Аутор Тема: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908  (Прочитано 14527 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #20 послато: Децембар 27, 2017, 03:07:27 поподне »
Иначе, од Јерковића из Катиновца су браћа Небојша и Душан Јерковић, по којима носи назив насеље Браће Јерковић у Београду,а и више школа широм Србије.

Толико сам се као мали играо око њиховог споменика у крају, а нисам имао представу да ћу једног дана причати о њиховој хаплогрупи. :)



Занимљиво да је презиме Балабан у Босни ограничено углавном на Крајину. На попису 1991. се искључиво тамо јавља и то само код Срба. Према шематизму из 1882. јавља се још и у прњаворском и сарајевском крају (слављеници Петровдана такође), али то може бити миграција из Крајине.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #21 послато: Децембар 27, 2017, 03:07:31 поподне »
Јерковићи

На основу садашњег распореда Јерковића који славе Петровдан и неких посредних података које су оставили Карановић и други аутори, може се донекле реконструисати кретање рода у задњих 200-ак година.

Један огранак рода, који се 1796. године населио у Садиловцу на Кордуну, указује да је презиме свакако постојало у 18. вијеку. Становништво Садиловца насељено је плански од стране Аустријанаца 1796. године у потпуности избјеглицама са турске територије усљед кретања изазваних Лаудоновим ратом. Међу тим избјеглицама налазили су се и Јерковићи. Иако не постоје јасни подаци да су Јерковићи дошли из Унца то можемо претпоставити на основу предања Јерковића у Поуњу исте славе који као своје раније мјесто боравка наводе управо Унац. Дамир Станић из Хрватског државног архива у Загребу у свом раду "Прилог познавању колонизације пограничја Карловачког генералата 1790-тих" обрађује и насељавање Садиловца гдје пише:

"U fondu Zagrebačke županije sačuvan je popis 14 obitelji iz Vidova Sela i sela Štrbci s područja Gornjeg Unca, koje su zbog nepokornosti i neodanosti (ungehorsam i untreue) u jesen 1789. dislocirane na područje Zagrebačke županije. Popis otkriva da je u tih 14 obitelji živjelo 167 osoba, odnosno 33 muškarca, 50 dječaka/mladića (knaben), 31 žena i 53 djevojčice/djevojke (Mäydlein)."

Тај попис би вриједило видјети. Он свакако показује помјерање становништва са подручја Унца на аустријску страну у поменутом периоду.

С обзиром да је Лаудонов рат 1790-тих у великој мјери довео до депопулације православног становништва Поуња, у првим деценијама 19. вијека тај простор се почиње поново насељавати. Чини се да су најприје досељавани Срби са Змијања, Унца, Санице, Кључа, а тек у другој половини 19. вијека Срби из Далмације и Лике.




Нова Кршља је насељенима тзв. пребезима из Босне и крајишницима, углавном из околине Оточца.
У Кршљи сам приметио и презимена која нисам сретао на другим местима као нпр. Пуђа и Мушкиња.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #22 послато: Децембар 27, 2017, 03:19:17 поподне »
Нова Кршља је насељенима тзв. пребезима из Босне и крајишницима, углавном из околине Оточца.
У Кршљи сам приметио и презимена која нисам сретао на другим местима као нпр. Пуђа и Мушкиња.

Презиме Пуђа је присутно на простору Босанске Крајине. Славе Аранђеловдан и Ђурђевдан, али су "прави" ови што славе Ђурђевдан. Иначе су огранак "староседелачког" рода Мудринића (дакле R1a-YP237 вероватно). Карановић међу Мудринићима помиње Допуђе, па је вероватно то та веза.

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #23 послато: Децембар 27, 2017, 03:20:55 поподне »
Нова Кршља је насељенима тзв. пребезима из Босне и крајишницима, углавном из околине Оточца.
У Кршљи сам приметио и презимена која нисам сретао на другим местима као нпр. Пуђа и Мушкиња.

Мушкиња је било и у Славонији, пореклом су са Кордуна (слава Ђурђевдан). Вероватно је у питању нека миграција у 19. веку.

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #24 послато: Децембар 27, 2017, 03:30:21 поподне »
Него, нешто размишљам, и не знам колико је могуће да култ Петровдана и Часних Верига ипак у Крајину доносе ови V13?

Јер, имамо у пројекту Радовановића из околине Ужичке Пожеге који слави Часне Вериге, и исти је род тј. поклапа се са родовима у Крајини који славе ту славу. Оно што је занимљиво да Радовановићи нису једина породица са том славом у околини Ужичке Пожеге, чини ми се да их има још и по предању су, као и Радовановић, ту досељене из Херцеговине.

Наравно, не мора значити да сам у праву, с обзиром на ову потенцијалну везу Јерковића и Балабана са Никшићима коју је Синиша споменуо.
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 03:35:40 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #25 послато: Децембар 27, 2017, 03:35:12 поподне »
Него, нешто размишљам, и не знам колико је могуће да култ Петровдана и Часних Верига ипак у Крајину доносе ови V13?

