Аутор Тема: Буњевци  (Прочитано 4358 пута)

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 9323
  • I2a S17250 A1328
Одг: Буњевци
« Одговор #20 послато: Септембар 17, 2018, 09:13:16 поподне »
Jedino ostaje stvar jotacije i je li Bun jezički moglo dati Bunjevac ili ovo ime iz hrisovulja treba čitati Bunj.  Ono je u njima napisano kao "Боунь."

Ово име Боунь би се читало као - Бун са нешто умекшаним Н, а сам умекшитељни знак ь даје простор да се, приликом градње присвојног придева, изговара са Њ - Буњов, Буњев. Из тога је лако извести племенски / презименски облик - Буњевац,

О имену Боунь у Метохији у 14. веку (Дечанска хрисовуља) писала је Милица Грковић. Она ово име изводи од романског Bun.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nikola М

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 123
« Одговор #21 послато: Септембар 18, 2018, 09:41:30 поподне »
Милан Радека у свом делу Горња Крајина-Карловачко владичанство је забележио породице:
- Буњевчевић (Буњевчић): славе Светог Јована или Ђурђевдан, али постоје и римокатолици;
- Буњац: славе Светог Јована или Светог Марка-Марковдан;
- Буњевац: славе Светог Јована, Ђурђевдан или Светог Николу.

Ван мреже Sneki

• Шегрт
  • Поруке: 60
« Одговор #22 послато: Јануар 10, 2019, 12:10:58 пре подне »
Буњевац је могло настати на два начина:

1) Житељ Буњева. Постојало је село или поље названо по неком Буњу. Куманово - Кумановци, Смедерево - Смедеревци, Косово - Косовци, Ваљево - Ваљевци. Проблем је што нигде у близини није забележен топоним са називом Буњево. Једино што личи је Нижнее и Верхнее Бунево у Брјанској и Бунёво у Јарославској области, што је превише далеко да би било повезано. Можда је некада да територији Грчке или Албаније постојало место тог имена.

2) Припадник Буњеве банде, чете, Буњев момак, саборац, или следбеник. Данас настају називи као што је аркановац или кадировац. Некада су постојали обреновићевци и карађорђевићевци.

Ван мреже Милан Петровић

• Истраживач
  • Поруке: 870
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
« Одговор #23 послато: Јануар 10, 2019, 05:10:16 пре подне »
Постоји и презиме Бунијевац, то је претпостављам старији облик.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Rus

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 103
  • R1a-L1029>YP6047
« Одговор #24 послато: Јануар 10, 2019, 09:39:34 пре подне »
Vrlo zanimljivo da izmedju bunjevaca postoje cisto srpska prezimena, naprimer Jovanovic, Popovic i td. https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bunjevci

Ван мреже Суботица

• Гост
  • *
  • Поруке: 5
« Одговор #25 послато: Новембар 01, 2020, 11:03:57 пре подне »
Поздрав свима,

Пре пар година сам се тестирао на FamilyTreeDNA и хаплогрупа коју сам добио је I-A815. У једној од старијих порука овде пре пар година сам и споменут јер сам контактирао српски ДНК пројекат да дам своје резултате. Презиме Габрић, типично буњевачко презиме у Суботици и околини.

Нажалост не познајем друге Буњевце који су се тестирали.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1208
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #26 послато: Новембар 01, 2020, 11:17:43 пре подне »
Поздрав свима,

Пре пар година сам се тестирао на FamilyTreeDNA и хаплогрупа коју сам добио је I-A815. У једној од старијих порука овде пре пар година сам и споменут јер сам контактирао српски ДНК пројекат да дам своје резултате. Презиме Габрић, типично буњевачко презиме у Суботици и околини.

Pozdrav Gabriću,ne sećam se da sam te vidio na nekom od projekata na FTDNA, pa ako bi tražiio prijem u srpski projekat tamo, onda bi nakon prijema mogo imati uvid u ostale rezultate a tvome su slični.Verujem da bi ti urednici odobrili članstvo...

Ван мреже drajver

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2168
« Одговор #27 послато: Новембар 01, 2020, 12:04:37 поподне »
Поздрав свима,

Поздрав, Габрићу. Чини ми се да постоји још један Габрић, али који припада хаплогрупи I2-PH908. Колико се сјећам, из Славоније.

Како год, ова хаплогрупа I-A815 досад није регистрована међу српском популацијом, али јесте међу Хрватима из кајкавске зоне.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #28 послато: Новембар 01, 2020, 12:07:35 поподне »
Поздрав, Габрићу. Чини ми се да постоји још један Габрић, али који припада хаплогрупи I2-PH908. Колико се сјећам, из Славоније.

Како год, ова хаплогрупа I-A815 досад није регистрована међу српском популацијом, али јесте међу Хрватима из кајкавске зоне.
Ево и ја сад гледах, нема је ниђе, извињавам се што се непозван умјешах...

Ван мреже drajver

• Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • Поруке: 2168
« Одговор #29 послато: Новембар 01, 2020, 12:54:43 поподне »
Ево и ја сад гледах, нема је ниђе, извињавам се што се непозван умјешах...

