Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 133603 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #180 послато: Април 13, 2017, 10:27:42 поподне »
Не, не, херцеговачку грану никада нисам оспоравао, али оспоравам да смо сви дошли са тих простора, (и Брда-Ц.Г-е.)  што се може видјети из твојих коментара. :)

ЦГ Брда готово уопште нисам помињао када је порекло БиХ Срба у питању. ;) Помињем Стару Херцеговину, која је обухватала и велики део данашње ЦГ.

Из мојих коментара се негде и може видети да помињем Србе старинце у Босни, али из твојих готово никад да БиХ Срби можда и највећим делом воде порекло са простора данашње Херцеговине и ЦГ. Као да је то нешто чега се треба стидети, напротив.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #181 послато: Април 13, 2017, 10:30:23 поподне »
Jedini problem kod NEbojse je sto iz nekog razloga minimizuje uticaj te hercegovacke struje na muslimansko stanovnistvo bosne, bazirajuci to na povisenom prisustu juznog dinaraki, iako time ulazi sustinski u sukob sa zvanicnom i objektivno istorijografijom.

Мислим да ни то нисам нигде рекао. Више пута поменух да је тај слој код њих највећим делом управо од херцеговачких влаха.

Са друге стране, не знам зашто ограничаваш I2a уско на простор Херцеговине, могло је ове хг бити и на знатно ширем простору у БиХ. Посебно у тренутку започињања исламизације.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #182 послато: Април 13, 2017, 10:42:15 поподне »
Ова прича о наметању језика владајуће мањиме је и иначе занимљива, па ако има интересената, може се покренути и нека друга тема, да се не оптерећује ова причама које немају никакве везе са генетиком Срба у БиХ.

Амин Небо! Тема је дефинитивно отишла у дебели off-topic...али тако је то када се Свевлад умеша у причу... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #183 послато: Април 13, 2017, 10:48:48 поподне »
У Црној Гори је у 15-ом веку дошло до скоро потпуне смене становништва, српско-словенско становништво са хаплогрупама I2a & R1a је мигрирало на север и северозапад, а на њихово место су дошли Власи са југа Балкана (Е-V13).

Више смо пута причали о овоме, и очигледно да није било тако црно-бело. Нити је у ЦГ некада било значајно више словенских хг, нити сви Власи долазе с југа тамо. Зета је одувек, судећи по изворима, имала знајачјан проценат староседелачког становништва. Да не помињем што се и на простроу Старе Херцеговини открило неколико староседелачких групица (j2 Пјешивци, Кричи, Матаруге?, итд.).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #184 послато: Април 13, 2017, 10:54:52 поподне »
Да не идемо пуно ван теме. Вратио бих се на генетску слику Срба из БиХ.

Иако генетика некада не може да открије све ситне детаље, треба погледати тестиране Србе из ДНК пројекта. Мислим да већина, невезано да ли су у Крајини, Подрињу, или околини Сарејева, има блиска поклапања на простору Старе Херцеговине.

Донедавно је само R1z Z280>Y2613 била изолована група карактеристична за Крајишике. Сада су се поајвила прилично блиска поклапња на простроу данашње ЦГ, што отвара и друге опције.Такође, није немогуће да је и она, или боље рећи један њен део, на сличан начин стигла до Крајине, где је доживела демографски бум.

