Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 133577 пута)

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #200 послато: Мај 02, 2017, 05:21:11 поподне »
Као прво, нисам ја за тебе "дечко".
А што се тиче како било шта усташе интерпретирају... Баш ме брига! Заш колико ми је стало до њиховог мишљења? Колико и до преклањског снега.
А ти што се оптерећујеш тиме шта мисле Хрвати... Е то је комплекс.

Моји коментари су засновани на ономе што сам научио од људи који се много боље у ово разумеју и од тебе и мене, рачунајући и људе с овог форума. То није пропаганда; то што ти верујеш да су најбољи Словени они који живе у крајњој североисточној Европи... твој проблем.

И не разумем зашто си оптерећен поређењем Срба с Муслиманима или Хрватима, и ко је "чистији". Баш ме брига какви су и Хрвати и Муслимани!

Ми смо то што смо. Око пола нас је словенског порекла, а друга половина мешаног предсловенског и дошљачког. И мени то не смета. Коме то смета, бојим се да је оно што сам раније споменуо, а личи на расисту.

То су твоје инсинуације и погрешно изведени закључци. Зашто бих прихватао као тачну било какву усташку пропаганду и стереотипе о Србима? Очигледно је да ти и поједини припадници осталих хаплогрупа имате комплекс што нисте R1a или I2a, па онда да би дали себи на важности те комплексе лијечите значајним обарањем процента R1a (I2a не можете јер је превише јака да бисте је могли оспоравати) и повећавањем процената сопствених хаплогрупа.

Ја с друге стране не тврдим да је иједна хаплогрупа боља или вриједнија од остале, да је супериорна у односу на другу, само не прихватам лажне аксиоме како је R1a слаба код Срба, како су босански муслимани више старосједиоци у односу на Србе и како су „више Словени“. R1a је на нивоу Срба око 20%, а на нивоу Срба из БиХ око 25%, то су чињенице с којима се морате помирити, а то ће додатно потврдити и даља тестирања и Херцеговачки ДНК подухват кад резулати буду јавно објављени.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #201 послато: Мај 02, 2017, 05:28:55 поподне »
То су твоје инсинуације и погрешно изведени закључци. Зашто бих прихватао као тачну било какву усташку пропаганду и стереотипе о Србима? Очигледно је да ти и поједини припадници осталих хаплогрупа имате комплекс што нисте R1a или I2a, па онда да би дали себи на важности те комплексе лијечите значајним обарањем процента R1a (I2a не можете јер је превише јака да бисте је могли оспоравати) и повећавањем процената сопствених хаплогрупа.

Ма, терај се бре!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #202 послато: Мај 02, 2017, 05:37:50 поподне »
Можда би требало размислити о увођењу неког пријемног испита о познавању материје и полагању истог пре него што се члановима омогући дискусија на форуму  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #203 послато: Мај 02, 2017, 05:52:45 поподне »
Већ неко вријеме пратим рад Српског ДНК пројекта, резултате и статистике без намјере да се укључим у дискусију, али су ме поједини коментари натјерали да се укључим и дам своје мишљење на одређене коментаре овдје.

Прије свега, видим намјеру код појединих чланова Српског ДНК пројекта и форумаша да се маргинализује R1a хаплогрупа и да се значајно умањи њен удио у генетској структури Срба из БиХ. Видим да се поједини форумаши, попут Небојше, позивају на то фамозно анонимно истраживање из 2005. То истраживање ми је поприлично сумњиво јер је рађено на очигледно малом и нерепрезентативном узорку с намјером да се из њега извуку одређени политички, псеудо-научни и псеудо-историјски закључци. Још кад додамо томе и чињеницу да се на резултате тог истраживања позивао и познати србофоб Драган Приморац, постаје јасније о чему се ради.

