Аутор Тема: Како се врши тестирање?  (Прочитано 32744 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Како се врши тестирање?
« послато: Јануар 10, 2013, 09:41:46 поподне »
Као прво, да вас успокојим, рађење ДНК теста  је апсолутно безболна ствар (осим за ваш новчаник)  ;)

<a href="http://www.youtube.com/v/AN07Adpu7Bs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.youtube.com/v/AN07Adpu7Bs</a>

Иако је видео на енглеском језику, тамо је све више него разумљиво.
« Последња измена: Октобар 14, 2013, 03:31:51 пре подне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #1 послато: Јануар 13, 2013, 04:32:53 поподне »
Као што можете да видите, када закажете ДНК тест, фирма вам шаље коверту са мало папирологије, као и са инструментима за узимање узорка. Довољно је мало са овим штапићем додиривати унутрашњост уста и ваш ДНК узорак за анализу је спреман за слање.
« Последња измена: Јануар 25, 2013, 11:53:32 пре подне Kor »

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #2 послато: Март 18, 2013, 02:01:15 поподне »
Мислим да не би било лоше да овде поделимо искуства око процедура за слање ДНК узорка поштом, да видимо како то функционише и на какве проблеме може да се наиђе ако пошиљку са вашим узорком шаљете у, рецимо, FTDNA (Хјустон, Тексас).

Ево пример из Србије (Београд):
У главној пошти у Таковској, на шалтеру за слање пошиљки, немају инструкције како да третирају пошиљке са ДНК узорком. После консултација са шефом упућују вас на пошту у Савској улици 2, у којој је смештено и царинско одељење (први спрат, соба 117).
Они раде радним даном од 8,00 до 14,30 (пауза од 9,30 - 10,00), а телефон на који можете да се распитате је 011/3643-109.
По позиву на тај број и уз образложење шта шаљете добијате инструкцију да напишете изјаву о каквој пошиљци се ради, да је потпишете и да са том изјавом идете на шалтер у истој згради (у приземљу) и да ће пошиљка бити послата редовним путем.
На истом шалтеру вас, међутим, упућују на царинско одељење (спрат изнад), где им остављате поменуту изјаву, а они вас поново спуштају доле на шалтер.
Уз напомену да сте "горе" предали изјаву у царинској служби, на шалтеру вам дају један формулар да га попуните (уз ваше име и адресу на коју шаљете, у најкраћем треба да напишете и шта то шаљете). Уз то вам дају и два краћа одреска која потписујете, а оригинални коверат који је послат из Хјустона, са садржајем, ставља се у већи коверат, на којем морате да напишете адресу на коју шаљете (препорука, откуцајте адресу, одштампајте и налепите на лицу места, пошто је писање по коверти са оним "пуцкавцима" незгодан посао - мало мало па пробушите коверту...).
Све то онда иде на поштанску вагу (изађе 132 g), а пошиљка вас стаје 405,90 динара плус 25,10 динара = укупно 431,00 динар (у еврима нешто мање од 4 евра).
Oвде се показало да се не треба поуздати на званични калкулатор цене коштања поштарине са сајта ПТТ Србија (http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/kalkulator-postarine.asp), пошто је, по тој рачуници, цена коштања требало да буде следећа:

обична пошиљка (132 g) = 195 динара.
препоручена пошиљка (132 g) - цена по маси 195 + пренос препоручене пошиљке 131 динар = 326 динара.

Очекивани период преноса пошиљке је од 4 до 7 дана.

Напишите каква су ваша искуства из других градова Србије, Републике Српске, осталих земаља региона, Европе и света.


« Последња измена: Март 18, 2013, 09:05:31 поподне admin »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #3 послато: Март 18, 2013, 07:36:57 поподне »
Я мойу пошиљку за ФТДНА у Тексас послах фебруара мѣсеца из малене поште, као обично писмо (тако ми тамо рекоше, да се само тако може послати). Кошташе ме цѣлих 58 динара. 11 дана каснийе добих поруку од ФТДНА-е да су йе примили. И сада чекам исходе на 67 ознака.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #4 послато: Март 18, 2013, 11:07:28 поподне »
Мале поште су увек боље решење... Још  је боље ако имате некога од познатих тамо јер вам они неће правити проблеме.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #5 послато: Март 19, 2013, 02:41:45 поподне »
Ја сам својевремено (има томе сигурно четири године) слао узорке Игенеи, из једне мале поште. Службеница, старија госпођа са дебелим наочалима, са плетећим иглама у рукама и клупком вуне у крилу значајно ме је погледала кад сам јој рекао да шаљем ДНК у Швајцарску. Питала ме је -да ли је то отровно? Послије краћег убјеђивања, а највише захваљујући чињеници да се примицао крај радног времена, отпремила је пошиљку, значајно млатећи главом и вјероватно мислећи: Свакаквих будала има на овом свијету!

