Аутор Тема: Гафови у нашој кинематографији  (Прочитано 12279 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Гафови у нашој кинематографији
« послато: Фебруар 13, 2020, 09:15:02 поподне »
Гледајући вечерас (по ко зна који пут) серију "Монтевидео", онај трећи серијал "Монтевидео, видимо се", приметих један пропуст у серији, када се чубурски гостионичар Рајко и берберин Богдан у цркви моле за југословенску репрезентацију пред утакмицу против Уругваја.

Проблем је што се они моле 1930. године, а ради се о данашњој цркви Светог Марка (што се види у кадру кад њих двојица излазе из цркве низ препознатљиво степениште) која је грађена у раздобљу 1931-1940. године...

Има још оваквих гафова у нашој кинематографији. Као оно кад се, ако се добро сећам - Бати Живојиновићу у филму чија је радња смештена у средњи век, види ручни сат...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #1 послато: Фебруар 13, 2020, 09:17:39 поподне »
О гафу са Шостаковичевим Валцером број 2, компонованим крајем 1930-их, уз који се плеше 1895. године на балу у серији о Лази Костићу, већ је било речи:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1875.msg50594#msg50594
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #2 послато: Фебруар 13, 2020, 09:36:03 поподне »
Један од бољих гафова је из филма "Ко то тамо пева".

Свештеник, кога игра глумац Петар Лупа, један је од путника у аутобусу оно поподне кад стари Крстић (Паја Вуисић) прави паузу уз реку, пре него што ће војска одузети аутобус Крстићима (све са Мишком Крстићем као возачем).

Ту се једе, пије, свира и игра. У једној сцени и свештеник једе - месо, хлеб и млади лук.

Проблем је што је то 5. април 1941. године, Велика Субота, дан уочи бомбардовања Београда на Васкрс 6. априла 1941 (тако смо, барем, учили у школи). У последњој сцени, сјутрадан, на Васкршње јутро, путници гину од немачке бомбе чим су ушли у Београд.

Свештеник који једе месо на Велику Суботу. Случајно, или...?

О овом гафу сам читао на више места.

Међутим, колико сам успео истражити, Васкрс те 1941. године био је две недеље касније, односно 20. априла по грегоријанском, односно 7. априла по јулијанском календару, док је римокатолички Ускрс био недељу дана раније 13. априла.

Но, како год, гаф и даље стоји, јер свештеник једе месо у сред Великог поста...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #3 послато: Фебруар 13, 2020, 09:37:16 поподне »
Ако сте приметили још по неки овакав гаф, пишите!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #4 послато: Фебруар 13, 2020, 09:51:03 поподне »
Гаф из филма Бој на Косову од Здравка Шотре где се у позадини види трактор.  :)


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #5 послато: Фебруар 14, 2020, 12:25:28 пре подне »
И ја сам баш вечерас приметио цркву Св. Марка. Такође, новинар Бора Мирковић (Жика Тодоровић) краља Александра титулише са његово височанство, уместо са његово величанство

У поменутој серији о Лази Костићу у једној сцени на сомборском тргу се у даљини виде заставе Србије и АП Војводине на јарболима испред градске куће :D

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #6 послато: Фебруар 14, 2020, 10:08:18 пре подне »
Meni se ipak čini da nije baš slučajna, ta scena sa mesom na Veliku subotu...šalju poruku : evo vidite narode oni mrse, jedu meso i slaninu, a vi postite, jedno govore drugo rade..
I to je smišljena propaganda sinova tame..
 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #7 послато: Фебруар 14, 2020, 10:35:13 пре подне »
Претерујете...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #8 послато: Фебруар 14, 2020, 11:32:39 пре подне »
Чињеница јесте да су свештеници у највећем дијелу југословенске послијератне кинематографије приказивани као спадала и маргинални ликови, предмет спрдње, неријетко и као пијанци и изјелице.

Није то морало да буде програмирано од стране партије и рађено намјерно од самих аутора ( мада је могуће и да је таквих случајева било), већ се у филмовима само пренаглашавао ( а како то у филмова обично бива) њихов иначе маргиналан положај у друштву.

Мени је у сјећању остао као један од ружнијих приказа свештеника онај у Кадијевићевој Лептирици.

Мада ми се чини да су свештеници почели да губе углед и прије Другог свјетског рата. Није секуларизација почела са комунистима. Комунисти су само искористили плодно тло.
« Последња измена: Фебруар 14, 2020, 11:34:38 пре подне drajver »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #9 послато: Фебруар 14, 2020, 11:35:59 пре подне »
случајно, слободно ћу ти рећи. не знају ти дегенерици ништа, то јест нису знали тада. кад сам видео у јовановићевом 'изразито ја' да се анти-јунак крсти наопачке, питао сам синишу здравковића да пита богдана златића који се најинтензивније дружи са јоцом - да ли је било намерно, иако сам 99% сигуран да није, и јоца као каже, јесте - то сам намерно. bullshit апсолутни, јер нема никаквих други знакова у филму да је било намерно, то јест поанте такве, наводне, намере.
Као кад професор у школи погреши нешто и ђаци примете, па каже то сам ја намерно да видим да ли пратите. Једноставно нису размишљали о томе, па се после правдају и дају неко дубље значење

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #10 послато: Фебруар 14, 2020, 11:39:13 пре подне »
Meni se ipak čini da nije baš slučajna, ta scena sa mesom na Veliku subotu...šalju poruku : evo vidite narode oni mrse, jedu meso i slaninu, a vi postite, jedno govore drugo rade..
I to je smišljena propaganda sinova tame..

сучајна гоцо...размажено дете милана шијана, титовог кербера, нема никаквих анти-православних побуда, за разлику од саше петровића у скупљачима перја. млађи шијан зајебава рођеног оца, воли америку, ћаћи спушта како су краљ и четници били бољи, при том везе нема, ко ни јоца јовановић, на коју се страну крсти нити кад се пости...али, 90тих зна шта ради, брани породичну титоистичку гравитацију

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #11 послато: Фебруар 14, 2020, 11:41:34 пре подне »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #12 послато: Фебруар 14, 2020, 11:43:49 пре подне »
Чињеница јесте да су свештеници у највећем дијелу југословенске послијератне кинематографије приказивани као спадала и маргинални ликови, предмет спрдње, неријетко и као пијанци и изјелице.

Није то морало да буде програмирано од стране партије и рађено намјерно од самих аутора ( мада је могуће и да је таквих случајева било), већ се у филмовима само пренаглашавао ( а како то у филмова обично бива) њихов иначе маргиналан положај у друштву.

Мени је у сјећању остао као један од ружнијих приказа свештеника онај у Кадијевићевој Лептирици.

Мада ми се чини да су свештеници почели да губе углед и прије Другог свјетског рата. Није секуларизација почела са комунистима. Комунисти су само искористили плодно тло.

