Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 83323 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #60 послато: Септембар 24, 2017, 09:35:29 поподне »
Meni je ovo najbolje.

"Za Guberiniće istorijski podaci govore da su ogranak srpskog plemena Vasojevića, koje je opet u srodstvu sa Nemanjićima, odnosno Nemanjići vode porijeklo od Vasojevića - priča nam Radonja."

Nije više dovoljno ni da su Vasojevići od Nemanjića već su sad Nemanjići neka sporedna grana slavnih Vasojevića. 

Ja ne znam kako ljudi na Balkanu u srednjem vijeku nisu skapali od gladi s ozbirom da nitko nije motikom radio.  Sve plemići do plemića. 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #61 послато: Септембар 24, 2017, 09:47:19 поподне »
Више опција су у игри...Главно питање поред доказа за предање је ко су били Марко и Вукан (оснивачи династије Вукановић, од које су и Немањићи)...То је период владавине Константина Бодина...Уколико су Марко и Вукан били у сродсву са Бодином, онда би се линија Немањића могла пратити до Кнежева Травуније, а у том случају ми је мања вероватноћа да  би могли бити група Е (просто због претпоставке да су Кнежеви из осмог , деветог века могли најверованије имати најчешћу хаплогрупу...Уколико Марко и Вукан нису у сродству са Константином Бодином, онда су разне опције у игри...

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #62 послато: Септембар 24, 2017, 09:50:36 поподне »
Meni je ovo najbolje.

"Za Guberiniće istorijski podaci govore da su ogranak srpskog plemena Vasojevića, koje je opet u srodstvu sa Nemanjićima, odnosno Nemanjići vode porijeklo od Vasojevića - priča nam Radonja."

Nije više dovoljno ni da su Vasojevići od Nemanjića već su sad Nemanjići neka sporedna grana slavnih Vasojevića. 

Ja ne znam kako ljudi na Balkanu u srednjem vijeku nisu skapali od gladi s ozbirom da nitko nije motikom radio.  Sve plemići do plemića.

Добро, те приче како је свако потекао од витеза или племића, то су већ типичне постсредњовјековне измишљотине одгуслане уз логорску ватру. Ја нисам рекао да су Немањићи огранак "славних Васојевића", већ да, ако Немањићи не припадају некој словенској хаплогрупи, врло лако могу припадати истом Е1б огранку којем припадају Васојевићи, јер је тај огранак вјероватно са Словенима дошао, с обзиром да Васојевићи имају подударности са неким Пољацима и Русима (то је Невски прије написао, ја мислим), док су од Е1б Албанаца удаљени хиљадама година.
Опет кажем, по мени су највјероватније Немањићи били Р1а.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #63 послато: Септембар 24, 2017, 09:53:44 поподне »
Добро, те приче како је свако потекао од витеза или племића, то су већ типичне постсредњовјековне измишљотине одгуслане уз логорску ватру. Ја нисам рекао да су Немањићи огранак "славних Васојевића", већ да, ако Немањићи не припадају некој словенској хаплогрупи, врло лако могу припадати истом Е1б огранку којем припадају Васојевићи, јер је тај огранак вјероватно са Словенима дошао, с обзиром да Васојевићи имају подударности са неким Пољацима и Русима (то је Невски прије написао, ја мислим), док су од Е1б Албанаца удаљени хиљадама година.
Опет кажем, по мени су највјероватније Немањићи били Р1а.
Што Р1а? :)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #64 послато: Септембар 24, 2017, 09:58:57 поподне »
Za Guberiniće istorijski podaci govore da su ogranak srpskog plemena Vasojevića, koje je opet u srodstvu sa Nemanjićima, odnosno Nemanjići vode porijeklo od Vasojevića - priča nam Radonja"

Tako su govorili i za Karadjordjevice pa na kraju "NIDJE VEZE" :)
Ima jedan u Bosni,Bosnjak,tvrdi da je nasljednik krune Tvrtka i Kotromanica,ima hiljadu papira nekih :)

