Аутор Тема: Кочани I2-CTS10228>Y4460*  (Прочитано 8062 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #20 послато: Јул 11, 2018, 05:27:24 поподне »
Треба се присјетит Кочана и Братиславија у Билакамину
Овај Братислави не може имати никакве везе са градом Братиславом јер се тај град тако зове од 1918. и тако је назван у част стварања Чехословачке. Иначе, вековима се звао Пожун.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #21 послато: Јул 11, 2018, 07:01:52 поподне »
Добро, јел стварно верујеш да су Саси који су се некако затекли у Албанији задржали сећање да су пореклом из Чехословачке (која до 1918. није ни постојала) па су се тако изјашњавали 1989. године?

Гдје ја то поменух Сасе, овај пут?
Само сам од стручњака, Милоша и Неба, затражио да изнесу своје мишљење  и усмјере пажњу на оно шта је мени занимљиво. Можда оно што сам поставио као основу за размишљање није могуће повезат, па је зато ту смјешко.
 
 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #22 послато: Јул 11, 2018, 07:05:37 поподне »
Овај Братислави не може имати никакве везе са градом Братиславом јер се тај град тако зове од 1918. и тако је назван у част стварања Чехословачке. Иначе, вековима се звао Пожун.

Знам то, а знате ли Ви да се звао и Pressburg?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #23 послато: Јул 11, 2018, 07:17:40 поподне »
Братислав је старо, мање више свуда међ Словенима заступљено име, па је то "Братислави" у ствари албанизована варијанта презимена изведеног из овог имена, по србски - Братис(л)ављевић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #24 послато: Јул 11, 2018, 07:48:33 поподне »
Братислав је старо, мање више свуда међ Словенима заступљено име, па је то "Братислави" у ствари албанизована варијанта презимена изведеног из овог имена, по србски - Братис(л)ављевић.

Волио бих Ваше мишљење о становништву села Билакамин, може и у ПП.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #25 послато: Јул 11, 2018, 08:15:41 поподне »
Волио бих Ваше мишљење о становништву села Билакамин, може и у ПП.

Како у селу Комси и Курдари у области Мат, имамо R1a-Z280, а уз то имамо топоним слвенског порекла- Бели Камен (Guri Bardhe), мислим да је јасно. Сматрам да је то становништво из периода ширења бугарске државе у X/XI веку. Изгледа да је око Бурела јака концентрација становништва словенског порекла.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #26 послато: Јул 12, 2018, 06:50:14 пре подне »
Како у селу Комси и Курдари у области Мат, имамо R1a-Z280, а уз то имамо топоним слвенског порекла- Бели Камен (Guri Bardhe), мислим да је јасно. Сматрам да је то становништво из периода ширења бугарске државе у X/XI веку. Изгледа да је око Бурела јака концентрација становништва словенског порекла.

Хвала Милоше али мислим да смо овдје отишли од теме. Јако ме ово интересује па ћу отворит нову тему.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #27 послато: Октобар 24, 2018, 09:46:50 поподне »
Свака част Ивану на тексту! Добро је имати овакав преглед стања са комбинацијом генетских резултата и етнографске литературе.

 Везано за име Куч. Оно се у дефтеру Скадарског санџака 1485. као и у Скадарском земљишнику 1416. појављује искључиво као племенско име (или друго име/"име оца"). Но у неким другим подручјима јавља се и као лично име особа у албанској популацији, нпр. у дефтеру Охридског санџака из 1583:
- Куч Ђин из Сеништа, југозападно од Старова, ново име Љуалори.
- Куч Ђон село Лура, сјеверозападно од Пешкопија
- Куч Ђон Горна Стена, Доњи Дебар
- Куч Алекси, и његов син Ђон село Кућани у нахији Курбин, није убицирано.

Zor, vezano za prezime Kočan. U defteru za oblast Dibar iz 1467. g. popisana su tri Kočana, a u defteru za skadarki sandžak iz 1485. g.(18. g. kasnije) Andrija je popisan u Kruševu kod Gusinja a "Kočan i njegov brat" u Pantalješu, u Kučima. Kakva je vjerovatnoća da su ova dva deftera zabilježila preseljavanje iz oblasti Dibra u oblast Kuča??
https://www.darsiani.com/krahina-e-matit/avni-dani/darsi-para-550-vjetesh/
http://www.montenet.org/2001/defteri.html
Hvala !

