Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 427039 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #920 послато: Октобар 01, 2019, 12:05:47 пре подне »
Изгледа да је господин за викенд чуо нешто о генетичкој генеалогији и ево га већ од јутрос у мисији ширења јванђеља о Србима као аутохтоном балканском народу који је био овде "пре свих".

Господин је само мало докон. Али то што је он написао је општепозната "чињеница" већини Срба. Однос утицаја СДНКП и аутохтониста је нажалост скоро исти као и однос утицаја филхармоније и Гранда.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #921 послато: Октобар 01, 2019, 12:21:52 пре подне »
Однос утицаја СДНКП и аутохтониста је нажалост скоро исти као и однос утицаја филхармоније и Гранда.
Да, тај је однос, с тим што је овде то разорније, јер је међу образованом популацијом већи број оних који прихватају аутохтонистичке теорије, него оних који слушају гранд. Па имамо људе који посећују филфармонију, слушају џез, не слушају гранд, а могу да прихвате аутохтонистичке теорије (код образованих се лакше "прима" та "прича", него неквалитетна музика)
« Последња измена: Октобар 01, 2019, 12:29:50 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #922 послато: Октобар 01, 2019, 12:39:27 пре подне »
Шта да причам, када сам пре неки дан разговарао са једним етнологом, који ми прича како је учио и како верује у то, да Литванци и Грци имају исти корен (на основу презимена на "ис" који имају и једни и други)...Покушавам да му кажем како то није тачно, да имају другачију генетику, чак са слабим познавањем лингвистике, покушавао сам да му кажем како је постојала балто-словенска група језика, која ни по тој страни нема везе са старим Грцима, а он ми каже, како се генетика мења, да то што он тврди мисли на старе Литванце и Грке и ускаче други саговорник, који ми каже: "побогу, па како можеш да опонираш човеку који је етнолог?" Оба саговорника су образовани, један је дипломирани етнолог, који не познаје генетику и има став о нечему шта не познаје, ето примера...а аргумент је да не може музичар који прати овај форум и нека минимална знања је стекао, да опонира дипломираном етнологу, који нема никакво знање о генетици, само зато што је он дипломирани етнолог...То је оно што је поражавајуће у том односу који је поменуо Иван (а везано је за образовану популацију, са високошколским звањем)
« Последња измена: Октобар 01, 2019, 12:45:39 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #923 послато: Октобар 01, 2019, 12:52:19 пре подне »
Да, тај је однос, с тим што је овде то разорније, јер је међу образованом популацијом већи број оних који прихватају аутохтонистичке теорије, него оних који слушају гранд. Па имамо људе који посећују филфармонију, слушају џез, не слушају гранд, а могу да прихвате аутохтонистичке теорије (код образованих се лакше "прима" та "прича", него неквалитетна музика)

