Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934097 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1320 послато: Септембар 09, 2016, 09:17:01 поподне »
Ево допуњене мапе J2b1-M205 ("крички" кластер). Убачени су тестирани из анонимних истраживања (познате локације) + тестирани из регионалних днк пројеката.



Са великог истраживања за Хрватску, где је J2b1 забележена у свим крајевима, убачен по један тестирани у сваки већи град у датој регији. Исто је примењено и на Србе из Војводине (J2b1 око 5%), тј. један тестирани у НС. На истраживању за БИХ, где се J2b1 јавља и код Срба и код Хрвата и код муслимана, убачен по један тестирани у Добој (Срби), Мостар (Хрвати) и Сарајево (муслимани).

Тестиирање Македонаца је спроведено у Скопљу - J2b1 2.4%. Нису убачени нови "кружићи" са анонимних истраживања за Србију и Црну гору, из разлога што не постоји ни назнака где је спроведено испитивање, тј. одакле су прикупљани узорци.

Остали кружићи показују локације тестираних као J2b1 M205 из Српског, Бугарског, Албанског и Мађарског днк пројекта.

Већи број људи је већ упознат са распоредом J2b1, па у том смислу ова карта не доноси ништа ново. Ипак, мапа можда може помоћи у сагледавању неке слике ранијих миграција.

Очито да је данас највећи проценат J2b1 код Срба из западних крајева и то због масовнијег исељавања са простора СЗ Црне Горе. Занимљиво је и присуство ове шопске и вардарске струје J2b1. Поред тога, пажњу треба обратити и на Грка из Фокеје, који је за сада једина спона са јужним крајевима.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1321 послато: Септембар 09, 2016, 09:24:53 поподне »
Чини ми се да нису унети сви из Српског ДНК пројекта. Одмах уочих да нема тачкице у Мачви, а у Пројекту има.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1322 послато: Септембар 09, 2016, 09:26:22 поподне »
Чини ми се да нису унети сви из Српског ДНК пројекта. Одмах уочих да нема тачкице у Мачви, а у Пројекту има.

Није искључено да сам још неке изоставио (случајно), али угрубо, ово је распоред J2b1 на Балкану.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1323 послато: Септембар 09, 2016, 09:48:47 поподне »
Аутаријати су нестали као племенски савез, али сами људи нису могли тек тако да нестану, већ су наставили да живе на својим старим територијама под другим племенским именима (Диндари, Пирусти и остали забележени у време Рима). Осим Дарданаца, имаш и пример Фригијаца, који су се прво звали Бриги и настањивали су простор данашње јужне Албаније, па су негде почетком првог миленијума п.н.е. се иселили за Малу Азију (тј. већина племена, да не испадне да сам себи противречим) и тамо се населили у њеном северозападном делу, где су касније постали познати као Фригијци. Иначе се то и археолошки лепо прати, те сеобе касног бронзаног и раног гвозденог доба (крај 2. и почетак 1. миленијума п.н.е.), где се види да су популације имале правац Балкан-Мала Азија, јер их је привлачило богатство лувијских градова (један од њих је Троја). Није баш логично да у то време се пресељавају из кудикамо цивилизованије и богатије Мале Азије на "варварски" Балкан, пун несигурности и племена која крстаре пљачкајући, као и у каснијој Сеоби народа. Све је то лепо објаснила Папазоглу.
Taчнo. Mиcлим дa би TMRC oвe xaплoгpупe дao нeкe oдгoвope. A мoждa ce и знa, aли caм ja нeштo пpeвидeo.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1324 послато: Септембар 09, 2016, 10:03:45 поподне »
Taчнo. Mиcлим дa би TMRC oвe xaплoгpупe дao нeкe oдгoвope. A мoждa ce и знa, aли caм ja нeштo пpeвидeo.

Старост наше гране (на основу "Big Y" теста) је процијењена на око 4700 година.
Према Зденку Марковићу, администатору "Dinaric Alps DNA" пројекта, заједнички предак Батоћанина и Новаковића (двојице наших људи који су одрадили "Big Y" тест) живио је вјероватно прије 1500-2000 година. Наравно, најбоље је причекати комплетну анализу Новаковићевог "Big Y" теста (очекујемо да буде готова у наредних мјесеца дана).
У сваком случају, мислим да би било најбоље да и неко од Бугара из наше гране уради "Big Y" тест (пожељно би било да то буде Биљански, пошто има специфичан хаплотип), како бисмо видјели како стојимо једни према другима.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1325 послато: Септембар 09, 2016, 10:03:51 поподне »
Miloše, не замери што сам за илустрацију чувања оваца у Новом Глогу пронашао баш текст у ком је вепар Топорко "отео шоу"  :D

У другом делу текста описује се то чување оваца и дан данас, могу мислити како је било некад...планина се сигурно белела.

Цитат
А, шта је тада изјавио Радивоје медијима о садржини своје тужбе, а ови објавили? Радња се дешавала у селу Нови Глог, 30-так километара горе у планину, где су биле овце и овчар Драган..

Цитат
Бесна Кобила....Коћурац...

Мислио сам на цео тај планински гребен. Бесна Кобила је најпознатији врх. Не знам има ли неког заједничког назива за тај венац који раздваја слив Струме од слива Вардара и Мораве. Знам да се ранија српска граница завршавала на Виљеколу, али тај назив је данас непознат...тако да ми се чини да Бесна Кобила може да се користи као назив за цео гребен.