Очигледна је била намјера да се њиме докаже значајнија генетска разлика Хрвата и Бошњака, с једне, и Срба са друге стране. Да се покаже да Хрвати и Бошњаци имају неупоредиво више I2a хаплогрупе (за које су тада вјеровало да је аутохтона на Балкану), а да код Срба поред мањег процента те хаплогрупе (у односу на њих) доминира „азијско-анадолско-афричка“ генетика (јер су без освртања на европске гране и подгране, E1b, J2b, J2a и Ј1 погрешно прогласили неевропским).

Ако се не варам, по том истраживању су нам и проценат хаплогрупе Т навукли на 8%. Када сам први пут видио резултате овог истраживања, знао сам да није тачно, јер онако на први поглед (иако се генотип и фенотип не морају поклапати) посматрајући Србе из БиХ, знао сам да нема шансе да је такав однос процената у нашој генетској структури.

Јасна је била и намјера да се овим резултатима потврде и псеудо-историјске тезе Ноела Малколма и Доминика Мандића о Србима у БиХ као „досељеничком влашком елементу“ у односу на „домицилне“ Бошњаке и Хрвате. Посебно ме забрињава кад видим да су поједини Срби и форумаши овдје на трагу тих теорија заступајући сличне ставове.

Такође, што се тиче фамозног истраживања из 2005. морате имати у виду да неко истаживање да би било релевантно мора да задовољи методологију истраживања (број тестираних, равномјерну и сразмјерну географску распрострањеност тестираних  итд.), а то истраживање далеко је од тога, јер узети анонимно по принципу случајног узорка 81 човјека и тестирати их, поприлично је дилетантски са методолошког аспекта. С друге стране тешко је утврдити тачне проценте све док се све фамилије не тестирају, а и онда је тешко утврдити тачне и приближне проценте јер нису све фамилије једнако бројне.

Тако да званични и јавни резултати Српског ДНК-а пројекта су једина полазна основа на основу које се могу изводити одређени закљуци. Наравно, они процентуално не морају тачно одсликавати стање колико које халогрупе има, већ само колико процента одређене хаплогрупе има на укупан број тестираних и то је то. Ни мање, ни више. Остало је све млаћење празне сламе.

Видим да неки оспоравају проценат R1a због циљаног тестирања Аврамијештака (иако не вјерујем да су Аврамијештаци једини R1a род у источној Босни), али с друге стране нико не оспорава појачан проценат E1b на Српском ДНК пројекту због циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена. Нису ли то двоструки стандарди?

На основу досадашњих резултата на српском ДНК пројекту, сасвим је јасно да је R1a јача од E1b бар за 5% процената, као и да у већини српских крајева (осим Црне Горе) R1a иде преко 20%. Када буду доступни и објављени резултати истраживања за Херцеговину, веидјеће се да је и тамо R1a преко 20%, у Крајини је R1a  већ преко 25% итд. Чак и Александровачка жупа која је јужно у Србији, према истраживању има преко 20% R1a.

Поента, Срби су словенски народ и не видим разлог зашто на нивоу Срба не би било минимално 20% R1a (у неким крајевима и више). Зашто упадати у анти-српске усташке стреотипе који би да нас представе генетским и антрополошким „Блиским истоком“ у односу на њих и босанске муслимане?

Ако већ пратиш пројекат и истраживања за Србе требало би да си боље информисан. И око стања заступљености појединих хг/подграна у Срба и око планског тестирања појединих родова из табеле днк пројекта.

Прво, зашто помињеш само истржаивања за Србе где је R1a око 20%, када је много више оних где је 14, 15, или 16%? Између осталог и у Републици Српској је 13.6% на једном истраживању.

Друго, зашто само на основу днк пројекта изводиш заступљеност R1a код БиХ Срба? Чињеница је да тамо јесте повишен проценат ове хг и без Аврамијевштака. Морао би бар да укључиш и оне Србе са истраживања за РС (R1a=13.6%) и онда нађеш неку средњу вредност. Мислим да је то реално.