тачно. први позитиван приказ свештеника, да не кажем и једини, али скоро - узрок смрти не помињати. јоца живановић...директ контраудар на сашу петровића и његов напад на СПЦ. иста глумачка постава - бата, беким, оливера катарина

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #13 послато: Фебруар 14, 2020, 11:44:39 пре подне »
Као кад професор у школи погреши нешто и ђаци примете, па каже то сам ја намерно да видим да ли пратите. Једноставно нису размишљали о томе, па се после правдају и дају неко дубље значење

управо тако

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #14 послато: Фебруар 14, 2020, 12:03:44 поподне »
сучајна гоцо...размажено дете милана шијана, титовог кербера, нема никаквих анти-православних побуда, за разлику од саше петровића у скупљачима перја. млађи шијан зајебава рођеног оца, воли америку, ћаћи спушта како су краљ и четници били бољи, при том везе нема, ко ни јоца јовановић, на коју се страну крсти нити кад се пости...али, 90тих зна шта ради, брани породичну титоистичку гравитацију
Ja sam sa mladine strane  ;) potomak onih progonjenih kojima su otimali  i oteli ...
Ovi su jaki..mogu sve  :) :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #15 послато: Фебруар 14, 2020, 03:54:54 поподне »
Можда најнегативнији приказ нашег клира је у "Чудо невиђено" Живка Николића.
Свакако сви памтите оца Макарија "Чудотворца" (Бата Живојиновић)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #16 послато: Фебруар 14, 2020, 04:03:50 поподне »
Da, da, :) :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #17 послато: Фебруар 14, 2020, 04:14:14 поподне »
Можда најнегативнији приказ нашег клира је у "Чудо невиђено" Живка Николића.
Свакако сви памтите оца Макарија "Чудотворца" (Бата Живојиновић)

Не треба потценити ни попа Богдана Диклића :) :

<a href="https://www.youtube.com/v/oEzuGPWPIhs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/oEzuGPWPIhs</a>
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #18 послато: Фебруар 14, 2020, 07:30:14 поподне »
Макарије је, ипак, непревазиђен:

<a href="https://www.youtube.com/v/sSvqUbe6RHU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sSvqUbe6RHU</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/AslefyTWnkQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/AslefyTWnkQ</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #19 послато: Фебруар 14, 2020, 09:45:23 поподне »
Da, da, :) :)
Хе, хе Гоцо  :)
По неким хришћанским назорима је двоструки стандард величати Попа Мила Јововића и турати га у гусле што кида непријатељима главе (што хришћански пастири не би требало да чине) и оптуживати Оца Макарија за путени гријех . И једно и друго је гријех  ;) Уосталом , Црногорци никад нијесу ни вољели Великог Живка Николића, баш зато што их је представљао онаквим какви јесу, са свијем својим манама и врлинама  8) Но, одосмо из гафа у гаф(вјеру и политику).
Кад смо већ код пастира нашијех ... ја , као пастир стада својега, примећујем да се у свим нашим историографским филмовима који су снимљени задњих 10-ак година (од Немањића , преко Чарапа Краља Петра до Сенки над Балканом) појављују овце и говеда са уредном ветеринарском маркицом у уху , која је ушла у употребу тек прије 15-ак година  ;D И урадиће то опет ... виђеће те  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #20 послато: Фебруар 14, 2020, 10:05:29 поподне »
примећујем да се у свим нашим историографским филмовима који су снимљени задњих 10-ак година (од Немањића , преко Чарапа Краља Петра до Сенки над Балканом) појављују овце и говеда са уредном ветеринарском маркицом у уху , која је ушла у употребу тек прије 15-ак година 

Добар детаљ  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #21 послато: Фебруар 14, 2020, 10:07:18 поподне »
Уосталом , Црногорци никад нијесу ни вољели Великог Живка Николића, баш зато што их је представљао онаквим какви јесу, са свијем својим манама и врлинама  8)

Да, свака је на месту. Управо је ово био Николићев квалитет, због којег није био омиљен у свом завичају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #22 послато: Фебруар 14, 2020, 10:19:39 поподне »
Цитат: Nebo link=topic=5065.msg130007#msg130007 date=1581714329
[/quote
U stvari naše ovce i goveda su imali te markice u uvetu u vreme Nemanjića....a tek posle su se opsetili toga ovi u EU  :) i

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #23 послато: Фебруар 14, 2020, 10:55:49 поподне »
Прочитах целу дискисију,па да питам шта у ствари значи гаф?Ја сам досад мислио да је то идеја,фора,шмекерско решење итд.Ви овде причате о грешкама,реко бих.А про по попова,како би ви их представили,као редитељи,сценаристи?Мислим на данашње,ововременске што нам крсте дјецу данас,што нам копају најближе итд.?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #24 послато: Фебруар 14, 2020, 11:06:46 поподне »
Па, гаф може имати и нешто шмекерско у себи, али у основи је то нека омашка:

Etimologija nas upućuje na informaciju da je termin gaf potekao iz francuskog jezika, od reči gaffe u značenju ispad, omaška, greška. Reč je o izrazu koji se upotrebljava da označi nesmotrenost, ispad, glupost, omašaj.

https://velikirecnik.com/2017/12/13/gaf/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #25 послато: Фебруар 14, 2020, 11:12:34 поподне »
Што се тиче филмског представљања свештенства, да сам редитељ неког филма где се они појављују, свакако их не бих представљао као Макарија Чудотворца  :)

Моје искуство са свештеницима који су ме венчали, крстили дете, мојим паросима, и осталима које знам, је добро, сасвим у складу са оним шта они треба да буду и представљају у свету.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #26 послато: Фебруар 14, 2020, 11:15:57 поподне »
Па, гаф може имати и нешто шмекерско у себи, али у основи је то нека омашка:

Etimologija nas upućuje na informaciju da je termin gaf potekao iz francuskog jezika, od reči gaffe u značenju ispad, omaška, greška. Reč je o izrazu koji se upotrebljava da označi nesmotrenost, ispad, glupost, omašaj.

https://velikirecnik.com/2017/12/13/gaf/
Значи био сам у заблуди

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #27 послато: Фебруар 14, 2020, 11:21:03 поподне »
Што се тиче филмског представљања свештенства, да сам редитељ неког филма где се они појављују, свакако их не бих представљао као Макарија Чудотворца  :)

Моје искуство са свештеницима који су ме венчали, крстили дете, мојим паросима, и осталима које знам, је добро, сасвим у складу са оним шта они треба да буду и представљају у свету.
ја на жалост немам тако лепо искуство са поповима,напротив.Само мислим да нису без разлога били на тапету без обзира на комунизам.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #28 послато: Фебруар 14, 2020, 11:34:53 поподне »
Више ниси у заблуди Бојане ...а то је једино важно  ;)
Небо, за сваки сценарио је потребна радња , заплет , неуобичајена тема или обична тема представљена на неуобичајен начин ... слабо би ти, брате, то било гледано  :D
Са друге стране , кад би неки редитељ са добријем стомаком снимио филм о овом нашем пензионисаном , што воли дечаке ... е то би био хит  ;D
Са треће стране , опет би неко за двајес' година тврдио да је то садашња власт намерно блатила цркву ?  Колко се мени чини- тренутно су у односу "ја теби војводо- ти мени сердаре"  8)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #29 послато: Фебруар 14, 2020, 11:35:51 поподне »
А што се тиче Живка Николиќа,мало је једна тема,форум па и књига за тако великог мајстора. Његовим контрастима би Фелини завидео,његова борба добра и зла,обично оличена у борби лепог и ружног је непревазиѓена у домаќем филму.Предлажем,ако нисте,да погледате Јовану Лукину ту је фасцинантан.На жалост ми филмове гледамо јако површно и фатамо се за реплике,карикатуру,баналност а суштину као и у свему запостављамо.Ја бих последњу сцену на плажи из филжа Бештије назвао "гафом" јер је то Војо Станиќ пренесен с уља на платну на филмско платно..И тако даље..И није само он несхвеќен у Црној Гори,он је несхваќен у епохи

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #30 послато: Фебруар 14, 2020, 11:46:20 поподне »
Што се Живка Николића тиче, погледао сам већи део његових филмова (не баш оне ране радове, али од "Бештија" па на даље скоро све) и све ово што си написао - стоји. Можда, ево барем мени, - наш најбољи редитељ.

"Јована Лукина" је сјајан и тежак филм. Препорука свима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #31 послато: Фебруар 14, 2020, 11:47:46 поподне »
Небо, за сваки сценарио је потребна радња , заплет , неуобичајена тема или обична тема представљена на неуобичајен начин ... слабо би ти, брате, то било гледано  :D

Хвала Богу те имам такво искуство да би мој филм о нашем свештенству био досадан документарац  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #32 послато: Фебруар 14, 2020, 11:53:28 поподне »
Што се Живка Николића тиче, погледао сам већи део његових филмова (не баш оне ране радове, али од "Бештија" па на даље скоро све) и све ово што си написао - стоји. Можда, ево барем мени, - наш најбољи редитељ.

