Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 35710 пута)

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Познавалац
  • Поруке: 789
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #180 послато: Децембар 16, 2020, 03:40:18 поподне »
Mislim da je to prava stvar, rodoslov direktnih predaka sa očeve i majčine strane!
Ja sam uradila takav rodoslov direktnih predaka sa godinama rodjenja i smrti,  sa nekih 150 imena i stoji uramljen na zidu sobe mog unuka prvaka. :)
Taj rodoslov je sastavni deo moje knjige, monografije u kojoj  je  svaki predak pomenut po nekoj priči, vremenu, dogadjaju i  na taj način  približen  svojim potomcima. Jer samo puko nabrajanje imena...ne znači baš mnogo potomcima.
Moje je mišljenje da se upisivanjem ostalih rodjaka ( ujaka i stričeva, braće od njih itd.) gubi i na smislu i kvalitetu rodoslova. Na smislu, jer je to nepregledna šuma hiljada imena koja se ne da ispratiti, a na kvalitetu - da li su baš svi podaci tačni.
Ех... мој поглед на породично стабло је сасвим другачији. Мени би одлично одговарало да имам негде 10-метарски зид, па да прострем слику са свим подацима како треба :D

Нешто мислим, свакако нам стижу модерна времена, да то чак не би ни морало да буде на папиру, него да буде екран, са могућношћу пипања (и тиме отварања детаља о некоме).

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 8894
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
« Одговор #181 послато: Децембар 16, 2020, 04:36:22 поподне »
Ех... мој поглед на породично стабло је сасвим другачији. Мени би одлично одговарало да имам негде 10-метарски зид, па да прострем слику са свим подацима како треба :D

Нешто мислим, свакако нам стижу модерна времена, да то чак не би ни морало да буде на папиру, него да буде екран, са могућношћу пипања (и тиме отварања детаља о некоме).

Родослову са свим подацима мислим да ни 3D приказ неће бити од помоћи. :)

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Познавалац
  • Поруке: 789
« Одговор #182 послато: Децембар 17, 2020, 12:16:47 поподне »
Просторни приказ је превише компликован, такав ми је утисак.

Решење које ми се највише свиђа је слика стабла са пуно детаља, са напоменом да цртам одоздо па на горе. Некако ми је логично да "стабло" има корен доле, а да гране расту на горе, па колико где буде. Свестан сам да већина црта тако што стави најстаријег претка горе (као некакав наслов) па испод дописује шта треба. Могуће је да је смер цртања на доле и практичнији, али... слобода избора :)
Најважније је да смо у поседу података. Цртање може да направи било ко.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 8894
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
« Одговор #183 послато: Март 29, 2021, 12:07:41 пре подне »
Лука Илић Ориовчанин - Народни славонски обићаји (1846)

Да не отварам посебну тему, нађох вечерас ову књигу, па у делу о презименима помиње исту праксу у Славонији, као што ћемо имати у Кнежевини Србији до наредбе кнеза Александра Карађорђевића 1851. године.

http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=3748&m=2#page/31/mode/1up

Вредно је погледати и одељак о Породу, где се говори и о личним именима у Славонији.