Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184395 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #120 послато: Новембар 13, 2015, 10:04:52 поподне »
Данас се термин "Србљак" и не користи више. Већина тих Србљака се изјашњавају као Васојевићи. Мој ујак је један од њих иако зна да су старином из Бјелопавлића.
Што се тиче чипчијања, знаш и сам Небо колико су пута друга брдска и малисорска  племена повела Турке на Васојевиће и колико је и наш народ био у планиском збјегу због одбијања плаћања харача.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шекулар
« Одговор #121 послато: Новембар 13, 2015, 10:05:33 поподне »
Што се тиче "малтретирања мирних Словена", за то постоје историјски докази.

Наравно, као што су и Словени по досељавању на Балкан "малтретирали" староседеоце. Ништа чудно. ;)

Народ се довијао да преживи и напредује.

Нормално.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #122 послато: Новембар 13, 2015, 10:08:56 поподне »
Наравно, као што су и Словени по досељавању на Балкан "малтретирали" староседеоце. Ништа чудно. ;)

Свако у своје време  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #123 послато: Новембар 13, 2015, 10:10:07 поподне »
иначе, територијална експанзија није нешто што се крије. Добро су познате старосједилачке породице у Андријевици које из овог или оног разлога нису протјеране. Један примјер је породица Стојковић, презиме све објашњава. Њихов предак је био хром и дозвољено му је да остане на свом имању.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #124 послато: Новембар 13, 2015, 10:18:18 поподне »
Данас се термин "Србљак" и не користи више. Већина тих Србљака се изјашњавају као Васојевићи. Мој ујак је један од њих иако зна да су старином из Бјелопавлића.

Брђо, ако неко ко није Васојевић жели тако да се изјашњава, то је у реду, лични избор. По мени, свако треба да зна ко је и што је. Част свима, али треба држати до себе и својих корена.

Што се тиче чипчијања, знаш и сам Небо колико су пута друга брдска и малисорска  племена повела Турке на Васојевиће и колико је и наш народ био у планиском збјегу због одбијања плаћања харача.

Потпуно тачно. И заједно - и Шекуларци и Васојевићи.
За читлучење Васојевића, рекох. Искористили су прилику, а кад су ојачали, откачили су турске бегове и престали да плаћају дажбине. Мислим да већи део Полимља од времена књаза Данила и Миљана Вукова више није плаћао Турцима ништа, осим онога што би бегови силом отели.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #125 послато: Новембар 13, 2015, 10:43:45 поподне »
Данас се термин "Србљак" и не користи више. Већина тих Србљака се изјашњавају као Васојевићи. Мој ујак је један од њих иако зна да су старином из Бјелопавлића.
Што се тиче чипчијања, знаш и сам Небо колико су пута друга брдска и малисорска  племена повела Турке на Васојевиће и колико је и наш народ био у планиском збјегу због одбијања плаћања харача.
Из које породице је твој ујак?

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #126 послато: Новембар 13, 2015, 10:47:13 поподне »
Наравно Небо да је важно држати се својих коријена, само сам тај примјер искористио као доказ да данас нема неке подјеле на Васојевиће и Србљаке и нетрпељивости. Менталитет и народ је исти.
Иначе, ако те занима послушај ову пјесму о једном  мом рођаку. мислим да добро описује дешавања из тог доба
https://www.youtube.com/v/FD20w_ftaDE

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #127 послато: Новембар 13, 2015, 10:48:48 поподне »
@Војинена довољно сам изнио приватних детаља. Ако те занима, послаћу ти поруку :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #128 послато: Новембар 13, 2015, 10:52:44 поподне »
@Војинена довољно сам изнио приватних детаља. Ако те занима, послаћу ти поруку :)
Ако можеш пошаљи ми у ПП.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #129 послато: Новембар 13, 2015, 11:27:02 поподне »
https://www.youtube.com/v/FD20w_ftaDE

Тешка прича, шта друго рећи...
А, нашао си ме са Миљанићем. После Вујачића, мој омиљени гуслар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #130 послато: Новембар 14, 2015, 07:37:36 поподне »
Данас је у Савином Селу у Бачкој био традиционални васојевички аранђеловски скуп.
Лично, мислио сам да ће бити 21. новембра, на сам Аранђелов-дан, и размишљао да одем.
Међутим, логично, тог дана ће људи славити славу код својих кућа, па је померено недељу дана раније.
Имаш ли, Брђо, каквих новости оданде?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #131 послато: Новембар 14, 2015, 11:09:46 поподне »
 Небо , ја сам био данас у Савином Селу. Било је величанствено. Мислим да је било око 600 присутних.  Изабрани су и нови чланови управног одбора удружења Васојевића у Савином Селу. Била је делегација из Берана: предсједник општине  Дадо Шћекић, предсједник Скупштине општине  Горан Киковић, са сарадницима...  Скуп су увеличали гуслари: Мишовић и Павловић, пјевачи Бранка Шћепановић и Милоје Бубања, уз музичку пратњу оркестра  РТ Војводине. Ни ове године није било представника општине Андријевица.
 Небојша и Брђанине и све остале невјерне Томе, знајте да немам ништа против Васојевића.   По оцу сам Шекуларац ( 12 кољена), а по мајци, баби и ђедовој мајци Васојевић- Ђукићи, Кастратовићи, Марсенићи. Родбинских, кумовских , пријатељских веза са Васојевићима имам много.   Поносан сам и на мушки и женски родослов. Присутан сам на многим манифестацијама и промоцијама  аутора из области Горњег Полимља, ђе је приличан број  племенских Васојевића.  Што износим податке који су утврђени у науци, које јавно заступам, нема право нико да се љути и да ми подмеће личне и друге разлоге, скретањем са предмета расправе.
Поздрав