Игенеа је европски огранак ФТДНА. Потпуно је свеједно да ли шаљете у Америку директно ФТДНа или у Швајцарску Игенеи. Добијете исти кориснички профил и исту услугу. А поштански трошкови су за Игенеу вјероватно мањи.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #6 послато: Март 22, 2013, 08:42:09 поподне »
Я мойу пошиљку за ФТДНА у Тексас послах фебруара мѣсеца из малене поште, као обично писмо (тако ми тамо рекоше, да се само тако може послати). Кошташе ме цѣлих 58 динара. 11 дана каснийе добих поруку од ФТДНА-е да су йе примили. И сада чекам исходе на 67 ознака.

А данас добих свойе исходе на првих 12 ознак, тачно три недѣље послѣ стизања узорка. И они ме "признайу" за И2а. Имам двойицу без разлика, йеднога у Пољской, другога у Бугарской. И гомилу њих са 1 разликом, већином у словенских земљах, али и у Мађарской и у Румунийи. И три у Нѣмачкой, и по йеднога Италияна и Турчина. Међу њима йе и Сибинчић, са њим имам 3 разлике на укупно 18 упоредивих ознака.

Сада имам укупно 19 ознака! :-) За койи дан се надам прѣосталим, до пуних 67.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #7 послато: Април 04, 2013, 04:39:52 поподне »
У "малој" пошти постоји шанса да се пошаље као обично писмо. Мени је успело тако. Мада су ми у неким поштама рекли да је процедура баш онаква како је "admin" описао. Треба пробати на више места.

Аксић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #8 послато: Август 16, 2014, 06:29:53 поподне »
Ja sam moj uzorak juče poslao u Houston, brza A pošiljka iz Švajcarske košta 1.90 fr,  oko 1.57 €, nisam imao nikakav problem oko pošiljke, niti ih interesuje ko šta šalje, privatna stvar.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #9 послато: Август 17, 2014, 03:04:22 поподне »
Ja sam moj uzorak juče poslao u Houston, brza A pošiljka iz Švajcarske košta 1.90 fr,  oko 1.57 €, nisam imao nikakav problem oko pošiljke, niti ih interesuje ko šta šalje, privatna stvar.

Претпостављам да си већ добио своју шифру и налог на ФТДНА. Тамо можеш да пратиш како напредује твоје тестирање.

Аксић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #10 послато: Август 17, 2014, 05:18:11 поподне »
Претпостављам да си већ добио своју шифру и налог на ФТДНА. Тамо можеш да пратиш како напредује твоје тестирање.

Јесам добио. Одлично, нисам знао да се може пратити тестирање преко ФТДНА веб сајта.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #11 послато: Август 17, 2014, 06:12:30 поподне »
Јесам добио. Одлично, нисам знао да се може пратити тестирање преко ФТДНА веб сајта.

Може, видјећеш тамо кад отвориш своју страницу на ФТДНА. Кад добију твој днк написаће, па ће написати кад оде у лабораторију. Колико сам успио досад да испратим од момента слања у лабораторију до резултата је обично мјесец дана.

Аксић

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #12 послато: Септембар 04, 2014, 02:38:45 поподне »
Најзад ми је стигло обавештење pre dva dana...


Awaiting Lab Results

   Tests            Lab Procedure                Batch             Expected            Notes

Y-DNA25         Y-DNA1-12 Markers           586               6-8 Weeks
Y-DNA25         Y-DNA13-25 Markers         586               6-8 Weeks

Хоће ли резултати бити готови за шест до осам недеља? Или за једну до три недеља? У недељу ће бити пета недеља од како сам наручио тест 03.08.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #13 послато: Септембар 04, 2014, 03:12:37 поподне »
Најзад ми је стигло обавештење pre dva dana...