"Јована Лукина" је сјајан и тежак филм. Препорука свима.
Има он и сјајних краткометржних филмова у којима се бави озбиљним темама.Један од најупечатљивијих за мене,бави се абортусом у традиционалној Црној Гори.Језиво.Заборавио сам наџив филма,давно је било.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #33 послато: Фебруар 14, 2020, 11:55:07 поподне »
Небо,и ја кажем хвала Богу ... но су људи погана сорта ... досадна им је туђа срећа ...а занима их само туђа несрећа  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #34 послато: Април 11, 2020, 12:14:02 пре подне »
Један пропуст у серији "Мој рођак са села":

У деветој епизоди "Митровдан", чија радња се догађа у новембру 2001. године, у једној сцени потпуковник Вранић (Војин Ћетковић) прати на београдски аеродром кћерку покојног учитеља Црнића. Приликом њиховог дирљивог растанка, у позадини се види аеродромска зграда са великим натписом "Аеродром Никола Тесла". Епизода је снимљена у децембру 2008. године.

Проблем је што је аеродрому тај назив дат у фебруару 2008. године, тако да овакав натпис није могао стајати у новембру 2001. године.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #35 послато: Април 11, 2020, 01:28:08 поподне »
Има у тој серији доста пропуста и нелогичности, скоро у свакој епизоди се може нешто приметити. Нпр. користе евре 2001. године иако су новчанице евра пуштене у оптицај (и у свест обичних људи) од 2002.

Такође, у првој епизоди Дракче каже Милени како њена браћа 20 година нису дошла да је обиђу. Касније они долазе на славу сасвим нормално, ништа не одаје утисак да долазе први пут, напротив.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #36 послато: Април 11, 2020, 01:31:02 поподне »
Има у тој серији доста пропуста и нелогичности, скоро у свакој епизоди се може нешто приметити. Нпр. користе евре 2001. године иако су новчанице евра пуштене у оптицај (и у свест обичних људи) од 2002.

Такође, у првој епизоди Дракче каже Милени како њена браћа 20 година нису дошла да је обиђу. Касније они долазе на славу сасвим нормално, ништа не одаје утисак да долазе први пут, напротив.
Да, као и коришћење нових генерација мобилних телефона и лаптопова каквих 2001. године није било ни у футуристичким најавама. Али, то све скупа не умањује квалитет ове, ипак, солидне серије.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #37 послато: Април 14, 2020, 12:09:53 пре подне »
Не знам од када се пиринач гаји код нас, али ми је "сумњива" реченица Жарка Лаушевића (Милоша Обилића) у филму "Бој на Косову": "Србија није шака пиринча да је позоба свака врана коју ветар донесе..." Не знам да ли је то "гаф" сценаристе или се пиринач код нас гајио и у то време?
« Последња измена: Април 14, 2020, 12:17:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #38 послато: Април 14, 2020, 12:59:22 пре подне »
Не знам ни ја да ли се гајио код нас, али је познат Европљанима доста дуго. Од арапских освајања Сицилије и Шпаније, ако не и од антике. Тако да је могао бити у употреби међу властелом. Не верујем да је сценариста много размишљао о томе, као ни да ли вране зобљу тако ситне семенке :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #39 послато: Април 14, 2020, 08:51:59 пре подне »
Рижа се у јужној и југоисточној Европи гајила још у античка времена. Реч "пиринач" је турцизам, па тешко да је Милош могао да је користи. Свакако је то дело народне епике из 18. или 19. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #40 послато: Април 14, 2020, 10:26:08 пре подне »
Кад смо већ код филма "Бој на Косову", пристуна је грешка када се види трактор иза Милоша Обилића који јаше на коњу.  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/mB_D6EWeDj0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mB_D6EWeDj0</a>
« Последња измена: Април 14, 2020, 11:02:40 пре подне НиколаВук »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #41 послато: Април 26, 2020, 11:06:21 поподне »
Нова серија "Швиндлери", морам да признам да ми се свиђа (има елементе вестерна, питак хумор, мало наиве)...једино што је сценографија која је смештена у измишљеном месту у Србији  више налик на неки медитерански град (али не замерам то, није неки гаф :)  ):


<a href="https://www.youtube.com/v/CBmBf0kaQBk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CBmBf0kaQBk</a>
« Последња измена: Април 26, 2020, 11:09:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #42 послато: Април 27, 2020, 09:12:53 пре подне »
Телевизија "суперстар" је већ двапут давала серију "швиндлери" а сад ртс је најављује као нову серију.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #43 послато: Април 27, 2020, 09:21:01 пре подне »
Телевизија "суперстар" је већ двапут давала серију "швиндлери" а сад ртс је најављује као нову серију.

То сам и ја прво помислио кад сам видео најаве. Има скоро два месеца како се може скинути на пиратским сајтовима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #44 послато: Мај 14, 2020, 04:31:01 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #45 послато: Мај 14, 2020, 06:09:18 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)
Уф,ово ти је одлично питање.Кад неко помене серију моја прва асоцијација је управо тај "час историје".А како доќи до одговора,незнам.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #46 послато: Мај 14, 2020, 08:06:18 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Окарактерисати као катастрофално стање у држави. Како другачије. Склоност манипулацијама, бајкама, баладама, атухтонистичким теоријама, Деретићима и сличним стварима. У једној прилично гледаној серији, на националној телевизији, у ударном термину, они кроз један "обичан" дијалог прогуравају једну измишљену причу. Дајући јој притом посебан значај кроз Војиново епско излагање.

У преводу, он (они) сад нас уче како смо ми протраћили живот у незнању, како су нас у школи погрешно учили (да би затрли српство ваљда, шта ли?) како је ово једина и права истина.

Пада ми на памет филм "Косовски бој" из 1989. Иако је прошаран мотивима из народних песама (издаја Бранковића и сл.) опет је историјски одрађен пристојно. Што само говори да смо чак и те, 1989. године, били много озбиљнија држава.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #47 послато: Мај 14, 2020, 08:24:39 поподне »
Окарактерисати као катастрофално стање у држави. Како другачије. Склоност манипулацијама, бајкама, баладама, атухтонистичким теоријама, Деретићима и сличним стварима. У једној прилично гледаној серији, на националној телевизији, у ударном термину, они кроз један "обичан" дијалог прогуравају једну измишљену причу. Дајући јој притом посебан значај кроз Војиново епско излагање.

У преводу, он (они) сад нас уче како смо ми протраћили живот у незнању, како су нас у школи погрешно учили (да би затрли српство ваљда, шта ли?) како је ово једина и права истина.

Пада ми на памет филм "Косовски бој" из 1989. Иако је прошаран мотивима из народних песама (издаја Бранковића и сл.) опет је историјски одрађен пристојно. Што само говори да смо чак и те, 1989. године, били много озбиљнија држава.
Небо,да ли би ми предложио неку литературу која се тиче косовског боја а не припада пре,за и по косовском циклусу песама. Волио би то мало да проучим...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #48 послато: Мај 14, 2020, 08:37:53 поподне »
Небо,да ли би ми предложио неку литературу која се тиче косовског боја а не припада пре,за и по косовском циклусу песама. Волио би то мало да проучим...

Потражи Јована Мишковића, Петра Томца, они су пришли теми са те научно-историјске стране. :)


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #49 послато: Мај 14, 2020, 08:53:03 поподне »
Потражи Јована Мишковића, Петра Томца, они су пришли теми са те научно-историјске стране. :)


Хвала

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #50 послато: Мај 14, 2020, 08:56:40 поподне »
Нова серија "Швиндлери", морам да признам да ми се свиђа (има елементе вестерна, питак хумор, мало наиве)...једино што је сценографија која је смештена у измишљеном месту у Србији  више налик на неки медитерански град (али не замерам то, није неки гаф :)  ):

Да, мени је први закључак био да градски трг неодољиво подсећа нпр. на амбијент из филма "Малена", на југу Италије (Сицилија, ако се добро сећам?).