Својевремено сам написао да су носиоци J2b1 у нашим западним крајевима Кричани па је било неверице код форумаша. Ја сам само сабрао два и два, а ко хоће да машта о Дарданцима нек настави. Ја вам кажем да видим да је очигледно да су у југоисточној Србији носиоци тог хаплотипа били изразити сточари, да такође није реч о Власима/Румунима, а једини познати изразити сточари у тим крајевима су били Ашани тј Црновунци.

Цитат
немамо података о томе...

разумем, али немам ни ја никаквих података да су ми преци били неки Келти односно Германи, Шпанци или Италијани. Међутим, са њима делим хаплотип и што ти рече немам никакав проблем с тим.

Поздрав и срећно у разоткривању порекла хаплогрупе! ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1326 послато: Септембар 09, 2016, 10:20:21 поподне »

Својевремено сам написао да су носиоци J2b1 у нашим западним крајевима Кричани па је било неверице код форумаша. Ја сам само сабрао два и два, а ко хоће да машта о Дарданцима нек настави. Ја вам кажем да видим да је очигледно да су у југоисточној Србији носиоци тог хаплотипа били изразити сточари, да такође није реч о Власима/Румунима, а једини познати изразити сточари у тим крајевима су били Ашани тј Црновунци.

С обзиром да да је Лепен заиста погодио да смо Кричи (мада су још неки чланови, па и ја сам једно време, заступали ту теорију), морам његове закључке пажљиво да протумачим пре него што их одбацим. :)

Да ли би Лепене то били ови Млегленски Власи? По положају, они се најбоље уклапају ту.



Мислим да би неко обимније истраживање у Грка решило ову дилему око порекла J2b1. Проблем је што већ сада имамо преко 1300 хаплотипова из грчких области, а ова наша хаплогрупа, да не говорим конкретно кластер, је веома слабо заступљена. У истом проценту је вероватно заступљена и у осталим европским земљама.

Са друге стране, код Јужних Словена се појављује готово увек, на сваком истраживању, од Пловдива до Загреба. Такође, треба узети у обзир да постоји шанса да је реч о старој и изолованој грани J2b1, на шта указују и "прелиминарни" Yfull резултати.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1327 послато: Септембар 09, 2016, 10:40:49 поподне »
Цитат
обимније истраживање у Грка

не треба испитати све Грке, него само Карагуне, само они су се селили са стоком из јужних крајева Македоније на Стару Планину у 19. веку што је документовано. Могуће је, а изгледа да је тако и било, да су се неки њихови сродници тако селили све до Кричка у Потарју у средњем веку.

Трифуноски је тачно навео које су саракачанске породице претопљене у Македонце. Нема их много и чине јако мали проценат укупног становништва Македоније. Било би добро њих испитати јер би то доказало или одбацило моју тезу. Друга могућност је покушати са Каракачанима из Бугарске или данашње Грчке, што је мало тежи посао јер сумњам да су посебно истицали своје порекло.

Мегленски Власи су ипак Власи а не Саракачани, мада стварно њихов положај одговара потенцијалној матици J2b1.

Да, грана јесте стара и изолована, само се ипак питам где јој је била та нека скорија матица од које потичу њени данашњи српски носиоци.

Значи Небојша, не треба да чуди мањи проценат J2b1 у Грчкој па и у Бугарској. Грци и Бугари јесу страдали под Турцима и били бројно умањени, али нису доживели такав геноцид као Срби који су 1690. на територији Османског царства сведени на шачицу људи. Отуд тако висок проценат Дробњака, Бањана/Пивљана итд. Просто су били склоњени на својој територији кад су остали поклани (плус су и на време кренули у сеобе на запад на територију Млетака и Аустрије). Отуд и тако висок удео "Кричака", то су ипак само две групације становника, једна пореклом из Потарја и друга негде са Централног Балкана.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1328 послато: Септембар 09, 2016, 10:52:56 поподне »
Једино што су Мегленски Власи испод овог јужног "меког трбуха" БЈРМ, ту где се територија Грчке "увлачи" у БЈРМ, а не како је на карти назначено према истоку. Конкретно, источно од Битоља и западно од Ђевђелије.  :) Проблем са њима је што их је веома мало остало, а велики део њих који су били муслимани је пресељен у Малу Азију приликом размене становништва између Турске и Грчке 1922.-23. године.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1329 послато: Септембар 09, 2016, 10:54:13 поподне »
не треба испитати све Грке, него само Карагуне, само они су се селили са стоком из јужних крајева Македоније на Стару Планину у 19. веку што је документовано. Могуће је, а изгледа да је тако и било, да су се неки њихови сродници тако селили све до Кричка у Потарју у средњем веку.

Трифуноски је тачно навео које су саракачанске породице претопљене у Македонце. Нема их много и чине јако мали проценат укупног становништва Македоније. Било би добро њих испитати јер би то доказало или одбацило моју тезу. Друга могућност је покушати са Каракачанима из Бугарске или данашње Грчке, што је мало тежи посао јер сумњам да су посебно истицали своје порекло.

Мегленски Власи су ипак Власи а не Саракачани, мада стварно њихов положај одговара потенцијалној матици J2b1.

Да, грана јесте стара и изолована, само се ипак питам где јој је била та нека скорија матица од које потичу њени данашњи српски носиоци.