 Губеринићи припадају братственичкој групи  Васојевића: Миомановића.  Братства- Огранци  Губеринића: Фатићи, Мишковићи, Туровићи, Лепосавићи, Нововићи, Ђерковићи, Вуковићи, Целићи, Савићи и Вучетићиу Старом Влаху, исламизирани Губеринићи на Трубини - Доњи Бихор ( село се граничи се са Горњим Бихором) и Трубљани у Годуши ( Доњи Бихор).   Радомир Губеринић је сматрао да су и Губерине у Доцу код Шибеника и у  Бовићу на Кордуну, од Губеринића Васојевића.   Сви  Губеринићи потичу из  Коњуха. Алексићи су огранак Лепосавића. Губеринићи живе и у Сеоцу код Андријевице,  Горажде- Полица, Будимља.
 У те приче о сродству са Немањићима, нико  озбиљан не вјерује.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #65 послато: Септембар 24, 2017, 10:00:57 поподне »
Што Р1а? :)

Јер је речено да потенцијални кандидат за сродника Немањићима по мушкој линији није И2а, па зато претпостављам да би требало да је Р1а.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #66 послато: Септембар 24, 2017, 10:04:55 поподне »
Добро, те приче како је свако потекао од витеза или племића, то су већ типичне постсредњовјековне измишљотине одгуслане уз логорску ватру. Ја нисам рекао да су Немањићи огранак "славних Васојевића", већ да, ако Немањићи не припадају некој словенској хаплогрупи, врло лако могу припадати истом Е1б огранку којем припадају Васојевићи, јер је тај огранак вјероватно са Словенима дошао, с обзиром да Васојевићи имају подударности са неким Пољацима и Русима (то је Невски прије написао, ја мислим), док су од Е1б Албанаца удаљени хиљадама година.
Опет кажем, по мени су највјероватније Немањићи били Р1а.

По свему судећи је реч о староседеоцима. Подграна PH1246 постоји и на југу Балкана. Нема генерално превише везе то што су се давно одвојили од неких албанских E-V13, опет су у том епицентру E1b.

И међу балканским J2b-M241 постоје подгране које су међусобно удаљене више хиљада година, па то не искључује њихово "староседелаштво". Просто је због природе миграција много логичније да су ти на северу исељеници из јужнијих крајева. То би детаљније СНП испитивање могло да открије, али једноставно нема довољно доказа да се каже "вероватно дошли са Словенима".

Бане је помињао да би ови из рода Z5018>S2972 могли бити део неке сеобе са севера.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #67 послато: Септембар 24, 2017, 10:09:14 поподне »
Јер је речено да потенцијални кандидат за сродника Немањићима по мушкој линији није И2а, па зато претпостављам да би требало да је Р1а.

Хехехехе, није ни R1a.  :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #68 послато: Септембар 24, 2017, 10:19:49 поподне »
Док не дођемо у прилику анализирати мошти неког од Немањића, примјетих лагану дилему чије су мошти пронађене  у "малом каменом саргофагу – ossarium-u, уз темељ јужног зида олтарског травеја", приликом обнове и реконструкције манастира Куманице 1999/2000. године?
http://www.academia.edu/28956484/Manastir_Kumanica_na_Limu_The_Monastery_of_Kumanica_Southwest_Serbia_Beograd_2004

СПЦ је објавила да су пронађене мошти Светог Григорија Куманичког (за којег постоји запис у манастиру Драговићу, као и честице његових моштију, да води поријекло од Немањића) http://www.spc.rs/sr/pronalazak_mosti_svetog_grigorija_kumanickog_1999_godine , док пажљиво прочитамо антрополошки опис налаза костију из поменутог малог саркофага, у приложеном раду Данице и Марка Поповића, уочавамо да скелету недостају само "дуге кости подлактице леве руке" ? Званично, једина честица моштију преостала од Синан-пашиног спаљивања тијела Светога Саве је лијева рука, која се чува у ризници манастира Милешеве.

