Аутор Тема: Ристићи - Градац (Баточина)  (Прочитано 593 пута)

Ван мреже МомчилоР

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Ристићи - Градац (Баточина)
« послато: Јун 07, 2020, 11:55:44 поподне »
Добро вече, ја сам нов овде и драго ми је што сам нашао ово место, јер већ дуже ме интересује порекло моје породице. Наиме, ја сам рођен у селу Градац, у општини Баточина (и то давне 1941), моја мајка и отац су се растали непосредно пре мог рођења, па је затим почео рат, и ја се до своје четрдесете нисам упознао са оцем, а "наследио" сам презиме своје мајке-Ристић. Те се ја цео живот и осећам као Ристић и сматрам се чланом ове породице, нарочито што је моја мајка имала само једног брата, који је имао две ћерке, па сам ја са своја два сина и унука, у неку руку, настављач породичног имена.  Оно што ме занима је да ли постоји неко ко можда зна нешто о овој породици, Ристић из села Градац, славимо Ђурђиц, мој деда се звао Стојан и знам само да се његов деда звао Јован, или ако можда зна неко како бих могао доћи до некаквих података о истима. Нажалост док ми је деда био жив, нисам га о томе ништа питао, био сам млад и не толико заинтересован тада (из села сам отишао пре 68 година, па сам и деду ређе виђао, те вероватно због тога и та тема никад није дошла на ред). Последњих година то интересовање о пореклу породице и о прецима је у мени пробудио мој двадесетогодишњи унук, са којим сам и нашао овај сајт. Ја сам нашао одељак о Грацу код вас, на коме се додуше помињу Ристићи, као потомци неких Донића и славе Ђурђевдан, па сам логично повезао моје Ристиће са њима, али можда и нисам у праву. Претпостављам да су мале шансе да неко зна нешто о нашој породици, осим ако не потиче од истих предака или је из околних села, али ето нада постоји. (Сећам се и да ми је деда причао да је имао брата који је умро неких 10ак година пре него што сам се ја родио (од последица рањавања пушком), а претпостављам да је био ожењен и да је можда имао децу, али ме чуди што знам да ниједан Ристић из Граца (а било их је пар у моје време) није у сродству са нама).

Знам да је овај мој опис мало дужи, и вероватно конфузан, али сам желео да све значајно поменем. (и сигурно је тако зато што ја ово диктирам, а мој унук укуцава, па тек повремено погледам у исписани текст и заправо немам осећај колико сам ствари рекао).