Јер, имамо у пројекту Радовановића из околине Ужичке Пожеге који слави Часне Вериге, и исти је род тј. поклапа се са родовима у Крајини који славе ту славу. Оно што је занимљиво да Радовановићи нису једина породица са том славом у околини Ужичке Пожеге, чини ми се да их има још и по предању су, као и Радовановић, ту досељене из Херцеговине.

Наравно, не мора значити да сам у праву, с обзиром на ову потенцијалну везу Јерковића и Балабана са Никшићима коју је Синиша споменуо.

Да, то смо потпуно сметнули с ума, с обзиром да је тема о Петровштацима I2-PH908. Није искључено да заједно долазе на простор Крајине. Више пута смо причали о том удруживању код Крајишника. Ту би најпре морали да видимо како им се у Крајини поклапа распоред. Симо већ написа да има неких одступања.
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 03:35:52 поподне Лука »

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #26 послато: Децембар 27, 2017, 03:44:10 поподне »
Свакако је  васојевићки род Петровштака и бројнији и старији. Лука је поменуо поклапања на подручју Србије и Крајине. Међутим, ту се може радити о два сасвим неповезана рода, која славе исту славу. Породице које славе Петровдан I2-PH908 могли би бити доста стари у Унцу, сем тога прилично су разгранати, да би били прибројени другом несродном роду.  Са друге стране, Петровштаке E-V13>PH1246 налазимо код двије породице у околини Мркоњић-Града, Змијању, у Лици, Срему,југозападној  Србији. Ови из околине Мркоњић града би могле бити од  дербенџијског становништва које се помиње у попису 1604. године.

У сваком случају тај род заслужује посебну тему, посебно би било одгонетнути њихову везу са Васојевићима. Мислим да се у предању васојевића управо помиње неки Влаисав. Не знам да ли је таква подударност случајна.


Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #27 послато: Децембар 27, 2017, 03:45:56 поподне »
Свакако је  васојевићки род Петровштака и бројнији и старији. Лука је поменуо поклапања на подручју Србије и Крајине. Међутим, ту се може радити о два сасвим неповезана рода, која славе исту славу. Породице које славе Петровдан I2-PH908 могли би бити доста стари у Унцу, сем тога прилично су разгранати, да би били прибројени другом несродном роду.  Са друге стране, Петровштаке E-V13>PH1246 налазимо код двије породице у околини Мркоњић-Града, Змијању, у Лици, Срему,југозападној  Србији. Ови из околине Мркоњић града би могле бити од  дербенџијског становништва које се помиње у попису 1604. године.

У сваком случају тај род заслужује посебну тему, посебно би било одгонетнути њихову везу са Васојевићима. Мислим да се у предању васојевића управо помиње неки Влаисав. Не знам да ли је таква подударност случајна.

Да, овде може бити у питању груписање на основу исте славе од стране Карановића. Видећемо шта ће нам даља тестирања донети по овом питању, на пример било би јако корисно да имамо резултат Ловрића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #28 послато: Децембар 27, 2017, 03:58:02 поподне »
Видим да Новак Мандић Студо помиње Балабане из села Балабани код Невесиња. Верује да су Балабани одатле селили на запад, све до Жимберка.

Ово је интересантно ако узмемо у обзир да су око 1530. године многе српске породице од Унца и Гламоча одселиле у тај крај. Мада је упитно да ли је тада ових породица I2-PH908 било у Унцу, с обзиром да су тамо све скорији досељеници из Лике и Северне Далмације. Али можда и то треба оставити као опцију.

Jelic

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #29 послато: Децембар 27, 2017, 04:01:17 поподне »
Видим да Новак Мандић Студо помиње Балабане из села Балабани код Невесиња. Верује да су Балабани одатле селили на запад, све до Жимберка.

Ово је интересантно ако узмемо у обзир да су око 1530. године многе српске породице од Унца и Гламоча одселиле у тај крај. Мада је упитно да ли је тада ових породица I2-PH908 било у Унцу, с обзиром да су тамо све скорији досељеници из Лике и Северне Далмације. Али можда и то треба оставити као опцију.

Мени је најинтересантнија ова потенцијална веза Јерковића и Балабана са Никшићима. Док Ровчани Гојаковићи у Ровцима имају више преслава, рекло би се да је код Требјешана у Дробњаку Петровдан једина преслава. Ову везу би могао да потврди или оповргне једино биг ипсилон неког из рода Никшића.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #30 послато: Децембар 27, 2017, 04:08:05 поподне »
Ово је интересантно ако узмемо у обзир да су око 1530. године многе српске породице од Унца и Гламоча одселиле у тај крај. Мада је упитно да ли је тада ових породица I2-PH908 било у Унцу, с обзиром да су тамо све скорији досељеници из Лике и Северне Далмације. Али можда и то треба оставити као опцију.