Наравно, јако је тешко доносити закључке код I2a и R1a само на основу маркера, али свакако има више опција него раније.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #185 послато: Април 13, 2017, 11:03:59 поподне »
Више смо пута причали о овоме, и очигледно да није било тако црно-бело. Нити је у ЦГ некада било значајно више словенских хг, нити сви Власи долазе с југа тамо. Зета је одувек, судећи по изворима, имала знајачјан проценат староседелачког становништва. Да не помињем што се и на простроу Старе Херцеговини открило неколико староседелачких групица (j2 Пјешивци, Кричи, Матаруге?, итд.).
Пјешивци, Кричи и Матаруге очито јесу живели у Црној Гори и у средњем веку.
Али за Васојевиће, Куче и Бјелопавлиће нисам сигуран.  Васојевићи ми вуку на југ Балкана (Власи/Цинцари, Грци?).  Кучи, Васојевићи и Бјелопавлићи тешко да су пре 15-ог века живели ту где су данас. 
Код порекла су Пивљани N1а ?  словенског, влашког...??? ::)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #186 послато: Април 13, 2017, 11:05:55 поподне »
Пјешивци, Кричи и Матаруге очито јесу живели у Црној Гори и у средњем веку.
Али за Васојевиће, Куче и Бјелопавлиће нисам сигуран.  Васојевићи ми вуку на југ Балкана (Власи/Цинцари, Грци?).  Кучи, Васојевићи и Бјелопавлићи тешко да су пре 15-ог века живели ту где су данас. 
Код порекла су Пивљани N1а ?  словенског, влашког...?? ::)




Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #187 послато: Април 13, 2017, 11:28:23 поподне »
Пјешивци, Кричи и Матаруге очито јесу живели у Црној Гори и у средњем веку.
Али за Васојевиће, Куче и Бјелопавлиће нисам сигуран.  Васојевићи ми вуку на југ Балкана (Власи/Цинцари, Грци?).  Кучи, Васојевићи и Бјелопавлићи тешко да су пре 15-ог века живели ту где су данас. 
Код порекла су Пивљани N1а ?  словенског, влашког...??? ::)

Ma ja mislim da su Vasojevici iz Hercegovine poreklom, a Pivljani vrv neki lokalci.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #188 послато: Април 13, 2017, 11:38:52 поподне »
Ma ja mislim da su Vasojevici iz Hercegovine poreklom, a Pivljani vrv neki lokalci.
Пребацили смо се на тему Црна Гора-генетски профил.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #189 послато: Април 14, 2017, 08:19:42 пре подне »
Ово јесте мало збуњујуће. Али, зар онда и ове из средње Босне не би повезао са Београдом и Смедеревом? Можда се ту крије нешто више, мада свакако звуче реалније миграције са југоистока.


Наравно да су миграције са југоистока реалније. Курипешић је био Бенедикт, католички одгојен, писао је њемачком а у Босну је дошао непосредно након пада Јајачке бановине. Знао је он за фрањвце из "Босне Сребрене", али  му је и било чудно када је  у Врхбосни сусрео са православним власима. Можда су му чак и фенотипски изгледали другачије. Није то могао да објасни и повезао их је са власима из пропале Српске Деспотовине. Како је ишао даље према Подрињу, ипак је схватио да је тај "Сирф" етнички елемент присутан у источним дијеловима средњовјековне Босне и да је аутохтон. Фрањевци у том дијелу никада нису дјеловали. Тамо гдје су фрањевци то значи мисија.

Иначе овај дио о Београду и Смедереву сам "позајмио" од Васе Глушца:

"Ми знамо да je иза турског освојења Балкана било сеобе и бежања испод турске власти, али не у томе правцу, него у правцу од југа према северу и од југоистока према северозападу. Осим тога томе се противи осим правца и она превелика даљина од Смедерева, па рецимо до Кључа и Јајца у Босни. Кад би Смедеревци после пада Смедерева 1459. Године збиља остављали своју земљу и бежали, онда би свакако, како je и природно, пребегли у Угарску, која им je у непосредној близини, само преко реке Дунава, а не би остављали својих плодних поља и равница, па преко целе српске и босанске Посавине путовали у северозападни, планински, брдовити и неплодии
крај Босне."


 Васу Глушца, па можда и не био управу када је "Цркву босанску" прогласио православном, не треба потцјењивати. Није био историчар, али је добро познавао класичне језике, прочитао је сву тада доступну литератури и имао је здрав резон.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #190 послато: Мај 02, 2017, 01:23:36 поподне »
Већ неко вријеме пратим рад Српског ДНК пројекта, резултате и статистике без намјере да се укључим у дискусију, али су ме поједини коментари натјерали да се укључим и дам своје мишљење на одређене коментаре овдје.

