Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227916 пута)

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1060 послато: Април 30, 2021, 06:50:07 поподне »
Од многих порука, изабрао сам ову, јер се тиче моје струке.

Па бих поновио речи једног од наших мудрих форумаша, где бих "лингвистику" заменио речју "историја":

Или да се поставе референце за ове тврдње, без "бирања трешања".


Извини, за коју тачно од неоспорних чињеница тражиш референце?

Да је Немања прво био римокатолик? Ко то оспорава?

Да је Немања имао браћу, Расткове/Савине стричеве која су такође били римокатолици које Сава никад није покушао да преведе у православље него га је било баш брига јер они нису владали земљом коју је он покушао да конституише за наследнике свог брата? Уосталом слично су поступали принчеви и принцезе у црквеној хијерархији и другде и на Западу и на Истоку у то време. Црква легитимише владара који штити цркву. Ко то оспорава?

Да се Немања ковертовао у православље? Ко тек то оспорава?

Да је Растко Немањић, монах и принц, градио аутокефалност цркве током пропасти Византије (која пропаст се догодила захваљујући римокатоличкој окупацији Миколгора-Константинуполиса-Цариграда), па је ишао код једног од тројице претендената на царство да од његовог локалног патријарха то и добије, за доста новаца, додуше датих као "прилози" а не баш као outright симонија? -- Па сад, ово јесте ствар интерпретације и стављања у контекст, али све наведено су чињенице. Ја их повезујем онако како ја то видим. Дозвољавам да неко ко је индоктриниран да је тобоже нужно било добро што се све тако збило тако како се збило (ја то не мислим) може да види другачије исте те чињенице.

Да постоје народне приповетке о "светом Сави" (заправо етно-хтонском божанству које је лик који се тако назива наследио), а што никакве везе с историјом нема, које се надмудрује и братими са ђаволом, између осталог садећи кромпир, који је  у Европу дошао у високом 16. веку а у Србију почетком 19. века, стотинама година после смрти Растка Немањића? -- У анализу културолошког аспекта митског бића идентификованог са "св. Савом" у овом контексту, а које је паралелно сличним митовима оригиналних становника Америке и афричких космогонија... историчар је компетентан да се пача таман колико и електричар, певачица или таксиста: аматерски, из интересовања за тему.

Толико о черипикингу. Поздрав

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1061 послато: Април 30, 2021, 06:57:33 поподне »
У анализу културолошког аспекта митског бића идентификованог са "св. Савом" у овом контексту, а које је паралелно сличним митовима оригиналних становника Америке и афричких космогонија... историчар је компетентан да се пача таман колико и електричар, певачица или таксиста: аматерски, из интересовања за тему.

Толико о черипикингу. Поздрав

Која је ваша "област експертизе" пошто изгледа нико осим вас ту не сме да се "пача"?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1062 послато: Април 30, 2021, 07:44:10 поподне »
Која је ваша "област експертизе" пошто изгледа нико осим вас ту не сме да се "пача"?

All are welcome да се пачају свуд где им се ћефне ако су спремни да буду изложени и критици (какву нпр нуди Романијски у односу на outdated функционисање једне техничке институције за биомедицинске анализе, на ког се, нажалост то видим, диже дрвље и камење због тога), а не само лаудацијама и ишчекиваним апотеозама.

А личне податке као што је академско звање не видим зашто бих износио на дискусионим групама. Не верујем да могу добити tenure на универзитету of my choice самим тим што бих одговорио, тако да је беспредметно јер, што би рекла На црвењском путу, ту нема tit-for-tat интереса.   :-X

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1063 послато: Април 30, 2021, 07:54:10 поподне »
All are welcome да се пачају свуд где им се ћефне ако су спремни да буду изложени и критици (какву нпр нуди Романијски у односу на outdated функционисање једне техничке институције за биомедицинске анализе, на ког се, нажалост то видим, диже дрвље и камење због тога), а не само лаудацијама и ишчекиваним апотеозама.

А личне податке као што је академско звање не видим зашто бих износио на дискусионим групама. Не верујем да могу добити tenure на универзитету of my choice самим тим што бих одговорио, тако да је беспредметно јер, што би рекла На црвењском путу, ту нема tit-for-tat интереса.   :-X

У реду, само прилагодите ваш начин комуникације оном који је присутан на овом форуму.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1064 послато: Април 30, 2021, 08:12:45 поподне »
У реду, само прилагодите ваш начин комуникације оном који је присутан на овом форуму.