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #132 послато: Новембар 14, 2015, 11:15:53 поподне »
Е, лепо, земљаче, верујем да је било фино и весело.
Жао ми је нарочито што сам пропустио Бранку  :)
У то име:
https://www.youtube.com/v/yyr15PpcjTM
Једна од мени најлепших песама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Шекулар
« Одговор #133 послато: Новембар 15, 2015, 03:05:51 пре подне »
He очекуј Видоје представнике општине Андријевица све док је на власти ДПС...
Драго ми је да се наши људи горе окупљају сваке године, да је среће то би финансирала црногорска амбасада.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #134 послато: Новембар 29, 2015, 06:27:04 поподне »
Синоћ је у Београду одржано редовно годишње окупљање Шекулараца у организацији Завичајног удружења "Шекулар".
Ја сам био спречен да дођем, али од Видоја очекујем детаљан извештај!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #135 послато: Новембар 29, 2015, 07:03:00 поподне »
Небо, био сам на 11 том сусрету  Шекулараца и пријатеља Шекулара у организацији Завичајног удружења "Шекулар" у Београду.   Сусрет је одржан у Хотелу "Славија. На сусрету је био присутно око 100 учесника. Због временских неприлика у завичају, нијесу дошли представници мјесне заједнице Шекулар и општине Беране. Присутне је поздравио Драган Ристов Поповић. Чуо се омиљен звук гусала гуслара Саше Лакетића са пјесмом Освета Риста Поповића Шекуларца. Било је узбудљиво и незаборавно...
Жао нам је што синоћ нијеси био- ђе ти је мјесто.   
Завичајно удружење "Шекулар" у Београду окупља грађане поријеклом из Шекулара и пријатеље Шеклулара који сада живе у Београду, и у другим мјестима. Од оснивања 1990. године до сада Удружење је окупило преко 300 чланова и један од задатака му је међусобно упознавање, зближавање и дружење што остварује и организовањем сусрета Шекулараца и пријатеља Шекулара.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #136 послато: Новембар 29, 2015, 07:45:06 поподне »
Даће Бог, окупљаћемо се још.
Драго ми је да је све прошло лепо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Шекулар
« Одговор #137 послато: Децембар 22, 2015, 06:13:58 поподне »
Шекулари би могли добити и име по Секељима Sicolorum, Scecul, и лично име једног Секеља из 12. века-  Scichul. Познато је да се kрички војвода звао Калока , а најпознатији секељски племићки род се зове Kalnoky. Такође бих напоменуо, да се средишња Албанија у средњем веку звала Кунавиа/Куманиа Cunavia/Cumania

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Шекулар
« Одговор #138 послато: Децембар 22, 2015, 08:11:37 поподне »
Шекулари би могли добити и име по Секељима Sicolorum, Scecul, и лично име једног Секеља из 12. века-  Scichul. Познато је да се kрички војвода звао Калока , а најпознатији секељски племићки род се зове Kalnoky. Такође бих напоменуо, да се средишња Албанија у средњем веку звала Кунавиа/Куманиа Cunavia/Cumania

Ова мисао је и мени пала на памет прије неколико година. Мислим да сам на неком другом форуму и писао о томе.

Два облика се још више приближавају, ако се узме у обзир и њемачка варијанта за Секеље- Székler.

Друга ствар која је занимљива јесте да шекуларско предање повезује војводу Петра Шекуларца са Сибињанин Јанком. Сибињанин Јанко или Јањош Хуњади потиче из секељске средине, било да се ради о Сибињу или Хунедоари. У нашим предањима су га сматрали и Србином, а у пјесми се помиње и његов сестрић Секула.

Невезано за ово горе, нека веза између трансилванијског и динарског простора постоји. Видимо да се неке доста специфичне хаплогрупе код Срба: J2b M205, N1a P189.2 налазе и на карпатско-трансилванијском простору и то чак веома блиски хаплотипови. Да не помињемо I2a Динарик Југ и Сјевер или R1a Аврамијевштаке, којима су најближи хаплотипови такође међу Секељима Трансилваније.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #139 послато: Децембар 22, 2015, 08:53:52 поподне »
Јесте ли вас двојица били некад у Шекулару? Какви Секељи, ко нормалан би тамо желео да се настани!? Осим кад је нужда, кад мораш да се склониш од неких Турака и сличних. И ови кукавни људи који данас тамо живе, живе јер немају где друго. Лепо је за летовање, за викенде, али за живот...

Шалу на страну, не звучи ми реално да Шекулар и Секељи имају неке везе. Имамо још један Шекулар у Црној Гори, у Љешанској нахији. Могуће је да су та два у вези. Неки детаљи указују да Шекуларци у свој данашњи крај долазе у средњем веку баш из области касније назване Љешанска нахија.

Што се тиче Сибињанин Јанка, његовог сестрића Секуле и Петра Шекуларца, они су живели у 15. веку, док се Шекулар први пут помиње у Бањској хрисовуљи Светог краља Милутина из 1316. године.
"Наша мука ваља за причешћа"