Значи Небојша, не треба да чуди мањи проценат J2b1 у Грчкој па и у Бугарској. Грци и Бугари јесу страдали под Турцима и били бројно умањени, али нису доживели такав геноцид као Срби који су 1690. на територији Османског царства сведени на шачицу људи. Отуд тако висок проценат Дробњака, Бањана/Пивљана итд. Просто су били склоњени на својој територији кад су остали поклани (плус су и на време кренули у сеобе на запад на територију Млетака и Аустрије). Отуд и тако висок удео "Кричака", то су ипак само две групације становника, једна пореклом из Потарја и друга негде са Централног Балкана.

Не бих рекао да је тако једноставна ситуација. Да је све ове људе овако "раштркала" шачица Влаха из Грчке. ДНК тестирањм у Грчкој, као и оним тестирањем Влаха, обухваћени су сигурно и људи из разних сточарских скупина, па је проценат J2b1 ипак занемарљив.

Такође, за Влахе је битна и данашња БЈРМ. Постоји преко 500 хаплотипова из тих крајева (анонимна истраживања) и J2b1 опет не прелази 0.5%. Све ми ово говори да матица није доле. Морало би, поред веће заступљености, бити и разноврности хаплотипова (не постоји ни једно ни друго).

Не бих се сложио да су у питању свега две групације. То се пре може рећи за N1a (једна група), која се нпр. у већем проценту јавља само код Срба, конкретно код Срба из БиХ, а данас смо јој лоцирали и матицу на простору Пиве и Бањана. Ту је све јасно. Нема је код Македонаца, Грка, Хрвата, Бугара, Италијана...

J2b1 M205 са друге стране постоји на једном широком простору, од Црног Мора, преко Косова, све до западних крајева Хрватске и далматинских острва. Овај кластер постоји чак и код Италијана са севера Италије, тј. чини се да се протеже управо на некадашњем романском говорном подручју (са мањим изузецима).


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1330 послато: Септембар 09, 2016, 10:55:29 поподне »
Старост наше гране (на основу "Big Y" теста) је процијењена на око 4700 година.
Према Зденку Марковићу, администатору "Dinaric Alps DNA" пројекта, заједнички предак Батоћанина и Новаковића (двојице наших људи који су одрадили "Big Y" тест) живио је вјероватно прије 1500-2000 година. Наравно, најбоље је причекати комплетну анализу Новаковићевог "Big Y" теста (очекујемо да буде готова у наредних мјесеца дана).
У сваком случају, мислим да би било најбоље да и неко од Бугара из наше гране уради "Big Y" тест (пожељно би било да то буде Биљански, пошто има специфичан хаплотип), како бисмо видјели како стојимо једни према другима.
Нeгдe caм пpoчитao дa je кpичкa гpaнa cтapa oкo 1000 гoдинa и дa je кapaктepишe вpeднocт 12 нa DYS392 мapкepу.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1331 послато: Септембар 09, 2016, 11:06:45 поподне »
Нeгдe caм пpoчитao дa je кpичкa гpaнa cтapa oкo 1000 гoдинa и дa je кapaктepишe вpeднocт 12 нa DYS392 мapкepу.

Ријеч је о старим прорачунима заснованим на разним калкулаторима. Само крајишки огранак Крича има старост преко 1200 година (када се помоћу истих калкулатора упореде Крајишници тестирани на 67 маркера). Причекајмо анализу Новаковићевог резултата, па  ће ствари ваљда бити јасније. Тешко је очекивати да овако широко распрострањен огранак (од Каталоније до Либана) има старост испод 1000 година.
Да, карактеристична вриједност нашег огранка је прије свега DYS392=12.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1332 послато: Септембар 11, 2016, 12:43:13 пре подне »
Аутаријати су нестали као племенски савез, али сами људи нису могли тек тако да нестану, већ су наставили да живе на својим старим територијама под другим племенским именима (Диндари, Пирусти и остали забележени у време Рима). Осим Дарданаца, имаш и пример Фригијаца, који су се прво звали Бриги и настањивали су простор данашње јужне Албаније, па су негде почетком првог миленијума п.н.е. се иселили за Малу Азију (тј. већина племена, да не испадне да сам себи противречим) и тамо се населили у њеном северозападном делу, где су касније постали познати као Фригијци. Иначе се то и археолошки лепо прати, те сеобе касног бронзаног и раног гвозденог доба (крај 2. и почетак 1. миленијума п.н.е.), где се види да су популације имале правац Балкан-Мала Азија, јер их је привлачило богатство лувијских градова (један од њих је Троја). Није баш логично да у то време се пресељавају из кудикамо цивилизованије и богатије Мале Азије на "варварски" Балкан, пун несигурности и племена која крстаре пљачкајући, као и у каснијој Сеоби народа. Све је то лепо објаснила Папазоглу.


Prema antičkim piscima balkanski Dardanci potiču iz Troje gde su mogli stići i nakon uništenja Troje. Haplogrupa o kojoj govorimo je prema  informacijama ispisanim  na ovom forumu nastala negde na potezu između istočnog Mediterana, Male Azije i planine Zagros. Ako je to tačno, onda je jasno iz kog pravca su se odvijale seobe.

Iz Enciklopedije Britanica o Luvijcima:
https://www.britannica.com/topic/Luwian
"Luwian, also called Luite, member of an extinct people of ancient Anatolia. The Luwians were related to the Hittites and were the dominant group in the Late Hittite culture."