Конкретно, шта је проблем? Како мој начин комуникације није у складу с оним присутним на овом форуму? Примери где је у нескладу?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1065 послато: Април 30, 2021, 08:16:44 поподне »
Конкретно, шта је проблем? Како мој начин комуникације није у складу с оним присутним на овом форуму? Примери где је у нескладу?

Највише што "пара очи" је обраћање са висине. Друга ствар је велика сличност у начину писања и комуникације са корисником који је на овом форуму више пута банован под различитим надимцима, па би се у том случају могло говорити и о грубом кршењу Правилника.  ;) Само кажем, без свађалачког тона и обраћања са висине, и све је ок.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5308
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1066 послато: Април 30, 2021, 08:26:06 поподне »
Конкретно, шта је проблем? Како мој начин комуникације није у складу с оним присутним на овом форуму? Примери где је у нескладу?

НајзгоднијиОдСвихЊих, мислим да Ви на овом форуму не добијате ниво поштовања који Ваше поруке завређују. Човек Ваших квалитета заиста не треба да се дружи са овде присутнима. Да сам на Вашем месту, дигао бих руке од свега и отишао одавде.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1067 послато: Април 30, 2021, 09:21:21 поподне »
All are welcome да се пачају свуд где им се ћефне ако су спремни да буду изложени и критици (какву нпр нуди Романијски у односу на outdated функционисање једне техничке институције за биомедицинске анализе, на ког се, нажалост то видим, диже дрвље и камење због тога), а не само лаудацијама и ишчекиваним апотеозама.


Наравно, да је свако може да се "пача где му се ћефне", да критикује, и да буде критикован. Око тог принципа се слажемо.  ("Ништа није толико добро, да не би било још боље" писало је у Статуту Савеза Комуниста Југославије, но знамо како се завршила њихова владавина). 

 Но, једно је критика коју наводите, а која је, очито, идеолошког, "калимеро" карактера.   Као што је, уосталом,  и Ваша критика "функционисања једне техничке институције". Као што је и већина ваших коментара на овом форуму, уосталом. Нервирају ме они који се пријаве на форум, и одмах знају "како све то треба да буде боље...", како неко овде ескплоатише њихову бригу за заједницу, истину и правду,  и слично...   Већ сам био кренуо да Вас блокирам, искрено речено. Одустао сам од тога зато што ме је мрзело да тражим Ваше име у списку чланова.

То што Ви наводите као "outdated функционисање једне техничке институције за биомедицинске анализе" је упитно. Зашто би то било окарактерисано као  "outdated"?  Са којег становишта? Личне импресије, ваше емоције, замишљеног општег интереса, , замишљеног рачуна "највеће среће највећег броја људи", задовољења своје личне заинтересованости...?   Или је реч о теоријски утемељеном ставу? На пример, разумете принципе економије па их примените на конкретним примерима  да докажете исправност својих ставова и критика. 
   
Мени, на пример, пословна стратегија поменуте Лабораторије изгледа сасвим примерена њиховим ресурсима, способностима и стању конкуренције и тржишта (што је основни став дисциплине зване Стратегија - било да је је реч о бизнису, војној, спортској...  стратегији ). Они сасвим сигурно не могу следити стратегију FTDNA, YSEQ, Dante...Немају тржиште, број потенцијалних клијената је мала,  њихова  куповна моћ  је мала...   

 Погледајмо њихову позицију: да, имају застарелу лабораторију која нуди анализу 23 маркера, но која је сасвим довољна за потребе МУП-а, судова, невољника који морају да доказују или оповргавају родитељство...  Тај број наруџбина  се статистички вероватно врти око неког броја који они релативно  могу лако да задовоље.  Са друге стране, на тржишту   немају конкуренцију, а имају неко  потенцијално, релативно мало, тржиште коју чинимо ми који смо, из неког разлога, заинтересовани за историју, своје породично порекло, порекло народа којем припадамо. И они одређују цену тако да искористе своје ресурсе до максимума тако да максимализују свој приход а да притом не повећају своје фиксне трошкове, и да не морају да инвестирају у нову опрему.  Пореклу дају повлашћену цену зато што то донекле  доприноси њиховој реклами у једној малој ниши тржишта које чине људи попут мене и вас - које из неког разлога интересује свет око њих.    Наравно да им није циљ да максимализују  задовољство  чланова форума - моје и ваше, него да максимализују свој профит.  Ово се у економији зове "стратегија жетве" тј "harvesting strategy". И шта сад? Кога да оптужимо што људи  испољавају, кроз векове, "разумни егоизам" уместо "алтруизма"? Уреднике форума Порекло? Оне које их бране, позивајући се на економске законитости функционисања људских односа кроз историју?