Не мора се схватити као гаф. Него, серија је прилично досадна, па сам одустао од гледања...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #51 послато: Мај 14, 2020, 08:59:09 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Мислим да није ни једно ни друго, него планирани део сценарија.
Кад се гледа целина радње у серији, овај час историје делује усиљено. Но, свакако је добар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #52 послато: Мај 14, 2020, 09:03:03 поподне »
Хтедох рећи да раније вероватно не би било могуће да се тако нека, неисторијска "чињеница", провуче у некој серији, или филму. Вероватно би редитељ добио 20 по туру. Али данас је, у оваквој Србији, све могуће.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #53 послато: Мај 14, 2020, 09:11:05 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)
У сваком уџбенику историје, почев од петог разреда, стоји да је историја наука која се бави проучавањем прошлости на основу писаних извора. Било би лепо да писци серије кажу у којим историјским, писаним изворима су нашли ово што Вранић прича.

Ипак, не треба ову сцену схватити преозбиљно (бар ја тако мислим). Ово је играна серија и ова сцена је за познавање историје битна колико и сцена са Луком Скајвокером и Дартом Вејдером.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #54 послато: Мај 14, 2020, 09:18:57 поподне »
Генерално, мислим да је серија добра али има неких танких делова, међу којима је и овај.

Слажем се с Небојшом. Прича о образованости српских војсковођа у то време (чак и познавању стратегије античких војсковођа и битака) може некако и да прође, али тврдити да је Ред змаја основан у 13. а не у 15. веку "како то тврди лења и преписивачка историја" и да су сви Немањићи били чланови реда и да се на њиховом грбу може видети змај обавијен око штита, то је стварно превише.
Очигледно је аутор помешао грб Немањића са грбом Стефана Лазаревића. Случајно или не? :-\

Још на крају онако самоуверено каже: То сам учио. Читао. Нема око тога посебних нејасноћа.   ::)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #55 послато: Мај 14, 2020, 09:38:15 поподне »
Па, немојте ТВ серију тумачити као да је у питању предавање на историјском факултету. С обзиром на време кад је серија прављена и о којем времену говори, мислим да је циљ био подићи морал униженом народу. То се постиже "златним виљушкама" и "школованим војсковођама". Увек озбиљни Ћетковић је одличан глумац да исприча такве ствари обичном гледаоцу који није нарочито историјски поткован. За Ред змаја и изглед грба Немањића зна несразмерно мали број људи у односу на број гледалаца ТВ серије...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #56 послато: Мај 14, 2020, 10:04:44 поподне »
Па, немојте ТВ серију тумачити као да је у питању предавање на историјском факултету.

То може деловати неважно, али, треба имати на уму да знатно шири круг људи има приступ таквим серијама (и изјавама, у овом случају), него предавању на историјском факултету. Према томе, нису уопште бенигне такве ствари и јесу одраз недостатка критеријума када је култура данас у питању.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #57 послато: Мај 14, 2020, 10:08:00 поподне »
У сваком уџбенику историје, почев од петог разреда, стоји да је историја наука која се бави проучавањем прошлости на основу писаних извора.

Није да се не слажем с тобом, али, с обзиром да ми дете завршава основну школу поприлично сам у току, историја се не бави само проучавањем писаних извора из прошлости, већ и различите друге грађе, попут остатака неписане материјалне културе (разне врсте грађевина, артефакта и сл), па на крају укључујући и предања и друге сличне неписане изворе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #58 послато: Мај 14, 2020, 10:13:52 поподне »
То може деловати неважно, али, треба имати на уму да знатно шири круг људи има приступ таквим серијама (и изјавама, у овом случају), него предавању на историјском факултету. Према томе, нису уопште бенигне такве ствари и јесу одраз недостатка критеријума када је култура данас у питању.

Слажем се, али ко овде пита за културу, овде је циљ свакако био више политички. Мислим да ово за широки круг гледалаца ипак није малигно, јер не може изазвати неке негативне последице у социјалном смислу. Гледалац је чуо ово Вранићево предавање, мало се осетио поносним због "школованих војсковођа" и није због тога изазвао никакав рат...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #59 послато: Мај 14, 2020, 10:18:04 поподне »
Ствар је у томе да ово посматрате као ТВ серију. Забава, ништа озбиљно. Сваки гледалац ове спорне наводе може проверити, коме је стало. Ако утврди да су нетачни, рећи ће - ма, да, лупета тај режисер... Нема никаквих лоших последица.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #60 послато: Мај 14, 2020, 10:29:06 поподне »
Слажем се, али ко овде пита за културу, овде је циљ свакако био више политички. Мислим да ово за широки круг гледалаца ипак није малигно, јер не може изазвати неке негативне последице у социјалном смислу. Гледалац је чуо ово Вранићево предавање, мало се осетио поносним због "школованих војсковођа" и није због тога изазвао никакав рат...

Не верујем да може бити погубно, али је поента да ће у такве изјаве у серији (које су иначе плод маште особе која није историчар) људи веровати више него у оно што пише у Историји за 5. разред. Просто је то та снага медија. То може да "смета" некоме ко научно приступа историјским догађајима. Али генерално се треба водити рачуна када се такви догађаји убацују у филмове, серије. Прихватљиве би биле неке мање корекције, уметничка слобода како неко рече, али не и потпуно изокренут сценарио уз констатацију (ако се не варам) да званична историја греши.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #61 послато: Мај 14, 2020, 10:32:11 поподне »
Није да се не слажем с тобом, али, с обзиром да ми дете завршава основну школу поприлично сам у току, историја се не бави само проучавањем писаних извора из прошлости, већ и различите друге грађе, попут остатака неписане материјалне културе (разне врсте грађевина, артефакта и сл), па на крају укључујући и предања и друге сличне неписане изворе.
Богами, мислим да се историја бави баш искључиво писаним изворима. Остацима материјалне културе бави се археологија, предањима етнологија (беше?). Е сад, не спорим да би уџбенике историје требало писати тако да се и резултати археологије рачунају, али баш предања...

Иначе, и мени је једно дете шести а једно осми разред, тако да "учим" историју пуном паром.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #62 послато: Мај 14, 2020, 10:34:42 поподне »
Сматрам да у нашој историји има толико догађаја који могу да побуде понос у нама, да нема потребе за оваквим конструкцијама. А како народ схвата ову причу може се видети у коментарима испод овог одломка на Јутјубу. Има оних који мисле да су то речи Војина Ћетковића, па му честитају што је рекао истину. Шта даље да причам.

Иначе, Небојша, свака част за чланак о Просјацима и синовима (Претпостављам да си ти аутор). Јесенас сам гледао серију и заиста је врхунска. Такође сам уочио негативан став према Југославији и жал за "Враном Јосипом", што вероватно и јесте реална слика тог времена и простора.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #63 послато: Мај 14, 2020, 10:40:03 поподне »
А кад се већ говори о овој серији, пошто је "кућа Вранића" у Борчу и пошто су неки моји рођаци учествовали у снимању, жељно сам је ишчекивао. Нисам баш одушевљен резултатом. Није лоше, разумем мотив и намеру писца, али је то некако све превише поједностављено, а глума је, на моменте, трагична. Или комична, зависи како се доживи.

