детаљније поделили, типа Горње и Доње Подриње, али то је то.

Највише тестираних има из Босанске Крајине, која је и највећа област у БиХ у којој живе Срби. И њу би поделио бар на два дела (према Окукиној граници)

Ово је нека почетна замисао, а сваки предлог је добродошао. Хвала!

браон - Херцеговина
розе - Мајевица и Семберија + Брчко (СИ Босна)
жуто - Подриње
црвено - Сарајево + Романија
тамноплаво - Средња Босна
зелено - Посавина + Озрен
плаво и љубичасто - Босанска Крајина



Стање према попису из 1991 (Иванова мапа, 2016. год.)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/BiH_-_Etnicki_sastav_po_opstinama_1991_TO_2013_1.gif

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #324 послато: Јун 08, 2018, 06:54:34 поподне »
@ Небојша

Није лоша идеја.
Једино је Босанска Крајина по мом мишљењу отишла мало превише источно.
Не иде ми да је Крајини ити педаљ источније од Врбаса.  Купрес, Ливно, Челинац, Кнежево и Бугојно никако не могу да сматрам Крајином.

Ово је требало да је Босанска Крајина и у тим границама је ја перципирам


Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #325 послато: Јун 08, 2018, 07:01:18 поподне »
плаво и љубичасто - Босанска Крајина

По мом мишљењу, Босанска Крајина је само на подручју западнобосанског поддијалекта тј. на подручју које је означено плавом бојом. Љубичастом бојом је означена зона врбаског поддијалекта и то не би требало да је Крајина.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #326 послато: Јун 08, 2018, 07:08:11 поподне »
@ Небојша

Није лоша идеја.
Једино је Босанска Крајина по мом мишљењу отишла мало превише источно.
Не иде ми да је Крајини ити педаљ источније од Врбаса.  Купрес, Ливно, Челинац, Кнежево и Бугојно никако не могу да сматрам Крајином.

Ово је требало да је Босанска Крајина и у тим границама је ја перципирам


Слажем се, има неких области које једноставно није лако сврстати негде. Ова мапа коју си окачио је најближа неким реалним границама Босанске Крајине. Једино Јајце ту мало штрчи. :)

У сваком случају, остаје питање где сврстати Србац, Прњавор, Челинац, Кнежево. Према неким параметрима, посебно задњих година, то јесте Крајина, али историјски и не баш. Ове општине северно би лако могли спојити са Посавином. Али ове централно и јужно је тешко одвојити од Крајине. То није ни Средња Босна, ни Херцеговина.

Има ту материјала за размишљање. Заједно ћемо да нађемо ваљда неко оптимално решење.

По мом мишљењу, Босанска Крајина је само на подручју западнобосанског поддијалекта тј. на подручју које је означено плавом бојом. Љубичастом бојом је означена зона врбаског поддијалекта и то не би требало да је Крајина.

Да, према Окуки, плаво је област западнобосанског поддијалекта. Једино је проблем код Бања Луке и Лакташа, који се простиру са обе стране Врбаса (иначе крајње источне границе западнобосанског подијалекта, према Окуки).

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #327 послато: Јун 08, 2018, 07:10:32 поподне »
У сваком случају, остаје питање где сврстати Србац, Прњавор, Челинац, Кнежево. Према неким параметрима, посебно задњих година, то јесте Крајина, али историјски и не баш. Ове општине северно би лако могли спојити са Посавином. Али ове централно и јужно је тешко одвојити од Крајине. То није ни Средња Босна, ни Херцеговина.

Исти је случај и са Шиповом, Мркоњићем, Јајцем, Доњим Вакуфом и Бугојном.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #328 послато: Јун 08, 2018, 07:13:00 поподне »
Исти је случај и са Шиповом, Мркоњићем, Јајцем, Доњим Вакуфом и Бугојном.

На то мислим под овим "централно". Дакле највећи проблем је код Крајине, ово источно може према овој подели?

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #329 послато: Јун 08, 2018, 07:13:41 поподне »
Дакле највећи проблем је код Крајине, ово источно може према овој подели?

Па да, у суштини. Те области тј. општине су прелазне између два поддијалекта, али опет у сваком смислу ближе областима тј. општинама источно од Врбаса које си горе навео.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #330 послато: Јун 08, 2018, 07:23:39 поподне »
Слажем се, има неких области које једноставно није лако сврстати негде. Ова мапа коју си окачио је најближа неким реалним границама Босанске Крајине. Једино Јајце ту мало штрчи. :)

У сваком случају, остаје питање где сврстати Србац, Прњавор, Челинац, Кнежево. Према неким параметрима, посебно задњих година, то јесте Крајина, али историјски и не баш. Ове општине северно би лако могли спојити са Посавином. Али ове централно и јужно је тешко одвојити од Крајине. То није ни Средња Босна, ни Херцеговина.

Има ту материјала за размишљање. Заједно ћемо да нађемо ваљда неко оптимално решење.

Да, једино Јајце је вишак на карти коју сам ставио. Све остало је Босанска Крајина.

Србац би требало да спада у Посавину, али не крајишку Посавину јер је источно од Врбаса.
Јајце, Купрес и Бугојно су по многима средња Босна, а и ја тако мислим.
Прњавор, Кнежево и Челинац је стварно проблематично срвстати, јер нису ни Крајина, ни Посавина а ни средња Босна.
Ливно нит је Крајина, ни средња а ни Херцеговина а близу је свему томе. Приметио сам да Хрвати Ливно углавном трпају у Херцеговину.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #331 послато: Јун 08, 2018, 07:28:34 поподне »
Да, једино Јајце је вишак на карти коју сам ставио. Све остало је Босанска Крајина.