Iz ovog proizilazi da su Luvijci slični Hetitima. Raširenost ove haplogrupe se poklapa sa granicama Hetitskog Carstva.

U ovom tekstu čiji autor mi nije poznat piše između ostalog i ovo:

"Na domak Troje uzdizala se šumovita gora Ida — nazvana tako po istoimenoj gori na ostrvu Kritu ....Jedno od predanja kaže da je prvi grad na mestu buduće Troje osnovao izbeglica sa Krita Skamandar, po kome je obližnja reka i dobila ime."

Naravno nema dokaza da su legende vezane za Trojanski rat istinite, ali arheologija zaista dokazuje nekakvo uništenje Troje, a svako uništenje i razaranje pokreće i mase izbeglica. Legende da Rimljani potiču od Eneje iz kraljevskog roda Dardanoida koji je izbegao na Apeninsko poluostrvo ipak spadaju u legende i pokušaj Rimljana da svoju istoriju vežu za grčku, ali je indikativna raširenost ove haplogrupe po Evropi, doduše u jako malim procentima, kao i njena nešto veća zastupljenost među Srbima koji su na Balkanu najverovatnije zatekli romanizovane Dardance i asimilovali ih.



Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1333 послато: Септембар 11, 2016, 04:44:52 пре подне »
Prema antičkim piscima balkanski Dardanci potiču iz Troje gde su mogli stići i nakon uništenja Troje. Haplogrupa o kojoj govorimo je prema  informacijama ispisanim  na ovom forumu nastala negde na potezu između istočnog Mediterana, Male Azije i planine Zagros. Ako je to tačno, onda je jasno iz kog pravca su se odvijale seobe.

Iz Enciklopedije Britanica o Luvijcima:
https://www.britannica.com/topic/Luwian
"Luwian, also called Luite, member of an extinct people of ancient Anatolia. The Luwians were related to the Hittites and were the dominant group in the Late Hittite culture."

Iz ovog proizilazi da su Luvijci slični Hetitima. Raširenost ove haplogrupe se poklapa sa granicama Hetitskog Carstva.

U ovom tekstu čiji autor mi nije poznat piše između ostalog i ovo:

"Na domak Troje uzdizala se šumovita gora Ida — nazvana tako po istoimenoj gori na ostrvu Kritu ....Jedno od predanja kaže da je prvi grad na mestu buduće Troje osnovao izbeglica sa Krita Skamandar, po kome je obližnja reka i dobila ime."

Naravno nema dokaza da su legende vezane za Trojanski rat istinite, ali arheologija zaista dokazuje nekakvo uništenje Troje, a svako uništenje i razaranje pokreće i mase izbeglica. Legende da Rimljani potiču od Eneje iz kraljevskog roda Dardanoida koji je izbegao na Apeninsko poluostrvo ipak spadaju u legende i pokušaj Rimljana da svoju istoriju vežu za grčku, ali je indikativna raširenost ove haplogrupe po Evropi, doduše u jako malim procentima, kao i njena nešto veća zastupljenost među Srbima koji su na Balkanu najverovatnije zatekli romanizovane Dardance i asimilovali ih.

Ово подебљано не може бити даље од истине. Као што се може видети на мапи, грана J2b само у појединим деловима територије некадашњег хетитског царства достиже учесталост од око 3% (не заборавимо да је ту урачуната и М241, а не само М205), а у централној Анадолији где је настала првобитна хетитска држава ова грана је скоро непостојећа.



И Хетити и Лувијци су били индоевропски народи, који потичу из источноевропских степа, и који су највероватније доминантно били носиоци гране R1b-Z2103, чија се виша учесталост (12-16%) у Анадолији скоро савршено поклапа са територијом на којој је настала првобитна хетитска држава.



Оно што је сигурно је да су Хетити основали своју државу освојивши многобројне градове-државице неиндоевропских Хата у централној Анадолији, које су временом потчинили иако су били малобројнији. Могло би се чак рећи да је то и даље била хатска држава, само са хетитском ратничком елитом на власти, где није дошло до асимилације Хата, већ до својеврсне синтезе два различита језика и културе (нешто слично као Хурити и Митани). Официјални језик је био индоевропски хетитски, али је свакако и хатски дуго времена био у употреби, бар међу обичним народом. Такође је уочено и одређено зближавање у религији, где је настављено поштовање многих старих хатских божанстава, чак и међу хетитском елитом. Међу Хатима је доминантна хаплогрупа по свој прилици била Ј2а, и на следећој мапи се може видети да она бележи највећу учесталост (преко 30%) на скоро у милиметар идентичном подручју као и R1b-Z2103. (Мапа је за целокупну Ј2, али пошто се са прве мапе види да у централној Анадолији Ј2b скоро и не постоји, јасно је да је на том простору само Ј2а.)



За крај, мислим да се не би требало толико ослањати на митологију, и ако се већ износе теорије, да оне буду у складу не само са митолошким наводима, већ и са чињеницама из историје, археологије и генетике, а овде видим да су поједини већ установили да су Дарданци били Ј2b, иако за то нема трунке доказа. Мислим да се треба окренути генетици, пробати установити пре свега када је Ј2b дошла на Балкан, а да евентуално повезивање са античким народима оставимо за време када и ако Ј2b буде пронађена у древној ДНК на Балкану и/или у Малој Азији.
« Последња измена: Септембар 11, 2016, 04:53:11 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1334 послато: Септембар 11, 2016, 09:04:55 пре подне »
За крај, мислим да се не би требало толико ослањати на митологију, и ако се већ износе теорије, да оне буду у складу не само са митолошким наводима, већ и са чињеницама из историје, археологије и генетике, а овде видим да су поједини већ установили да су Дарданци били Ј2b, иако за то нема трунке доказа. Мислим да се треба окренути генетици, пробати установити пре свега када је Ј2b дошла на Балкан, а да евентуално повезивање са античким народима оставимо за време када и ако Ј2b буде пронађена у древној ДНК на Балкану и/или у Малој Азији.