Awaiting Lab Results

   Tests            Lab Procedure                Batch             Expected            Notes

Y-DNA25         Y-DNA1-12 Markers           586               6-8 Weeks
Y-DNA25         Y-DNA13-25 Markers         586               6-8 Weeks

Хоће ли резултати бити готови за шест до осам недеља? Или за једну до три недеља? У недељу ће бити пета недеља од како сам наручио тест 03.08.
Нема ту правила.
Мени су резултати стигли двадесетак дана након што је лабораторија примила генетски материјал.

Y-DNA12               
    4/18/2014   Completed   562   
    3/25/2014   Batched   562   
    1/29/2014   Ordered   562   

Kit               
    3/27/2014   Received By Lab       
    3/22/2014   Received       
    1/30/2014   Sent       
    1/29/2014   Ordered   
« Последња измена: Септембар 04, 2014, 03:14:52 поподне Петар Демић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #14 послато: Септембар 04, 2014, 06:02:49 поподне »
Најзад ми је стигло обавештење pre dva dana...


Awaiting Lab Results

   Tests            Lab Procedure                Batch             Expected            Notes

Y-DNA25         Y-DNA1-12 Markers           586               6-8 Weeks
Y-DNA25         Y-DNA13-25 Markers         586               6-8 Weeks

Хоће ли резултати бити готови за шест до осам недеља? Или за једну до три недеља? У недељу ће бити пета недеља од како сам наручио тест 03.08.

Аксићу, из мойега искуства првих 12 ознака обично стижу за три недѣље. А остатак за недѣљу или двѣ. Вѣроватно ће тако бити и у твойем случайу. Мада су и одступања могућа.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Crni

  • Гост
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #15 послато: Октобар 09, 2014, 10:40:55 поподне »
Мислим да не би било лоше да овде поделимо искуства око процедура за слање ДНК узорка поштом, да видимо како то функционише и на какве проблеме може да се наиђе ако пошиљку са вашим узорком шаљете у, рецимо, FTDNA (Хјустон, Тексас).

Желео бих да се од срца захвалим @админ-у што се потрудио да напише ову поруку. За мене је, засад, слање узорка било једини проблематичан корак у целој процедури. Наиме, наручио сам FTDNA тест пре отприлике две недеље, и kit за узимање узорка је стигао без икаквих проблема, са јасним упутством како да се процедура одради, тако да је све ишло глатко до слања узорака натраг.  Пошто у kit-у долази и адресиран коверат за слање натраг, пошао сам не сумњајући ништа у најближу пошту, у Змај Јовиној.  Тамо су ме међутим дочекали као да шаљем вирус еболе, појашњавали да је законом забрањено да приватно лице шаље ишта слично у иностранство итсл.  Свратио сам и до оближње експозитуре DHL-а, у Ђуре Јакшића, али су тамо били једнако испрепадани, плус што је за слање пошиљке тежине реда величине 150gr код њих цена преко 8000 динара.

Тако да сам се вратио кући тотално депримиран, проклињући по ко зна који пут идиотску државу у којој живим...  У једној ранијој прилици сам био успут прочитао да се слично тестирање ради код нас, па сам кренуо да потражим по net-у о чему се тачно ради, са идејом да ове узорке понесем код њих, да бар kit не пропада, а да онда пробам да од FTDNA искамчим повраћај дела новца.  На сву срећу, у том сурфовању налетим на овај thread на овом форуму, и решим да јутрос покушам у Савској, наоштрен за борбу са бирократијом.  И тако и урадим, и уз одређено натезање је прошло како треба, тако да се надам да ће пошиљка за који дан бити послата у USA.  Горња @админ-ова порука тачно описује процедуру, а ја ћу пробати да прецизирам пар детаља.

Пре него кренете у пошту у Савској, најбоље да припремите пар папира:
1. ову тзв. изјаву (више о томе ниже)
2. фотокопију личне карте (ако не понесете са собом, имате једну мењачницу преко улице поште у Савској, па мало лево, у њој има и копирница)
3. одштампан папир са адресом на коју шаљете пошиљку, исписану великим фонтом (како је @админ написао, у пошти ће тражити од вас да докупите још једну, већу пуцкаву коверту, која кошта 25 динара, и онда у њу ставите коверту са узорком, и на тој већој коверти морате да пишете поново адресу примаоца, тако да је најлакше припремити папир са адресом примаоца, и налепити га на ту већу коверту)
4. одштампан папир са вашом адресом, и бројем телефона, исписану нормалним фонтом, кога ћете залепити на задњу страну горе поменуте коверте

Изјава треба да изгледа отприлике овако:
===============
ИЗЈАВА

Ја, доле потписани Пера Перић, под пуном кривичном и материјалном одговорношћу изјављујем да приложена пошиљка садржи узорке мог бриса, које за потребе ДНК анализе шаљем у FTDNA лаборатију у Хјустону, Тексас, САД.  Резултати анализе су искључиво за моју личну употребу.

У Београду, датум.
Пера Перић
Адреса и број телефона
Потпис
===============

Онда најбоље да прво свратите на шалтер за слање пошиљки, у холу десно у приземљу поште.  Одатле ће вас вероватно упутити на царину, која је на првом спрату исте зграде.  Онда идете горе - након што портир у подножју степеништа упише ваше податке (понесите личну каруту!), идете горе у собу 117; пазите да уђете на врата за странке, пошто имају и службена врата, и ако промашите одмах им дајете прилику да буду зловољни.  Тамо пак зависи на кога ћете да налетите, ја сам се стицајем случаја обратио једном прилично нељубазном женском створењу, које је прво покушало да ме откачи истом овом причом да је законом забрањено слање таквих ствари у иностранство итд., али пошто сам поменуо да поуздано знам за случајеве где су људи слали такве ствари, уз попуњавање изјаве, онда је и она рекла да напише изјаву, плус да морам да копирам личну карту, и да могу да се вратим на шалтер у приземљу.  Тако сам и урадио, на шалтеру се онда добију још три папира за попуњавање: један мали папирић који се лепи на коверту, затим један већи који шалтеруша треба да, заједно са горе поменутом изјавом и копијом личне карте, да захефта за коверту (а које ће у царини, кад им проследе пошиљку, да скину), и на крају папир који је обична поштанска упутница.  То се све попуни и преда, и онда се плати према укупној тежини (у мом случају, цена слања је била 370 дин.), и то је то.  Овај задњи поменути папир се добија натраг, и њега треба сачувати, јер на њему буде одштампана нека врста tracking броја, па онда на http://www.posta.rs/ може да се прати докле је стигла пошиљка.  Тако да сада држим палчеве да ће све то да прође кроз царину како треба, и hopefully за 7-10 дана да буде испоручено FTDNA-у, а онда даље ће ваљда ићи како треба...

Ван мреже Sale1976

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 20
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #16 послато: Април 08, 2015, 08:53:30 поподне »
Hvala na detaljnom uputstvu, uradio sam tacno kako je napisano i bez problema poslao uzorak u Hjuston.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #17 послато: Август 30, 2016, 02:28:36 поподне »
Ја послах узорак у Хјустон пре пар дана из мог малог места као обично писмо, али ми из Београда вратише пошиљку. Тако да претпостављам да ћу морати да се довучем до Београда и Савске.

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #18 послато: Септембар 06, 2016, 07:31:34 поподне »
Поздрав свима,

пошта у Савској 2 је добила инструкције да ДНК брис више нешаље чак ни уз оне инструкције које су већ поменуте на форуму, тако да одатле више није могуће послати ДНК брис за

ФТДНА, Хјустон, Тексас... Мене су пре неколико дана из поште у Савској 2 упутили у Земун, пошта у Угриновачкој 210, тамо сам завршио све за 5-10 минута  :) ,

изненадили су ме својом љубазношћу, стрпењем и разумевањем само пошиљке и процедуре слања, ето нешто ново  :D
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Како се врши тестирање?
« Одговор #19 послато: Септембар 06, 2016, 08:55:19 поподне »
Хвала Вулићевићу, информација у право време, баш сам се намерачио да сутра кренем за Београд да шаљем.
Наиме, прошле недеље сам послао брата, све сам унапред припремио (изјаве, фотокопије лк..) и одбили су га у Савској уз образложење да приватно лице не може слати брис ни под којим условима, већ само лабораторије. Уштедео си ми време и живце, значи право у Угриновачку...