Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 84414 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #280 послато: Новембар 08, 2022, 10:34:35 пре подне »
Рашковићи - R1a-YP4278
исто као и власи Шаренци или Красојевићи
https://www.poreklo.rs/2021/09/03/y-haplogrupa-r1az280yp4278by30743-otkrivena-medju-potomcima-starovlaskih-knezeva-raskovica/

Кнез Никола Рашковић Дробњак - I1-FGC22045
исто као и власи (племе) Дробњаци

Мислим да би требало хаплогрупе властеле посматрати заједно са онима влашких катуна и црногорских племена.

Чини се да су били донекле блиску по статусу, и међусобно повезани. И родоначелник Озринића је такође био један племић, ако се добро сјећам.
Влашких катуна у реду али зашто црногорских племена?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #281 послато: Новембар 08, 2022, 10:35:17 пре подне »
Нпр. на основу тестираних породица који воде порекло од Косача. Тако да ми није јасно на основу чега се тврди да су I2?
Које то породице воде поекло од Косача? Осим што они сами то тврде. Онда слободно ставите Мрњавчевиће Е-V13, род Куча, Орловиће у две различите хаплогрупе (заборавио сам које су), Немањиће у бар три различите... Изгледа да је данас већа мука наћи генетику себара  и осталог зависног становништва средњег века. Све сами племићи преживеше.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #282 послато: Новембар 08, 2022, 10:41:52 пре подне »
Влашких катуна у реду али зашто црногорских племена?

Већина племена је и настало од влашких катуна. А већина их има и предања да су им родоначелници од неке средњовјековне српске властеле... све је то повезано.

Ови генетски резултати нешто оповргавају, нешто потврђују, или откривају неке везе за које нисмо нити знали.

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #283 послато: Новембар 08, 2022, 10:45:38 пре подне »
Које то породице воде поекло од Косача? Осим што они сами то тврде. Онда слободно ставите Мрњавчевиће Е-V13, род Куча, Орловиће у две различите хаплогрупе (заборавио сам које су), Немањиће у бар три различите... Изгледа да је данас већа мука наћи генетику себара  и осталог зависног становништва средњег века. Све сами племићи преживеше.

На основи чега се тврди да су Косаче PH908?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #284 послато: Новембар 08, 2022, 10:49:08 пре подне »
Већина племена је и настало од влашких катуна. А већина их има и предања да су им родоначелници од неке средњовјековне српске властеле... све је то повезано.

Ови генетски резултати нешто оповргавају, нешто потврђују, или откривају неке везе за које нисмо нити знали.
Ако је до предања онда ниђе није ни било властеле до црногорске јербо су се само ту јуначки пилићи излијегали😊 Ја једино видим Црнојевиће да би могли бити потврђени резултатом ово остало магла, мош у њу ексер закуцати.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #285 послато: Новембар 08, 2022, 11:03:00 пре подне »
Као што рекоше остали, прилично произвољно. Не треба се баш фрљати овако са резултатима старих владарских лоза, само на основу предања и/или претпоставки, без анализе старе ДНК. Може уствари, али се треба нагласити да је реч о претпоставци. Предања избећи у широком луку, пошто ако гледамо тако имамо данас тестиране многе потомке митских Обилића, митских Орловића Лазаревића, Мрњавчевића и сл.

Eto, onda po svoj prilici imamo sledeći raspored za koji znamo

Не знамо.

Crnojevići - PH908

Посредно (предање).

Kotromanići- PH908

Непоуздано. Форумска информација. А и није PH908, већ наводно I2 са 12 маркера (без 448).

Kosače-PH908

Не постоји. Или се опет своди на форумске шпекулације. Доказ?

Kosače-PH908Borojević(Ivan Beg)- R1a

Вероватно тачно, треба пронаћи студију у којој се помиње резултат.

Gornja Bosna Svi- PH908

Тачно. Научни рад, анализа старе ДНК.

Rašković drobnjački knez-I1

И још два неидентификована скелета из истог периода - N2-P189.2


Дакле, било би добро да се мало мање манипулише са полу-информацијама.
« Последња измена: Новембар 08, 2022, 11:04:56 пре подне Небојша »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #286 послато: Новембар 08, 2022, 11:06:10 пре подне »
Чини се да је доста херцеговачке властеле ипак било Динарик Север, не можда највишег ранга али типа оних који се појављују као сведоци на повељама итд.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #287 послато: Новембар 08, 2022, 11:06:30 пре подне »
На основи чега се тврди да су Косаче PH908?
Уопште нисам рекао да су PH-908. Могу да буду било шта. Једноставно, не зна се, не верујем предањима. Ево мој пример. На основу истраживања Лутовца и још неких некако сам увртео у главу да сам од Крича. Мислим да сам прочитао све о њима, чак сам почео да не готивим Дробњаке :)Онда на основу карактеристичне славе сам умислио да сам Г2а даљим пореклом са Шар планине. После 2 дана ми стижу резултати да сам И2-ПХ908, матица Копаоник. Иначе, кад сам ишао у Порекло да дам брис на 300 метара од библиотеке улети ми мушица у уста коју случајно прогутах (без зезања). Прво што ми је прошло кроз главу било је Суупер, стићи ће ми сертификат-ваше прапорекло је -Мува  ;D

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 220
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #288 послато: Новембар 08, 2022, 11:06:53 пре подне »
Ima li neki slobodan vladar i za nas karpatsko -dalmatinske ili je već sve razgrabljeno.😁

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #289 послато: Новембар 08, 2022, 11:10:12 пре подне »
Као што рекоше остали, прилично произвољно. Не треба се баш фрљати овако са резултатима старих владарских лоза, само на основу предања и/или претпоставки, без анализе старе ДНК. Може уствари, али се треба нагласити да је реч о претпоставци. Предања избећи у широком луку, пошто ако гледамо тако имамо данас тестиране многе потомке митских Обилића, митских Орловића Лазаревића, Мрњавчевића и сл.