Istina, mada verujem da u tome ima više pomodnosti nego uverenja o autohtonosti. Nekako je postalo popularno, gotovo pobunjenički, izlaziti sa teorijama o autohtonosti Slavena i Srba na prostoru Balkana. Ako hoćeš da ih ispravljaš obično nema svađe, jer nemaju argumente kojima bi podržali svoju teoriju ali ti izgledaš kao kakav neotesani, nepristojni klipan. Bar sam ja imao takvu situaciju ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #924 послато: Октобар 01, 2019, 01:01:47 пре подне »
Ako hoćeš da ih ispravljaš obično nema svađe, jer nemaju argumente kojima bi podržali svoju teoriju ali ti izgledaš kao kakav neotesani, nepristojni klipan. Bar sam ja imao takvu situaciju ;D
Редовно је тако... Имао сам и расправу са колегом који тврди да неки топоними у Ирској имају везе са српским језиком и да ни сам не знам шта је све "нађено", у смислу "тек ће да се открије", не вреди , окрећем се, замахујем руком и сигурно има такав дојам који си описао  ;D (поента је да немам стрпљења да га убедим да греши у оној мери у којој он има везано за митоманију, па он сам у себи остаје "победник" јер је изнео више заблуда него ја чињеница, а заправо је само тврдоглавији)...
« Последња измена: Октобар 01, 2019, 01:07:51 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #925 послато: Октобар 01, 2019, 02:14:38 пре подне »
Оба саговорника су образовани, један је дипломирани етнолог, који не познаје генетику и има став о нечему шта не познаје, ето примера...а аргумент је да не може музичар који прати овај форум и нека минимална знања је стекао, да опонира дипломираном етнологу, који нема никакво знање о генетици, само зато што је он дипломирани етнолог...То је оно што је поражавајуће у том односу који је поменуо Иван (а везано је за образовану популацију, са високошколским звањем)
Ту се враћамо на ону нашу бољку: "није битно оно што се каже, него ко то каже"...И поред мог добронамерног упућивања на форум, на изворе где сам сазнао оно што сам рекао, превагнула је та наша бољка код саговорника (и поред доброг практичног рада тог мог саговорника етнолога, у смислу истраживања докумената из архива, није имао српљења да ме саслуша и да преиспита своје веровање да стари Литванци и стари Грци немају исти корен, вероватно само због тога што је он зна да је он етнолог, а ја музичар...баналан пример)...Мислим да ће се ствари променити тек кад се све ово уведе у образовни систем, а до тада ћемо имати и међу образованом популацијом  оне који ће некритички прихватати неке идеје
« Последња измена: Октобар 01, 2019, 02:21:23 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #926 послато: Октобар 01, 2019, 07:31:00 пре подне »
Шта да причам, када сам пре неки дан разговарао са једним етнологом, који ми прича како је учио и како верује у то, да Литванци и Грци имају исти корен (на основу презимена на "ис" који имају и једни и други)...Покушавам да му кажем како то није тачно, да имају другачију генетику, чак са слабим познавањем лингвистике, покушавао сам да му кажем како је постојала балто-словенска група језика, која ни по тој страни нема везе са старим Грцима, а он ми каже, како се генетика мења, да то што он тврди мисли на старе Литванце и Грке и ускаче други саговорник, који ми каже: "побогу, па како можеш да опонираш човеку који је етнолог?" Оба саговорника су образовани, један је дипломирани етнолог, који не познаје генетику и има став о нечему шта не познаје, ето примера...а аргумент је да не може музичар који прати овај форум и нека минимална знања је стекао, да опонира дипломираном етнологу, који нема никакво знање о генетици, само зато што је он дипломирани етнолог...То је оно што је поражавајуће у том односу који је поменуо Иван (а везано је за образовану популацију, са високошколским звањем)
Тај твој познаник није онда учењак у правом смислу ријечи, него је с представком псеудо-.
Зато ваљда и не зна за научни метод и рассуђава по паралогизмима.

1. Сви људи ходе на двије ноге.
2. Све птице ходе на двије ноге.
-----------------------------------------------------
Дакле, људи су птице.
или
Дакле, људима су најсродније птице од свих животиња.

Како хођење на двије ноге није критериј једнакости или непосредне сродности људи и осталих животиња, тако ни наставак -ис није критериј једнакости или непосредне сродности Грка и Литаваца. Ти својему учењаку само одговори: non distributivi, sed collectivi medii, и иди даље.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #927 послато: Октобар 01, 2019, 07:48:56 пре подне »
Било би добро да Друштво кратким емисијама на Јутјубу објасни јавности многе ствари везане за генетику Срба. Поготово како се гранају I2a и R1a у Европи. Иначе људи чују да I2a постоје и у Ирској, и у Србији и на Сардинији, па верују да је то исти народ, пореклом из Србије наравно.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #928 послато: Октобар 01, 2019, 12:23:14 поподне »
Политичари су заиста болесни људи. Ајде што мисле да су баш они предодређени да владају, него што сматрају легитимним то да се око свих тема праве паметни и по сваку цену намећу своје мишљење као једино исправно.

