Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86292 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Карађорђевићи I2-CTS10228
« послато: Новембар 20, 2015, 11:18:02 поподне »
Треба подсјетити и на то да постоје теорије да су Карађорђевићи поријеклом Васојевићи а Обреновићи Мартиновићи (Орловићи).
Теорија о томе да су Карађорђевићи пореклом Васојевићи потпуно је шупља и доказано је да они по мушкој линији нису Васојевићи. Потврда тога је и тест Гурешића из Црнча код Бијелог Поља који је И2а Дин. југ. За Гурешиће постоји јако народно предање да су сродни са Карађорђевићима, а они и данас славе св. Климента, свеца кога су славили некада и Крађорђевићи док нису променили и узели да славе св. Андреја првозваног. Надам се да ћемо ускори имати и тест барем неког из родова који су сродни Карађорћевићима а насељени су у Шумадији (Гурешићи из околине Младеновца, затим Маринковићи, из Церовца, Кузмићи из Мраморца и др.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
« Одговор #1 послато: Новембар 21, 2015, 12:47:03 пре подне »
Мислим да је потребно тестирати Ђурковиће у Васојевићима који тврде сродство са Карађорђевићима, као и саме припаднике краљевске породице да би ишта било доказано или макар јасније. Све остало су натуцања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
« Одговор #2 послато: Новембар 21, 2015, 09:38:20 пре подне »
 Ђуришићи  из Краља тврде да је Карађорђе од њих. Да ли је  коначно расправљено то питање између Ђурковића и Ђуришића ?  И нека друга братства Васојевића тврде да је Карађорђе од њих.  Тако Лакушићи из Лијеве Ријеке пишу исто. Много је теорија о поријеклу Карађорђевића...

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
« Одговор #3 послато: Новембар 21, 2015, 10:11:15 пре подне »
Видоје, колико ја знам Ђурковићи су од Ђуришића, ту не постоји разлика.
http://berane.blogspot.com/2006/01/vasojeviko-porijeklo-karaora.html?m=1
За ту тврдњу Лакушића нисам чуо

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
« Одговор #4 послато: Новембар 21, 2015, 11:57:50 пре подне »
Видоје, колико ја знам Ђурковићи су од Ђуришића, ту не постоји разлика.
http://berane.blogspot.com/2006/01/vasojeviko-porijeklo-karaora.html?m=1
За ту тврдњу Лакушића нисам чуо
Имао сам прилике да чујем многе варијанте о пореклу Карађорђевића, а између осталог и ону која их је везивала за кнеза Богдана односно Војиновиће, што се на крају ДНК тестирањем њихових рођака Гурешића показало као нетачно јер је очигледно у овој варијанти коју је дао хтоничар Драгутин Вуковић да је у питању његово мишљење и закључак који је представљен као изворно народно предање, које је опет публициста Миле Недељковић прихватио и као такво објавио. Од свега је једино тачно то да је Трипко Гуриш предак Гурешића и Карађорђевића и да је заиста једно време његова породица живела у селу Веље Дубоко које је у то време заједно са селом Лијешње припадало области Доња Морача, али по мушкој линији он није био потомак кнеза Богдана па самим тим ни средњевековне властелинске породице Војиновић, уколико је уопште кнез Богдан потомак њихов, а то ћемо ускоро знати када добијемо резултате Вујовића за које се са много сигурности може тврдити и на основу неких писаних извора да су потомци косовске гране Војиновића-Алтомановића.
О другој варијанти порекла Карађорђевића да воде порекло од Васојевића не бих много трошио коментара обзиром да сада већ проверено знамо да су Васојевићи Е1б-В13 а Гурешићи сродници Карађорђевића И2а Дин. југ.  То што су Карађорђеви претци живели једно време у области Васојевића свакако не значи да су по крви Васојевићи, а да би све ово могло са 100% сигурности да се тврди потребно је наравно да се тестира неко од сродничких породица у Шумадији које сам навео у претходном коментару.
Много је погрешних података о пореклу Карађорђевића изношено у јавности и у писаном облику, чак и у време када је ова породица била на српском трону, рецимо Вукићевић је помињао њихово порекло од Ђуришића из Васојевића а заправо се ради о погрешном или намерно погрешном читању слова Г у презимену братства Гурешић. Дакле ради се о Гурешићима које неки погрешно називају и Гуришићима, а не о Ђуришићима. Очигледно је у то време био потребно повезати порекло Карађорђевића који су у то време владали Србијом са племеном Васојевића према којима су у то време имали очигледне претензије и Србија и Црна Гора. Наравно искоришћено је то што је несумњиво чињеница да је ова породица некада живела у овој области.
Неки од наших знаменитих истраживача су се такође бавили истраживањем порекла Карађорђевића, а пре свега Шобајић који је дошао до података да су Карађорђевићи од Климената. То наравно није искључено и могло би бити заиста тачно, али је кажем потребно да се спроведе ДНК истраживање и тако евентуално донесе закључак да ли је то заиста тачно или је и ова верзија једна од оних иза које стоји политички мотивисан разлог.
Оно у шта ја највише верујем је то да су Карађорђевићи највероватније пореклом из области Зете и да можда немају везе чак ни са Климентима, као што са сигурношћу могу да кажем да немају везе ни са потомством кнеза Богдана и Васојевићима.
За сада толико, немам више времена пошто ме укућани већ опомињу да нема смисла да седим и куцкам док они припремају трпезу за госте, али нисам издржао да не бацим поглед шта се дешава на форуму.
Свима који данас као и ја славе св. Архангела Михаила честитам срећну славу!

