1
Значи, то је нешто слично као на енглеском "a" и "the испред речи, без неког смисла из нашег угла гледишта?
Шта је сад ово? Шта значи додатак - ул? Мислио сам да је то демининутив, као код нас - ић.
Што се бјелопољског дијела жупе тиче, он је за средњовјековни период не толико јасан, јер се ради о тромеђи три жупе: Љубовиђе, Брскова и Лима. Граница између Брскова и Љубовиђе је по средњовјековним изворима ишла негдје између села Пали и Јабучно сјевероисточно од Мојковца, док ће се у турском периоду оба та села наћи у нахији Лимских Никшића (територијалног насљедника жупе Брсково). Истовремено, у нахији Лимских Никшића наћи ће се села у доњем току ријеке Љубовиђе: Равна Ријека, Раките, Церова, Бојишта, па се и за њих може претпоставити да су у средњем вијеку припадале жупи Брсково. То се не може тврдити и за Крушево јужно од Бијелог Поља, које иако је од самих почетака припадало нахији Лимских Никшића, у турским пописима је јасно назначено да оригинално припада средњовјековној жупи Лим.Граница између села Пали и Јабучно (дакле жупе Брсково и Љубовиђа) је ријека Љубовиђа, тако да су вјероватно села са лијеве стране ријеке (Јабучно, Бојишта, Церово, па и Равна Ријека низводно) припадале жупи Љубовиђа. За Ракиту нисам сигуран, јер се она пружа изнад Равне Ријеке, али са десне стране Љубовиђе. Врло вјероватно Брскову је припадала.
Могао бих сад наводити како трачки Готи нису остатак од Гота из 376. године, већ огранак панонских Острогота који се у Тракију населио након пораза Хуна или непосредно прије тога, што сам уосталом горе и написао.
Али не желим да се надгорњавам, поента цијеле приче је била да је присуство Гота на територији српских земаља било минорно,а и да се на самом Балкану нису дуже задржавали.
Уз дужно поштовање, за Остроготе, ниси у праву.
На Балкан је, прешли поред Визигота, прешао и део Острогота. Позната су чак и имена двојице вођа које су их превеле преко Дунава. Ради се о Сафраксу и Алатеусу. Обојица се помињу као вође Гетрунга у бици код Хадрианопоља. Други, вероватно већи део је, као што си написао, остао под Хунима и касније се ослободио њихове власти. Да су се групе гота задржале у континуитету на Балкану
говори и то да сз у 5. и 6. веку познати Мезијски Готи. Извори нигде не наводе да ли је реч о Визиготима или Остроготима, већ само Готима насељеним у Тракији и Мезији, вероватно због измешаности и губитка потребе за диференцијацијом на ову стару поделу. Њихов најпознатији вођа је Теодорих Страбон, против кога су панонски Готи под Теодорихом Великим водили рат пре одласка у Италију.