То јесте тачно. За сада се J2b не појављује на старим налазиштима у Европи. Такође, нисам сигуран да је дуже овде од E1b, како рече Милош на другој теми.

Не знамо ни праву старост J2b. Све што до сада имамо су прорачуни на основу калкулатора (Невски, Кљосов, итд.). Кљосов нпр. тврди да је старост европске M205 нешто преко 5000 година, док је старост "грчког" огранка нешто преко 3000 год.

Yfull ће вероватно донети тачније податке. На M241 Yfull стаблу видех да се старост гране L283 процењује на 5900 година. Овој грани припада највећи број балканских и италијанских J2b2.

https://www.yfull.com/tree/J-M241/

Знамо само да је највећа концентрација J2b управо на Балкану, 7-22% (Semino, 2004.), док је у Анадолији знатно слабија (1.7%).

Ово су неки старији радови који се баве миграцијама и пореклом J (и E) групе:

https://www.familytreedna.com/pdf/HaploJ.pdf

https://www.familytreedna.com/pdf/AJHG_2004_v74_p1023-1034.pdf



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1335 послато: Септембар 11, 2016, 11:05:51 пре подне »
То јесте тачно. За сада се J2b не појављује на старим налазиштима у Европи. Такође, нисам сигуран да је дуже овде од E1b, како рече Милош на другој теми.

Не знамо ни праву старост J2b. Све што до сада имамо су прорачуни на основу калкулатора (Невски, Кљосов, итд.). Кљосов нпр. тврди да је старост европске M205 нешто преко 5000 година, док је старост "грчког" огранка нешто преко 3000 год.

Yfull ће вероватно донети тачније податке. На M241 Yfull стаблу видех да се старост гране L283 процењује на 5900 година. Овој грани припада највећи број балканских и италијанских J2b2.

https://www.yfull.com/tree/J-M241/

Знамо само да је највећа концентрација J2b управо на Балкану, 7-22% (Semino, 2004.), док је у Анадолији знатно слабија (1.7%).

Ово су неки старији радови који се баве миграцијама и пореклом J (и E) групе:

https://www.familytreedna.com/pdf/HaploJ.pdf

https://www.familytreedna.com/pdf/AJHG_2004_v74_p1023-1034.pdf
Peкao биx дa ce J2b вeзуje зa култуpу Лeпeнcкoг Виpa и пpвoбитнoг зeмљopaдничкoг cтaнoвништвa, кoje je cвojу aгpapну култуpу дoнeлo ca Блиcкoг иcтoкa. Чaк cу тo, чини ми ce, и пoтвpдилa нeкa иcпитивaњa зeмниx ocтaтaкa. Бap caм тaкo oбaвeштeн упpaвo нa oвoм Фopуму, aли нe знaм нa кojoj тeми.

Зa E-V13 нajвишe вapиjaнcи имa нa jугу aпeнинcкoг пnлуocтpвa и зa њиx ce мoжe вeзaти coпoтcкa култуpa, кoja je нacтaлa нa тeмeљимa cтapчeвaчкe култуpe, a пoд jaким утицajeм винчaнcкe.

Вучeдoлcкa култуpa je нajcтapиja индoeвpoпcкa култуpa нa Бaлкaну. Aли ja биx њу вeзao зa oну cтapу R1a нa Бaлкaну (мoждa Illyri proprie dicti), пpe нeгo зa R1b. Oни cу кao нaпpeдниje cтaнoвништвo нaмeтнули култуpу cтapoceдeлaчкoм cтaнoвништву, пa вepoвaтнo и jeзик, кao и тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe. Култуpe из кacниjeг пepиoдa cу цeтинcкa, a кacниje и глacинaчкa. Aли oнe зaузимajу зaпaдни дeo Бaлкaнa, дoк je R1b вишe нa иcтoку.

 Jeдинo мe вeзa измeђу "бaлкaнcкe" R1b  и Тpaчaнa збуњуje у cлeдeћeм: нocиoци индoeвpoпcкиx кeнтум jeзикa cу R1b, дoк cу нocиoци caтeм jeзикa R1a. Jeзик Tpaчaнa je биo caтeм (збoг чeгa ce и aлбaнcки пoвeзуje дaнac ca тpaчким), a cмaтpaм(o) дa cу бaш oни нocиoци R1b-иcтoк. Jeдинo дугo пpиcуcтвo Tpaчaнa у oкpужeњу Бaлтo-cлoвeнcкe мace, мoжe дa oбjacни oвo, a дa нaм тeзa нe пaднe у вoду. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1336 послато: Септембар 11, 2016, 12:48:36 поподне »
Peкao биx дa ce J2b вeзуje зa култуpу Лeпeнcкoг Виpa и пpвoбитнoг зeмљopaдничкoг cтaнoвништвa, кoje je cвojу aгpapну култуpу дoнeлo ca Блиcкoг иcтoкa. Чaк cу тo, чини ми ce, и пoтвpдилa нeкa иcпитивaњa зeмниx ocтaтaкa. Бap caм тaкo oбaвeштeн упpaвo нa oвoм Фopуму, aли нe знaм нa кojoj тeми.