Тако је и у овом случају, иако ништа од овога што је написао није тачно. Кратко за њега само - срам те било!!

Не бих искључио могућност да ово делом ради и као популистички маневар. Доста БалканИнфо публике може да привуче овако, кад су му све почетне идеје већ пропале :)

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #929 послато: Октобар 06, 2019, 02:20:47 поподне »
Било би добро да Друштво кратким емисијама на Јутјубу објасни јавности многе ствари везане за генетику Срба. Поготово како се гранају I2a и R1a у Европи. Иначе људи чују да I2a постоје и у Ирској, и у Србији и на Сардинији, па верују да је то исти народ, пореклом из Србије наравно.

Не би ваљало, публика на интернету је мање виша та ''завереничка'' и балканинформацијска, и врло брзо би наспамовали клипове, и вероватно отпочели жестоко пљување...

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #930 послато: Октобар 06, 2019, 04:31:26 поподне »
Не би ваљало, публика на интернету је мање виша та ''завереничка'' и балканинформацијска, и врло брзо би наспамовали клипове, и вероватно отпочели жестоко пљување...
А зар је боља опција да се Јутјуб препусти аутохтонистичким теоријама?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #931 послато: Октобар 06, 2019, 04:33:03 поподне »
Не би ваљало, публика на интернету је мање виша та ''завереничка'' и балканинформацијска, и врло брзо би наспамовали клипове, и вероватно отпочели жестоко пљување...

Може се увек и забранити могућност коментарисања.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #932 послато: Октобар 06, 2019, 05:27:26 поподне »
Може се увек и забранити могућност коментарисања.
Управо тако.
Одговорност је оних који новине откривају да јасно јавности објасне шта су тачно открили, а не да све препусте слободном тумачењу. Видимо ко то користи.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #933 послато: Октобар 06, 2019, 05:39:26 поподне »
Управо тако.
Одговорност је оних који новине откривају да јасно јавности објасне шта су тачно открили, а не да све препусте слободном тумачењу. Видимо ко то користи.
Ha ha,  pa koristi onaj koji je finansijski i omogućio to plasiranje u medije...kakva odgovornost...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #934 послато: Октобар 07, 2019, 02:08:27 пре подне »
Да додам мало уље на ватру, на ову причу о Келтима. И на оном сајту аутосомалне ДНК (MyTrueAncestry), Србима су од узорака старе ДНК најближи Гали. :)

Испрва сам мислио да то заиста може бити због нешто дужег боравка наших I2a предака у западној и централној Европи и свих тих гена које носимо у себи. Поред тога, морамо додати све оне R1b, G2a-L497 и остале подгране, које се могу повезати с Келтима, а постоје међу Србима данас. Мада можда само лоше тумачим те рачуначе старе ДНК.


Уопштено о Србима (www.mytrueancestry.com):

How do populations relate to each other by Y-DNA (Serbs):

1. Croatian (9.937)
2. Romanian (12.22)
3. Macedonian (16.53)
4. Bulgarian (17.26)
5. Bosnian (17.39)
6. Moldavian (19.69)
7. Greek_Thessaly (21.71)
8. Sardinian (24.73)

How do populations relate to each other by mtDNA (Serbs):

1. Latvian (9.865)
2. Romanian (11.65)
3. Bulgarian (12.28)
4. Greek (12.87)
5. Slovakian (14.00)
6. Belorussian (14.17)
7. Ukrainian (14.18)

How do populations relate to each other by autosomal DNA (Serbs):

1. Romanian (5.670)
2. Bosnian (6.485)
3. Macedonian (7.254)
4. Moldavian (9.088)
5. Bulgarian (9.143)
6. Austrian (9.385)
7. Hungarian (9.584)
8. Croatian (10.31)