А моја кућа се не види ни једном.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #64 послато: Мај 14, 2020, 10:48:47 поподне »
Мислим да квалитет нечега изостаје ако постоји нека тенденција (остварења која нису дело спонтаности писца или сценаристе, него у служби нечега). Па онда имамо укалупљене жанрове (повратак селу и правим вредностима, (Село гори..., "Мој рођак са села"..., први светски рат, период између два рата и жанр "криминал"). То су неки оквири у којима се креће наша кинематографија последњих деценија и зато нема култних остварења као за време СФРЈ...Без обзира што су поједине теме племените, оне обилују баналностима и претеривањима, што може у карикирање да одведе...Тада је само дело жртва тенденције да се нешто прикаже на одређени начин
« Последња измена: Мај 14, 2020, 10:56:01 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #65 послато: Мај 14, 2020, 11:00:51 поподне »
Уколико се ради о пропагирању нечега, то мора да оде у баналност. Зато ниједан филм који је скорије снимљен на тему првог светског рата, не може по квалитету да приђе филму "Марш на Дрину", јер у време када је сниман, није било говора да постоји тенденција глорификације Србије из тог времена, и можда је управо зато ниво тог филма недостигнут за сва скорија остварења на ту тему. Зато што филм није тенденциозан...Кинематографија нам се озбиљно укалупила и поједноставила (у лошем смислу)
« Последња измена: Мај 14, 2020, 11:06:40 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #66 послато: Мај 14, 2020, 11:10:32 поподне »
У том смислу бих рекао да је наша кинематографија у последње време-гаф (данас је на РТС1 био филм "Сабирни центар" и човек се присети шта значи гледати филм, где те свака и најсуптилнија реакција и најмањи гест било ког глумца привуче и прикује те за екран...а наравно и генијалан сценарио и ту онда се само "погађа у центар")
« Последња измена: Мај 14, 2020, 11:17:23 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #67 послато: Мај 15, 2020, 12:27:07 пре подне »
Још једна ствар која ми се није свидела у серији је, на моменте, патетичан однос према селу и односу град-село. Пада ми на памет сцена када се пореде свадба у граду и на селу, где је дијалог куме и младине сестре урађен по принципу "утук на утук", нимало спонтано. А то има везе и са овим о чему Душан пише.

И сам крај је некако неспретно урађен, делује као да је серија недовршена. Мада то је честа бољка наших новијих серија.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #68 послато: Мај 15, 2020, 01:53:55 пре подне »
Сматрам да у нашој историји има толико догађаја који могу да побуде понос у нама, да нема потребе за оваквим конструкцијама. А како народ схвата ову причу може се видети у коментарима испод овог одломка на Јутјубу. Има оних који мисле да су то речи Војина Ћетковића, па му честитају што је рекао истину. Шта даље да причам.
Слажем се. Не може се Српство бранити долином јоргована . Тиме се пуца у сопствено стопало, јача уверење да се српском историјом не може бавити без митоманије.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #69 послато: Мај 15, 2020, 09:14:55 пре подне »
И сам крај је некако неспретно урађен, делује као да је серија недовршена. Мада то је честа бољка наших новијих серија.

Мислим да је режисер рачунао да ће се серија наставити, односно да ће се снимати нова сезона, али се од тога накнадно одустало због мањка финансијских средстава. Та последња епизода није била "планирано" последња.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #70 послато: Мај 15, 2020, 10:20:10 пре подне »
Богами, мислим да се историја бави баш искључиво писаним изворима. Остацима материјалне културе бави се археологија, предањима етнологија (беше?). Е сад, не спорим да би уџбенике историје требало писати тако да се и резултати археологије рачунају, али баш предања...

Пази, то је у књизи за историју за пети разред, кад набрајају историјске изворе. Ту спадају материјални и нематеријални извори. У материјалне, поред писаних, спадају и сви други материјални остаци из прошлости (па су побројане разне ствари - од грађевина, преко оруђа, оружја, одеће, разних других предмета). А у нематеријалне усмена предања. Не могу баш да ти цитирам шта у књизи пише, али се одлично сећам. Ако се добро сећам књига је издање куће "Клет". Могу и да сликам кад ми књига буде при руци.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #71 послато: Мај 15, 2020, 10:30:57 пре подне »
Пази, то је у књизи за историју за пети разред, кад набрајају историјске изворе. Ту спадају материјални и нематеријални извори. У материјалне, поред писаних, спадају и сви други материјални остаци из прошлости (па су побројане разне ствари - од грађевина, преко оруђа, оружја, одеће, разних других предмета). А у нематеријалне усмена предања. Не могу баш да ти цитирам шта у књизи пише, али се одлично сећам. Ако се добро сећам књига је издање куће "Клет". Могу и да сликам кад ми књига буде при руци.

Сасвим је могуће да си у праву. Ја сам, пре пар година, приредио за објављивање на порталу Порекло један есеј Драгослава Срејовића "Искуства прошлости - поруке будућности". Тај рад је на мене оставио јак утисак, иако сам га први пут читао пре више од 20 година. Негде при почетку, у уводном делу који носи поднаслов "Археологија и историја", Срејовић каже: "Две науке које посебно трагају за том изгубљеном прошлошћу јесу историја и археологија. Историја тежи да је разоткрије помоћу писаних извора, а археологија – на основу људских рукотворина." И тако је мени та подела остала за навек.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #72 послато: Мај 15, 2020, 12:19:56 поподне »
Сасвим је могуће да си у праву. Ја сам, пре пар година, приредио за објављивање на порталу Порекло један есеј Драгослава Срејовића "Искуства прошлости - поруке будућности". Тај рад је на мене оставио јак утисак, иако сам га први пут читао пре више од 20 година. Негде при почетку, у уводном делу који носи поднаслов "Археологија и историја", Срејовић каже: "Две науке које посебно трагају за том изгубљеном прошлошћу јесу историја и археологија. Историја тежи да је разоткрије помоћу писаних извора, а археологија – на основу људских рукотворина." И тако је мени та подела остала за навек.

Историчари се методолошки оспособљавају да тумаче само писане изворе, у које спадају стари списи и архивска грађа али и епиграфски извори (где се "укрштају" са археолозима и лингвистима), печати (сигилографија, опет делимично преклапање са археолозима), итд. Грађевине, гробови, оруђе, оружје, односно материјална култура у целини гледано је домен археологије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #73 послато: Мај 15, 2020, 07:03:21 поподне »
И добро људи,након фине расправе,додјосмо ли до тога како је Мурат преселио на они свијет илити ахирет?Јели га Милош нафато на фору или је то ипак била мало организованија акција?Ја на жалост немам никакве уџбенике историје а не сеќам се ,на жалост,да су нас о боју учили у школи,осим кад је била битка и које учествово и томе слично...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #74 послато: Мај 15, 2020, 07:34:20 поподне »
И добро људи,након фине расправе,додјосмо ли до тога како је Мурат преселио на они свијет илити ахирет?Јели га Милош нафато на фору или је то ипак била мало организованија акција?Ја на жалост немам никакве уџбенике историје а не сеќам се ,на жалост,да су нас о боју учили у школи,осим кад је била битка и које учествово и томе слично...