Треће, Васојевићи и Кучи нису плански тестирани (највећи број чине "random" родови), а и немају везе са овом причом. У пројекту су, код БиХ Срба, плански тестирани само Аврамијештаци и Шаренци. Тј. тестирани су масовно родови за које се већ отприлике знало којој хг припадају. И једни и други су R1a. Са њима је проценат R1a преко 30%, а када би свели њихов број на нормалу, R1a би пала  испод 25% вероватно.

Четврто, зар није природно да БиХ муслимани имају нешто већи проценат R1a, због саме чињенице да међу њима има више тог становништва које Турци затичу на том простору, док је код Срба веома јака и старохерцеговачка струја?

А за ово да неко штелује резултате и да је некоме криво што није ова или она хг (свако ионако највише заволи своју хг), стварно немам коментара. Мислим да ни деца тако не резонују, а камоли зрели људи који посећују овај форум. :)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #204 послато: Мај 02, 2017, 06:10:04 поподне »
Заборавих на крају да додам. Ако бих морао да прогнозирам заступљеност R1a код БиХ муслимана, односно Срба, онда би рекао да је код првих до 25% (пре свега у у централним/северним крајевима), а код Срба око 20%. Остаје да видимо шта ће нова истраживања показати.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #205 послато: Мај 02, 2017, 06:30:15 поподне »
Ако већ пратиш пројекат и истраживања за Србе требало би да си боље информисан. И око стања заступљености појединих хг/подграна у Срба и око планског тестирања појединих родова из табеле днк пројекта.

Прво, зашто помињеш само истржаивања за Србе где је R1a око 20%, када је много више оних где је 14, 15, или 16%? Између осталог и у Републици Српској је 13.6% на једном истраживању.

Друго, зашто само на основу днк пројекта изводиш заступљеност R1a код БиХ Срба? Чињеница је да тамо јесте повишен проценат ове хг и без Аврамијевштака. Морао би бар да укључиш и оне Србе са истраживања за РС (R1a=13.6%) и онда нађеш неку средњу вредност. Мислим да је то реално.

Треће, Васојевићи и Кучи нису плански тестирани (највећи број чине "random" родови), а и немају везе са овом причом. У пројекту су, код БиХ Срба, плански тестирани само Аврамијештаци и Шаренци. Тј. тестирани су масовно родови за које се већ отприлике знало којој хг припадају. И једни и други су R1a. Са њима је проценат R1a преко 30%, а када би свели њихов број на нормалу, R1a би пала  испод 25% вероватно.

Четврто, зар није природно да БиХ муслимани имају нешто већи проценат R1a, због саме чињенице да међу њима има више тог становништва које Турци затичу на том простору, док је код Срба веома јака и старохерцеговачка струја?

А за ово да неко штелује резултате и да је некоме криво што није ова или она хг (свако ионако највише заволи своју хг), стварно немам коментара. Мислим да ни деца тако не резонују, а камоли зрели људи који посећују овај форум. :)

Као прво, упознат сам и више него што мислиш.

Као друго, узимам истраживање Српског ДНК пројекта као најрелевантније јер је тестиран највећи број људи, родова и фамилија.

Као треће, то истраживање из 2005. и тих 13,6% можеш окачити мачку о реп јер сам већ у претходним коментарима објаснио о каквом се истраживању ради.

Као четврто, колико ми је познато не улазе сви Шаренци у статистику, осим ако под „Шаренцима“ не подразумијеваш остале херцеговачке фамилије које приападају истим гранама и подгранама као и Шаренци. Онда, као што сам рекао, по тој логици треба искључити и Васојевиће, Куче, Пипере и све остале који припадају истим гранама и подгранама E1b. Не видим ту никакву разлику.