Прије свега, видим намјеру код појединих чланова Српског ДНК пројекта и форумаша да се маргинализује R1a хаплогрупа и да се значајно умањи њен удио у генетској структури Срба из БиХ. Видим да се поједини форумаши, попут Небојше, позивају на то фамозно анонимно истраживање из 2005. То истраживање ми је поприлично сумњиво јер је рађено на очигледно малом и нерепрезентативном узорку с намјером да се из њега извуку одређени политички, псеудо-научни и псеудо-историјски закључци. Још кад додамо томе и чињеницу да се на резултате тог истраживања позивао и познати србофоб Драган Приморац, постаје јасније о чему се ради.

Очигледна је била намјера да се њиме докаже значајнија генетска разлика Хрвата и Бошњака, с једне, и Срба са друге стране. Да се покаже да Хрвати и Бошњаци имају неупоредиво више I2a хаплогрупе (за које су тада вјеровало да је аутохтона на Балкану), а да код Срба поред мањег процента те хаплогрупе (у односу на њих) доминира „азијско-анадолско-афричка“ генетика (јер су без освртања на европске гране и подгране, E1b, J2b, J2a и Ј1 погрешно прогласили неевропским).

Ако се не варам, по том истраживању су нам и проценат хаплогрупе Т навукли на 8%. Када сам први пут видио резултате овог истраживања, знао сам да није тачно, јер онако на први поглед (иако се генотип и фенотип не морају поклапати) посматрајући Србе из БиХ, знао сам да нема шансе да је такав однос процената у нашој генетској структури.

Јасна је била и намјера да се овим резултатима потврде и псеудо-историјске тезе Ноела Малколма и Доминика Мандића о Србима у БиХ као „досељеничком влашком елементу“ у односу на „домицилне“ Бошњаке и Хрвате. Посебно ме забрињава кад видим да су поједини Срби и форумаши овдје на трагу тих теорија заступајући сличне ставове.

Такође, што се тиче фамозног истраживања из 2005. морате имати у виду да неко истаживање да би било релевантно мора да задовољи методологију истраживања (број тестираних, равномјерну и сразмјерну географску распрострањеност тестираних  итд.), а то истраживање далеко је од тога, јер узети анонимно по принципу случајног узорка 81 човјека и тестирати их, поприлично је дилетантски са методолошког аспекта. С друге стране тешко је утврдити тачне проценте све док се све фамилије не тестирају, а и онда је тешко утврдити тачне и приближне проценте јер нису све фамилије једнако бројне.

Тако да званични и јавни резултати Српског ДНК-а пројекта су једина полазна основа на основу које се могу изводити одређени закљуци. Наравно, они процентуално не морају тачно одсликавати стање колико које халогрупе има, већ само колико процента одређене хаплогрупе има на укупан број тестираних и то је то. Ни мање, ни више. Остало је све млаћење празне сламе.

Видим да неки оспоравају проценат R1a због циљаног тестирања Аврамијештака (иако не вјерујем да су Аврамијештаци једини R1a род у источној Босни), али с друге стране нико не оспорава појачан проценат E1b на Српском ДНК пројекту због циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена. Нису ли то двоструки стандарди?

На основу досадашњих резултата на српском ДНК пројекту, сасвим је јасно да је R1a јача од E1b бар за 5% процената, као и да у већини српских крајева (осим Црне Горе) R1a иде преко 20%. Када буду доступни и објављени резултати истраживања за Херцеговину, веидјеће се да је и тамо R1a преко 20%, у Крајини је R1a  већ преко 25% итд. Чак и Александровачка жупа која је јужно у Србији, према истраживању има преко 20% R1a.