Уосталом, у економији се гласање  врши "парама".  Ништа Вас, ни ваше штићенике и саборце,  не спречава да сами опремите лабораторију, нађете кадрове, одредите "праведну" цену и зарадите или изгубите (донирате?) свој новац за добробит друштва или макар одређеног чланова овог форума. Или да потрошите време и новац у намери да нађете "оптималну лабораторију" у погледу обима и квалитета анализе и цене коју сте спремни да платите.  Ја сам, на пример, 2016 г., имао јасну свест о томе да  тестом и чланством у Пореклу купујем само  улазницу у свет генетичке генеалогије и то је цена коју сам спреман да платим да задовољим своју радозналост. Никаквог другог интереса немам.   

У овом горенаведеном смислу мислим да је у овом случају - критика и контракритика на форуму -   применљив  принцип Спинозе: “Не смејати се, не плакати, не проклињати, већ разумети“. Разумети свет око себе, па ће неке ствари ићи лакше. Поготово у комуникацији. 
   
« Последња измена: Април 30, 2021, 09:32:03 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1068 послато: Мај 01, 2021, 01:55:44 пре подне »

Извини, за коју тачно од неоспорних чињеница тражиш референце?

Да је Немања прво био римокатолик? Ко то оспорава?

Да је Немања имао браћу, Расткове/Савине стричеве која су такође били римокатолици које Сава никад није покушао да преведе у православље него га је било баш брига јер они нису владали земљом коју је он покушао да конституише за наследнике свог брата? Уосталом слично су поступали принчеви и принцезе у црквеној хијерархији и другде и на Западу и на Истоку у то време. Црква легитимише владара који штити цркву. Ко то оспорава?

Да се Немања ковертовао у православље? Ко тек то оспорава?

Да је Растко Немањић, монах и принц, градио аутокефалност цркве током пропасти Византије (која пропаст се догодила захваљујући римокатоличкој окупацији Миколгора-Константинуполиса-Цариграда), па је ишао код једног од тројице претендената на царство да од његовог локалног патријарха то и добије, за доста новаца, додуше датих као "прилози" а не баш као outright симонија? -- Па сад, ово јесте ствар интерпретације и стављања у контекст, али све наведено су чињенице. Ја их повезујем онако како ја то видим. Дозвољавам да неко ко је индоктриниран да је тобоже нужно било добро што се све тако збило тако како се збило (ја то не мислим) може да види другачије исте те чињенице.

Да постоје народне приповетке о "светом Сави" (заправо етно-хтонском божанству које је лик који се тако назива наследио), а што никакве везе с историјом нема, које се надмудрује и братими са ђаволом, између осталог садећи кромпир, који је  у Европу дошао у високом 16. веку а у Србију почетком 19. века, стотинама година после смрти Растка Немањића? -- У анализу културолошког аспекта митског бића идентификованог са "св. Савом" у овом контексту, а које је паралелно сличним митовима оригиналних становника Америке и афричких космогонија... историчар је компетентан да се пача таман колико и електричар, певачица или таксиста: аматерски, из интересовања за тему.

Толико о черипикингу. Поздрав

Мирослав који је писао Мирослављево Јеванђеље је био католик? Дај изворе

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1069 послато: Мај 01, 2021, 09:50:11 пре подне »

Извини, за коју тачно од неоспорних чињеница тражиш референце?

Да је Немања прво био римокатолик? Ко то оспорава?

Да је Немања имао браћу, Расткове/Савине стричеве која су такође били римокатолици које Сава никад није покушао да преведе у православље него га је било баш брига јер они нису владали земљом коју је он покушао да конституише за наследнике свог брата? Уосталом слично су поступали принчеви и принцезе у црквеној хијерархији и другде и на Западу и на Истоку у то време. Црква легитимише владара који штити цркву. Ко то оспорава?

Да се Немања ковертовао у православље? Ко тек то оспорава?