Као пето, не тврдим да је реално да R1a буде на 33% (колико је отприлике са Аврамијевштацима), али није реално да буде ни испод 24-25%. На крају крајева кад се још више људи буде тестирало доћи ће се до реалније слике. Не може се рећи овај резултат важи, овај не важи. Ради се о статистици пројекта, а не о тачној процентуалној заступљености одређених хаплогрупа код Срба. За тако нешто, морали би се буквално сви тестирати, као на попису што из ове перспективе није могуће.

Као шесто, то за БХ муслимане су чисти стереотипи који се понављају као некаква мантра, а нашли су упориште у књигама Ноела Малколма и Доминика Мандића да би се на основу њих Србима оспорило историјско и политичко право на БиХ. Нити су они сви старосједиоци, нити су Срби сви дошљаци. Ствари су много компликованије. Такође, резултати Херцеговачког ДНК подухвата ће показати да је R1a и у Херцеговини преко 20%, тако да ће ти и тај аргумент отпасти.

И на крају за ово задње, шта да ти кажем, ја то нисам рекао, мени су сви Срби исти, али је очито да из појединих коментара овдје избијају такви комплекси. Ја сам само за истину, а не за фризирање резултата како коме одговара.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #206 послато: Мај 02, 2017, 06:53:19 поподне »
Заборавих на крају да додам. Ако бих морао да прогнозирам заступљеност R1a код БиХ муслимана, односно Срба, онда би рекао да је код првих до 25% (пре свега у у централним/северним крајевима), а код Срба око 20%. Остаје да видимо шта ће нова истраживања показати.

Ако бих прогнозирао, рекао бих да ће проценат R1a код БХ Срба бити око 25%, а код муслимана око 20% (до 23-24% у сјевернијим и централним дијеловима БиХ). I2a ће код муслимана бити јача за који проценат, док ће код Срба E1b, J2b, J2a и J1 бити јаче за који проценат у односу на муслимане.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #207 послато: Мај 02, 2017, 07:00:18 поподне »
Овдје нико, али баш нико не заступа да су муслимани у Босни иХерцеговини неки старосједиоци, него напротив, већина нас сматра да су добрим дијелом потомци оргиналног српског племена. Нико нормалан, изван пар километара од Сарајева, не узима Ноела Малкома мјеродавним. Ваљда је јасно да је И2аб1 дио словенске етногенезе?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #208 послато: Мај 02, 2017, 07:09:03 поподне »
Овдје нико, али баш нико не заступа да су муслимани у Босни иХерцеговини неки старосједиоци, него напротив, већина нас сматра да су добрим дијелом потомци оргиналног српског племена. Нико нормалан, изван пар километара од Сарајева, не узима Ноела Малкома мјеродавним. Ваљда је јасно да је И2аб1 дио словенске етногенезе?

Ма џабе објашњавати. Овај је увретео себи у главу да Срби имају преко 25% Р1а, и сви докази на овом свету га неће уверити у супротно, јер ето, сви ти докази су завера нас овде да покажемо како су Муслимани најбољи а Срби лошији у сваком погледу.

Овај нас је све провалио, и завера је пропала.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #209 послато: Мај 02, 2017, 07:28:40 поподне »
Овдје нико, али баш нико не заступа да су муслимани у Босни иХерцеговини неки старосједиоци, него напротив, већина нас сматра да су добрим дијелом потомци оргиналног српског племена. Нико нормалан, изван пар километара од Сарајева, не узима Ноела Малкома мјеродавним. Ваљда је јасно да је И2аб1 дио словенске етногенезе?

Заступају поједини, предвођени Небојшом, мантру како су босански муслимани махом становништво које је у БиХ било прије турских освајања, а како су Срби досељенички елемент углавном. А наравно да је И2аб1 дио словенске етногенезе. Не знам ко је то оспоравао?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #210 послато: Мај 02, 2017, 07:31:45 поподне »
Као прво, упознат сам и више него што мислиш.

Као друго, узимам истраживање Српског ДНК пројекта као најрелевантније јер је тестиран највећи број људи, родова и фамилија.