Нећемо никад сазнати засигурно како се то одиграло, али сам негде читао да је у питању увежбана тактика српске оклопне коњице, где су најспремнији витезови са најбољом опремом формирали клин који би се са бока устремио право на положај где се налазио непријатељски војсковођа, како би уз фактор изненађења и силином удара оклопне коњице обезглавили непријатељску војску и брзо завршили бој у своју корист. Претпостављало се да је исту тактику користио Стефан Лазаревић у Боју код Никопоља против крсташке војске (као турски вазал).
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #75 послато: Мај 15, 2020, 07:40:11 поподне »
Нећемо никад сазнати засигурно како се то одиграло, али сам негде читао да је у питању увежбана тактика српске оклопне коњице, где су најспремнији витезови са најбољом опремом формирали клин који би се са бока устремио право на положај где се налазио непријатељски војсковођа, како би уз фактор изненађења и силином удара оклопне коњице обезглавили непријатељску војску и брзо завршили бој у своју корист. Претпостављало се да је исту тактику користио Стефан Лазаревић у Боју код Никопоља против крсташке војске (као турски вазал).
Исто као и напад на центар бугарске војске на Велбужду, када је страдао бугарски Цар Михајило Шишман (вероватно су и тада познавали историју ратовања , пошто личи на битку између Александра Великог и Персијанаца, када је на сличан начин нападнут центар Персијанаца, тј. директно противнички  владар, тј. комадант)
« Последња измена: Мај 15, 2020, 07:47:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #76 послато: Мај 15, 2020, 08:02:55 поподне »
Нећемо никад сазнати засигурно како се то одиграло, али сам негде читао да је у питању увежбана тактика српске оклопне коњице, где су најспремнији витезови са најбољом опремом формирали клин који би се са бока устремио право на положај где се налазио непријатељски војсковођа, како би уз фактор изненађења и силином удара оклопне коњице обезглавили непријатељску војску и брзо завршили бој у своју корист. Претпостављало се да је исту тактику користио Стефан Лазаревић у Боју код Никопоља против крсташке војске (као турски вазал).
Ово неодољиво подсеќа на она што је Враниќ испричо у задњој епизоди.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #77 послато: Мај 15, 2020, 08:12:53 поподне »
Од кад је ратовања мора бити и неке тактике па све и да је и најпримитивнија,то је ,надам се,јасно.А сад градити историју на миту ми никад неќе бити јасно,осим ако нас они који креирају историју не држе за будале,што није искључено а можда смо и заслужили да нас тако третирају.И тако нам је генерално,не само апропо косовског боја.Видеќу кад надјем ову књигу што ми Небојша препоручи,хоќу ли се мрднути мало...

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #78 послато: Мај 15, 2020, 08:56:42 поподне »
У овом случају, остаје само мит. Османлијска верзија догађаја је највероватније чиста пропаганда, с вероватно и она, чини ми се, фирентинска.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #79 послато: Мај 15, 2020, 09:19:10 поподне »
У овом случају, остаје само мит. Османлијска верзија догађаја је највероватније чиста пропаганда, с вероватно и она, чини ми се, фирентинска.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Опрости ми на неупуќености,ако би мого да појасниш те двије верзије.Ја знам само за ову српску а она је очигледно фарсична

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #80 послато: Мај 15, 2020, 09:35:52 поподне »
Опрости ми на неупуќености,ако би мого да појасниш те двије верзије.Ја знам само за ову српску а она је очигледно фарсична
Вероватно оно што ти зовеш српском, ја зовем османлијском. То је она о убиству на превару. Ова друга личи на Вранићеву утолико што се говори о смрти Мурата у борби, али и она има митске елементе (колико се сећам), јер говори о дванаест хришћанских витезова који су се пробили кроз турске редове, итд. Нисам код куће, куцам на телефону, иначе бих покушао да дам неки линк.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #81 послато: Мај 15, 2020, 09:48:42 поподне »
Вероватно оно што ти зовеш српском, ја зовем османлијском. То је она о убиству на превару. Ова друга личи на Вранићеву утолико што се говори о смрти Мурата у борби, али и она има митске елементе (колико се сећам), јер говори о дванаест хришћанских витезова који су се пробили кроз турске редове, итд. Нисам код куће, куцам на телефону, иначе бих покушао да дам неки линк.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #82 послато: Мај 15, 2020, 10:34:44 поподне »
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...
Па можда је наш народ ценио и памет, домишљатост, унапред испланирани атентат у стилу асасина или нинџе, а не само сирову снагу оклопника  :)

У сваком случају, сценариста је имао простора да исприча причу на начин на који ју је Вранић испричао. Али да тврди да је Ред змаја основан у 13. веку, да су Немањићи били чланови реда и имали змаја на грбу, то већ никако не иде.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #83 послато: Мај 15, 2020, 10:35:22 поподне »
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...
Ја, очито, нисам историчар и нека ми буду опроштене непрецизности, ако не и грешке, али ово су два главна правца у којима се крећу објашњења Муратове погибије. Ко их је креирао, ширио, наметао, прихватао итд, ја не знам, али претпостављам да је пропаганда била јака и у средњем веку, па отуда изводим и неке закључке.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #84 послато: Мај 15, 2020, 11:30:12 поподне »
Па можда је наш народ ценио и памет, домишљатост, унапред испланирани атентат у стилу асасина или нинџе, а не само сирову снагу оклопника  :)

У сваком случају, сценариста је имао простора да исприча причу на начин на који ју је Вранић испричао. Али да тврди да је Ред змаја основан у 13. веку, да су Немањићи били чланови реда и имали змаја на грбу, то већ никако не иде.
Углавном сви се сложисмо да се ради о митовима и да ќемо тешко докучити истину.Питање је само ко се којој школи мишљења приклања.А што се тиче Реда Змаја,стварно не знам ништа о томе а звучи занимљиво...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #85 послато: Мај 15, 2020, 11:50:25 поподне »
Ја, очито, нисам историчар и нека ми буду опроштене непрецизности, ако не и грешке, али ово су два главна правца у којима се крећу објашњења Муратове погибије. Ко их је креирао, ширио, наметао, прихватао итд, ја не знам, али претпостављам да је пропаганда била јака и у средњем веку, па отуда изводим и неке закључке.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Ја тек нисам историчар али ме историја привлачи цио живот.Ја само покушавам да оно што нам се дешавало кроз историју гледам кроз призму садашњости и обрнуто,да гледам садашњост кроз призму историје,вјероватно важнији правац.Савремени,технолошки свијет нас је направио таквима да мислимо да смо много другачији од предака а ја мислим да смо исти ментално,културолошки...и да нисмо много еволуирали.И дан данас нам је све у миту,у сујеверју,у вјери и битно нам је да је Милош убио Мурата а што се историчари још споре јели он постојо или није нема везе...Пропаганде је вазда било и биќе,али постоји и мозак да каже:"Стани мало,не може то тако"Или нам је лакше да неко други мисли уместо нас...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #86 послато: Мај 16, 2020, 02:08:22 поподне »
Ни ја нисам историчар, али морам додати још један податак, можда везан за убиство Мурата. Наиме, по протоколу турског двора, када би неко излазио пред султана, да му се поклони/пољуби скуте, прилазио би на коленима, док би му два јаничара држала руке. Нажалост не могу да се сетим где сам читао/слушао кад је тај обичај уведен, да ли због убиства Мурата или због покушаја атентата на неког каснијег султана.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #87 послато: Мај 16, 2020, 02:35:28 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Што се тиче Мурата, руски посланик у Дубровнику, заборавио сам му име, који је пет година проучавао дубровачки архив, наводи да су Фирентинци, у одговору на Твртково писмо, говорили о верзији са дванаест хришћанских витезова, итд. Све у свему, и даље мислим да се цела истина никад неће сазнати.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #88 послато: Мај 16, 2020, 02:57:11 поподне »
Ни ја нисам историчар, али морам додати још један податак, можда везан за убиство Мурата. Наиме, по протоколу турског двора, када би неко излазио пред султана, да му се поклони/пољуби скуте, прилазио би на коленима, док би му два јаничара држала руке. Нажалост не могу да се сетим где сам читао/слушао кад је тај обичај уведен, да ли због убиства Мурата или због покушаја атентата на неког каснијег султана.
Не бих се заклео али је тако,чини ми се,представљен чин убиства Мурата у филму "Бој на Косову".Милош понизно клечи и кад треба да му пољуби скуте он вади нож и наставак знате..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #89 послато: Мај 16, 2020, 03:13:58 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Што се тиче Мурата, руски посланик у Дубровнику, заборавио сам му име, који је пет година проучавао дубровачки архив, наводи да су Фирентинци, у одговору на Твртково писмо, говорили о верзији са дванаест хришћанских витезова, итд. Све у свему, и даље мислим да се цела истина никад неће сазнати.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Не верујем да је Влатко био подредјен Твртку да би му реферисао а да су имали неки вид комуникације,то је сигурно.Е сад ни западњаци имуни на митове,па тако и тај број "12" јњ јако симболичан.Од тајне вечере,па  преко вечере код Лазара пред бој на Косову,па све до Михалкова и његових дванаест додјемо на крају до сујеверног 13, који мора бити прекобројан,или недо ти бог издајник...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #90 послато: Мај 16, 2020, 06:08:35 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Твртко се крунисао за краља Срба, тако да је себе сматрао сувереном, а Лазара својим вазалом. Из Тврткове перспективе битка се могла сматрати добијеном, јер је погинуо турски владар, а српски (Твртко) није. Турци су се одмах повукли са бојног поља, што се према неким мерилима може сматрати њиховим поразом. Мислим да је и сам долазак одреда Влатка Вуковића је био симболичан, да Твртко прикаже како ипак то сматра својом земљом. Није могао да не пошаље одред, а да носи "венац Немањића"
Не знам, додуше, колико су јаки били босански одреди на Косову, али то исто никад нећемо сазнати.

