Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Лукић, Јовањдан, Горње Неродимље, Урошевац - I2-Y84307

Након Yfull анализе, очитане су му вредности на укупно 97 од 111 маркера по FTDNA распореду. Нису му очитане вредности на DYS385, DYS447, DYS464, YCAll, CDY, DYS413 и DYS716, с тим да је на DYS385 имао од раније познату вредност (преко првобитног резултата на 23 маркера), па тако сада има познате вредности на 99 од 111 маркера. Очитане вредности су убачене у табелу.
2
Српски ДНК пројекат / Одг: Светски ДНК месец 2021
« Последња порука НиколаВук послато данас у 10:06:28 поподне »
103. Лаловић, Јовањдан, Калиновик

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује карактеристичне вредности маркера (повишене 15-30 на DYS389I-II и снижену 17 на DYS458) које дели са тестираним из херцеговачког истраживања који такође слави Јовањдан и пореклом је из Калиновика, али и са Дукићем из Варивода код Кистања у Далмацији који слави Ђурђевдан. Лаловић такође има своју специфичност на маркеру DYS385b са сниженом вредношћу 15, по којој се разликује од тестираног са херцеговачког истраживања, а са њим има још две разлике на маркерима DYS392 и DYS635 (на тим маркерима тестирани из херцеговачког истраживања има немодалне вредности, снижену 13 и повишену 22, док Лаловић ту има модалне вредности 14 и 21). И поред 3 разлике на упоредива 23 маркера, Лаловић је због горе поменутих карактеристичних вредности несумњиво ближе повезан са поменутим тестираним из Калиновика, а није искључено да постоји и веза са Дукићем из Варивода.

Тестирани је у упитнику навео да су Лаловићи у Калиновик дошли из Црне Горе, а да се његов огранак преселио 1922. године у Тршић код Лознице. Ово предање се поклапа са оним које је навео тестирани из херцеговачког истраживања, о пореклу са подручја Бањана, које је једно од два главна жаришта N2 хаплогрупе на Балкану.
3
« Последња порука НиколаВук послато данас у 08:54:47 поподне »
80. Микашиновић, Никољдан, Горње Дубраве, Огулин

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Карактеристике Микашиновићевог хаплотипа су снижене вредности 17 на DYS570 и 23 на DYS481. Прву вредност дели са више тестираних припадника N2 хаплогрупе у бази Српског ДНК пројекта, док другу вредност дели само са Мрдићем из Ракове Ноге код Илијаша и једним тестираним из Рудиница код Плужина, који уз то такође славе Никољдан. Мрдић има предање о пореклу од Ђачића из Пиве, па би вредност DYS481=23 могла да буде карактеристика Ђачића из Пиве и самим тим би указивала на ранију матицу и порекло Микашиновића, пре сеоба ка западу.

Тестирани је навео да Микашиновићи воде порекло из Старе Херцеговине, односно са севера данашње Црне Горе, а резултат је потврдио предање (ранија матица је по свему судећи Пива). Зрно је раније на овој теми поставио занимљиве податке о најранијем помену Микашиновића:

8. Микашиновић, Никољдан, Горње Дубраве, Огулин

Стављам одмах, да не бих заборавио како сам нашао податак (Хрватски урбари, 1894). И корисно за оног ко буде објављивао резултат. Ово је најстарији запис, из 1651.

4
Српски ДНК пројекат / Одг: Светски ДНК дан 2017
« Последња порука Equinox послато данас у 08:38:56 поподне »
Мој отац је рођен у Доњој Речици. Колико ја знам за село важи да највећи део мештана чине Црногорци тј људи пореклом из Црне Горе, и Шопи тј они који своје порекло воде из области близу бугарске границе.
Питам се да ли Јевтовић спада међу оне које тамо сматрају Црногорцима.

Јевтовићи су у Доњу Речицу досељени 1878. године из Лукова у Подбуковику, и одранак су рода Рогића-Антонића, који су чинили једино становништво Лукова у другој половини 18 и већем делу 19 века.

У Доњу Речицу су досељени син Јевта Антовића - Милисав Јевтовић, и братанац Вукојица Јовановић.

Јевто је био син Луке Антонића, рођеног 1733. године.