Као треће, то истраживање из 2005. и тих 13,6% можеш окачити мачку о реп јер сам већ у претходним коментарима објаснио о каквом се истраживању ради.

Као четврто, колико ми је познато не улазе сви Шаренци у статистику, осим ако под „Шаренцима“ не подразумијеваш остале херцеговачке фамилије које приападају истим гранама и подгранама као и Шаренци. Онда, као што сам рекао, по тој логици треба искључити и Васојевиће, Куче, Пипере и све остале који припадају истим гранама и подгранама E1b. Не видим ту никакву разлику.

Као пето, не тврдим да је реално да R1a буде на 33% (колико је отприлике са Аврамијевштацима), али није реално да буде ни испод 24-25%. На крају крајева кад се још више људи буде тестирало доћи ће се до реалније слике. Не може се рећи овај резултат важи, овај не важи. Ради се о статистици пројекта, а не о тачној процентуалној заступљености одређених хаплогрупа код Срба. За тако нешто, морали би се буквално сви тестирати, као на попису што из ове перспективе није могуће.

Као шесто, то за БХ муслимане су чисти стереотипи који се понављају као некаква мантра, а нашли су упориште у књигама Ноела Малколма и Доминика Мандића да би се на основу њих Србима оспорило историјско и политичко право на БиХ. Нити су они сви старосједиоци, нити су Срби сви дошљаци. Ствари су много компликованије. Такође, резултати Херцеговачког ДНК подухвата ће показати да је R1a и у Херцеговини преко 20%, тако да ће ти и тај аргумент отпасти.

И на крају за ово задње, шта да ти кажем, ја то нисам рекао, мени су сви Срби исти, али је очито да из појединих коментара овдје избијају такви комплекси. Ја сам само за истину, а не за фризирање резултата како коме одговара.

Не постоји један разлог због чега истрживање из 2005. треба искључити. Наведено је јасно све који су крајеви тестирани, колики је узорак, итд.

Такође, у то време је било популарно смањивање I2a код Срба, како би се доказало да они нису старинци у Босни (пошто се веровало да је I2a илирска тад), па нема разлога да смањују R1a, која је иначе слабо заступљена на том истраживању. Код Хрвата око 12%, код муслимана око 15%, код Срба око 14. Напротив, да је намештено, вероватно би "дигли" R1a, како би Срби испали досељеници, а смањили I2a. То није случај, пошто су и I2a и R1a на том истрживању близу неког просека за Србе.

Једино ако се верује у теорију завере, то је онда нешто друго и ту нема помоћи.

Днк пројекат јесте добар извор, али има својих недостатака. Поред тога што постоји опција пласког тестирања, често узорак није равномеран, а и убачени су само људи из јавних база. По мени су јако битна и анонимна истражвиања за стварање неке опште слике.

Кажеш да си упућен, а очито ниси. Шаренци су такође тестирали углавном породице које се на овај или онај начин могу повезати са њима. Било да су у источној Босни, или Херцеговини. Нека ме неко исправи ако грешим. То је такође нека врста "планског" тестирања.

Код овог последњег, о заступљености хг код БиХ Срба, опет има доста рупа. Неће E и J само мало бити јаче код Срба, већ сигурно дупло (тако је и на пројекту и у истраживањима), а да не помињемо I1, а посебно N1a, која је код БиХ Срба на свим истрживањима преко 5%. Све то ће утицати на нижи проценат I2a/R1a него код муслимана нпр.

На крају крајева,  пуно приче ни око чега. Слажемо се да је проценат R1a код БиХ Срба висок, само не бих ишао баш до 25%, мислим да је реалније око 20%. Време ће показати.


Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #211 послато: Мај 02, 2017, 07:32:36 поподне »
Ма џабе објашњавати. Овај је увретео себи у главу да Срби имају преко 25% Р1а, и сви докази на овом свету га неће уверити у супротно, јер ето, сви ти докази су завера нас овде да покажемо како су Муслимани најбољи а Срби лошији у сваком погледу.