Да је Растко Немањић, монах и принц, градио аутокефалност цркве током пропасти Византије (која пропаст се догодила захваљујући римокатоличкој окупацији Миколгора-Константинуполиса-Цариграда), па је ишао код једног од тројице претендената на царство да од његовог локалног патријарха то и добије, за доста новаца, додуше датих као "прилози" а не баш као outright симонија? -- Па сад, ово јесте ствар интерпретације и стављања у контекст, али све наведено су чињенице. Ја их повезујем онако како ја то видим. Дозвољавам да неко ко је индоктриниран да је тобоже нужно било добро што се све тако збило тако како се збило (ја то не мислим) може да види другачије исте те чињенице.

Да постоје народне приповетке о "светом Сави" (заправо етно-хтонском божанству које је лик који се тако назива наследио), а што никакве везе с историјом нема, које се надмудрује и братими са ђаволом, између осталог садећи кромпир, који је  у Европу дошао у високом 16. веку а у Србију почетком 19. века, стотинама година после смрти Растка Немањића? -- У анализу културолошког аспекта митског бића идентификованог са "св. Савом" у овом контексту, а које је паралелно сличним митовима оригиналних становника Америке и афричких космогонија... историчар је компетентан да се пача таман колико и електричар, певачица или таксиста: аматерски, из интересовања за тему.

Толико о черипикингу. Поздрав

Очекивао сам референце, а не слободно тумачење и изношење ставова. Дакле не постоји извор који ће потврдити да су Немања и његова браћа били римокатолици.. Оно што се за Немању зна, да је изградио два манастира у Топлици и пре Растковог рођења, где се види јак византијски утицај на њега и браћу. За њиховог оца Завиду управо знамо преко натписа на цркви Св. Петра и Павла у Бијелом Пољу, задужбини кнеза Мирослава, који пише чувено јеванђеље. Браћа у борби са Немањом су савезници или боље рећи, вазали византијског цара, што се види из битке код Пантине. Немања оснива са младим Растком Хиландар, где као монах умире. Дакле све што имамо за Немању и браћу, везано је за византијски културни, а самим тим и религијски круг. Остало су само, као што рекох, слободна тумачења, попут оних да је самим тим што је рођен у Рибници морао бити крштен по католичком обреду и сл. Или да су Немањићи само наставак Вукановића, који су због доласка из Дукље, женидбама са принцезама из католичких земаља, припадали римском културном кругу. Чињеница јесте да је Растко искористио моменат када Византија није постајала и Латини држали Цариград, изборивши аутокефалност за српску цркву, стварајући култ свога оца. Али се не може рећи да је он у православље конвертовао оца или стричеве, јер и пре њега је стварана подлога на византијским (православним) основама, која му је помогла да ту аутокефалност избори.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1070 послато: Мај 01, 2021, 10:39:20 пре подне »
Било би лепо да се тема Горштаци - Српска Племена Црне Горе поново отвори.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1071 послато: Мај 01, 2021, 11:27:50 пре подне »

Да се Немања ковертовао у православље? Ко тек то оспорава?


Sharelock оспорава "да се Немања КОВЕРТОВАО у православље".
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5308
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1072 послато: Мај 01, 2021, 11:42:10 пре подне »
Sharelock оспорава "да се Немања КОВЕРТОВАО у православље".

Не каже се "ковертовао" већ "ковертирао"  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1073 послато: Мај 01, 2021, 11:49:43 пре подне »
Не каже се "ковертовао" већ "ковертирао"  ;D

Зато сам и написао јер није ковертит већ конвертит  ;D
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1074 послато: Мај 01, 2021, 02:51:38 поподне »
Sharelock оспорава "да се Немања КОВЕРТОВАО у православље".
Омашка у куцању је омашка у куцању, види https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/typo, а stand up comedy треба да буде нешто више од сирома' недавно упокојеног Жике Обретковића, бар за мој укус.

Не каже се "ковертовао" већ "ковертирао"  ;D
Само за лингвисте аматере у (пропалом) покушају: сf. Речник Матице српске, 2007, стр 561, алинеа 12: кòнвертовати::)

 = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о =

Оно што се за Немању зна, да је изградио два манастира у Топлици и пре Растковог рођења, где се види јак византијски утицај на њега и браћу. За њиховог оца Завиду управо знамо преко натписа на цркви Св. Петра и Павла у Бијелом Пољу, задужбини кнеза Мирослава, који пише чувено јеванђеље. Браћа у борби са Немањом су савезници или боље рећи, вазали византијског цара, што се види из битке код Пантине. Немања оснива са младим Растком Хиландар, где као монах умире. Дакле све што имамо за Немању и браћу, везано је за византијски културни, а самим тим и религијски круг. Остало су само, као што рекох, слободна тумачења, попут оних да је самим тим што је рођен у Рибници морао бити крштен по католичком обреду и сл. Или да су Немањићи само наставак Вукановића, који су због доласка из Дукље, женидбама са принцезама из католичких земаља, припадали римском културном кругу. Чињеница јесте да је Растко искористио моменат када Византија није постајала и Латини држали Цариград, изборивши аутокефалност за српску цркву, стварајући култ свога оца. Али се не може рећи да је он у православље конвертовао оца или стричеве, јер и пре њега је стварана подлога на византијским (православним) основама, која му је помогла да ту аутокефалност избори.
Много шта од овог стоји, нешто је упитно, а нешто је ствар личне интерпретације чињеница (коју сам помињао раније).

Очекивао сам референце, а не слободно тумачење и изношење ставова. Дакле не постоји извор који ће потврдити да су Немања и његова браћа били римокатолици..
Мени је Савин навод у Житију светог Симеона о миропомазању да би се крштење обавило по источном обреду, док се код римоактолика прва коризма ради у раном пубертету, па зато није била урађена од Немање на рођењу, некако валиднији него Руварчево тумачење истог. ОК, могу да направим уступак па да кажем  да је Немања био крштен као римокатолик и докрштен као православни дететом. А онда до Савиног добијања аутокефалије ту је сирома' Немања осцилирао тамо-амо (као што ће и Стефан Првовенчати тражити круну од папе, којом ће опет бити двапут крунисан, по оба обреда...)


Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1075 послато: Мај 01, 2021, 02:52:38 поподне »
("Ништа није толико добро, да не би било још боље" писало је у Статуту Савеза Комуниста Југославије, но знамо како се завршила њихова владавина).
Свашта. Ово је толико off the wall да немам коментар.  :o

Нервирају ме они који се пријаве на форум, и одмах знају "како све то треба да буде боље...", […] Већ сам био кренуо да Вас блокирам, искрено речено. Одустао сам од тога зато што ме је мрзело да тражим Ваше име у списку чланова.
А тако, значи. За хијерархију “старих кајли”. Нисам заинтересован за исту и свеједно ми је ако то неког нервира. Сасвим је ОК блокирати ме и игнорисати ме. Никакав проблем с тим немам.

Но, једно је критика коју наводите, а која је, очито, идеолошког, "калимеро" карактера.
Ја сам само прилично овлаш подржао човека који је критиковао, тако да је називање такве подршке “калимеро” карактером у најмању руку смешно. Лично сам се одмах тестирао у Берлину јер ми се то учинило најпрактичнијим за моје потребе.

То што Ви наводите као "outdated функционисање једне техничке институције за биомедицинске анализе" је упитно. Зашто би то било окарактерисано као  "outdated"?  Са којег становишта? Личне импресије, ваше емоције, замишљеног општег интереса, , замишљеног рачуна "највеће среће највећег броја људи", задовољења своје личне заинтересованости...?   Или је реч о теоријски утемељеном ставу? На пример, разумете принципе економије па их примените на конкретним примерима  да докажете исправност својих ставова и критика.
У мом систему вредности економија свакако није меродавна за валидност ставова. Ја не организујем државе и потпуно ми је свеједно кад оне пропадају, а камоли да ме занимају интереси малих група или агенаса на тржишту какве су лабораторије. Бавим се собом и себи блиским људима.

Мени, на пример, пословна стратегија поменуте Лабораторије изгледа сасвим примерена њиховим ресурсима, способностима и стању конкуренције и тржишта (што је основни став дисциплине зване Стратегија - било да је је реч о бизнису, војној, спортској...  стратегији ). Они сасвим сигурно не могу следити стратегију FTDNA, YSEQ, Dante...Немају тржиште, број потенцијалних клијената је мала,  њихова  куповна моћ  је мала...   
Зашто би једна швапска или талијанска лабораторија нужно имала веће тржиште од српске? Српски научници говоре бољи енглески од својих колега у Италији, отприлике као они у Немачкој. Можда зато што те стране далеко више нуде. Иначе, да је реч само о величини државе, кинеске лабораторије би биле најуспешније и могле би да наплаћују 3000 а не 3 долара анализу.

