Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Судске пресуде, затвори, 19. век

(1/3) > >>

Селаковић:
Према породичном предању, деда мог чукундеде и његов брат (Јован и Продан Селак(овић)) осуђени су негде средином 19. века за неку сечу туђе/државне шуме или нешто слично. Што им је наводно намештено, а у ствари су то урадили Васиљевићи.  ;) Обојица су отишли у затвор на Топчидеру, где је, у једном тренутку, због болести, а могао је брат за брата да служи казну, Продан пуштен, а Јован остао и умро у затвору (Јован је видео да ће да се разболи). Продан је млађи брат и умро је 1869. године, у 70-тој години и гроб му је у центру нашег породичног гробља. Такође, Продан је на челу задруге Селаковића на попису из 1863. Знам да се овај затвор десио после 1844. године, јер је те године рођен последњи Јованов син.

Зна ли неко, да ли и где могу да нађем судске пресуде из Сушице (села код Ваљева) или Ваљева из тог периода? Или списак затвореника из тог времена на Топчидеру? Или списак умрлих у затворима? Хвала!

Војислав Симоновић:
Мене занима иста проблематика, али тежа варијанта: Дионисије Симоновић је умро у чувеном затвору у Илави (данашња Словачка тадашња Аустро-Угарска). Ово је записано у матрикули или домовнику, а нема разлога служења казне нити више детаља.

goca 11:

--- Цитат: Селаковић  Фебруар 27, 2016, 11:55:33 пре подне ---Према породичном предању, деда мог чукундеде и његов брат (Јован и Продан Селак(овић)) осуђени су негде средином 19. века за неку сечу туђе/државне шуме или нешто слично. Што им је наводно намештено, а у ствари су то урадили Васиљевићи.  ;) Обојица су отишли у затвор на Топчидеру, где је, у једном тренутку, због болести, а могао је брат за брата да служи казну, Продан пуштен, а Јован остао и умро у затвору (Јован је видео да ће да се разболи). Продан је млађи брат и умро је 1869. године, у 70-тој години и гроб му је у центру нашег породичног гробља. Такође, Продан је на челу задруге Селаковића на попису из 1863. Знам да се овај затвор десио после 1844. године, јер је те године рођен последњи Јованов син.

Зна ли неко, да ли и где могу да нађем судске пресуде из Сушице (села код Ваљева) или Ваљева из тог периода? Или списак затвореника из тог времена на Топчидеру? Или списак умрлих у затворима? Хвала!

--- Крај цитата ---
Нисам сигурна да ћете ишта наћи, али мислим да ко није покушао тај није ни нашао.
Не знам да ли сте били у  Архиву у Ваљеву.
Покушајте у Архиву Србије.1844 год.је период владавине Карађорђевића,1869 влада намесништво у име Милана Обреновића.Верујем да је нешто од онога што тражите, сачувано из тог периода. Требало би да одете и у  Архив Сану. Ако не нађете спискове и пресуде које тражите, можда ћете наћи неке друга документа, на основу којих можете да извршите неку реконструкцију, односно посредним путем сазнате неки податак који ће Вам бити траг....
Наравно обавезно идите и у Архив града Београда.
Желим Вам срећу, пуно стрпљења  и да не губите наду у успех.Сигурна сам да  ћете нешто наћи.
 
Покушајте и у Архиву града Београда

Platin:
У Архиву Београда постоје документи среског-котарског суда у Земуну... Верујем да постоји нешто и за сам Београд - није ми до сада било потребно па нисам питао. Некако ми је утисак да ће све судске ствари да буду у локалном архиву.
У Архиву Србије су пре неке државне ствари, министарства и слично (мада је и ту много занимљивих ствари, списак учитеља итд.).

goca 11:

--- Цитат: Platin  Јануар 02, 2019, 09:43:32 пре подне ---У Архиву Београда постоје документи среског-котарског суда у Земуну... Верујем да постоји нешто и за сам Београд - није ми до сада било потребно па нисам питао. Некако ми је утисак да ће све судске ствари да буду у локалном архиву.
У Архиву Србије су пре неке државне ствари, министарства и слично (мада је и ту много занимљивих ствари, списак учитеља итд.).

--- Крај цитата ---
У праву сте. Међутим  у Архиву Србије истражујући архивску грађу за породично порекло, добила сам са грађом за тражену годину, писма и неке  непознате тапије за место које сам истраживала,, које су ми помогле  да сазнам  имена људи  из тог времена,  које сам касније повезала са подацима које сам поседовала и склопила целину....

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију