Аутор Тема: Цркве брвнаре  (Прочитано 2383 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Цркве брвнаре
« Одговор #1 послато: Фебруар 27, 2017, 04:45:45 пре подне »
Поново постављам нешто опширнији текст о црквама брвнарама. Ауторка пише и стални је сарадник Српске ТВ у УСА и због тога су јој текстови латинични, јер су многи наши Срби тамо већ заборавили ћирилицу. Нажалост, та пошаст заборава, све више је присутна и овде у матичној држави.
Цркве брвнаре су посебна врста храмова, драгоцено сведочанство како су преци православних Срба налазили свој духовни простор. Дело су безимених самоуких градитеља и уметника. Највише сачуваних их је у Србији и оне су служиле и као богомоље, али су биле и нада за опстанак нашег народа који је био скоро пет векова под Турцима.

http://nadica-janic.blogspot.rs/2017/02/crkve-brvnare.html

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Цркве брвнаре
« Одговор #2 послато: Септембар 29, 2017, 07:20:04 поподне »
Таман сам желео да отворим тему, када сам наишао на ову. Нисам се још до сада бавио овом тематиком, те се надам да ће се овој конверзацији придружити неко компетентнији.
Занимају ме фотографије, димензије, материјали...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Цркве брвнаре
« Одговор #3 послато: Септембар 29, 2017, 07:38:27 поподне »
Таман сам желео да отворим тему, када сам наишао на ову. Нисам се још до сада бавио овом тематиком, те се надам да ће се овој конверзацији придружити неко компетентнији.
Занимају ме фотографије, димензије, материјали...

Синоћ баш читах Медаковићеве "Путеве српског барока", па се помињаху и цркве брвнаре, требало би и данас да их има сачуваних по Срему. Философија је била првенствено та да су биле замишљене као привремене, док се не стекну услови да се подигне црква од трајнијег материјала, или се чак није веровало да ће се дуже задржати на том месту.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Цркве брвнаре
« Одговор #4 послато: Септембар 29, 2017, 08:48:06 поподне »
Ја сам за сада нашао податке на Википедији, мада видим да постоје написане и монографије на ову тему.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Цркве брвнаре
« Одговор #5 послато: Децембар 21, 2017, 02:07:01 пре подне »
Ево и мало података о цркви брвнари у Палачковцима између Дервенте и Прњавора подигнуте 1843. године. Раније је у овом крају било више ових цркава које су одржавале вјерски живот за вријеме Турске окупације.



https://sh.wikipedia.org/wiki/Crkva_brvnara_u_Gornjim_Pala%C4%8Dkovcima