Балабани се у Унцу спомињу као најстарија породица. Иако и за њих наводе боравак у Далмацији, питање је шта треба подразумјевати под Далмацијом у том смислу. Мислим да би Балабани могли представљати онај слој српског становништва који се спомиње у изворима као влашко становништво  на подручју Крајине и прије доласка Турака. У прилог томе би били католички Балабани у Жумберку досељени из околине Бихаћа и католици Балабанићи на острву Олиб који су тамо доселили са подручја Врлике.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #31 послато: Децембар 27, 2017, 04:12:15 поподне »
Да додам да ова старина Балабана у Крајини није у супротности са евентуалном везом са Херцеговином или Никшићима, јер влашке групације на просторе средњовјековне Угарске долазе управо из тог правца. Међутим, то је посебна тема, о којој су недавно писали и Мргићка и Росандић. ( о старини српских групација У Крајини и пре Турака)
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 04:12:45 поподне Лука »

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #32 послато: Децембар 27, 2017, 05:21:44 поподне »
Ловрићима је матица у Котаранима код Двора, они су најбројнији (134 особе 1948. године) и свакако су први од поменутих прешли на Банију, чему у прилог говоре и бројност и помени у историјским изворима. Тако имамо помен Марка Ловрића из сусједне Јавнице у једном документу из 1778. године. Покушаћу провјерити шта славе, али мислим да се ради о Часним веригама.

Добио сам пар потврда да Ловрићи из Котарана ипак славе Ђурђевдан, па и од цуре из Стамболија којој је баба од ових Ловрића. Покушаћу доћи до потврде и од самих Ловрића.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #33 послато: Децембар 27, 2017, 05:47:22 поподне »
Ако ће штогоћ да помогне, у близини Милутинове Бањске постоји брдо са десне стране Ибра које се назива Балабан, међутим, у Бањској хрисовуљи се не помиње...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #34 послато: Децембар 27, 2017, 05:54:32 поподне »
Јерковићи

"U fondu Zagrebačke županije sačuvan je popis 14 obitelji iz Vidova Sela i sela Štrbci s područja Gornjeg Unca, koje su zbog nepokornosti i neodanosti (ungehorsam i untreue) u jesen 1789. dislocirane na područje Zagrebačke županije. Popis otkriva da je u tih 14 obitelji živjelo 167 osoba, odnosno 33 muškarca, 50 dječaka/mladića (knaben), 31 žena i 53 djevojčice/djevojke (Mäydlein)."

Тај попис би вриједило видјети. Он свакако показује помјерање становништва са подручја Унца на аустријску страну у поменутом периоду.


Симо, послао сам ти попис на мејл.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #35 послато: Децембар 27, 2017, 06:01:18 поподне »
У Беранама, поред манастира Ђурђеви ступови постоји топоним Балабанда. То је повећа зараван у чијој близини се налази Архив и Градско гробље.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #36 послато: Децембар 27, 2017, 07:02:18 поподне »
Добио сам пар потврда да Ловрићи из Котарана ипак славе Ђурђевдан, па и од цуре из Стамболија којој је баба од ових Ловрића. Покушаћу доћи до потврде и од самих Ловрића.

Сад сам баш на брзину погледао Ловриће. Ови са Суве међе сви славе Часне Вериге, досељавали су прије 1850. године из Унца, мада неки наоводе и Лику. У Унцу је зиста била једна кућа Ловрића која је славила Петровдан. Не знам шта славе лички Ловрићи.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #37 послато: Децембар 27, 2017, 07:03:31 поподне »
Ако ће штогоћ да помогне, у близини Милутинове Бањске постоји брдо са десне стране Ибра које се назива Балабан, међутим, у Бањској хрисовуљи се не помиње...

Хвала, Гиле, позабавићу се народних дана са етимологијом и поменом Балабана у изворима.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #38 послато: Децембар 27, 2017, 07:07:31 поподне »
Симо, послао сам ти попис на мејл.

Шта рећи, него свака част за Узија. Вриједан попис. Говори нам о присуству неколико  породица с краја 18. вијека у уначким селима Штрпци и Видово Село и њиховој сеоби на аустријску територију. У договору са Узијем навешћу презимена која се помињу у попису: Марчете, Шобати, Ћулуми, Џепине, Адамовићи, Трнинићи, Гвозденовићи.

Нема Јерковића нажалост, али ово је попис из само два уначка села.

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #39 послато: Децембар 27, 2017, 07:20:23 поподне »
Сад сам баш на брзину погледао Ловриће. Ови са Суве међе сви славе Часне Вериге, досељавали су прије 1850. године из Унца, мада неки наоводе и Лику. У Унцу је зиста била једна кућа Ловрића која је славила Петровдан. Не знам шта славе лички Ловрићи.

Стигла је потврда од самих Ловрића из Котарана, њихова крсна слава је Петровдан, али има и оних који славе Ђурђевдан. Значи, по свему судећи матична слава банијских Ловрића је Петровдан, као што смо и претпоставили.

Ако буде било прилике, воље и жеље, имамо Ловрића кога бисмо могли тестирати (он је од ових који славе Петровдан). Исто тако, мислим да бих могао доћи и до Болобана (село Бојна, Петровдан) и Грива (село Брезово Поље, Часне вериге).
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 07:24:19 поподне Демића страна »