Аутор Тема: Радован Дамјановић  (Прочитано 8379 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #20 послато: Новембар 30, 2018, 12:22:35 пре подне »
Сад сам видео како је то у Словачкој, и иста полемика се води, али кажу да се не ради о титули већ о називу професије... И код њих у гимназијама наставнике ословљавају са "професор", иако званични назив је "учитељ"...Нисам размиљао о томе, нас у средњој музичкој школи ословљавају са "професоре" , али имамо дневник где на првој страни пише "наставник", па се упише име...Тако да је званично предавач у средњој школи "наставник"...Како је било пре не знам, али би било мало безвезе да је назив романа Милована Витезовића био "Шешир наставника Косте Вујића"   :D

За време цара Франца Јозефа представници гимназијских наставника му се пожале на ниске дохотке у односу на универзитетски кадар. Цар се посаветава, и мудро им изиђе у  сусрет,  дозволивши им коришћење титуле "Профессор" - без крајцера повишице.
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 12:24:38 пре подне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #21 послато: Новембар 30, 2018, 12:34:27 пре подне »
Да, професори су искључиво на факултету. То је академска титула и нема никакве везе ни са дипломом о стеченом образовању нити са радним местима у образовним установама нижег нивоа. Неко ко је завршио одсек за историју на филозофском факултету добија стручно звање дипломираног историчара а не професора. Закон о средњем образовању и васпитању као и Закон о основном образовању и васпитању такође не познају никакве професоре нити постоје радна места под тим називом у основним и средњим школама. Постоје само наставници. А то што је код нас пракса да се у средњим школама наставници од стране ученика ословљавају са "професоре", то је нека друга прича.

Тачна је разлика између академских титула, звања и радног места. Међутим, постоји звање професор историје, поред звања дипломирани историчар, а у Правилнику о врсти стручне спреме наставника у гимназији историју могу да предају професор историје и дипломирани историчар. Они раде на радном месту наставник историје. Могуће је да Радован Дамјановић има звање професора историје и да са тим звањем ради на радном месту наставника историје, а да нема академску титулу доктор наука. Занимљиво је да постоји звање професор педагогије, иако педагози у основним и средњим школама углавном раде на радном месту стручног сарадника - педагога, односно не предају педагогију у основним и средњим школама (јер педагогија као наставни предмет не постоји).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #22 послато: Новембар 30, 2018, 12:47:53 пре подне »
Тачна је разлика између академских титула, звања и радног места. Међутим, постоји звање професор историје, поред звања дипломирани историчар, а у Правилнику о врсти стручне спреме наставника у гимназији историју могу да предају професор историје и дипломирани историчар. Они раде на радном месту наставник историје. Могуће је да Радован Дамјановић има звање професора историје и да са тим звањем ради на радном месту наставника историје, а да нема академску титулу доктор наука. Занимљиво је да постоји звање професор педагогије, иако педагози у основним и средњим школама углавном раде на радном месту стручног сарадника - педагога, односно не предају педагогију у основним и средњим школама (јер педагогија као наставни предмет не постоји).

То ми није познато. На којим факултетима се стичу поменуте дипломе професора? И београдски и новосадски факултет већ деценијама у назад издају само дипломе дипломираног историчара и дипломираног педагога. Може бити да су у питању неки стари програми. Радован Дамјановић је 1957. годиште па је могао дипломирати око 1980. године или касније. Ако имамо неког дипломираног историчара који је дипломирао отприлике у то време може нам разрешити дилему.
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 12:51:49 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #23 послато: Новембар 30, 2018, 01:07:51 пре подне »
На којим факултетима се стичу поменуте дипломе професора? И београдски и новосадски факултет већ деценијама у назад издају само дипломе дипломираног историчара и дипломираног педагога. Може бити да су у питању неки стари програми. Радован Дамјановић је 1957. годиште па је могао дипломирати око 1980. године или касније. Ако имамо неког дипломираног историчара који је дипломирао отприлике у то време може нам разрешити дилему.

Моја колегиница педагог (1959. годиште) је завршила педагогију у Новом Саду и има звање професор педагогије, тако да је, што се тиче Дамјановића, вероватно у питању стари програм у Новом Саду. Правилници о врсти стручне спреме за запослене у основним и средњим школама морају обухватити сва одговарајућа звања стечена на нашим универзитетима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #24 послато: Новембар 30, 2018, 01:13:31 пре подне »
Што се тиче ословљавања, ради се о стеченој навици...доста нас који предају у музичким школама, имају ђаке и основце и средњошколце у класи...Они из ниже музичке школе нас ословљавају са "наставник", а ђаци из средње школе са "професор" ...тако имамо ситуације да нам ђак заврши основну музичку школу, упише средњу, исто остане код нас у класи, али у јуну нас је ословљавао са "наставниче", а у септембру већ са "професоре"...Навика је таква и то је тако
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 01:15:09 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #25 послато: Новембар 30, 2018, 01:27:23 пре подне »
Моја колегиница педагог (1959. годиште) је завршила педагогију у Новом Саду и има звање професор педагогије, тако да је, што се тиче Дамјановића, вероватно у питању стари програм у Новом Саду. Правилници о врсти стручне спреме за запослене у основним и средњим школама морају обухватити сва одговарајућа звања стечена на нашим универзитетима.

Онда може бити да је тако нешто у питању. Радован Дамјановић је иначе дипломирао историју на Филозофском факултету у Београду али могуће је да се почетком осамдесетих и тамо стицало звање професора историје по завршеним студијама.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #26 послато: Новембар 30, 2018, 06:47:55 пре подне »
Како је било пре не знам, али би било мало безвезе да је назив романа Милована Витезовића био "Шешир наставника Косте Вујића"   :D

Баш тако Душане.

Човек који је можда и највише учинио да се Срби што више заглупе.


Можемо се неслагати са нечијим тврдњама, али се морамо, и на форумима (јавно разговаралиште) чувати чињеничних и вредносних судова који вређају људе и њихове ближње.

Радован Дамјановић је господин.

Овде је тема његово порекло (требало би бити).

Питање наставник или професор би требало издвојити као посебну тему.
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 06:50:52 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #27 послато: Новембар 30, 2018, 01:25:29 поподне »
Радован Дамјановић је господин.

Да чујемо како звучи тај "господин":

https://youtu.be/A7vnermETz8?t=165

Ако је овај хистерично-болесни смех одлика једног "господина", онда се и ја слажем да га можемо тако ословити.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #28 послато: Новембар 30, 2018, 02:07:46 поподне »
Да чујемо како звучи тај "господин":

https://youtu.be/A7vnermETz8?t=165

Ако је овај хистерично-болесни смех одлика једног "господина", онда се и ја слажем да га можемо тако ословити.

Ко нема паметнија посла може послушати и целу емисију из које је овај одломак да би се стекла комплетнија слика о господину професору.

<a href="https://www.youtube.com/v/ogqDjGdBZW4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ogqDjGdBZW4</a>
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #29 послато: Новембар 30, 2018, 02:22:57 поподне »
 ;D

Само сам хтео да видимо порекло овог човека...

Али када је и Др Деретић присутан, можемо да видимо и његово. :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #30 послато: Новембар 30, 2018, 03:22:02 поподне »
Ко нема паметнија посла може послушати и целу емисију из које је овај одломак да би се стекла комплетнија слика о господину професору.


<a href="https://www.youtubе.com/v/ogqDjGdBZW4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtubе.com/v/ogqDjGdBZW4</a>



Да чујемо како звучи тај "господин":

https://youtu.be/A7vnermETz8?t=165

Ако је овај хистерично-болесни смех одлика једног "господина", онда се и ја слажем да га можемо тако ословити.