Овај нас је све провалио, и завера је пропала.

Ја нисам рекао да Срби укупно имају толико, већ да Срби из БиХ имају 25% R1a, а да је на нивоу Срба из Србије тај проценат 18-20%. У сваком случају ја нисам ништа себи увртио у главу, досадашњи резултати и статистика су на мојој страни. Е сад што се појединима то не свиђа и хтијели би да фризирају, друга је ствар.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #212 послато: Мај 02, 2017, 07:37:05 поподне »
Заступају поједини, предвођени Небојшом, мантру како су босански муслимани махом становништво које је у БиХ било прије турских освајања, а како су Срби досељенички елемент углавном. А наравно да је И2аб1 дио словенске етногенезе. Не знам ко је то оспоравао?
Нисам примјетио, па и муслимани су великим дијелом потомци исламизованих херцеговачких влаха( Не Влаха већ влаха). А сигурно у Босни има велики број старосједилачких предтурских  муслиманских и католичких родова. Мислим да нас у централној  Босни шију што се тиче предосманског становништва, али какве то везе има кад смо већином потомци Прото-Срба.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #213 послато: Мај 02, 2017, 07:40:21 поподне »
Нисам примјетио, па и муслимани су великим дијелом потомци исламизованих херцеговачких влаха ( Не Влаха већ влаха). А сигурно у Босни има велики број старосједилачких предтурских  муслиманских и католичких родова. Мислим да нас у централној  Босни шију што се тиче предосманског становништва, али какве то везе има кад смо већином потомци Прото-Срба.

Ово и ја углавном тврдим. Не знам шта је ту спорно.

Српска14, релано, ништа није на твојој страни. Али реално, није ни битно, све је то у твојој главици. :)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #214 послато: Мај 02, 2017, 07:55:15 поподне »
у Крајини је R1a  већ преко 25% итд. Чак и Александровачка жупа која је јужно у Србији, према истраживању има преко 20% R1a.

Полако са закључцима, ово је било на мањем узорку. Након нових резултата (пројекат и 23andMe), R1a je и у Крајини око 20%, док је проценат I2a доста испод просека, што због јаке R1a, што због високог процента E1b, J2b, J1, N1a, итд.

Босанска Крајина (74)

I2a (18)
Петковић
Јерковић
Бијељац
Мршић
Мазалица
Полић
Ћутковић
Прошић
Кецман
Бајић
Ћирић
Паројчић
Травар
Милановић
Родић
Шобот
Чеко
Мајкић (23andMe)

R1a (16)
Панић
Богдановић
Јагодић
Петковић
Јелић
Гаврић
Злојутро
Шљивар
Грбић
Медић
Јањетовић
Вујатовић
Кецман-Шпирић
Зељковић
Бурсаћ
Субашић (23andMe)

E1b (14)
Војиновић
Ћопић
Кецмановић
Кртинић
Вајагић
Вукић
Ђукић
Божић
Рачић
Нишић (23andMe)
Ђурић (23andMe)
Тешановић (23andMe)
Малићевић (23andMe)
Деура (FTDNA)

J2b (10)
Умићевић
Париповић
Шевић
Новаковић
Лакић
Лакић
Кецман
Трикић
Дејановић
Крљић

J1 (6)
Радонић
Максимовић-Шепа
Кочић
Јаковић
Бабић
Мисаљевић (23andMe)

N1a (3)
Малешевић
Зубић (23andMe)
Драгољевић (23andMe)

R1b (3)
Кецман
Миљевић
Добријевић (23andMe)

I1 (2)
Бомештар
Мацура

Ј2а (1)
Адамовић

I2-M223 (1)
Пралица (23andMe)


А што се овог другог тиче, како не помену она силна истраживања где је R1a око 15%, а E1b око 20%?:) Шта, то не важи зато што се теби не свиђа? Дај, само мало објективности човече.



Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #215 послато: Мај 02, 2017, 08:07:11 поподне »
Не постоји један разлог због чега истрживање из 2005. треба искључити. Наведено је јасно све који су крајеви тестирани, колики је узорак, итд.

Такође, у то време је било популарно смањивање I2a код Срба, како би се доказало да они нису старинци у Босни (пошто се веровало да је I2a илирска тад), па нема разлога да смањују R1a, која је иначе слабо заступљена на том истраживању. Код Хрвата око 12%, код муслимана око 15%, код Срба око 14. Напротив, да је намештено, вероватно би "дигли" R1a, како би Срби испали досељеници, а смањили I2a. То није случај, пошто су и I2a и R1a на том истрживању близу неког просека за Србе.

Једино ако се верује у теорију завере, то је онда нешто друго и ту нема помоћи.

Днк пројекат јесте добар извор, али има својих недостатака. Поред тога што постоји опција пласког тестирања, често узорак није равномеран, а и убачени су само људи из јавних база. По мени су јако битна и анонимна истражвиања за стварање неке опште слике.

Кажеш да си упућен, а очито ниси. Шаренци су такође тестирали углавном породице које се на овај или онај начин могу повезати са њима. Било да су у источној Босни, или Херцеговини. Нека ме неко исправи ако грешим. То је такође нека врста "планског" тестирања.

Код овог последњег, о заступљености хг код БиХ Срба, опет има доста рупа. Неће E и J само мало бити јаче код Срба, већ сигурно дупло (тако је и на пројекту и у истраживањима), а да не помињемо I1, а посебно N1a, која је код БиХ Срба на свим истрживањима преко 5%. Све то ће утицати на нижи проценат I2a/R1a него код муслимана нпр.

На крају крајева,  пуно приче ни око чега. Слажемо се да је проценат R1a код БиХ Срба висок, само не бих ишао баш до 25%, мислим да је реалније око 20%. Време ће показати.

Постоји милион разлога зашто га треба искључити. То је усташко политички мотивисано истраживање на које се позивао Драган Приморац. Они су тиме хтијели доказати да су старосједиоци јер су тада вјеровали да је И2а старосједилачка хаплогрупа, зато су напумпавали проценте, а нама су смањивали Р1а да би доказали да смо врло мало Словени, тј. да смо доминантно „Власи“ и „Турци“, па су нам напумпавали проценте Е1б, Ј2б, Ј2а итд. погрешно сматрајући да су ове хаплогрупе неевропске. А да не говорим да је са методолошког и аспекта величине узорка ово истраживање криминално.
Не вјерујем у теорију завјере, али зашто бих вјеровао у истраживање на које су се позивали доказани србофоби и хрватски проусташки портали.
Па свако се по тој логици плански тестира и свака фамилија је родбински повезана с неком другом фамилијом у оквиру пројекта. Нико се не тестира неплански. Не видим по којој сулудој логици резулати истих Р1а родова требају отпасти из статистике, а истих Е1б родова остати у статистици 😊
Е1б код Срба у БиХ нема шансе да буде већа од 15%, док је код муслимана вјероватно на око 10%, Ј2а и Ј2б су код Срба око 8%, док су код муслимана 5-6% итд.
Да, слажем се да ће показати вријеме, поготово кад се испостави да је чак и у Херцеговини (за коју се сматрало да је слаба по питању Р1а) испостави да је проценат ове хаплогрупе преко 20%.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #216 послато: Мај 02, 2017, 08:14:00 поподне »
Ма џабе објашњавати. Овај је увретео себи у главу да Срби имају преко 25% Р1а, и сви докази на овом свету га неће уверити у супротно, јер ето, сви ти докази су завера нас овде да покажемо како су Муслимани најбољи а Срби лошији у сваком погледу.

Овај нас је све провалио, и завера је пропала.