Ништа Вас, ни ваше штићенике и саборце,  не спречава да сами опремите лабораторију, нађете кадрове, одредите "праведну" цену и зарадите или изгубите (донирате?) свој новац за добробит друштва или макар одређеног чланова овог форума. Или да потрошите време и новац у намери да нађете "оптималну лабораторију" у погледу обима и квалитета анализе и цене коју сте спремни да платите.  Ја сам, на пример, 2016 г., имао јасну свест о томе да  тестом и чланством у Пореклу купујем само  улазницу у свет генетичке генеалогије и то је цена коју сам спреман да платим да задовољим своју радозналост. Никаквог другог интереса немам. 
Ја нисам предузимач и, понављам: економија је за мене нужност јер живим у друштву. Свакако не намеравам да отварам било шта те врсте (нисам се ни школовао за тако нешто).

А Романијски свакако није мој штићеник. Ја само читам коментаре и с његовим се слажем јер ми звучи разумно и коректно, а његови критичари ми не звуче тако. То не значи да ја те његове критичаре мрзим или презирем или мислим да су нужно глупи, него просто не прихватам њихове аргументе као валидне у тој конкретној дискусији.


Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1076 послато: Мај 01, 2021, 02:53:55 поподне »
Највише што "пара очи" је обраћање са висине. Друга ствар је велика сличност у начину писања и комуникације са корисником који је на овом форуму више пута банован под различитим надимцима, па би се у том случају могло говорити и о грубом кршењу Правилника.  ;) Само кажем, без свађалачког тона и обраћања са висине, и све је ок.
Немам утисак да се било коме обраћам с висине. Дозвољавам да грешим у својој процени себе, а свакако је могуће и у ставовима које износим који су подложни критици (уосталом као и сви други овде, неки од којих препуни сујете, које ја немам ни најмање). Свакако се не свађам. Дискусија није свађа. Аргументи нису свађа.

Међутим, имам утисак да је управо овакав начин обраћања мени баш такав, с висине, с некаквим елиптичним имеративима, а без права на такав приступ, а ни стварог разлога, јер нисмо ни комуницирали раније и све се своди на личну процену мог стила а не на теме дискусија. Уз то иду и бизарна лична сећања и процене шта евентуално може да личи/подсећа на неке треће особе, које не разумем, а нису ме ни довољно заголицали да се удубљујем.  8)

НајзгоднијиОдСвихЊих, мислим да Ви на овом форуму не добијате ниво поштовања који Ваше поруке завређују. Човек Ваших квалитета заиста не треба да се дружи са овде присутнима. Да сам на Вашем месту, дигао бих руке од свега и отишао одавде.

Хвала на савету. Примио сам га к знању, као несумњиво добронамеран, јер како би један аскурђел форума и хералдички гувернатор истог, него чиста срца и из најбољих намера?  ;)

 = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о = о =

Благодарим свима којима одговарам у ове три поруке за ангажман.

Наравно, било би ми драже да се не бавите ad personam критизерством мене јер мене и иначе не занима превише шта о мени мисле људи које не познајем лично, него аргументима у дискусији, као што је то -- додуше после прве донекле грубе лопте -- сад учинио Милош у коментару на који сам одговорио.


Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1077 послато: Мај 01, 2021, 03:38:01 поподне »

...https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/typo...


Ово је супер за учење америчког, хвала Вам на дељењу информација!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1078 послато: Мај 05, 2021, 07:35:44 поподне »
Да се 1918. сумњало у српство Црногораца, вероватно би само уједињење обављено на пажљивији начин, уз дуже преговоре, можда и више уступака Црној Гори, као што је чињено са Државом СХС и Југословенским одбором.

Није то имало везе са српством већ да су Црна Гора и Србије угашене једним потезом пера 1918. Очито је то људима доле теже пало него у Србији.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #1079 послато: Мај 06, 2021, 11:13:06 пре подне »
Људима у Црној Гори је теже пало јер их је њихова политичка и војна елита убедила да треба теже да им падне, а елита је то чинила јер је остајала без својих положаја и повластица.
С друге стране у Србији је тотално другачија ситуација. Српска династија остаје на челу нове државе, Београд остаје главни град, све главне институције остају у Београду, а највећи број позиција у новој влади (укључујући и премијерско место) задржаће политичари из Србије. Зато они нису имали разлога да буду незадовољни.
Треба узети у обзир и да је образовање и писменост у Србији и у Црној Гори било далеко од завидног нивоа и да су такви људи подложнији за манипулацију. Да је краљ Никола рекао ''Нека, одричем се свог престола и својих права зарад народног уједињења'' нико се у Црној Гори не би бунио осим неких појединаца који би (као што сам рекао) остали без положаја и привилегија, али то би било далеко од потребног за почетак неког оружаног сукоба.