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
« Одговор #5 послато: Новембар 21, 2015, 12:44:55 поподне »
Срећна слава свима који славе уз ову лепу песму посвећену Архангелу Михаилу:
<a href="https://www.youtube.com/v/QrM6-BWzlJQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QrM6-BWzlJQ</a>

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #6 послато: Август 16, 2017, 02:09:30 поподне »
Кузмић, Свети Климент, Мраморац, Смедеревска Паланка

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема претерано блиских поклапања на пројекту. По комбинацији 14 - 16 би можда могао бити близак једној породици из необјављених истраживања која такође слави Светог Климента.

У литератури о Кузмићима стоји:

Данас су у селу ове фамилије:

"Кузмићи (Јоцковићи, Пајковићи) 25 к. Слава: св. Климентије. Њихови прадедови дошли много пре Устанка из села Вране (Црна Гора). Задржали се и неко време остали у селу Мачетову (призренски), одакле дошли у Шумадију. По њиховом причању, у исто време и из истих крајева су дошли: Маринковићи у Церовац, Старчевићи у Церовац, па у Башин, Гитарићи у Саранове, одакле прешли у Селевац и Добраву (смедеревски)."

http://www.poreklo.rs/2013/08/14/poreklo-prezimena-selo-mramorac-smederevska-palanka/

Оно што овај резултат чини занимљивим јесте то да су Кузмићи потомци Карађорђевог стрица Мирка, конкретније његовог сина Кузмана. Према томе, највероватније да је ово хаплогрупа и хаплотип династије Карађорђевић.
Значи ништа од приче о сродности са Гурешићима. Али некако ми је опет лакше кад видим да су Динарик. :)
« Последња измена: Септембар 03, 2017, 05:22:25 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #7 послато: Август 16, 2017, 02:11:29 поподне »
Значи ништа од приче о сродности са Гурешићима. Али некако ми је опет лакше кад видим да су Динарик. :)

Вероватно је у питању неко саплемењивање са Гурешићима још у Црној Гори.

Или можда ни Гурешићи нису сви једнородни?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #8 послато: Август 16, 2017, 02:12:20 поподне »
Кузмић, Свети Климент, Мраморац, Смедеревска Паланка

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Нема претерано блиских поклапања на пројекту. По комбинацији 14 - 16 би можда могао бити близак једној породици из необјављених истраживања која такође слави Светог Климента.

У литератури о Кузмићима стоји:

Данас су у селу ове фамилије:

"Кузмићи (Јоцковићи, Пајковићи) 25 к. Слава: св. Климентије. Њихови прадедови дошли много пре Устанка из села Вране (Црна Гора). Задржали се и неко време остали у селу Мачетову (призренски), одакле дошли у Шумадију. По њиховом причању, у исто време и из истих крајева су дошли: Маринковићи у Церовац, Старчевићи у Церовац, па у Башин, Гитарићи у Саранове, одакле прешли у Селевац и Добраву (смедеревски)."

http://www.poreklo.rs/2013/08/14/poreklo-prezimena-selo-mramorac-smederevska-palanka/

Оно што овај резултат чини занимљивим јесте то да су Кузмићи потомци Карађорђевог стрица Мирка, конкретније његовог сина Кузмана. Према томе, највероватније да је ово хаплогрупа и хаплотип династије Карађорђевић.