How do populations relate to each other - closest ancient groups to Serbs:

1. Gaul (10.98)
2. Scythian + Gaul (8.41)
3. Scythian + Frank (10.0)
4. Gaul (10.98)
5. Scythian (13.29)
6. Frank (14.56)
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=603.620

Na pomenutom sajtu postoji opcija deep dive koja nam govori da li je neki od antičkih( ili iskopanih uzoraka iz raznih peripda) nama srodan, da kažem "rođak"

Uglavnom meni je "rođak" ispao Kijevski Rus, da li je još neko dobio taj uzorak? Mislim da je to vise pseudo tj preuveličana veza sa tim uzorcima, obzirom da ma gedmeču upoređivanjem 2 uzorka sve preko 3-4 cm svaka veza nestaje tj nema poklapanja. Da li je to zaista neka prastara konekcija ili pak nema veze sa mozgom? Inače taj uzorak je isto I2a1b.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #935 послато: Октобар 07, 2019, 11:59:19 поподне »
Дуге књиге мојих мишљења никога не би обрадовале. Постављам речи онога, који знааше боље, словутнога владике Порфиророднога, да се прочату и нека сваки оснује своје мњење.

О том куда се населише Сръби

Положај и простирање области́

Судба далмацијских Романа

Доход Хрвата
Цитат
Хрьвати живеху у оно време за Бајиваријом, где с недавна находе се белохрьвати. Један од родова, отделивши се од њих, пет браће: Клука, Ловел, Косеч, Мухло и Хрьват и две сестре, Туга и Вуга- скупа с своим народом придоше у Далмацију и увидев, да су Авари завладали том земљом, војеваху неколико година лет - и одолеше хрьвати; једне Аваре убише, остале принудише подчинити се. Одтада та земља находи се под властју Хрьвата.

По овој повести данашњи Хрвати би требали бити мешавина забајиварских Хрвата, Сремских аварских Словена и Романа.

Забајиварски Хрвати су се радо мешали с Мађарима. Ако су неки родови заједнички Хрватима, Чесима и Мађарима, то би могао бити указ на искони хрьватски род.

Аварски Словени, Дулеби, су живели раније у Срему, Банату и уз Карпате. Они су врьшили нападе у име Авара кроз Поморавље све до Солуна и враћали се назад водећи са собом много романско робље из тих градова. Ти романи ће се смешати с истим сремским Словенима, усвојити од њих многобројне речи, одећу и културу и узродити ће предке данашњих Румуна, који су населили део Карпата и били подвластни Бугарима. Грци ће их звати Сирмисианима. Дулеби се споминају и у јужној Чешьској и у Прикарпатју и они су веројатно словенско племе, које су Авари развели по свим својим границама, користећи их као пешачку војну снагу.

Ако Румуни или Власи деле неке словенске или азијатске родове са Србима и Хрватима или власима, онда ови могу бити потомци речених Авара, а тачније Сремских Словена, по мојему Дулеба. Најверојатније би удела ових родова требали имати и југоисточни Чеси.

Несловенски родови Кварнера и Бодула могу дати увид у генетски профил далмацијских Романа. Било би лепо видети разлику и удаљеност ових и нпр. Арбанашьских или Румунских стариначких родова.

Увидевши и издвојивши све ове, можемо досегнути до родова међу Срьбима, за које можемо рећи "Е ово морају бити родови доселивших се Срьба из тзв. Воике, за коју најбоље претендује западна Бохемија, источна Франкија (Ostfranken) и јужне Лужице".