Поента, Срби су словенски народ и не видим разлог зашто на нивоу Срба не би било минимално 20% R1a (у неким крајевима и више). Зашто упадати у анти-српске усташке стреотипе који би да нас представе генетским и антрополошким „Блиским истоком“ у односу на њих и босанске муслимане?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #191 послато: Мај 02, 2017, 01:56:47 поподне »
Већ неко вријеме пратим рад Српског ДНК пројекта, резултате и статистике без намјере да се укључим у дискусију, али су ме поједини коментари натјерали да се укључим и дам своје мишљење на одређене коментаре овдје.

Прије свега, видим намјеру код појединих чланова Српског ДНК пројекта и форумаша да се маргинализује R1a хаплогрупа и да се значајно умањи њен удио у генетској структури Срба из БиХ. Видим да се поједини форумаши, попут Небојше, позивају на то фамозно анонимно истраживање из 2005. То истраживање ми је поприлично сумњиво јер је рађено на очигледно малом и нерепрезентативном узорку с намјером да се из њега извуку одређени политички, псеудо-научни и псеудо-историјски закључци. Још кад додамо томе и чињеницу да се на резултате тог истраживања позивао и познати србофоб Драган Приморац, постаје јасније о чему се ради.

Очигледна је била намјера да се њиме докаже значајнија генетска разлика Хрвата и Бошњака, с једне, и Срба са друге стране. Да се покаже да Хрвати и Бошњаци имају неупоредиво више I2a хаплогрупе (за које су тада вјеровало да је аутохтона на Балкану), а да код Срба поред мањег процента те хаплогрупе (у односу на њих) доминира „азијско-анадолско-афричка“ генетика (јер су без освртања на европске гране и подгране, E1b, J2b, J2a и Ј1 погрешно прогласили неевропским).

Ако се не варам, по том истраживању су нам и проценат хаплогрупе Т навукли на 8%. Када сам први пут видио резултате овог истраживања, знао сам да није тачно, јер онако на први поглед (иако се генотип и фенотип не морају поклапати) посматрајући Србе из БиХ, знао сам да нема шансе да је такав однос процената у нашој генетској структури.

Јасна је била и намјера да се овим резултатима потврде и псеудо-историјске тезе Ноела Малколма и Доминика Мандића о Србима у БиХ као „досељеничком влашком елементу“ у односу на „домицилне“ Бошњаке и Хрвате. Посебно ме забрињава кад видим да су поједини Срби и форумаши овдје на трагу тих теорија заступајући сличне ставове.

Такође, што се тиче фамозног истраживања из 2005. морате имати у виду да неко истаживање да би било релевантно мора да задовољи методологију истраживања (број тестираних, равномјерну и сразмјерну географску распрострањеност тестираних  итд.), а то истраживање далеко је од тога, јер узети анонимно по принципу случајног узорка 81 човјека и тестирати их, поприлично је дилетантски са методолошког аспекта. С друге стране тешко је утврдити тачне проценте све док се све фамилије не тестирају, а и онда је тешко утврдити тачне и приближне проценте јер нису све фамилије једнако бројне.

Тако да званични и јавни резултати Српског ДНК-а пројекта су једина полазна основа на основу које се могу изводити одређени закљуци. Наравно, они процентуално не морају тачно одсликавати стање колико које халогрупе има, већ само колико процента одређене хаплогрупе има на укупан број тестираних и то је то. Ни мање, ни више. Остало је све млаћење празне сламе.

Видим да неки оспоравају проценат R1a због циљаног тестирања Аврамијештака (иако не вјерујем да су Аврамијештаци једини R1a род у источној Босни), али с друге стране нико не оспорава појачан проценат E1b на Српском ДНК пројекту због циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена. Нису ли то двоструки стандарди?

На основу досадашњих резултата на српском ДНК пројекту, сасвим је јасно да је R1a јача од E1b бар за 5% процената, као и да у већини српских крајева (осим Црне Горе) R1a иде преко 20%. Када буду доступни и објављени резултати истраживања за Херцеговину, веидјеће се да је и тамо R1a преко 20%, у Крајини је R1a  већ преко 25% итд. Чак и Александровачка жупа која је јужно у Србији, према истраживању има преко 20% R1a.