Грана I2-S17250>Z16971>A815 је типична грана Словена који су у западне крајеве Балкана дошли сјеверним,а не источним путем. Они су се половином 6. вијека налазили на подручју данашње Словачке, на сјеверној обали Дунава, на јужној су били Лангобарди. Кад су Лангобарди  568. године, прешли у Италију, ова група Словена је преко западне Мађарске ишла за њима и попуњавала просторе данашње западне Хрватске и Словенију. Значајно су учествовали у етногенези кајкавских Хрвата и Словенаца. Сигурно је ове хаплогрупе било доста и међу панонским Словеенима, с обзиром да је данас доста присутна међу Мађарима.

Ван мреже Суботица

• Гост
  • *
  • Поруке: 5
« Одговор #30 послато: Новембар 01, 2020, 02:35:15 поподне »
@Bojan

Ево управо сам се пријавио.

@drajver

Хвала на информацијама о хаплогрупи, доста детаљније од онога што сам до сада знао.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #31 послато: Април 04, 2021, 07:21:13 поподне »
Да мало освјежимо тему.Ови нови рођаци су били изгледа озбиљни играчи https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Vojni%C4%87_od_Baj%C5%A1e

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #32 послато: Април 04, 2021, 08:29:34 поподне »
Од како се појавио овај резултат свашта ми се врзма по глави. По неким изворима има и дан данас Паштровића који се на северу Бачке изјашњавају као Буњевци.А опет у Паштровићима имамо манастир Војнићи који наводно датира,непозудано, око 10. вијека.https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80_%D0%92%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D1%9B%D0%B8 То се опет поклапа са старошћу ФТ25902 који је наш последњи заједнички предак...Морах ово написати мало да издушим🙂 Разумем да немогу сваки сличан топоним повезивати у причу али овде може бити нечега.Па и ти Војнићи у катунској нахији,тј.Озринићима,можда старинци тамо...
« Последња измена: Април 04, 2021, 08:33:12 поподне Bojan »

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #33 послато: Април 05, 2021, 01:39:49 поподне »
Ево да завршим овај монолог. Још једна ствар која може бити индикативна,а коју нађох код Љубовића и његовог Грбовника, је да је на грбу Крмпоћана ,који се у скоро свим изворима помињу уз Војниће, св.Јован Крститељ као заштитник. Пошто ми је план иначе био да тестирам Нинковиће из Нецвијећа,св.Јован,(прибор је спреман,кандидат још није) и с њиховим евентуалним позитивним резултатом на ФТ25902 бих дошо до озбиљних резултата. Онај дио о старинцима на Чеву се односи на Бутулије који такође славе Јовањдан а наводно су дошли из Марковине у Моско. Па ако има неко зна Бутулије можда може да их приупита не би ли се тестирали на овај снип,о мом трошку наравно...

Ван мреже Nikola М

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 123
« Одговор #34 послато: Април 05, 2021, 08:14:22 поподне »
Када је реч о презимену или топониму под називом Војнић, постоји и место Војнић на Кордуну. Некада су постојали Горњи и Доњи Војнић, данас су то Војнић и Доњи Војнић. Према изворима које је тумачио прота Милан Радека наводи се да је место Војнић добило назив према породици Војновић и да је на основу њих и суседно село Војишница и још једно село добило име Војновић Брдо. У овом претходном линку са Wikipedie (Војнић од Бајше) наводи се да су се многе породице под различитим презименима сврставале као Војнићи почетком 17. века, међу којима се помињу и неки Војновићи који су населили простор Војне Крајине. Да ли је ово само случајност или су ти Војновићи они по којима је и место Војнић на Кордуну добило име, питање је за истраживање.

На мрежи Bojan

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • ПХ908>А20333>FT14649
« Одговор #35 послато: Април 05, 2021, 08:50:15 поподне »
Када је реч о презимену или топониму под називом Војнић, постоји и место Војнић на Кордуну. Некада су постојали Горњи и Доњи Војнић, данас су то Војнић и Доњи Војнић. Према изворима које је тумачио прота Милан Радека наводи се да је место Војнић добило назив према породици Војновић и да је на основу њих и суседно село Војишница и још једно село добило име Војновић Брдо. У овом претходном линку са Wikipedie (Војнић од Бајше) наводи се да су се многе породице под различитим презименима сврставале као Војнићи почетком 17. века, међу којима се помињу и неки Војновићи који су населили простор Војне Крајине. Да ли је ово само случајност или су ти Војновићи они по којима је и место Војнић на Кордуну добило име, питање је за истраживање.
Наилазио сам и сам на те податке које помињеш у дигиталној али нисам бележио изворе. Нисам то помињо о Војновићима јер мислим да би то било ширење теза без доказа.Није искључено да је то и тачно али ипак...Оно што је битно је да Војнић Пурчар који је радио тест и који дели са мном заједничког претка заправо род свим суботичким Војнићима са додатим презименом а наводно су се тако поделили ради распознавања.То је уједно и потврда да они то презиме вуку за наше услове необично дуго,неки тврде и 600 година. Сигурно су и поједини топоними на целом  простору Крајине и добили име по њима, тешко је рећи сад који али и то се мора истражити...Оно што мене ту мало жуља је што са тог простора нема потврђене ове хг...