алтернативно посматрано не-словенска имена - Клука, Ловел, Косеч, Мухло и Хрьват- Kloukas, Lobelos, Kosentzis, Mouchlo, Chrobatos
могаше бити:

Kloukas   > Калока
Kosentzis > Косовчић, Косорић, Косача (ex olim Bulgariae)
Mouchlo   > Мухлев, Мухльов и Мухлов (бугарско презиме)



СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #936 послато: Октобар 08, 2019, 12:40:22 пре подне »
Углавном се као најстарији помен Срба на Балкану узима Ајнхардов запис из 822. године. Међутим, тек повремено се помене још један вриједан историјски запис настао крајем 8.вијека,а који се односи на догађаје из 642. године. Ради се о словенској инвазији на Сипонт (данас дио Манфредоније на италијанској обали Јадрана, у Апулији, недалеко од Барија) описаној у Историји Лангобарда од Павла Ђакона. Иако се у том запису не помињу конкретно Срби, већ Словени, по опису догађаја може се закључити да се радило о Србима са источне јадранске обале.

Словени су те 642. године, како описује Павле Ђакон, са великим бројем бродова приспјели у Сипонт и направили логор. Око логора су направили велики број јама-замки, спремајући се за даља освајања на тлу Италије. Подручјем Сипонта у том периоду владао је лангобардски војвода Ајо (војводство Беневенто), који је пожурио да нападне придошле Словене (Србе?). Упао је са својим коњем у једну од јама и Словени су га докрајчили. Словенски логор, мирољубиво наизглед, је затим посјетио Радуалд, Ајов брат. Са Словенима је причао на њиховом језику, који је познавао још док је живио у Фурланији у близини алпских Словена и тиме их је придобио да мирују. Овако умирене, затим их је напао и поразио, тако да су се морали повући назад преко Јадрана. Тако је пропала прва српска инвазија на Италију. Сљедећа ће бити у Трст, али по фармерке.

Уколико сматрамо основаним претпоставку да се под овим Словенима у Сипонту крију управо Срби ( а не видим који би други Словени  могли бродовима доћи до Апулије у том периоду,ако не најближи Срби са друге стране Јадрана), онда је ово ипак први помен Срба у историјским изворима на нашим просторима.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #937 послато: Октобар 08, 2019, 10:27:30 поподне »
S obzirom da je veliki broj rodova profilisan i može se pratiti migracija i gdje bi mogla biti matica, da li bi neko mogao odraditi mapu rasporeda haplogrupa, tj rodova nakon doseljavalja Slobena i za period pred pada pod Turke?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #938 послато: Октобар 08, 2019, 10:37:34 поподне »
S obzirom da je veliki broj rodova profilisan i može se pratiti migracija i gdje bi mogla biti matica, da li bi neko mogao odraditi mapu rasporeda haplogrupa, tj rodova nakon doseljavalja Slobena i za period pred pada pod Turke?

Таква карта се јако тешко може направити јер су и у то време хаплогрупе биле измешане. Свака генерализација би била погрешна, па и за области за које је утврђено да представљају матице одређених грана јер то не значи да су оне у тим области биле и најбројније.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #939 послато: Октобар 08, 2019, 10:55:09 поподне »
Таква карта се јако тешко може направити јер су и у то време хаплогрупе биле измешане. Свака генерализација би била погрешна, па и за области за које је утврђено да представљају матице одређених грана јер то не значи да су оне у тим области биле и најбројније.

Slažem se da je zahtjevan posao. I mapa ne bi bila u potpunosti tačna ali bi bio jako dobar pokušaj rekonstrukcije. Takve mape bi pomogle istraživanju i sagledavanju šire slike. Ako mogu stranci praviti mape gdje su živjeli Kelti i kuda su se selili zasto na osnovi toliko informacija ne bi mogla da se napravi ovakva mapa. Uz objašnjenje da je to samo pokušaj rekonstrukcije jer neke haplogrupe su možda isčezle, neke se razmnožile i raselile. Moglo bi se i bolje doći do zaključaka kojim su haplogrupama pripadala pojedina slovenska plemene, koliko su rodovi iz srdnjevjekovne Bosne prisutne u srpskom etničkom korpusu i sl.