Поента, Срби су словенски народ и не видим разлог зашто на нивоу Срба не би било минимално 20% R1a (у неким крајевима и више). Зашто упадати у анти-српске усташке стреотипе који би да нас представе генетским и антрополошким „Блиским истоком“ у односу на њих и босанске муслимане?
Потписујем сваку реч коју си написао.

Реално је да Срби из БиХ имају око 25% R1а.

Надавно су на Еупедији изменили ону усташко-муслиманску пропагандну статистику према којој су наводно Срби из БиХ имали само 13% R1а и надуваних 22% Е-V13.  www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml  Ни ова статистика није тачна али је мало ближа истини него она која је стајала годинама.
Е-V13 укупно код Срба не може да иде преко 16%, а Срби из БиХ и Хрватске имају нешто мање Е-V13 од српског просека, а то је неких 12-13%.
« Последња измена: Мај 02, 2017, 01:58:37 поподне Свевлад »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #192 послато: Мај 02, 2017, 02:04:34 поподне »
Видим да неки оспоравају проценат R1a због циљаног тестирања Аврамијештака (иако не вјерујем да су Аврамијештаци једини R1a род у источној Босни), али с друге стране нико не оспорава појачан проценат E1b на Српском ДНК пројекту због циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена. Нису ли то двоструки стандарди?

На основу досадашњих резултата на српском ДНК пројекту, сасвим је јасно да је R1a јача од E1b бар за 5% процената, као и да у већини српских крајева (осим Црне Горе) R1a иде преко 20%. Када буду доступни и објављени резултати истраживања за Херцеговину, веидјеће се да је и тамо R1a преко 20%, у Крајини је R1a  већ преко 25% итд. Чак и Александровачка жупа која је јужно у Србији, према истраживању има преко 20% R1a.

Поента, Срби су словенски народ и не видим разлог зашто на нивоу Срба не би било минимално 20% R1a (у неким крајевима и више). Зашто упадати у анти-српске усташке стреотипе који би да нас представе генетским и антрополошким „Блиским истоком“ у односу на њих и босанске муслимане?

Ти очигледно не дозвољаваш логици да преовлада над твојим предрасудама.
Циљаног тестирања Аврамијештака је било и зато је проценат Р1а повећан - крај приче. Р1а једноставно није толико јака у Срба!!!
Циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена није било! Очигледно по теби та племена нису српска, јер нису Р1а.

Мислим да ће морати да се уведе термин "хаплогруписта" у српски језик; то је нешто слично расисти, само што не дели људе по раси, него по хаплогрупи и верује да је једна надмоћнија од других.

Никакве везе нема то што су Срби словенски народ и није ми јасно зашто би то значило да Срби морају онда имати више Р1а. И И2 је словенска хаплогрупа, или то намерно прећуткујеш? Можда то и не знаш.

Блиски Исток је теби у глави, а неке од тих хаплогрупа које ти представљаш као "блискоисточне" су у Европи дуже него Р1а!!!

Прочитај нешто пре него што направиш комплетну луду од себе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #193 послато: Мај 02, 2017, 02:13:05 поподне »
Ти очигледно не дозвољаваш логици да преовлада над твојим предрасудама.
Циљаног тестирања Аврамијештака је било и зато је проценат Р1а повећан - крај приче. Р1а једноставно није толико јака у Срба!!!
Циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена није било! Очигледно по теби та племена нису српска, јер нису Р1а.

Мислим да ће морати да се уведе термин "хаплогруписта" у српски језик; то је нешто слично расисти, само што не дели људе по раси, него по хаплогрупи и верује да је једна надмоћнија од других.

Никакве везе нема то што су Срби словенски народ и није ми јасно зашто би то значило да Срби морају онда имати више Р1а. И И2 је словенска хаплогрупа, или то намерно прећуткујеш? Можда то и не знаш.

Блиски Исток је теби у глави, а неке од тих хаплогрупа које ти представљаш као "блискоисточне" су у Европи дуже него Р1а!!!