Нajтpaжeниja poбa! :) И изнeнaђeњe... Ни Kлимeнти, ни Вacojeвићи, ни Кучи, aли ни Гуpeшићи...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #9 послато: Август 16, 2017, 02:12:34 поподне »
Опа! Честитке DN, "покупише" све виђеније српске родове. :D

Прича о Зети након овог резултата можда има више смисла. Већ смо причали да би тамо могло бити нешто више I2-CTS10228. Коме је близак из нашег пројекта?

Оде прича о сродству с Гурешићима низ Мораву ладну...

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #10 послато: Август 16, 2017, 02:15:16 поподне »
Коме је близак из нашег пројекта?

Никоме претерано. Написао сам ко би му могао бити близак, мада и ту има подоста разлика.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #11 послато: Август 16, 2017, 02:18:36 поподне »
« Последња измена: Октобар 02, 2018, 06:13:44 поподне Селаковић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #12 послато: Август 16, 2017, 02:30:46 поподне »
Нajтpaжeниja poбa! :) И изнeнaђeњe... Ни Kлимeнти, ни Вacojeвићи, ни Кучи, aли ни Гуpeшићи...
Крај приче :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #13 послато: Август 16, 2017, 02:38:20 поподне »
Крај приче :)

Мислим да неће бити крај приче сведок се не тестира баш неко од Карађорђевих потомака.
Ипак је ово највероватнија хаплогрупа Карађорђевића, али не и стопостотна.
:)

Предања некад буду и нетачна...
« Последња измена: Август 16, 2017, 02:42:04 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #14 послато: Август 16, 2017, 02:41:39 поподне »
Мислим да неће бити крај приче сведок се не тестира баш неко од Карађорђевих потомака.
Ипак је ово највероватнија хаплогрупа Карађорђевића, али не и стопостотна.
:)

Предања некад буду и нетачна...

Мислим да за то неће бити потребе јер су побројани родови заиста најближи рођаци династији. А и сами знамо да се припадници те исте династије највероватније неће никада тестирати.

С обзиром на то да сам ја организовао Кузмићево тестирање, водио сам рачуна о томе да не буде реч о неком довотку, призећенику и слично, у томе сам имао и помоћ самих мештана Мраморца и сродника тестираног Кузмића, тако да мислим да је ипак прича око Карађорђевића завршена дефинитивно.
« Последња измена: Август 16, 2017, 04:10:06 поподне Лука »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #15 послато: Август 16, 2017, 02:43:02 поподне »
Мислим да за то неће бити потребе јер су побројани родови заиста најближи рођаци династији. А и сами знамо да се припадници те исте династије највероватније неће никада тестирати.

С обзиром на то да сам ја организовао Кузмићево тестирање, водио сам рачуна о томе да не буде реч о неком довотку, призећенику и слично, у томе сам имао и помоћ самих мештана Мраморца и сродника тестираног Кузмића, тако да мислим да је ипак прича око Карађорђевића завршена дефинитивно.

Значи, предање је сто посто тачно?
Онда добро...
« Последња измена: Август 16, 2017, 03:18:48 поподне Лука »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #16 послато: Август 16, 2017, 02:43:16 поподне »
Mislim da neće biti kraj priče dok se ne testira neko od Karađorđevih potomaka.
Ipak je ovo najverovatnija haplogrupa Karađorđevića, ali ne i stopostotna.

P.S.
Pih, morao sam na latinici; odoh da ubacujem ćirilicu.  :)
Ако је Карађорђев деда заједнички предак Кузмићима и Карађорђевићима, онда је то то...

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #17 послато: Август 16, 2017, 02:44:43 поподне »
Значи, предање је сто посто тачно?
Онда добро...

Јесте. Још ако на то додамо и податак да су Карађорђевићи славили до 1890. Светог Климента, онда више никакве сумње нема.

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #18 послато: Август 16, 2017, 02:46:13 поподне »
Ако је Карађорђев деда заједнички предак Кузмићима и Карађорђевићима, онда је то то...

Да, Карађорђев деда Јован је предак и династије и Кузмића.

Има од Кузмића и ближих рођака династији, то су Маринковићи у Тополи који такође славе Светог Климента и потомци су Карађорђевог рођеног брата Маринка. Додуше, до њих нисам успео доћи па је ово било једино решење.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #19 послато: Август 16, 2017, 02:48:34 поподне »
У сваком случају ето новог важног кандидата за одређивање подгране СНП тестом/тестовима. Толико већ сад имамо северних динараца (а тек "јужњака") да за скоро сваки хаплотип имамо неког нумерички блиског, ако не и географски. Лука, хвала ти! И причај са Господаром, Вождовим рођаком, не би ли се тестирао :)