О истоветности Григорија Куманичког и Светог Саве се доста прича по пријепољском крају, то је тамо малтене "јавна тајна". Заиста о том свецу се мало зна, његови описи говоре да је "од светородне династије Немањића" и чак да је био "архиепископ српски". Ко би то могао онда да буде? Највероватније сам Свети Сава! По том наративу, милешевски монаси су били обавештени на време о доласку Синан-паше и благовремено су сакрили Савине мошти у манастир Куманицу, док су у Милешеви Синану "подвалили" кости неког обичног монаха, које је он онда спалио на Врачару (Врачар тог времена је био данашњи Ташмајдански плато). Осим овог податка о левој подлактици, значајно је и то што се мошти Григорија Куманичког сматрају чудотворним и осим православних у великом броју их посећују и муслимани у потрази за исцељењем, баш као што је био случај и са Савиним моштима и што је био један од разлога зашто је Синан-паша желео да их спали. Свакако је то врло занимљиво и ја сам склон мишљењу да су то заиста мошти Светог Саве које уствари нису спаљене, али Црква због светосавског култа који је већ чврсто изграђен око спаљивања његових моштију то не жели да обелодани и призна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #69 послато: Септембар 24, 2017, 10:28:02 поподне »

Бане је помињао да би ови из рода Z5018>S2972 могли бити део неке сеобе са севера.

Ta уcлoвнo нaзвaнa "cлoвeнcкa" E-V13 je нajвepoвaтниje E-S3003>L540


https://www.yfull.com/tree/E-L540/

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #70 послато: Септембар 24, 2017, 10:28:28 поподне »
Да се разумемо, ја сам рекао да су Немањићи Е-В13 чисто из зезања, јер је свако пројектовао своју хаплогрупу за хаплогрупу Немањића, па и ја исто учиних, да се не издвајам.   ;D

Мада, ето, могуће је да су Е-В13 уколико су их на српски престо поставили Ромеји.
« Последња измена: Септембар 24, 2017, 10:33:43 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #71 послато: Септембар 24, 2017, 10:31:49 поподне »
 Ђаковићи су   Фатићи. Видак Фатић је имао четири сина.  Војо и Момо задржали  старо презиме  Фатић,  а Васко и Властимир узели ново презиме Ђаковић. Од ових Ђаковића је Спасоје Николин Ђаковић комунистички функционер, партизански борац од 1941.г. Једно вријеме начелник ОЗН-е за Космет. У Удби остаје до 1950.г.
 Радоња је син пуковника ЈНА  Сава Николина Ђаковића.   Сјећање ме не вара,  Радомир Губеринић, у књизи о Губеринићима, не везује баш Фатиће - Ђаковиће за Немањиће. Истина је, да на почетку књиге "гусла"  бајку о  поријеклу Васојевића од Немањића.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #72 послато: Септембар 24, 2017, 10:39:22 поподне »
Поприлично се отишло од главне теме, што о причи о хаплогрупи Немањића, што о гранама српског племена Васојевића. Што се мене лично тиче, рекао сам већ своје мишљење, не бих се кладио ни на једну ХГ која данас постоји међу већим родовима тј. кластерима. Што Синиша давно рече на форуму, не би изненадило то да су на пример били N1c. Исто тако сматрам да потомке средњовековног племства код нас треба тражити међу нижем племству попут херцеговачких Чихорића или Љубибратића.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #73 послато: Септембар 24, 2017, 10:50:55 поподне »
Поприлично се отишло од главне теме, што о причи о хаплогрупи Немањића, што о гранама српског племена Васојевића.
Дискусија је пребачена на тему о Y-ДНК хаплогрупи Немањића, тако да се неометано може наставити до миле воље свих њених учесника.