« Последња измена: Октобар 24, 2018, 09:49:25 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #28 послато: Октобар 24, 2018, 09:54:08 поподне »
Vjerojatnoća da sve osobe s prezimenom Kočan na prostoru veličine istočne Europe u raznim vremenskim periodima potiču od jednog čovjeka je ravna nuli.  Ne znam zašto ljudi stalno misle da je njihovo prezime posebno i jedinstveno i da je staro 700 godina i da je moglo nastati samo jednom.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #29 послато: Октобар 24, 2018, 10:03:51 поподне »
Vjerojatnoća da sve osobe s prezimenom Kočan na prostoru veličine istočne Europe u raznim vremenskim periodima potiču od jednog čovjeka je ravna nuli.  Ne znam zašto ljudi stalno misle da je njihovo prezime posebno i jedinstveno i da je staro 700 godina i da je moglo nastati samo jednom.

То ми је јасно. Ни неки, географски блиски, носиоци овог презимена немају исто генетско поријекло. То ме и занима, који би од њих мени могли бити блиски.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #30 послато: Октобар 24, 2018, 10:06:08 поподне »
То ми је јасно. Ни неки, географски блиски, носиоци овог презимена немају исто генетско поријекло. То ме и занима, који би од њих мени могли бити блиски.

Oni koji žive u istom selu i vjerojatno nijedni drugi.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #31 послато: Октобар 24, 2018, 10:08:55 поподне »
Općenito je vrlo pogrešan pristup genalogiji tražiti prezimenjake.  Valjda se prvo treba tražiti vlastite pretke a ne preskakati stotine kilometara i stotine godina. 

Uostalom, koji je uopće najraniji dokumentarni spomen prezimena Kočan u Lagatorima/Godocelju?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #32 послато: Октобар 24, 2018, 10:29:29 поподне »
Općenito je vrlo pogrešan pristup genalogiji tražiti prezimenjake.  Valjda se prvo treba tražiti vlastite pretke a ne preskakati stotine kilometara i stotine godina. 

Uostalom, koji je uopće najraniji dokumentarni spomen prezimena Kočan u Lagatorima/Godocelju?

Кад год покушам добити неко стручно мишљење на овом форуму изазовем неку нервозу, незнам зашто. Осам генерација предака су познати али овдје покушавамо те генерације повезати са неким географским областима, као могућим поријеклом, а на основу ДНК тестова које смо урадили. Посве логично је прво провјерити евентуалну повезаност са презимењацима.
Кочани НИКАДА нису живјели у Лагаторима, та грешка се повлачи из 1913.г. када пописивачи нису знали границе села, па су помијешали Лагаторе, Трпези и Годочеље који су међусобно удаљени. Пописивач је Врбичку ријеку и Попчу узео као оријентир и грешке се јављају баш у том дијелу. Дакле, сви пописани су живјели у различитим дјеловима Годочеља које није ни близу овим селима.
У дефтерима ово презиме никада није забиљежено али се зна да су се ту доселили, из разних праваца, крајем 18. и почетком 19. вијека.
Питање које сам поставио Зору је занимљиво без обзира ради ли се о некој грани мојих предака или не.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #33 послато: Октобар 24, 2018, 11:01:12 поподне »
Zor, vezano za prezime Kočan. U defteru za oblast Dibar iz 1467. g. popisana su tri Kočana, a u defteru za skadarki sandžak iz 1485. g.(18. g. kasnije) Andrija je popisan u Kruševu kod Gusinja a "Kočan i njegov brat" u Pantalješu, u Kučima. Kakva je vjerovatnoća da su ova dva deftera zabilježila preseljavanje iz oblasti Dibra u oblast Kuča??
https://www.darsiani.com/krahina-e-matit/avni-dani/darsi-para-550-vjetesh/
http://www.montenet.org/2001/defteri.html
Hvala !

 Треба видјети у ком се контексту јавља форма Кочан, је ли изведеница од Куч. Овдје се ради о албанском имену, видим у дефтеру Охридског санџака има и варијанте "Коча" исто у углавном албанском контексту. Чини ми се да сам видио лично име Кочан у неким дефтерима али га не нађох малоприје по Македонији. Дакле битно је утврдити контекст да ли Кочан је у вези нпр. са сличном формом Кучан код Словенаца у ком случају се онда ради вјероватно о словенској етимологији, односно онда не би били у вези..

 Видим у Пантаљењу 1485. Кочана сина Новака.
 У Пантаљешу се среће тад и родовско име Куч/Кућ:
Ноја Куч, Деда Куч, Тома Куч

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #34 послато: Октобар 24, 2018, 11:21:42 поподне »
Цитат
Посве логично је прво провјерити евентуалну повезаност са презимењацима.

To je zadnja stvar koju treba provjeravati.  Prvo treba istražiti svoj rod pa onda druge.  Prva stvar je dokazati da se ovaj rod iz Godočelja uopće prezivao Kočan prije 150 ili 250 godina.  Pogotovu kad govorimo o krajevima gdje prezimena nisu starija od 300 godina.  Povezivati svoj rod s rodom iz Konavla koji je pod tim prezimenom zabilježen 1560. i koji se očito prezivao Dobrašinović prije toga, ili s raznim osobama s prezimenom Kočan koji se mogu naći u mađarskim urbarima u Karpatima od Zvolenske do Breške županije je ne samo krajnje problematično, već stvara krivu predodžbu ljudima koji dolaze na forum naučiti nešto o genealogiju uopće.

Ne radi se o "nervozi" već se plašim da ne bi netko nedaj bože pročitao ove teme i pomislio da se na ovaj način istražuje vlastito podrijetlo.  Ubacivanjem prezimena u tražilice i gledanjem gdje ima prezimenjaka. 

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #35 послато: Октобар 25, 2018, 08:21:47 пре подне »
Стигле су ми неке нове информације од бугарина с којим имам одређену генетску блискост. Једна од најбитнијих информација јесте да је његов прадјед у Бугарску доселио из Струге, гдје и данас има рођака. Презиме Узунов су добили по претку који је био јако висок. Он Стругу сматра као мјесто одакле се шири наш хаплотип а Кочане у Скадарском дефтеру као досељенике људи који су већ једном пописани у области Дибра. Мени је историја и једне и друге области непозната и Зору, који је већ нашао нечег заједничког у тим областима, постављам питање: "Дали је таква миграција била могућа". Питање се не односи на поријекло презимена, нити на могућност да би се оно могло извести из ријечи „куч“, већ  на могућност, вјероватност, да су у оба дефтера пописани исти људи. Након разговора са овим човјеком отворила су се нека нова питања и неке нове могућности. Било какав одговор да се добије на постављено питање могао би указати на правац миграције овог презимена и на јаснији увид у то радили се овдје о једном роду, или о више родова с истим презименом. Толико!   
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #36 послато: Октобар 25, 2018, 10:38:13 пре подне »
Ја бих овде само споменуо да је Кочан тестирао 18 маркера (алфа-панел код Yseq-а), а од тих 18 маркера 13 упада у онај стандардни сет од 23.

"Несрећна" околност код Кочановог хаплотипа је то што је 17 од 18 вредности потпуно уобичајено, те су му многи блиски. Једино што је карактеристично је YCAIIa = 20, тј YCAII = 20-21. То није маркер који брзо мутира, напротив, у рангу је рецимо са DYS448, па би се можда могао користити као индикатор блискости. Нажалост, на нашем пројекту ту вредност једино још има Озимковић, али он је потврђени PH908, док је Кочан потврђени Y4460*.

Од географски блиских појединаца, а то је већ помињано на форуму, поклапање са Бубањом је 17/18.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #37 послато: Октобар 25, 2018, 11:57:29 пре подне »
Од географски блиских појединаца, а то је већ помињано на форуму, поклапање са Бубањом је 17/18.

Ovo je važna informacija. Rodjaci se traže u bliskim predelima.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #38 послато: Октобар 25, 2018, 12:37:35 поподне »
Ovo je važna informacija. Rodjaci se traže u bliskim predelima.
Bubanja bi trebao uraditi test na YSEQ za Y4460.nije skupo,18 dolara.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кочани I2-CTS10228>Y4460*
« Одговор #39 послато: Октобар 25, 2018, 01:13:22 поподне »
Bubanja bi trebao uraditi test na YSEQ za Y4460.nije skupo,18 dolara.

Бубања такође има 19 на DYS448. Стога, коректније би било да, за почетак, тестира PH908. Мислим да би у старту ићи на Y4460 било превише.