Иначе, причу о клевети и каснијој предаји Милоша наводи и Константин Филозоф,

Одосмо далеко од кинематографије :)

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #91 послато: Мај 16, 2020, 07:33:04 поподне »
Ја тек нисам историчар али ме историја привлачи цио живот.Ја само покушавам да оно што нам се дешавало кроз историју гледам кроз призму садашњости и обрнуто,да гледам садашњост кроз призму историје,вјероватно важнији правац.
Да, ја, такође, нисам историчар али ме  историја, а поготово веза историје и историје "идеја"-веома занима. Што рече један немац - историја, у ствари,  изучава "садашњост"  -у смислу - како се дошло  до ове и овакве садашњости. Слично сећању на сопствени развој, као што одрасли човек размишља о свом животу и постаје свестан како су догађаји из прошлости довели до садашњег стања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #92 послато: Август 24, 2020, 03:42:11 поподне »
Ово није кинематографски гаф, чак је, напротив, показатељ како добар избор глумаца и шминка могу неке нереалне ствари у филму учинити могућним.

Наиме, у легендарном филму „Маратонци трче почасни круг“, Топаловиће глуме следећи глумци, са наведеним годинама старости када је филм сниман (1982):

Пантелија – Радислав Лазаревић (79)
Максимилијан – Мића Томић (62)
Аксентије – Мија Алексић (59)
Милутин – Паја Вуисић (56)
Лаки – Бата Стојковић (48)
Мирко – Богдан Диклић (29)

Дакле, шест колена једне фамилије са распоном старости 50 година! Реалан распон година био би најмање двоструко више, а вероватно и више од тога.

Најбољи детаљ је распон од свега 14 година између Миће Томића и Бате Стојковића, који су у филму прадеда и праунук.

Бора Тодоровић, у филму Ђенка, је другар Боци Диклићу, а старији је 5 година од Боциног филмског оца Бате Стојковића. За своје године (53) изгледа одлично. Сека Саблић (Кристина) у време снимања филма има 40 година, а њен филмски отац, Зоран Радмиловић (Били Питон) 49.


"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #93 послато: Август 25, 2020, 12:05:39 пре подне »
Никада ми није падало на памет да су тако мале разлике у годинама глумаца, колико су добро одглумили (свако се у наносекунди од агресивног оца претварао у "бубицу", чим наиђе његов отац :) ) Павле Вујисић  ;D
<a href="https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ</a>
« Последња измена: Август 25, 2020, 12:17:46 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #94 послато: Август 25, 2020, 09:15:47 пре подне »
Никада ми није падало на памет да су тако мале разлике у годинама глумаца, колико су добро одглумили (свако се у наносекунди од агресивног оца претварао у "бубицу", чим наиђе његов отац :) ) Павле Вујисић  ;D
<a href="https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ</a>

Постоји једна прича везана за ову сцену. Наиме, фосна којом Павле Вујисић удара Бату Стојковића, била је исечена са једне стране, како би лакше пукла кад удари у леђа. Пошто Павле и Бата нису били у претерано добрим односима (чест случај у то време код глумачких легенди), Паја га је ударио другом страном, која није била начета. Тако да је Бата сигурно добро осетио овај ударац. :D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #95 послато: Август 25, 2020, 09:40:49 пре подне »
Постоји једна прича везана за ову сцену. Наиме, фосна којом Павле Вујисић удара Бату Стојковића, била је исечена са једне стране, како би лакше пукла кад удари у леђа. Пошто Павле и Бата нису били у претерано добрим односима (чест случај у то време код глумачких легенди), Паја га је ударио другом страном, која није била начета. Тако да је Бата сигурно добро осетио овај ударац. :D
"Мучки" га је ударио  :D Додатно су сцену "појачавали" и промашаји (при промашају се тижу тензија и бес код нападача). За Бату Живојиновића сам чуо да је у некој сцени (не сећам се који филм), пре снимања сцене, рекао "ово се само једном снима" (зато што стварно бије)
« Последња измена: Август 25, 2020, 09:43:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #96 послато: Август 25, 2020, 10:01:32 пре подне »
Једна од симпатичнијих сцена батинања у нашим филмовима, из филма "Шмекер", када Гидра Бојанић (иначе пореклом I1-P109 Дробњак) шамара свог "земљака" Жарка Лаушевића (Тепчани I2-PH908) и Ратка Танкосића. Делује уверљиво овај шамар Лаушевићу:

<a href="https://www.youtube.com/v/WTRYutvqkOw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WTRYutvqkOw</a>

Иначе је Лаушевић причао да га је стварно шамарао и Бата Живојиновић у "Косовском Боју", затим Берчек у филму "Догодило се на данашњи дан", као и Стево Жигон (чак и на пробама). Тако да је Жарко добио камион батина на снимањима. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #97 послато: Септембар 05, 2020, 08:52:17 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #98 послато: Фебруар 25, 2022, 09:13:40 пре подне »
Није кинематографија, него телевизија, али не знам где бих сврстао јутрошњи гаф са РТС.

Репортерка се јавља из Земуна, поводом дана оснивања Земунске болнице и каже како је болница почела са радом 1784. године, по чему је најстарија болница на Балкану  8)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #99 послато: Фебруар 25, 2022, 07:50:03 поподне »
Постоји и схватање да је северна граница Балканског полуострва линија Трст-Одеса, што је мени лично увек било логичније од границе Дунав-Сава-Купа

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #100 послато: Фебруар 25, 2022, 08:07:57 поподне »
Ја не знам који мозак се је сјетио да овако плитак крак копна прогласи за полуострво.
Чак ни са Грчком, која дубоко продире у море, ово никако не може бити полуострво, јер је и у том случају копнена катета од Трста до Одесе дужа од обију морских катета.
У географском смислу овдје постоји само "јужноалбанско-грчко полуострво", јер само тај дио копна залази дубље у море.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #101 послато: Јун 21, 2022, 05:09:06 поподне »
Последњих викенда по ко зна који пут поново је на телевизији пуштана серија „Вратиће се роде“. Могу да је гледам увек испочетка, колико год пута била на ТВ. Као и „Врућ ветар“.

Има један „гаф“ у „Родама“, у последњој епизоди. Ко је гледао серију знаће ко су ликови и какав је редослед догађаја.
Наиме, у последњој епизоди, Марина се враћа из Америке, трудна „до зуба“, и пред крај епизоде је одвезу на порођај. Шваба, отац детета, и Марина то дете су зачели у првом делу серије, кад одлазе заједно у Баранду и тамо проведу бурну ноћ...

У последњој епизоди, кад се Марина породи, видимо скуп Баранђана, на челу са опорављеним Батрићем, где су, између осталих, и фотограф Босанац и његова жена, бивша проститутка Барбара. С њима видимо и њихово дете, девојчицу која већ може да несигурно хода и има по мојој процени око годину дана.

Проблем је што су проститутке (Барбара и још три девојке) у Баранду дошле након ноћи коју су провели Шваба и Марина кад је зачето њихово дете. Босанац је тек касније, пред крај серије, кад је она одустала од „најстаријег заната“, почео да живи с Барбаром, па је и дете с њом могао добити тек након тога. Дакле, за Швабу и Марину важи редовни рок од 9 месеци, док су Босанац и Барбара у рекордном року добили дете које већ стоји на ногама...