Задржаћу за себе своје мишљење о овом снимку.

Не виде се лице и очи човека који изговара речи и смеје се.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #31 послато: Новембар 30, 2018, 03:35:44 поподне »
Не виде се лице и очи човека који изговара речи и смеје се.

Зашто мислите да је то битно? Имате сумњу у аутентичност снимка и идентитет говорника?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #32 послато: Новембар 30, 2018, 03:52:03 поподне »
Зашто мислите да је то битно? Имате сумњу у аутентичност снимка и идентитет говорника?

Да, сумњам.

Да имам више времена обратила бих се Р. Дамјановићу да га питам да ли је он на том снимку, када је била та емисија, шта је тема (није баш јасно). Ако би ми он потврдио да је то он све време, уз услов да ми објасни која је то емисија, када је  била, шта је тема, ко је уредник програма, тада бих из пристојности задржала своје мишљење за себе.

Могућа је монтажа исечака неких јавних и нејавних наступа овог човека.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #33 послато: Новембар 30, 2018, 03:54:58 поподне »
Да, сумњам.

Да имам више времена обратила бих се Р. Дамјановићу да га питам да ли је он на том снимку, када је била та емисија, шта је тема (није баш јасно). Ако би ми он потврдио да је то он све време, уз услов да ми објасни која је то емисија, када је  била, шта је тема, ко је уредник програма, тада бих из пристојности задржала своје мишљење за себе.

Могућа је монтажа исечака неких јавних и нејавних наступа овог човека.

То је он, потпуно у складу са његовим осталим наступима на Радио Сербони.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #34 послато: Новембар 30, 2018, 04:27:52 поподне »
Да, сумњам.

Да имам више времена обратила бих се Р. Дамјановићу да га питам да ли је он на том снимку, када је била та емисија, шта је тема (није баш јасно). Ако би ми он потврдио да је то он све време, уз услов да ми објасни која је то емисија, када је  била, шта је тема, ко је уредник програма, тада бих из пристојности задржала своје мишљење за себе.

Могућа је монтажа исечака неких јавних и нејавних наступа овог човека.

Верујем да сте разочарани у господина али немате никаквог разлога за сумњу у аутентичност приложених снимака. Радован Дамјановић има своју редовну радијску емисију под насловом "Људи ништа не знају" (недостаје само наставак "... а ја све знам") сваког уторка у 14 часова на радио станици Радио Сербона: https://www.radioserbona.rs/radovan-damjanovic-ljudi-nista-ne-znaju/

Линк који сам поставио је преузет са званичног Јутјуб канала Радио Сербоне где се могу наћи и друге његове емисије: https://www.youtube.com/channel/UCEn0kWkNm8fU53eXlM791yQ/videos

Можете изабрати коју год хоћете, не разликују се пуно стилом од ове коју сам поставио. Ево и овонедељног издања па проверите: https://youtu.be/0rfz0v9IjC0
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #35 послато: Новембар 30, 2018, 04:41:47 поподне »
Можемо се неслагати са нечијим тврдњама, али се морамо, и на форумима (јавно разговаралиште) чувати чињеничних и вредносних судова који вређају људе и њихове ближње.

Радован Дамјановић је господин.

Овде је тема његово порекло (требало би бити).

Питање наставник или професор би требало издвојити као посебну тему.

Не бих баш рекао да је господин, али нисам ни мислио на њега, него на оног уредника СрбијаГлобал-а.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #36 послато: Новембар 30, 2018, 09:56:50 поподне »
Пукла тиква између Радована и Шарића :)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #37 послато: Новембар 30, 2018, 11:08:06 поподне »
Дајте Кљајевића, да нам мало боље објасни како је Петар Грашо од Немањића с мајчине тране. :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #38 послато: Децембар 01, 2018, 12:50:18 поподне »
Пошто овакве теме не могу а да не скрену у расправе којима није место на овом форуму и ова се затвара.

Хвала на разумевању.