Прочитај нешто пре него што направиш комплетну луду од себе.
Полако бре Баксе, немој тако оштро! 
Право да ти кажем и мени је још док нисам знао скоро ништа о генетици било сумљиво само 13% R1а, а чак 22% Е-V13 код Срба из БиХ.
Са аврамијештрацима R1а код Срба из БиХ достиже чак 33% (то је већ нереално). 
R1а код Срба из БиХ није ни 13% као што је годинама стајало на Еупедији, а није сигурно ни 33%, како испада кад се урачунају аврамијештаци.
Сасвим је реално да Срби из БиХ имају 23-25% R1а.
Не видим шта је проблем у томе што је R1а нешто јача, а Е-V13 нешто слабија од српског просека у западним српским крајевима, то је једноставно чињеница.
« Последња измена: Мај 02, 2017, 02:15:11 поподне Свевлад »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #194 послато: Мај 02, 2017, 02:17:00 поподне »
 Поједине персоне од R1а  покушавају  направити неке узвишену и доминантну хаплогрупу. Као у фазону да су они владајућа ратничка елита, а ово остало да је ситна асимилована боранија. То итекако има везе са аутохтонистичким групацијама које интерпретирају Кљосова како њима одговара.

mladjo

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #195 послато: Мај 02, 2017, 02:21:07 поподне »
Само мала исправка, каже се: Аврамијевштаци  /  ...са Аврамијевштацима, итд.  8) ;D
« Последња измена: Мај 02, 2017, 02:45:29 поподне млађо »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #196 послато: Мај 02, 2017, 02:45:01 поподне »
Ти очигледно не дозвољаваш логици да преовлада над твојим предрасудама.
Циљаног тестирања Аврамијештака је било и зато је проценат Р1а повећан - крај приче. Р1а једноставно није толико јака у Срба!!!
Циљаног тестирања Васојевића, Куча и осталих Е1б племена није било! Очигледно по теби та племена нису српска, јер нису Р1а.

Мислим да ће морати да се уведе термин "хаплогруписта" у српски језик; то је нешто слично расисти, само што не дели људе по раси, него по хаплогрупи и верује да је једна надмоћнија од других.

Никакве везе нема то што су Срби словенски народ и није ми јасно зашто би то значило да Срби морају онда имати више Р1а. И И2 је словенска хаплогрупа, или то намерно прећуткујеш? Можда то и не знаш.

Блиски Исток је теби у глави, а неке од тих хаплогрупа које ти представљаш као "блискоисточне" су у Европи дуже него Р1а!!!

Прочитај нешто пре него што направиш комплетну луду од себе.

Дечко, ти си побркао лончиће и уопште ниси сконтао, а можда ни пажљиво прочитао о чему пишем. А можда си то и доживио лично као напад на хаплогрупу којој евентуално припадаш.

Ја нигдје нисам написао да поменуте хаплогрупе нису европске, нити да нису српске, већ да то тако доживљавају разноразни усташоиди и србофоби и да су почетна истраживања била фингирана у том смијеру да покажу како су они ето „чистији“ од нас, а ми смо генетски „Блиски исток“ и „Африка“.

Човјече, R1a је јака код Срба и ако изузмемо Аврамијевштаке. У већини српских регија (осим Црне Горе, Косова, дијелова југа и истока Србије) иде преко 20%, а негдје и преко 25%. Чак и у Александровачкој жупи која је јужно, R1a је на 21-22%. За Србе из БиХ је сасвим реалан проценат 25% R1a (са Аврамијевштацима он је око 32%). На крају крајева, гдје пише да су Аврамијевштаци једини припадници R1a у источној Босни?

Твоји коментари су засновани на предрасудама, јер вјероватно у глави имаш „пропагандно“ укоријењен стереотип о слабој балто-словенској R1a код Срба. То је просто постао неки аксиом код једног дијела Срба, па онако као по „дифолту“ понављају као папагаји како су босански муслимани неки „чистији“ Словени са већим процентима R1a. Јашта, кад одем у Сарајево, виђам све саме „Русе“ и „Пољаке“ на улицама 😊

Наравно да је I2a словенска, гдје сам рекао да није? Какви су то закључци?

