Аутор Тема: Припадници различитих хаплогрупа у сликама  (Прочитано 274931 пута)

Аксић

  • Гост
Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« послато: Август 21, 2013, 10:01:46 пре подне »
Приметио сам да нешто недостаје овом форуму кад су у питању хаплогрупе, а то су слике људи који припадају различитим хаплогрупама. Постављај те слике и напишите ко којој хаплогрупи припада.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #1 послато: Август 21, 2013, 02:24:56 поподне »
Изглед човѣка одређуйе општа генетика, гени са свих хромозомъ, а не (само) Y хромозом. Сѣтимо се само Р1б црнаца из Камеруна.
Смислено йе само качити слике људий зайедно са подацима добийенима од некога од рачуначъ опште генетике. Рецимо Додекад К12б, Еурогенес К13, МДЛП К7...
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #2 послато: Август 21, 2013, 07:58:30 поподне »
Теоретски, постоје облици спољашњег изгледа који су специфични за одређени број носилаца сваке хаплогрупе. То би рецимо за мене било прихватљиво за обсуђивање. Међутим, то не треба да нам буде преокупација пошто заиста врло често та методологија зна да "омане". Посебно зна да омане у срединама где је било много мешања а и ми смо једна од њих.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #3 послато: Август 21, 2013, 08:18:53 поподне »
Не знам колико би то имало смисла. Сви тестирани би морали да приложе и слику, а то је већ компликован процес.
« Последња измена: Фебруар 19, 2015, 06:11:05 поподне Небојша »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #4 послато: Август 22, 2013, 12:34:28 пре подне »
Теоретски, постоје облици спољашњег изгледа који су специфични за одређени број носилаца сваке хаплогрупе. То би рецимо за мене било прихватљиво за обсуђивање. Међутим, то не треба да нам буде преокупација пошто заиста врло често та методологија зна да "омане". Посебно зна да омане у срединама где је било много мешања а и ми смо једна од њих.

Оно што се са сигурношћу може рећи је да Y-хромозом одређује једну ствар, али та ствар је заједничка за носиоце свих Y-ДНК хаплотипова.  :D
« Последња измена: Август 22, 2013, 12:36:59 пре подне Kyrios »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #5 послато: Август 22, 2013, 11:44:21 пре подне »
Оно што се са сигурношћу може рећи је да Y-хромозом одређује једну ствар, али та ствар је заједничка за носиоце свих Y-ДНК хаплотипова.  :D
Има она Рамбова.... жене мени кажу, Рамбо ти си цар. Велики је твој за певање дар  ;D

Повезивање Y-хромозоских хаплогрупа са спољашњим изгледом не узима у обзир информацију која се преноси преко мушке стране већ указује на одређене специфичне морфологије карактеристичне за средине где је одређена Y-хромозом  хаплогрупа доминантна.

Ето, на пример... рецимо Владо Путин је засигурно R1a и његову "фацу" тешко да би нашли ван те хаплогрупе )) 

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #6 послато: Август 22, 2013, 10:31:12 поподне »
Цитат
Ето, на пример... рецимо Владо Путин је засигурно R1a и његову "фацу" тешко да би нашли ван те хаплогрупе

Довла Тебра је сигурно R1а? Можда је и N1c...  ;)
Икавац

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #7 послато: Август 23, 2013, 02:40:14 поподне »
Мени се чини да је он Н1ц, а то може да потврди и прича да је Владимиров чукундеда копиле једног од чланова рурикидске породице Путјатин. Наиме, тада је у Русији био обичај да се деци, која нису рођена из брака, да скраћено очево презиме (Путјатин - Путин). Мада, то је само прича...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #8 послато: Август 23, 2013, 06:04:29 поподне »
Мени се чини да је он Н1ц, а то може да потврди и прича да је Владимиров чукундеда копиле једног од чланова рурикидске породице Путјатин. Наиме, тада је у Русији био обичај да се деци, која нису рођена из брака, да скраћено очево презиме (Путјатин - Путин). Мада, то је само прича...

И ја кад погледам Путина реко бих да је 100% Н1ц. Знам и за ову причу о Путјатинима. Како год, знам да друге Путин породице сем његове у цијелој Русији нема, тако да би у овој причи могло нешто и да буде.

Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #9 послато: Август 24, 2013, 03:00:50 поподне »
Изглед човѣка одређуйе општа генетика, гени са свих хромозомъ, а не (само) Y хромозом. Сѣтимо се само Р1б црнаца из Камеруна.
Смислено йе само качити слике људий зайедно са подацима добийенима од некога од рачуначъ опште генетике. Рецимо Додекад К12б, Еурогенес К13, МДЛП К7...

Ја тебе стварно не разумем шта си хтео да кажеш.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #10 послато: Август 24, 2013, 05:01:52 поподне »
Као што већ рекоше људи, нема смисла да се повезује физички изглед са неком хаплогрупом. То је на овим просторима посебно отежано због мешања становништва.

Било би занимљиво видети како је изгледао припадник И2а групе пре 2000 година. Данашњи Срби представљају микс више расних типова.

Не знам да ли ме разумеш, али неће сви И2а изгледати исто, далеко од тога.

Код Мишића се рецимо види тај Кромањонац, али у комбинацији са Алпидом. Док код његовог чукундеде (нисам знао за тај податак) доминира Динарац.



На овом примеру се најбоље види да чак ни рођаци по мушкој линији не морају изгледати слично, управо зато не би добили ништа постављањем слика тестираних И2а. :)

Đorđo

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #11 послато: Август 25, 2013, 01:39:00 поподне »
Теоретски, постоје облици спољашњег изгледа који су специфични за одређени број носилаца сваке хаплогрупе. То би рецимо за мене било прихватљиво за обсуђивање. Међутим, то не треба да нам буде преокупација пошто заиста врло често та методологија зна да "омане". Посебно зна да омане у срединама где је било много мешања а и ми смо једна од њих.
To je metodologija koja se zove nagađanje :) Uglavnom, tako svi ljudi razmišljaju, na osnovu generalizovanih slika koje imaju u glavi. Kada vidiš čoveka koji ti liči na zapadnog/istočnog Slovena ti u glavi nesvesno pretpostavljaš da je R1a, sigurno nećeš pomisliti da je E1b, iako njegov izgled nema veze sa njegovom hg. Kada vidiš nekog ko ti liči na Južnog Slovena, pretpostavljaš da je I2a, kada vidiš nekog ko ti liči na Šveđanina, pretpostavljaš da je I1, kada vidiš nekoga ko ti liči na Germana/Romana pretpostavljaš da je R1b, kada vidiš da neko liči na mediteranca, pretpostavljaš da je E ili J, ali sve su to gluposti, to jest nagađanja.
« Последња измена: Август 25, 2013, 01:43:44 поподне Đorđo »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #12 послато: Август 26, 2013, 05:51:06 поподне »
))) како сам се зезнуо са Путином а лупио сам га из прве, не резмишљајући много. Када се погледа фото , јасно је да тешко може да буде R1a.



Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #13 послато: Август 28, 2013, 09:05:08 поподне »
Као што већ рекоше људи, нема смисла да се повезује физички изглед са неком хаплогрупом. То је на овим просторима посебно отежано због мешања становништва.

Било би занимљиво видети како је изгледао припадник И2а групе пре 2000 година. Данашњи Срби представљају микс више расних типова.

Не знам да ли ме разумеш, али неће сви И2а изгледати исто, далеко од тога.

Код Мишића се рецимо види тај Кромањонац, али у комбинацији са Алпидом. Док код његовог чукундеде (нисам знао за тај податак) доминира Динарац.



На овом примеру се најбоље види да чак ни рођаци по мушкој линији не морају изгледати слично, управо зато не би добили ништа постављањем слика тестираних И2а. :)

Разумем Небојша! Да ли би могао мене да опишеш?

Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #14 послато: Август 29, 2013, 01:11:47 пре подне »
На основу слика које сам видео рекао бих да имаш елементе Бореби типа. Додао бих и утицај Балтида ако се не варам.

На први поглед сам помислио Нордид + Алпид + Балтид. Међутим, то је то, зато што Бореби и представља алпинизованог Нордида/Кромањонца.

Колико видим, код тебе нема "балканског" староседелачког утицаја.

Прошао би у свим словенским земљама, али и у Немачкој.

Јел си то закључио на основу моје плаво-смеђе косе, или?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #15 послато: Август 29, 2013, 01:19:10 пре подне »
Јел си то закључио на основу моје плаво-смеђе косе, или?

Не, боја косе није пресудна када је реч о класификацији. Узео сам у обзир све елементе, облик лобање, црте лица, телесну грађу, итд.

Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #16 послато: Август 29, 2013, 11:58:39 поподне »
Да, код њих је приметан динарски утицај. Код твог деде посебно. Дедин брат је мешавина Динарца и Медитеранца (Понтида). Уобичајан изглед за наш југ.

Сад ти је јасно да нема логике повезивати Y, тј хаплогрупу са изгледом.

Да, сад ми јасно. Значи женска линија је та, која има велики утицај на физички изглед било којег мушког припадника хаплогрупе, зар није тако?
« Последња измена: Септембар 09, 2013, 06:04:02 пре подне Аксић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #17 послато: Август 30, 2013, 12:47:24 пре подне »
Да, сад ми јасно. Значи женска линија је та, која има велики утицај на физички изглед било којег мушког припадника хаплогрупе, зар није тако?!

Уврежено мишљење да девојчице чешће личе на очеве, а дечаци на мајке, научници само делимично потврђују. Дечаци наслеђују само један X хромозом од мајке, а тај је богат генима који одређују спољашњи изглед. Очев X хромозом је сиромашан таквим генима. Код девојчица је ситуација другачија. Оне добијају по један X хромозом и од мајке и од оца, па зато имају подједнаке шансе да личе и на једно и на друго.
« Последња измена: Новембар 29, 2014, 09:42:00 поподне Небојша »

Аксић

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #18 послато: Септембар 10, 2013, 12:19:43 пре подне »
Момак је Горид + Динарац. Горид је источни Медитеранац. Представља микс Алпида и Балтида + још неки утицаји (динарски, медитерански).

Подсећа на тебе мало на првој слици, с обзиром да и ти имаш и Алпида и Балтида у себи.
Код тебе су јаче изражени "северњачки" елементи, док је код њега пола-пола.

Човек на слици испод је Динарац, али вероватно и комбинацији са Медитеранцем. Овај тип је чест у централној, јужној и источној Србији. Разликује се од Динарца којег срећемо у нашим западним крајевима углавном по нешто ситнијој грађи, мањој висини и мањој ширини лица.

Које се хаплогрупе јављају код Медитеранаца?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #19 послато: Септембар 10, 2013, 12:44:15 пре подне »
Као што смо већ рекли, не може се повезивати/изједначавати фенотип са генотипом.

Знам шта те занима отприлике. У питању су хаплогрупе Ј и Е.
« Последња измена: Септембар 10, 2013, 01:00:00 пре подне Небојша »