Занима ме само какве би биле реакције уколико би једнога дана тестирањем Y-ДНК неког од Немањића сазнали да је династија припадала некој од ''непожељних влашко-арбанашких'' хаплогрупа.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #74 послато: Септембар 24, 2017, 10:59:18 поподне »
Вукановићи на власт у Рашкој долазе крајем XI вијека, а не у VII вијеку. Самим тим могу припадати и било којој хаплогрупи коју су Словени затекли на Балкану.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #75 послато: Септембар 24, 2017, 11:03:21 поподне »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #76 послато: Септембар 24, 2017, 11:12:44 поподне »
Вукановићи на власт у Рашкој долазе крајем XI вијека, а не у VII вијеку. Самим тим могу припадати и било којој хаплогрупи коју су Словени затекли на Балкану.
Да, у случају да немају везе са Бодиновом династијом ...(неки Марка и Вукана сматрају за синове Петрислава, који је млађи брат Константина Бодина по оцу (из другог брака) Краља Михајила Војисављевића )...Већина Марка и Вукана сматрају дворјанима на двору Константина Бодина (у том случају све опције су могуће)...Остају само претпоставке, да ли би сам Константин Бодин постављао за Жупане Рашке дворјане који му нису у сродству, поред евентуалних сродника (братанаца) ...Браћа су му били Владимир, Пријаслав, Сергије, Дерија, Гаврил, Мирослав, Доброслав, Петрислав, Нићифор и Теодор...(неки из првог брака, а неки из другог брака Михајла Војисављевића)...па ми је чудно да се све то заобиђе и постави неко ко му није род да влада Рашком...
« Последња измена: Септембар 24, 2017, 11:19:44 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #77 послато: Септембар 24, 2017, 11:19:18 поподне »
Више опција су у игри...Главно питање поред доказа за предање је ко су били Марко и Вукан (оснивачи династије Вукановић, од које су и Немањићи)...То је период владавине Константина Бодина...Уколико су Марко и Вукан били у сродсву са Бодином, онда би се линија Немањића могла пратити до Кнежева Травуније, а у том случају ми је мања вероватноћа да  би могли бити група Е (просто због претпоставке да су Кнежеви из осмог , деветог века могли најверованије имати најчешћу хаплогрупу...Уколико Марко и Вукан нису у сродству са Константином Бодином, онда су разне опције у игри...

Бoдин je биo пoд вeликим утицajeм жeнe Jaквинтe, кoja je нa двop дoвeлa cвoje poђaкe. Вpлo je мoгућe дa cу и Mapкo и Вукaн дeo тe "eкипe"...

Mapкo je имe кapaктepиcтичнo зa Aпeнинcкo пoлуocтpвo и тaдa ce , кoликo ми je пoзнaтo, пpви пут jaвљa мeђ' Cpбљeм... A и кacниje гa нeштo нeмa.
Зa Вукaнa мoжeмo дa cпeкулишeмo...
« Последња измена: Септембар 24, 2017, 11:22:41 поподне Милош »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #78 послато: Септембар 24, 2017, 11:23:33 поподне »
Бoдин je биo пoд вeликим утицajeм жeнe Jaквинтe, кoja je нa двop дoвeлa cвoje poђaкe. Вpлo je мoгућe дa cу и Mapкo и Вукaн дeo тe "eкипe"...
Могуће
« Последња измена: Септембар 24, 2017, 11:28:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #79 послато: Септембар 24, 2017, 11:37:17 поподне »
Да, у случају да немају везе са Бодиновом династијом ...(неки Марка и Вукана сматрају за синове Петрислава, који је млађи брат Константина Бодина по оцу (из другог брака) Краља Михајила Војисављевића )...Већина Марка и Вукана сматрају дворјанима на двору Константина Бодина (у том случају све опције су могуће)...Остају само претпоставке, да ли би сам Константин Бодин постављао за Жупане Рашке дворјане који му нису у сродству, поред евентуалних сродника (братанаца) ...Браћа су му били Владимир, Пријаслав, Сергије, Дерија, Гаврил, Мирослав, Доброслав, Петрислав, Нићифор и Теодор...(неки из првог брака, а неки из другог брака Михајла Војисављевића)...па ми је чудно да се све то заобиђе и постави неко ко му није род да влада Рашком...

Па, поставио би лојалне људе; њихово етничко порекло и није било битно.
(Чак ни данас није битно - имамо постављену Хрватицу за премијера.)

А и тад је етничка припадност био мало другачији него данас.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"