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #197 послато: Мај 02, 2017, 02:47:50 поподне »
Потписујем сваку реч коју си написао.

Реално је да Срби из БиХ имају око 25% R1а.

Надавно су на Еупедији изменили ону усташко-муслиманску пропагандну статистику према којој су наводно Срби из БиХ имали само 13% R1а и надуваних 22% Е-V13.  www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml  Ни ова статистика није тачна али је мало ближа истини него она која је стајала годинама.
Е-V13 укупно код Срба не може да иде преко 16%, а Срби из БиХ и Хрватске имају нешто мање Е-V13 од српског просека, а то је неких 12-13%.

Потписујем написано.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #198 послато: Мај 02, 2017, 03:02:01 поподне »
Само мала исправка, каже се: Аврамијевштаци  /  ...са Аврамијевштацима, итд.  8) ;D
Хвала на правописној корекцији.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #199 послато: Мај 02, 2017, 03:56:41 поподне »
Дечко, ти си побркао лончиће и уопште ниси сконтао, а можда ни пажљиво прочитао о чему пишем. А можда си то и доживио лично као напад на хаплогрупу којој евентуално припадаш.

Ја нигдје нисам написао да поменуте хаплогрупе нису европске, нити да нису српске, већ да то тако доживљавају разноразни усташоиди и србофоби и да су почетна истраживања била фингирана у том смијеру да покажу како су они ето „чистији“ од нас, а ми смо генетски „Блиски исток“ и „Африка“.

Човјече, R1a је јака код Срба и ако изузмемо Аврамијевштаке. У већини српских регија (осим Црне Горе, Косова, дијелова југа и истока Србије) иде преко 20%, а негдје и преко 25%. Чак и у Александровачкој жупи која је јужно, R1a је на 21-22%. За Србе из БиХ је сасвим реалан проценат 25% R1a (са Аврамијевштацима он је око 32%). На крају крајева, гдје пише да су Аврамијевштаци једини припадници R1a у источној Босни?

Твоји коментари су засновани на предрасудама, јер вјероватно у глави имаш „пропагандно“ укоријењен стереотип о слабој балто-словенској R1a код Срба. То је просто постао неки аксиом код једног дијела Срба, па онако као по „дифолту“ понављају као папагаји како су босански муслимани неки „чистији“ Словени са већим процентима R1a. Јашта, кад одем у Сарајево, виђам све саме „Русе“ и „Пољаке“ на улицама 😊

Наравно да је I2a словенска, гдје сам рекао да није? Какви су то закључци?

Као прво, нисам ја за тебе "дечко".
А што се тиче како било шта усташе интерпретирају... Баш ме брига! Заш колико ми је стало до њиховог мишљења? Колико и до преклањског снега.
А ти што се оптерећујеш тиме шта мисле Хрвати... Е то је комплекс.

Моји коментари су засновани на ономе што сам научио од људи који се много боље у ово разумеју и од тебе и мене, рачунајући и људе с овог форума. То није пропаганда; то што ти верујеш да су најбољи Словени они који живе у крајњој североисточној Европи... твој проблем.

И не разумем зашто си оптерећен поређењем Срба с Муслиманима или Хрватима, и ко је "чистији". Баш ме брига какви су и Хрвати и Муслимани!

Ми смо то што смо. Око пола нас је словенског порекла, а друга половина мешаног предсловенског и дошљачког. И мени то не смета. Коме то смета, бојим се да је оно што сам раније споменуо, а личи на расисту.

Поједине персоне од R1а  покушавају  направити неке узвишену и доминантну хаплогрупу. Као у фазону да су они владајућа ратничка елита, а ово остало да је ситна асимилована боранија. То итекако има везе са аутохтонистичким групацијама које интерпретирају Кљосова како њима одговара.

Апсолутно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"