Зa E-V13 нajвишe вapиjaнcи имa нa jугу aпeнинcкoг пnлуocтpвa и зa њиx ce мoжe вeзaти coпoтcкa култуpa, кoja je нacтaлa нa тeмeљимa cтapчeвaчкe култуpe, a пoд jaким утицajeм винчaнcкe.

Вучeдoлcкa култуpa je нajcтapиja индoeвpoпcкa култуpa нa Бaлкaну. Aли ja биx њу вeзao зa oну cтapу R1a нa Бaлкaну (мoждa Illyri proprie dicti), пpe нeгo зa R1b. Oни cу кao нaпpeдниje cтaнoвништвo нaмeтнули култуpу cтapoceдeлaчкoм cтaнoвништву, пa вepoвaтнo и jeзик, кao и тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe. Култуpe из кacниjeг пepиoдa cу цeтинcкa, a кacниje и глacинaчкa. Aли oнe зaузимajу зaпaдни дeo Бaлкaнa, дoк je R1b вишe нa иcтoку.

 Jeдинo мe вeзa измeђу "бaлкaнcкe" R1b  и Тpaчaнa збуњуje у cлeдeћeм: нocиoци индoeвpoпcкиx кeнтум jeзикa cу R1b, дoк cу нocиoци caтeм jeзикa R1a. Jeзик Tpaчaнa je биo caтeм (збoг чeгa ce и aлбaнcки пoвeзуje дaнac ca тpaчким), a cмaтpaм(o) дa cу бaш oни нocиoци R1b-иcтoк. Jeдинo дугo пpиcуcтвo Tpaчaнa у oкpужeњу Бaлтo-cлoвeнcкe мace, мoжe дa oбjacни oвo, a дa нaм тeзa нe пaднe у вoду. :)

Мислим да нису рађена никаква испитивања Y-ДНК древне ДНК на Балкану уопште, па ни у случају културе Лепенског Вира (мада је прикупљено доста скелетних остатака са његових налазишта, нарочито са Власца, тако да материјала има али новца и стратегије изгледа не). Колико сам испратио до сада на форуму, прве неолитске културе на подручју централног Балкана, старчевачка и винчанска, су углавном биле G2a и можда E-V13, док би Ј2b дошла тек у енеолиту или бронзаном добу (мада су све опције отворене, наравно). Постоји пројекат истраживања древне ДНК на Балкану, већ сам о томе писао на некој од претходних тема, међутим тестираће се само мтДНК.  :(

Што се тиче Индоевропљана у Панонији и на Балкану, пре вучедолске, која је касноенеолитска, као индоевропска по материјалној култури важи Коцофени култура, а још пре ње баденска, која се датује негде око 3500/3300 п.н.е. Тада се први пут у Панонији појављују колица, тј. вагони које су вукли највероватније волови, као и монохромна сива керамика која своје паралеле има у јужноруским и украјинским степама, матици Индоевропљана. Прва индоевропска култура на подручју Балкана је Чернавода III, која се јавља при ушћу Дунава око 4200 п.н.е. Колико сам испратио на форуму, R1a на Балкану се у огромном броју случајева везује само за Словене, а проценат предсловенске R1a је безначајан, тако да је највероватније да су Индоевропљани на праисторијском Балкану углавном били заступљени кроз хаплогрупу R1b, е сад да ли само кроз њену источну грану или још неку другу, то је питање.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1337 послато: Септембар 11, 2016, 12:50:45 поподне »
Peкao биx дa ce J2b вeзуje зa култуpу Лeпeнcкoг Виpa и пpвoбитнoг зeмљopaдничкoг cтaнoвништвa, кoje je cвojу aгpapну култуpу дoнeлo ca Блиcкoг иcтoкa. Чaк cу тo, чини ми ce, и пoтвpдилa нeкa иcпитивaњa зeмниx ocтaтaкa. Бap caм тaкo oбaвeштeн упpaвo нa oвoм Фopуму, aли нe знaм нa кojoj тeми.

Зa E-V13 нajвишe вapиjaнcи имa нa jугу aпeнинcкoг пnлуocтpвa и зa њиx ce мoжe вeзaти coпoтcкa култуpa, кoja je нacтaлa нa тeмeљимa cтapчeвaчкe култуpe, a пoд jaким утицajeм винчaнcкe.

Вучeдoлcкa култуpa je нajcтapиja индoeвpoпcкa култуpa нa Бaлкaну. Aли ja биx њу вeзao зa oну cтapу R1a нa Бaлкaну (мoждa Illyri proprie dicti), пpe нeгo зa R1b. Oни cу кao нaпpeдниje cтaнoвништвo нaмeтнули култуpу cтapoceдeлaчкoм cтaнoвништву, пa вepoвaтнo и jeзик, кao и тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe. Култуpe из кacниjeг пepиoдa cу цeтинcкa, a кacниje и глacинaчкa. Aли oнe зaузимajу зaпaдни дeo Бaлкaнa, дoк je R1b вишe нa иcтoку.