Србац би требало да спада у Посавину, али не крајишку Посавину јер је источно од Врбаса.
Јајце, Купрес и Бугојно су по многима средња Босна, а и ја тако мислим.
Прњавор, Кнежево и Челинац је стварно проблематично срвстати, јер нису ни Крајина, ни Посавина а ни средња Босна.
Ливно нит је Крајина, ни средња а ни Херцеговина а близу је свему томе. Приметио сам да Хрвати Ливно углавном трпају у Херцеговину.

Нека читав тај потез онда остане у склопу врбаског поддијалекта. Дакле потез од Ливна до Српца. Теслић сам припојио Посавини и Озрену, а Брчко, које је негде на граници, оставио сам у СИ Босни (због величине узорка, али и других параметара).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #332 послато: Јун 08, 2018, 07:33:42 поподне »
Нека читав тај потез онда остане у склопу врбаског поддијалекта. Дакле потез од Ливна до Српца. Теслић сам припојио Посавини и Озрену, а Брчко, које је негде на граници, оставио сам у СИ Босни (због величине узорка, али и других параметара).

Ливно ајде некако и могу прихватити да се сматра Крајином. Али Купрес, Бугојно, Јајце, Челинац и Прњавор никако.

Мислим да би можда најбоље било се источном границом Босанске Крајине сматра линија Врбас-Плива-Виторог-Ливно. У том случају Купрес и Јајце остају ван Крајине, а Шипово, Ливно и Мркоњић су у Крајини.  :)

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #333 послато: Јун 08, 2018, 07:34:59 поподне »
Мислим да би можда најбоље било се источнох границом Босанске Крајине рачуна линија Врбас-Плива-Виторог-Ливно. У том случају Купрес и Јајце остају ван Крајине, а Шипово, Ливно и Мркоњић су у Крајини.  :)

Не може овако, зато што су и Купрес и Јајце смештени западно од Врбаса. А као што рекох, гледају се и неке друге ствари, попут структуре становништва, поддијалекта итд. Све ово оставља Шипово, Ливно и Мркоњић ван Босанске Крајине.
« Последња измена: Јун 08, 2018, 07:36:43 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #334 послато: Јун 08, 2018, 07:38:05 поподне »
Не може овако, зато што су и Купрес и Јајце смештени западно од Врбаса. А као што рекох, гледају се и неке друге ствари, попут структуре становништва, поддијалекта итд. Све ово оставља Шипово, Ливно и Мркоњић ван Босанске Крајине.

To је тачно. Не могу њих убацити, а Србац и Лакташе избацити, зато што у тим општинама има више досељеника из Лике и Дрвара него у Шипову/Купресу (где има више старих породица). Углавном изгледа да је најбоље по Окуки радити Крајину. Остављам и даље простора за измене, тј. најбоље решење.
« Последња измена: Јун 08, 2018, 07:43:22 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #335 послато: Јун 08, 2018, 07:41:46 поподне »
Ово је најбоље образложење те поделе:

Причали смо на овој теми о границама Босанске Крајине. Ево одломка из дела Милорада Дешића "Западнобосански ијекавски говори". Углавном се ослањао на Окуку.



Овако би то графички изгледало. С тим што само делови општине Бања Лука и Лакташи улазе у ову зону (западно од Врбаса)


Дакле Шипово, Рибник, Котор Варош, Мркоњић, па и делови општине Гламоч, остају ван Крајине (Прњавор и Србац свакако). Питање ја како дефинисати те Крајеве. Крајина нису, а нису ни Средња Босна. Можда је оно Симино најбоље - врбаска зона. :)

Простор који је обележен црвеном бојом - већином досељеници са подручја крајњег запада Босне, Лике и Далмације, у нешто мањој мери и са Кордуна и Баније током 18. и 19. века.

Остало што спада у ткз. "врбаски" поддијалект - већином стариначко становништво.
« Последња измена: Јун 08, 2018, 07:44:19 поподне Лука »

Ван мреже Morski Ratnik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #336 послато: Јун 08, 2018, 07:46:20 поподне »
Primetio sam da se generalno na forumu po oblastima prikazuje udeo haplogrupa. Da li su to reprezentativna istraživanja ili samo se samo sortiraju po mestu poreklo pojedinačnih uzoraka koji se nasumično testiraju?


Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #337 послато: Јун 08, 2018, 08:16:37 поподне »
Bravo Nebojsa.Odavno nismo osvjezili podatke za Republiku Srpsku i BiH sveukupno.Imamo dosta testiranih za odlican uzorak.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #338 послато: Јун 08, 2018, 08:49:10 поподне »
Ово је најбоље образложење те поделе:

Простор који је обележен црвеном бојом - већином досељеници са подручја крајњег запада Босне, Лике и Далмације, у нешто мањој мери и са Кордуна и Баније током 18. и 19. века.

Остало што спада у ткз. "врбаски" поддијалект - већином стариначко становништво.

Ево те мапе Босанске Крајине


Дакле део општине Рибник и добар део Змијања нису у западнобосанској зони. Прелазне области су Бања Лука, Лакташи и Градишка.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #339 послато: Јун 08, 2018, 09:12:21 поподне »
Шта мислите о овој варијанти?

измене:

1. Гламоч и Ливно у зони западнобосанског
2. Теслић пребачен у Средњу Босну
3. Брчко пребачено у Посавину