Овде имамо мало уметничке слободе, али је, опет, реч о гафу (или, дете које је Барбара родила није Босанчево  ??? )

<a href="https://www.youtube.com/v/ebG1spLRbkk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ebG1spLRbkk</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #102 послато: Фебруар 04, 2023, 11:50:56 поподне »
Да ли је гаф, фора старог вука Паје Вуисића (у филму деда Музафер), или нешто друго?

У филму „Отац на службеном путу“, кад Музаферу дође из војске млађи син његов (Емир Хаџихафизбеговић), овај га изљуби три пута. Иначе се сви други у филму љубе по два пута.

Или су се можда босански муслимани, она старија покољења, некад заиста љубили три пута, по узору на претке?

И још један из истог филма: на сахрани комшије породице Малкоч, чика Влада Петровића, његова жена Илонка (Ева Рас), Мађарица (Ева обично у нашој кинематографији и глуми Мађарице), крсти се отвореном шаком, али православно, прво десно па лево раме... Гаф или нека Кустина фора...?

Гледао сам овај филм х пута, вечерас тек приметих ове детаље.
« Последња измена: Фебруар 04, 2023, 11:58:03 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #103 послато: Фебруар 05, 2023, 11:40:28 пре подне »
Да ли је гаф, фора старог вука Паје Вуисића (у филму деда Музафер), или нешто друго?

У филму „Отац на службеном путу“, кад Музаферу дође из војске млађи син његов (Емир Хаџихафизбеговић), овај га изљуби три пута. Иначе се сви други у филму љубе по два пута.

Или су се можда босански муслимани, она старија покољења, некад заиста љубили три пута, по узору на претке?

И још један из истог филма: на сахрани комшије породице Малкоч, чика Влада Петровића, његова жена Илонка (Ева Рас), Мађарица (Ева обично у нашој кинематографији и глуми Мађарице), крсти се отвореном шаком, али православно, прво десно па лево раме... Гаф или нека Кустина фора...?

Гледао сам овај филм х пута, вечерас тек приметих ове детаље.

Абдулах Сидран је и сам у недавном интервјуу за "Недељник" писао о томе, не у смислу "гафова" већ нелогичности око којих је он имао спорове са Емиром Кустурицом, као режисером. Преносим само део:

Kakva je bila vaša saradnja sa Emirom Kusturicom? Koliko ste se u tom kreativnom procesu dopunjavali, a koliko gložili?

Ja sam u kinematografiji boravio i djelovao – kao gost. Sa toga gostovanja vratio sam se prije mnogo godina. Moram priznati da sam imao sreću da je moje tekstove uzeo maksimalno darovit čovjek i od njih napravio više nego dobre filmove. Imali smo tokom procesa rada poneku kavgu, kreativnu kavgu. On nešto predlaže, ja neću da prihvatim dok mi ne dokaže punu osnovanost ideje, itd.

Tvrdoglav ja, tvrdoglav on. Bukvalno se držim logike, a on to umije relativizirati, uvjeren da postoji ono što se zove ‘filmska logika’. Ja tad opsujem svaku logiku koja je suprotna običnoj logici. Нeću ja da prihvatim to i to i nema razgovora.

Evo, uzmite svoje mobitele i ukucajte samo: „Čkalja se kupa“. Scena iz neke stare beogradske TV serije, drame, čega li. On je parafrazira, na početku „Oca na službenom putu“.

A šta je tu onaj djed Muzafer? Igra ga Paja Vuisić. Impresivan fizikum. Kupa ga u teknetu kćer, igra je Mira Karanović. Šta je tu problem? Takva je stvar bila i ostala nezamisliva u bosanskoj, muslimanskoj porodici, apsolutno je nemoguće to da šćerka kupa gologuzog oca. Ali se tu režiser vodi ekspresijom slike/kadra, i zanemaruje logiku.

Režiser je fasciniran – pa će i kino-publikum biti fasciniran – ekspresijom slike: golemo debelo tijelo, u tijesnom teknetu, po njemu voda iz limenog bokala...raja se odmah smije. A onda analiziraj rečenicu koju on izgovara: „Drugi jebu, a ti se, Muzafere, kupaj.“

Šta je smisao? Logika kazuje da više j. onaj koji se više kupa, ili, da se više kupa onaj koji više j. Šta je tu ideja? Ne postoji logički temelj. Ta je rečenica stupidarija. Još to izgovara čovjek
kog kupa ćerka. O tim se stvarima mi svađamo i on uvijek kaže: „Da, ti si u pravu, nema logike, ali postoji filmska logika.“ A ja mu uvijek kažem: „Jebem ja svaku logiku koja je protiv logike.“


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #104 послато: Фебруар 19, 2023, 09:42:53 поподне »
Још један гаф са Шостаковичем.

У 9-ој епизоди серије "Вера", Вермахт у Београду приређује новогодишњи бал за дочек 1943. године. На том балу плеше се уз Валцер број 2 Дмитрија Шостаковича.

Раније смо помињали сличан гаф у серији о Лази Костићу, где се овај Шостаковичев валцер свира на балу 1895. године. Проблем је што је Шостакович овај валцер компоновао крајем 1930-их.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1875.msg50594#msg5059

Што се гафа у серији „Вера“ тиче, тешко је замислити да се на балу Вермахта Трећег рајха на прелазу 1942. у 1943. годину свира валцер можда најомиљенијег совјетског композитора, у време док траје Стаљинградска битка. Логичније би било да је свиран валцер неког од Штрауса, или још приличније, нешто од Вагнера.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #105 послато: Фебруар 20, 2023, 01:06:22 пре подне »
Још један гаф са Шостаковичем.

У 9-ој епизоди серије "Вера", Вермахт у Београду приређује новогодишњи бал за дочек 1943. године. На том балу плеше се уз Валцер број 2 Дмитрија Шостаковича.

Раније смо помињали сличан гаф у серији о Лази Костићу, где се овај Шостаковичев валцер свира на балу 1895. године. Проблем је што је Шостакович овај валцер компоновао крајем 1930-их.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1875.msg50594#msg5059

Што се гафа у серији „Вера“ тиче, тешко је замислити да се на балу Вермахта Трећег рајха на прелазу 1942. у 1943. годину свира валцер можда најомиљенијег совјетског композитора, у време док траје Стаљинградска битка. Логичније би било да је свиран валцер неког од Штрауса, или још приличније, нешто од Вагнера.
Какав "офсајд"  :D Невероватно да немају "вар" технологију у екипи која снима серију (него, "дај неки валцер...е, може, баш је овај леп, тај стави")
« Последња измена: Фебруар 20, 2023, 01:12:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #106 послато: Јун 20, 2023, 04:51:28 поподне »
Један необичан гаф у документарцу "Слободиште" о репресалијама немачких окупатора 1941. године (недавно приказан на РТС).

У сцени четворица немачких војника наоружани пушкама типа М-48 (репетирке, дакле само један метак је у цеви) стрељају петорицу талаца, који погођени падају на земљу (притом, у белим кошуљама на којима се не виде никакви знаци устрелне ране нити крви)...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #107 послато: Јун 20, 2023, 11:01:04 поподне »
Један необичан гаф у документарцу "Слободиште"...

<a href="https://www.youtube.com/v/lsKzc5K6ZS4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/lsKzc5K6ZS4</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #108 послато: Јун 30, 2023, 07:22:21 поподне »
Често се помињу грешке у филму "Бој на Косову", а ја сам прексиноћ први пут уочио још једну. Наиме, негде на половини филма појављује се Косовка девојка (Катарина Гојковић) која тугује због растанка са вереником, док једна средовечна
жена говори: ја сам на Косово испратила оца, сина, два мужа и четири брата.  ;D