 Jeдинo мe вeзa измeђу "бaлкaнcкe" R1b  и Тpaчaнa збуњуje у cлeдeћeм: нocиoци индoeвpoпcкиx кeнтум jeзикa cу R1b, дoк cу нocиoци caтeм jeзикa R1a. Jeзик Tpaчaнa je биo caтeм (збoг чeгa ce и aлбaнcки пoвeзуje дaнac ca тpaчким), a cмaтpaм(o) дa cу бaш oни нocиoци R1b-иcтoк. Jeдинo дугo пpиcуcтвo Tpaчaнa у oкpужeњу Бaлтo-cлoвeнcкe мace, мoжe дa oбjacни oвo, a дa нaм тeзa нe пaднe у вoду. :)

Složio bih se sa svim učesnicima foruma u delu koji se tiče dubljeg istraživanja ranog porekla haplogrupe. Štaviše i sam dobrim delom podržavam tezu mog imenjaka oko potencijalnog porekla J2b na Balkanu odnosno njenog vezivanja za Vinčansku kulturu. Na ovo bih samo još dodao i to da pored zemljoradnje neolitsko stanovništvo iz Azije po svemu sudeći donosi i stočarstvo (naročito uzgajanje ovaca i koza) a uz to i neke forme ranog pisma. Ova tačka ovde je kako u domaćoj tako i u svetskoj istoriografiji (da li namerno ili slučajno?!) po meni vrlo zapostavljana duže vreme. Istina, bilo je naših naučnika koji su se ovom temom probitno pisma bavili, uz to i nekih stranaca, ali su da li namerno ili slučajno sve vreme njihovi radovi stavljani po strani i obezvređivani. Mislim da upravo u tome leži objašnjenje porekla ne samo naše haplogrupe nego i šire poreklo Indoevropljana, prvih civilizacija, prvog pisma itd. No o tom detaljnije nekom drugom prilikom  :) Ovde sam želeo samo da pomenem da ostatke te stare civilizacije, ako pretpostavimo da je J2b bila deo Vinčanske kulture, po meni možemo naći pre svega među antičkim narodima na centralnom Balkanu gde su se preplitale tračanska i ilirska, a kasnije helenska i keltska kultura. Znači, pored Dardanaca za koje smo se vidim "zagrejali"  :) ne treba zaboraviti njima srodne Tribale. Da li o njima i vezi sa Srbima treba nešto više pričati? Mislim da počevši od ranog Srednjeg veka (Travunija kao naziv za deo Hervegovine i Tribalija kao naziv za Srbiju) pa naovamo, a naročito od Prvog srbskog ustanka (upotreba grba sa veprovom glavom) pa do čuvenog "lapota" (koji pamte i sada ljudi u kraju mojih predaka), ta veza kontinuirano i nedvosmisleno postoji vekovima. Ko što rekoh ta neka centralna planinska zona Balkana bi trebalo po nekoj logici stvari da sadrži u najvećoj meri ostatke te najstarije civilizacije (ako tako smem reći) Evrope. Znači počevši od karpatskih i dinarskih planina u Centralnoj Srbiji pa do Pinda u Grčkoj mogli bi naći ostatke ove neolitske kulture asimilirane tokom vekova u Srbe, Bugare, Grke, Vlahe i Lepeničaninove omiljene Karakačane  ;D Govoreći o poslednjima, ne mogu da se otmem utisku a da ne prokomentarišem da genetski i istorijski oni po meni imaju potpuno isto poreklo kao i Vlasi jedino što govore grčkim jezikom. Znači, jedni su bili romanizovani drugi helenizovani a u osnovi su isti. Drugim rečima ako i povežemo našu J2b M205 sa jednima ili drugima to nam ništa ne govori šta su oni bili recimo u antičko doba. Ili pak ranije. Zar ne? Mislim da rasprava o tome da li su Vlasi li Karakačani ne vodi nikuda. Po meni, izvinite na slobodi, potpuno gubljenje vremena.

Daćete mi još jedan stepen slobode i ne zamerite mi na nekom previše ishitreno prezentovanoj tezi  ;D Naime, po meni nekako čitajući raznorazne stvari, na Balkanu antičkog doba možemo reći da haplogrupe dominantno pokrivaju određene oblasti na sledeći način:
- sever, severozapad R1b+G (Kelti i mešavine Ilira i Kelta sa malim procentom neolitskog stanovništva)
- zapad, jugozapad E1b+G+R1b (Iliri sa solidnim procentom neolitskog stanovništva)
- istok, severoistok R1a+J2a+J1 (Tračani sa malim procentom neolitskog stanovništva)
- centar, jugoistok J2b+J1 (Mešavina Ilira i Tračana (mali procenti R1b i R1a) sa predominantnom starijom neolitskom civilizacijom koja bi sadržavala pored J i E1b+G) - Tribali, Dardanci, Peonci, Brigi, Antički Makedonci, Pelasti.