Не знамо.

Посредно (предање).

Непоуздано. Форумска информација. А и није PH908, већ наводно I2 са 12 маркера (без 448).

Не постоји. Или се опет своди на форумске шпекулације. Доказ?

Вероватно тачно, треба пронаћи студију у којој се помиње резултат.

Тачно. Научни рад, анализа старе ДНК.

И још два неидентификована скелета из истог периода - N2-P189.2


Дакле, било би добро да се мало мање манипулише са полу-информацијама.
Не би искључио могућност да ови из Горње Босне буду повезани са хрватском властелом ако икад дођемо до тих сазнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #290 послато: Новембар 08, 2022, 11:11:53 пре подне »
Као што рекоше остали, прилично произвољно. Не треба се баш фрљати овако са резултатима старих владарских лоза, само на основу предања и/или претпоставки, без анализе старе ДНК. Може уствари, али се треба нагласити да је реч о претпоставци. Предања избећи у широком луку, пошто ако гледамо тако имамо данас тестиране многе потомке митских Обилића, митских Орловића Лазаревића, Мрњавчевића и сл.
...
Дакле, било би добро да се мало мање манипулише са полу-информацијама.

Браво Небојша. Немојте људи да се гађамо непоузданим тврдњама или се барем оградите кад нешто пишете. Сутра ће на основу оваквих разговора на неком другом месту неко написати да "ови из Порекла" тврде као су Косаче или Котроманићи PH-908, па ће сви овде испасти неозбиљни. Него лепо да се пронађу те студије и радови где су такви докази предочени и да се овде приложе, па то онда има неку тежину. А аргументи типа "читао сам негде" ништа не значе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #291 послато: Новембар 08, 2022, 11:13:43 пре подне »
Ima li neki slobodan vladar i za nas karpatsko -dalmatinske ili je već sve razgrabljeno.😁
Ovi su PH908 dok se ne dokaze suprotno.  ;D
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #292 послато: Новембар 08, 2022, 11:20:06 пре подне »
Не би искључио могућност да ови из Горње Босне буду повезани са хрватском властелом ако икад дођемо до тих сазнања.

Бу ха ха;  у Босни се ниједном не помињу Хрвати; али ниједном (виђи повеље).
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #293 послато: Новембар 08, 2022, 11:25:57 пре подне »
Не би искључио могућност да ови из Горње Босне буду повезани са хрватском властелом ако икад дођемо до тих сазнања.
Шта спада у Горњу Босну? Доњи Краји би били у Раној Хрватској,ако се не варам.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #294 послато: Новембар 08, 2022, 11:37:58 пре подне »
Бу ха ха;  у Босни се ниједном не помињу Хрвати; али ниједном (виђи повеље).
Прочитај још који пут шта сам написо...па се смиј до миле воље😂😂😂

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #295 послато: Новембар 08, 2022, 11:38:42 пре подне »
Шта спада у Горњу Босну? Доњи Краји би били у Раној Хрватској,ако се не варам.

Мислим да су Доњи Краји били територија Славоније/Панонских Словена, до ширења Босанске државе на тај простор.


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #296 послато: Новембар 08, 2022, 11:46:37 пре подне »
Као што рекоше остали, прилично произвољно. Не треба се баш фрљати овако са резултатима старих владарских лоза, само на основу предања и/или претпоставки, без анализе старе ДНК. Може уствари, али се треба нагласити да је реч о претпоставци. Предања избећи у широком луку, пошто ако гледамо тако имамо данас тестиране многе потомке митских Обилића, митских Орловића Лазаревића, Мрњавчевића и сл.

Не знамо.

Посредно (предање).

Непоуздано. Форумска информација. А и није PH908, већ наводно I2 са 12 маркера (без 448).

Не постоји. Или се опет своди на форумске шпекулације. Доказ?

Вероватно тачно, треба пронаћи студију у којој се помиње резултат.

Тачно. Научни рад, анализа старе ДНК.

И још два неидентификована скелета из истог периода - N2-P189.2


Дакле, било би добро да се мало мање манипулише са полу-информацијама.

И2 Котроманићи/Томашевићи су највјероватније онај налаз из Дивичана/Јајца који је требао бити у студији заједно с Копошићима/Горњом Босном али је изостављен из финалне верзије. Мислим да је то онда ипак донекле основана тврдња.

И нису сви у Копошићима PH908. PH908 је само линија Мирко Радојевић > Батић Мирковић. Има још један PH908 несродан њима, и један R1а (Z92?) узорак.
Претпостављам такође неки људи вишег статуса, кад су били под стећцима.
« Последња измена: Новембар 08, 2022, 11:48:53 пре подне Никац »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #297 послато: Новембар 08, 2022, 12:24:37 поподне »
Мислим да су Доњи Краји били територија Славоније/Панонских Словена, до ширења Босанске државе на тај простор.


Помешао сам Доње Краје са Завршјем. Горња Босна би требало бити Врхбосна,Сарајевско поље са околином?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #298 послато: Новембар 08, 2022, 12:28:30 поподне »
Помешао сам Доње Краје са Завршјем. Горња Босна би требало бити Врхбосна,Сарајевско поље са околином?

Да, мисли се на горњи ток ријеке Босне. Ови налази су конкретно из некрополе стећака Копошићи близу Сaрајева.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #299 послато: Новембар 08, 2022, 12:49:44 поподне »
Изгледа да је данас већа мука наћи генетику себара  и осталог зависног становништва средњег века. Све сами племићи преживеше.
Свака част на коментару.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор