Аутор Тема: Грб Порекла?  (Прочитано 7838 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #20 послато: Април 19, 2020, 11:01:45 поподне »
Мислим да би се и наш актуелни амблем могао уз мање измене уклопити у хералдичка правила.
Он се већ дуго користи и препознатљив је, а имали бисмо и некакакав континуитет, што није безначајно, ни маркетиншки, ни симболички.

Није редак случај да је у нашој месној хералдици искоришћен старији нехералдички амблем као основ за млађи хералдички исправан грб.

пример Врања:





Сумњам да је изводљиво да се амблем Порекла преведе у хералдичку форму а да и даље остане препознатљив. Проблем је што би га тешко било блазонирати.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #21 послато: Април 19, 2020, 11:03:49 поподне »
Велиборе, ово, за почетак, изгледа одлично. Једино што ми пада на памет је можда коришћење нешто мало мање очигледне симболике дрво/корен.
Ово пре свега из разлога што је стабло у односу на корен некако суво, беживотно, голо.

Суштина идеје је да се прошлост одсликава у садашњости па управо због тога симетрија између стабла и корена.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #22 послато: Април 19, 2020, 11:41:00 поподне »
Велиборе, ово, за почетак, изгледа одлично. Једино што ми пада на памет је можда коришћење нешто мало мање очигледне симболике дрво/корен.
Ово пре свега из разлога што је стабло у односу на корен некако суво, беживотно, голо.

То је стабло у пролеће. ;)

Црвена боја стаблу даје живот.

Чак толико да ми је прва асоцијација мрежа крвних судова.




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #23 послато: Април 19, 2020, 11:43:16 поподне »
То је стабло у пролеће. ;)

Црвена боја стаблу даје живот.

Чак толико да ми је прва асоцијација мрежа крвних судова.



Иако морам признати да то нисам имао као оригиналну идеју, исто ми је пало на памет :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #24 послато: Април 19, 2020, 11:46:55 поподне »
Иако морам признати да то нисам имао као оригиналну идеју, исто ми је пало на памет :)

Наравно, кажем то само у смислу колико стабло у црвеној боји делује живо. :)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #25 послато: Април 19, 2020, 11:59:42 поподне »

Ово је, наравно, предлог.

У хералдици, стабло се најчешће приказује као олистало, а може бити и у роду, тј. с плодовима (најчешће то је жир, маслина, грозд).

Пример храстовог стабла у листу и у роду.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #26 послато: Април 20, 2020, 12:23:51 пре подне »


Предлози за Y-СДНКП. ;D



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #27 послато: Април 20, 2020, 12:53:51 пре подне »
Мало да искочим из ове хералдичке приче. Мишљења сам да би сад, кад радимо на редизајну портала Порекло, могли да направимо корекцију лога Порекла, у смислу да крошња буде црвено-плава, као што је у једној верзији Српског ДНК пројекта.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #28 послато: Април 20, 2020, 12:59:10 пре подне »
Мало да искочим из ове хералдичке приче. Мишљења сам да би сад, кад радимо на редизајну портала Порекло, могли да направимо корекцију лога Порекла, у смислу да крошња буде црвено-плава, као што је у једној верзији Српског ДНК пројекта.

Мислим да неке измене требамо урадити, али не треба с њима журити, и нека у том смислу ово буде тема отворена за размишљање. Па до најбољег решења, које ће се сигурно добро уклопити и с новом верзијом сајта. ;)



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #29 послато: Април 20, 2020, 12:18:19 поподне »
Да оживим мало ову одавно замрлу тему: ако се некад одлучимо за израду грба Порекла, кандидујем мој предлог ;)


Ово је добро, али недостаје лишћа и покоја шљива.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #30 послато: Април 20, 2020, 01:40:09 поподне »
Ово је добро, али недостаје лишћа и покоја шљива.

До пола у шљиви, а од пола у жиру :)

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #31 послато: Април 20, 2020, 01:41:03 поподне »
Мени се допада овај предлог.Није пренатрпан. 
Не разумем се у хералдику, али ово ми делује као да је корен извор живота и представља претке који су се улили у данашњег човека, а он ће кроз своје потомке да се грана ( крошња стабла)
Исто подсећа на разна представљање гранања хаплогрупа. Избор боја је исто одличан

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #32 послато: Април 20, 2020, 02:53:07 поподне »
Мени се допада овај предлог.Није пренатрпан. 
Не разумем се у хералдику, али ово ми делује као да је корен извор живота и представља претке који су се улили у данашњег човека, а он ће кроз своје потомке да се грана ( крошња стабла)
Исто подсећа на разна представљање гранања хаплогрупа. Избор боја је исто одличан

Све си разумела шта сам хтео да кажем а то значи да сам са идејом погодио :)
« Последња измена: Април 20, 2020, 03:00:02 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #33 послато: Април 20, 2020, 02:57:06 поподне »
Све си разумела шта сам хтео да кажем а то значи да сам са идејом погодио :)
:)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #34 послато: Април 20, 2020, 03:00:10 поподне »
Још мало о бојама које сам користио и њиховом значењу:

Како рече Амикус, бело је светлост. Али бело је и светост, па је корен бео јер представља наше свете претке. Светло је дан и оно је садашњост, плаво је ноћ и непознато и оно је прошлост. Наши свети преци осветљавају нашу непознату прошлост. Црвено је крв односно живот. То су наши потомци и зато је стабло црвено. Наравно, све три боје су уједно и наше националне.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #35 послато: Април 21, 2020, 07:18:48 пре подне »
Прѣдлог Ойлера с двома крошњама, йедном долѣ, прѣдачком, и йедном горе, потомачком, савршено назначуйе општеродствено наслѣђе. Од тога за опште порѣкло боље не може.
Али, нас занима и мушка лоза. Мислим да би се она могла лако уградити у прѣдлог, тако што би се одредио насумичан правац, од дна корѣна до врха крошње на горњой страни, койи би био рецимо зелен, и он би могао прѣдстављати правац прѣношења мушке лозе, односно Ы хромозома.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #36 послато: Април 28, 2020, 10:52:38 пре подне »
Да оживим мало ову одавно замрлу тему: ако се некад одлучимо за израду грба Порекла, кандидујем мој предлог ;)

Ово решење доста личи на знак Савеза Срба у Румунији: https://savezsrba.ro/cir/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #37 послато: Април 28, 2020, 11:46:30 пре подне »
Да изнесем и своје лаичко мишљење.
Мени се грб јако допада, а и сва Ојлерова појашњења су на месту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #38 послато: Јун 20, 2020, 05:03:54 поподне »


Ево двайу мойих прѣдлогов заставе Порѣкла. Горњи садржи крст светога Андрийе, а доњи прѣдлог крст светога Ђорђа, и распоредом мастий указуйу на распоред мастий србске тромастке.
Обѣ користе масти одређене за званичну заставу Србийе: црвена йе (198,54,60), а плава (12,64,118). Између крстов и пратећих бочних црт би могла бити нека врста жуте, на другой ставих златну маст, али то йе питање йош увѣк отворено. Избѣгавам ту ставити бѣлу, йер би то пореметило равнотежу бѣле и црвене.
Прѣдлози су отворени за могућност додавања грба или сличнога, у горњой би се могао налазити на лѣвом или горњем пољи, а на прѣдлогу с крстом светога Ђорђа би могао бити на горњем лѣвом пољи. Или чак на срѣдинах.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Грб Порекла?
« Одговор #39 послато: Јун 20, 2020, 10:44:16 поподне »

Ево двайу мойих прѣдлогов заставе Порѣкла. Горњи садржи крст светога Андрийе, а доњи прѣдлог крст светога Ђорђа, и распоредом мастий указуйу на распоред мастий србске тромастке.
Обѣ користе масти одређене за званичну заставу Србийе: црвена йе (198,54,60), а плава (12,64,118). Између крстов и пратећих бочних црт би могла бити нека врста жуте, на другой ставих златну маст, али то йе питање йош увѣк отворено. Избѣгавам ту ставити бѣлу, йер би то пореметило равнотежу бѣле и црвене.
Прѣдлози су отворени за могућност додавања грба или сличнога, у горњой би се могао налазити на лѣвом или горњем пољи, а на прѣдлогу с крстом светога Ђорђа би могао бити на горњем лѣвом пољи. Или чак на срѣдинах.

Ево ја као хришќанин и православац а пре свега човек не бих био за овај предлог нити било који други а који је везан за било коју религију па и веќинску нашу.Ако нам је до чојства онда требамо заштити друге од нас самих,а како има доста људи српскога рода а не припадају хришќанству нр би било пожељно да их и на овај начин деградиримо. А што се тиче предлога,први личи на саобраќајни знак а други на симбиозу свих скандинавских застава.
« Последња измена: Јун 20, 2020, 11:41:59 поподне НиколаВук »