Isto tako smatram da pored neolitskog raseljavanja pripadnika J2b širom Evrope, najzaslužniji za njenu dalju distribuciju u ovom delu sveta su pored Helena i Feničana, Rimljani i njihove vojne aktivnosti. O tome je već više puta bilo reči. No pre njih ako pogledamo istok, tačnije Bliski i Srednji Istok, najveći doprinos, kada je reč o azijskoj grani, nedvosmisleno daju Persijanci  a kada je reč o evropskoj, Aleksandar Veliki sa kasnijim helenskim državama. Štaviše, ako pogledate naše najbliže "istočne srodnike", nama najbliži su negde iz 300-200 pne prema našim kalkulatorima. Znači doba helenskih država na Istoku. Drugim rečima, nije isključeno da balkanska J2b M205 stiže tamo npr. u vidu nekih tribalskih jedinica u okviru Aleksandrove armije  ;D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1338 послато: Септембар 11, 2016, 01:06:35 поподне »
Заборавих да напоменем да што се тиче винчанске културе, хаплогрупе које су имали њени носиоци ћемо моћи само да нагађамо јер до сад није откривена ниједна винчанска некропола, а истражено је на десетине њених насеља на подручју Србије и суседних земаља, тако да су Винчанци највероватније имали неки погребни ритуал који није остављао земне остатке нити белеге иза себе. Скелетних остатака има из доба старчевачке културе, као и из времена Лепенског Вира, међутим у археологији је уврежено мишљење да су преци Винчанаца "истиснули" Старчевце са Балкана, долазећи из правца Мале Азије, а да су се они померали даље долином Дунава, ка централној Европи, и да су били један од главних чиниоца настанка Културе Линеарне Керамике. Поређењем ДНК Старчеваца ископаних на нашим налазиштима и припадника Културе Линеарне Керамике би могла да се тестира та теорија. Такође, анализом скелетних остатака Лепенаца би могло да се дефинитивно утврди да ли су они били носиоци хаплогрупе I2a као што се претпоставља на Еупедији или не. Ово све наравно под условом да у скорије време неко смогне снаге и почне са анализом древне Y-ДНК.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1339 послато: Септембар 11, 2016, 02:20:42 поподне »
Peкao биx дa ce J2b вeзуje зa култуpу Лeпeнcкoг Виpa и пpвoбитнoг зeмљopaдничкoг cтaнoвништвa, кoje je cвojу aгpapну култуpу дoнeлo ca Блиcкoг иcтoкa. Чaк cу тo, чини ми ce, и пoтвpдилa нeкa иcпитивaњa зeмниx ocтaтaкa. Бap caм тaкo oбaвeштeн упpaвo нa oвoм Фopуму, aли нe знaм нa кojoj тeми.

Вучeдoлcкa култуpa je нajcтapиja индoeвpoпcкa култуpa нa Бaлкaну. Aли ja биx њу вeзao зa oну cтapу R1a нa Бaлкaну (мoждa Illyri proprie dicti), пpe нeгo зa R1b. Oни cу кao нaпpeдниje cтaнoвништвo нaмeтнули култуpу cтapoceдeлaчкoм cтaнoвништву, пa вepoвaтнo и jeзик, кao и тpaнcxумaнтнo cтoчapeњe. Култуpe из кacниjeг пepиoдa cу цeтинcкa, a кacниje и глacинaчкa. Aли oнe зaузимajу зaпaдни дeo Бaлкaнa, дoк je R1b вишe нa иcтoку.

Jeдинo мe вeзa измeђу "бaлкaнcкe" R1b  и Тpaчaнa збуњуje у cлeдeћeм: нocиoци индoeвpoпcкиx кeнтум jeзикa cу R1b, дoк cу нocиoци caтeм jeзикa R1a. Jeзик Tpaчaнa je биo caтeм (збoг чeгa ce и aлбaнcки пoвeзуje дaнac ca тpaчким), a cмaтpaм(o) дa cу бaш oни нocиoци R1b-иcтoк. Jeдинo дугo пpиcуcтвo Tpaчaнa у oкpужeњу Бaлтo-cлoвeнcкe мace, мoжe дa oбjacни oвo, a дa нaм тeзa нe пaднe у вoду. :)

Не чини ми се реалним да би Ј2б могли повезати са културом Лепенског Вира, који је био мезолитска култура ловаца-сакупљача, и као такав није имао никакве везе са првобитним земљорадничким становништвом са Блиског Истока. Крај културе Лепенски Вир (око 6000 п.н.е.) се поклапа управо са периодом доласка првих неолитских фармера и почетком Старчевачке културе. Са друге стране, грана М205 се због своје младости тешко може повезати и са неолитом (можда са касним неолитом, ако претпоставимо да је нешто старија него што је досадашњи прорачун), а камоли са Лепенским Виром. Уосталом најстарији М205 узорак је из бронзаног доба, нађен у Јордану ('Ain Ghazal-I1730 2489-2299 п.н.е.), па мислим и да грану М205 у неолиту треба тражити негде на простору између Источне Анадолије и јужног Леванта.

Што се тиче вучедолске културе, она није најстарија индоевропска култура на Балкану, већ је по свој прилици део другог великог таласа Индоевропљана који је почео са Коцофени/Ушатово културом око 3500 године п.н.е, а касније се наставио са Костолачком, касном Баденском и Вучедолском културом (први талас је био Суворово-Новоданиловка>Чернавода око 4200 п.н.е.). У оквиру овог другог таласа су могли доћи и Прото-Итало-Келти, који су се из панонског басена кретали уз Дунав и у јужној-централној Немачкој око 2600 п.н.е. створили средњоевропску Бел Бикер културу.

Слажем се што се тиче Трачана, могуће је да су се сатемизовали због тога што су у дугом периоду били у непосредном контакту са Прото-Балто-Словенима, али не треба заборавити да су такође дуго времена били у додиру и са иранским племенима Срубне културе, која су такође говорила сатем језиком.
« Последња измена: Септембар 11, 2016, 02:29:54 поподне Црна Гуја »