Оно што је на неки начин забрињавајуће, је то што се појављује све више оваквих ликова. Почну нешто као да читају око генетике, онда се ухвате за неку теорију, и уколико им се нека друга теорија не свиди, или уколико им се неко супростави, одмах се позивају на теорију завере (углавном су налогодавци усташе и домаћи издајници). То је ваљда једини аргумент. Како уопште дискутовати нормално, ако се пође с тим предсрасудама.

Да, слажем се да ће показати вријеме, поготово кад се испостави да је чак и у Херцеговини (за коју се сматрало да је слаба по питању Р1а) испостави да је проценат ове хаплогрупе преко 20%.

На део о "теорији завере" већ одговорих Баксу. Још једном, све и да је постојала, хтели су да докажу да Срби нису I2a староседеоци, а не да Срби нису досељени Словени, тако да је овај твој закључак само неки твој лични став, не мора имати везе са истином.

Одмах је било јасно да и у Херцеговини, одакле води порекло велики број БиХ Срба, има прилично R1a. Резултати показују да има и причично E1b.


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #217 послато: Мај 02, 2017, 08:15:05 поподне »
Моје лаичко мишљење је да Срби у БИХ отприлике имају сличан проценат Р1а као Хрвати из Хрватске, тј. више од 20%, а мање од 25%. Али бих се усудио рећи да је то дјелимично и посљедица "фаундер ефекта", јер Срби ту хаплогрупу нити су могли процентуално увећати неком хипотетском асимилацијом Хрвата и Бошњака (код првих је има између 10% и 15%, код других од 18-20%), нити су могли са таквим процентом доћи из Херцеговине, одакле највећи број њих и води поријекло.
Иначе, неоспорно је да су у данашњој БИХ, изузев Подриња и Херцеговине, муслиманима и генетски и језички ближи католици него православци. То је управо зато што већина Срба у БИХ има херцеговачко поријекло, па је утицај палеобалканског елемента због близине Црне Горе и Брда био много јачи. Херцеговину, Црну Гору и Брда (као и подручја која су ти Срби населили, а то су цијела западна и југозападна Србија) вјековима је карактеризирао идентични начин друштвеног устроја, имали су исту културу, скоро исти дијалект, племенску организацију, сличну ношњу, идентичну музичку културу (гусле), крвне освете итд. То становништво се је стога много чешће мијешало међусобно него са осталим Србима. С тим што су Херцеговци први раскрстили са племенском културом и еманциповали се, док је источније тај процес много дуже трајао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #218 послато: Мај 02, 2017, 08:22:08 поподне »
Моје лаичко мишљење је да Срби у БИХ отприлике имају сличан проценат Р1а као Хрвати из Хрватске, тј. више од 20%, а мање од 25%. Али бих се усудио рећи да је то дјелимично и посљедица "фаундер ефекта", јер Срби ту хаплогрупу нити су могли процентуално увећати неком хипотетском асимилацијом Хрвата и Бошњака (код првих је има између 10% и 15%, код других од 18-20%), нити су могли са таквим процентом доћи из Херцеговине, одакле највећи број њих и води поријекло.

Код муслимана из севернијих крајева БиХ има више R1a од 18-20%. Друго, мислим да је и део R1a могао бити асимилован од стране Срба касније, али пре свега у Посавини и Крајини. То вероватно није велики проценат, а и у основи је вероватно српског порекла, тако да се своди на врзино коло. ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #219 послато: Мај 02, 2017, 08:32:30 поподне »
Ја нисам рекао да Срби укупно имају толико, већ да Срби из БиХ имају 25% R1a, а да је на нивоу Срба из Србије тај проценат 18-20%. У сваком случају ја нисам ништа себи увртио у главу, досадашњи резултати и статистика су на мојој страни. Е сад што се појединима то не свиђа и хтијели би да фризирају, друга је ствар.

Није то до наше жеље, но нас плаћа Ватикан да то радимо.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"