Најближи сродници Јевтовића и Јовановића из Доње Речице су Антовићи у Калиграду, који су потомци Саватија, сина Милосава Антовића, који је био Јевтов рођени брат. Мало даљи рођаци су остали Антовићи и Раковићи у Калиграду, као и Антовићи у Великој Плани.

Што се порекла становништва Доње Речице тиче, од 39 задруга које су пописане 1885 године, једна је била досељена из Црне Горе (Мирковићи) који су заправо досељени из Акексиначке Бање, одакле је 10ак црногорских породица 1879. упутило захтев Министру финансија да им допусти усељење у Топлицу.
22 породице су староседелачке, односно породице које су током прве половине 19. века досељене из пограничних крајева према Бугарској, 2 задруге су досељене са Косова, док су преостале породице досељене из Подбуковику, Врачева и Борја.

У Доњој Речици није било систематског насељавања Црногораца, а Мирковићи су припадници једне групе Црногораца која је пре Српско-турској ратова исељена из Црне Горе и боравила по разним местима Србије пре коначног насељавања у Топлицу.
5
Да ли је ово коначна анализа STR маркера од Yfull-a?

Јесте, то је то. Има неколико маркера који нису очитани а неке већ имам од предходних тестирања тако да ће ми хвалити неколико које ћу тестирати појединачно кад будем могао.
6
« Последња порука Atlantische послато данас у 07:37:27 поподне »
Колико су Красићу блиски Дуловић из Церова код Бијелог Поља  и Пајовић из Трновице код Колашина ?
Са обојицом је 3/23. Разлике су на 389I, 389II и 576.
7
« Последња порука Црна Гуја послато данас у 06:32:39 поподне »
71. Јаћимовић, Стевањдан, Јаружани, Лакташи

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029, највероватније и још млађој подграни YP417>YP6047. Поседује практично модалан хаплотип на 23 маркера, па има и велики број блиских поклапања у бази СДНКП, пре свега из Босанске Крајине и Лике. Најближе поклапање има са Буквићем из Водотеча код Бриња, који такође слави Стевањдан, разликују се на само 1 од 22 упоредива маркера (Јаћимовићу није очитан маркер DYS570). На 2 од 22 маркера разликује се од Тесле из Радуча код Ловинца (Ђурђевдан), двојице Обрадовића из Брувна код Грачаца и Јасенице код Босанске Крупе (Јовањдан), Бајића из Бугојна (Јовањдан), Кундачине из Нарата код Билеће (Лучиндан), као и од тројице тестираних из околине Котор Вароши: Кузмића из Грабовице (Јовањдан), Каламанде из Маљеве (Никољдан) и Дубочанина из Орахове (Јовањдан). Тестирани је у упитнику навео да су Јаћимовићи по предању даљим пореклом из Херцеговине и/или Црне Горе.
8
Родови и њихове хаплогрупе / Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Последња порука drajver послато данас у 06:31:06 поподне »
Видим да се на FTDNA појавио Крич са презименом Михоловић из Пенсилваније. По неким уносима рекао бих да се ради о Србима, међутим не знам да је овакво презиме постојало код Срба (код Хрвата га има). А може бити и погрешна транскрипција у Америци.
9
Родови и њихове хаплогрупе / Одг: Крајишници (Пантелијиндан, Пантелиндан)
« Последња порука drajver послато данас у 06:29:22 поподне »
Да, да, знам за то, али то се види само на званичном стаблу. На "live" стаблу нема те кућице info, а приметио сам да си прокоментарисао старост гране Y188845 која се тек појавила на лајв стаблу. Зато сам питао, али значи то виде само администратори.

Може то да се претпостави (прорачуна) и из другог смјера. Ако је старост гране Y177643 1300 година, а двојица крајишника имају 9 заједничких SNP-ова који формирају нову грану (9х90=810), онда добијемо 1300-810= 490. То је неких 500 година као старост гране. Један од крјаишника има 5-6 новела пута 90, дође му на исто.
10
https://postimg.cc/dkC0Y8P3

DYS435 11

Замолио бих уреднике да у табели унесу маркере. Овај доле није стао на слици па сам га овако написао. Хвала унапред

Да ли је ово коначна анализа STR маркера од Yfull-a?
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10