ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Албанци и Арбереши

<< < (2/407) > >>

mladjo:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Јун 19, 2013, 09:42:44 поподне ---Како мислиш- шири? Па већ имамо и друге нације у њему. Куд ћеш шире?

--- Крај цитата ---


Мислио сам конкретно на масовније учешће Дијаспоре...

Александар Невски:
Пошто о Албанцих нема другога прѢдмета разговора, своя запажања о њих ћу изнѣти овдѣ.

Йуче нађох исходе испитивања спроведенога у Македонийи, међу койима йе испитано и 111 Албанаца из наведене земље.

http://www.bjmg.edu.mk/record.asp?subrecordid=1192

Ево и њихових исходъ:



Прво што упада у очи, йе веома ниска учестаност лозе И2а у македонских Албанаца, само 2 узорка од 111 илити 1.8%. Морам признати да йе то за мене веома приятно изненађење. Нѣсам очекивао Бог зна колику учестаност, али ипак очекивах више, обзиром да испитивања у Албанийи дайу њену учешће између 10 и 20%. Додуше, испитивања на косово такође дайу врло ниску учестаност лозе И2а, овдѣ се наводи да йе 2.7%.
Друго изненађење йе значайно учешће лозе Р1а у Албанаца живећих у Македонийи. Могуће йе да йе Р1а у њих и у словенских балканских народъ посве другачия, йер йе Р1а веома широк поям.

Александар Невски:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Јун 19, 2013, 09:40:58 поподне ---Интересантно. Видим да већ имају неколико са албанским Р1б кластером. Имају и једног И са доста чудним хаплотипом, али који је по свему судећи И2а Динарик.

--- Крај цитата ---

Да, овай йе веома чудан. И не личи ми баш на динарца. Ево шта вели прѣдвиђач Кулена.

I-M223-Cont1a =>37%  I-M284-Isles/E =>25%  I-S31*-B =>21%  I-M284-Isles/Sc =>8%  I-M253-ND =>2%  I-M423-Din-S =>2%  I-M423-Din-N =>2%  I-M223-Cont2b =>2% 

Синиша Јерковић:
Не знам је ли ово неко новије истраживање за Македонију, али ја га у овој форми не гледах.

Интересантно да Албанци имају неку И која није ни И1 ни И2, можда припада И3, ранијем И2ц.

И2а јасно показује разлику између словенских Македонаца и несловенских Албанаца.

Очекивано висок проценат Ј2б М241 код Албанаца од 13%, највиши у Европи.

Албанци: 75% балканске генетике
Македонци: 41% словенске генетике и 51% балканске генетике

Bozidar Stevana Ostojic:
''Y-STR in Albanian populations: implications on the match match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descend'' – Gianmarco Ferri at al. (2009/2010)



http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00414-010-0432-x#page-1

http://dienekes.blogspot.com/2010/03/y-chromosomes-of-albanian-populations.html

Y-chromosomes of Albanian populations (Ferri et al. 2010)

This is a very important study as it shows (for the first time) some detail on Albanian populations. From a first reading of the evidence, we can say that:

The Ghegs resemble Kosovar Albanians in having a higher frequency of E1b1b1.

Tosks on the other hand have a higher frequency of I.

The high J2 frequency resembles Greeks, with the expected 10 to 1 or so ratio between J2 and J1, and is dissimilar from northwestern Balkan populations. Past studies have shown however, that J2b is dominant in Albanian, rather than J2a which is dominant in most Greek populations tested so far (although J2b is also represented).

Similar frequencies to Greeks are also found in R1.

There is also a relative paucity of G compared to Greeks, and limited introgression of Gypsy chromosomes (H1) in the main Albanian groups (Gheg and Tosk).

International Journal of Legal Medicine DOI: 10.1007/s00414-010-0432-x

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију