Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933733 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1160 послато: Јул 10, 2016, 08:57:58 пре подне »
Дошло је до неких промена на Yfull стаблу M205:

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Сада изгледа као да смо одвојени у посебну грану.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1161 послато: Јул 10, 2016, 09:11:17 пре подне »
Дошло је до неких промена на Yfull стаблу M205:

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Сада изгледа као да смо одвојени у посебну грану.

Мени изгледа да се муче са вашим резултатима. Чини се да још нису завршили  :)

Небојша, јеси ли ти са шигром YF06048 , пошто претпостављам да је Батоћанин YF06078?

Мало ми је чудно да имаш шифру бројчано нижу од њега, а касније си послао резултат.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1162 послато: Јул 10, 2016, 01:06:04 поподне »
Мени изгледа да се муче са вашим резултатима. Чини се да још нису завршили  :)

Небојша, јеси ли ти са шигром YF06048 , пошто претпостављам да је Батоћанин YF06078?

Мало ми је чудно да имаш шифру бројчано нижу од њега, а касније си послао резултат.

Биће да нису. :) Нисам то ја, моји резултати се тек очекују. Батоћанин је YF06078.

Ови нови резултати, иако нису комплетни, доста говоре о пореклу и могућим рођацима балканске М205. Испоставило се да је Крисова претпоставка да су Балканци M205 позитивни на PH4306, ипак тачна.

Збунило нас је то што су на FTDNA у поклапањима присутни сви који су позитивни PF7344, што не мора аутоматски да значи да су наша грана M205. Наиме, сви из те гране Y18947 су негативни на PH4306, док смо Батоћанин, ја и Албешри из Катара позитивни на овај СНП.

Албешри је по свему судећи овај YF06048 са Yfull стабла. Занимљиво да је он и према Y-STR релативно близак Балканцима (2100 год. до претка на 67 маркера, 2800 на 111 маркера).

Ово сада значи да смо на оном Крисовом стаблу, које такође има својих недостатака, вероватно у источној групи, где се налази поменути M205 из Катара, као и један Јермен. Ту су такође и двојица PF4306+ (Турчин и Палестинац) из студије The Y-chromosome tree bursts into leaf: 13,000 high-confidence SNPs covering the majority of known clades.

Ево тог стабла (аутор: Chris R.):

http://tree.j2-m172.info/?Hg=J2b1

Уколико ситуација настави да се одвија у овом смеру, то би причу лепо померило на исток. Тамо је уосталом и највећа концентрација M205 (Кипар), а ова хаплогрупа се спорадично јавља код Јермена, анадолских Грка (код којих постоји и кричко-годијељски хаплотип), итд.

Остаје питање у ком периоду је могло доћи до сеобе на Балкан, али за то нам треба више информација са Yfull-a (пре свега процена старости између појединих грана).

Ван мреже vladeta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1163 послато: Јул 10, 2016, 03:19:06 поподне »
Могу да потврдим Синишине сумње, они се заиста муче са мојимј резултатом јер првобитни термин да анализа буде готова био је 26.6.2016. Од тада се сваки дан помера за један дан то јест за сутра. Ево и данас пише да је термин 11.7.2016.
Добро је да бар објављљују резултате како се анализа развија.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1164 послато: Јул 10, 2016, 03:54:19 поподне »
Могу да потврдим Синишине сумње, они се заиста муче са мојимј резултатом јер првобитни термин да анализа буде готова био је 26.6.2016. Од тада се сваки дан помера за један дан то јест за сутра. Ево и данас пише да је термин 11.7.2016.
Добро је да бар објављљују резултате како се анализа развија.

Владета, мислим да ће ту бити још преслагивања.

Штета што Француз Blaise није урадио Биг Ипсилон јер он вам је по маркерима најближи, а близу је и АлБесрију(Qatar) и осталој двојици из УАЕ.

У сваком случају, вриједи сачекати да се види да ли ће успјети ријешити проблем М205.

Ван мреже vladeta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1165 послато: Јул 10, 2016, 06:09:18 поподне »
Ovo je poruka koju sam upravo dobio od Zdenka.

Pozdrav g. Batočanin,
primjetio sam da YFull nije našao nijedan privatni NV između Vas i YF06048. To bi značilo apsolutno poklapanje u SNPovima i odudara od onoga što sam našao u Vašim Big Y rezultatima i rezultatima g. Novakovića. Tamo ima dosta NVova koje nema Y06048 (među ostalim A11525) pa očekujem naknadne korekcije
Zdenko Marković

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1166 послато: Јул 11, 2016, 12:11:10 поподне »
Ovo je poruka koju sam upravo dobio od Zdenka.

Pozdrav g. Batočanin,
primjetio sam da YFull nije našao nijedan privatni NV između Vas i YF06048. To bi značilo apsolutno poklapanje u SNPovima i odudara od onoga što sam našao u Vašim Big Y rezultatima i rezultatima g. Novakovića. Tamo ima dosta NVova koje nema Y06048 (među ostalim A11525) pa očekujem naknadne korekcije
Zdenko Marković

Данас нас нпр. нема на Yfull стаблу M205:

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

У праву су Синиша и Зденко. Не треба изводити зкључке док не заврше анализу до краја.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1167 послато: Јул 13, 2016, 09:10:09 поподне »
Ово може бити занимљиво за припаднике кричког кластера. Реших да направим какву-такву генетску анализу (или боље рећи статистику) области у којој се кроз историју помињу Кричи, тј. простора на којем је припадника овог племена било у већем броју. То је област "од Фоче до Колашина".

Користио сам само тестиране из СДП, без обзира на националну припадност. Убачени су тестирани из околине Фоче, из Пиве, из Дробњака, затим из околине Пљеваља, Пријепоља, Бијелог Поља, Колашина, итд...

Иако се генетска слика ових крајева кроз векове донекле изменила, за Криче ово може бити од користи зато што су они ту староседоци.

Узорак није велики, 43 особе, али ни ови крајеви нису густо насељени, па се може искористити. Видећемо да ли ће се генетска слика мењати како буду пристизали нови тестирани.

I2a (14) - 32.6%
E1b (7) - 16.3%
J2b1 (7) - 16.3%
I1 (6) - 14%
N1a (5) - 11.6%
R1a (3) - 7%
J2a (1) - 2.3%

Као што рекох, узорак није велики, али и без обзира што постоји уврежено мишљење да су се Кричи махом иселили из поменутих области, чини се да и даље "постоје" и то у солидном проценту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1168 послато: Јул 17, 2016, 07:17:54 поподне »
Црвено - топоними који у себи садрже основу Крич, Кричке, итд.
Плаво - презимена која у корену имају име Крича (Кричка, Крчак, Кричко, Кричковић, Кричкић, итд.)



На овај начин се можда могу испратити сеобе Крича ка западу и истоку, тј. на овим местима (црвено) по свему судећи има (или је било) припадника J2b1. Такође, највећи број ових породица (плаво) представља потенцијалне носиоце хаплогрупе J2b1.

Чак се и распоред на основу тестираних из СДП прилично поклапа са локацијама на мапи.

Највероватније сам пропустио неке локације, или презимена на западу БиХ, где се ово име јавља у заиста великом броју.

Ван мреже Бобан Чамџић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1169 послато: Јул 20, 2016, 11:11:08 пре подне »
Нисам био у могућности да се потпуно посветим порталу извесно време.Поштовање и подршка за све нове корисне резултате који су последица рада и ентузијазма сарадника портала Порекло.Посебна захвалност за нова сазнања братији из кричко-годијељске групе.

Ако сам добро разумео претходне записе да ли је тачно да резултати Ћировића који је пореклом од Ћировића из Мораче припадају нашој хаплогрупи и кричко-годијељском роду?

Ако може неко од сарадника портала да ми препоручи веродостојну  литературу која се односи на Криче.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1170 послато: Јул 20, 2016, 11:41:11 пре подне »
Нисам био у могућности да се потпуно посветим порталу извесно време.Поштовање и подршка за све нове корисне резултате који су последица рада и ентузијазма сарадника портала Порекло.Посебна захвалност за нова сазнања братији из кричко-годијељске групе.

Ако сам добро разумео претходне записе да ли је тачно да резултати Ћировића који је пореклом од Ћировића из Мораче припадају нашој хаплогрупи и кричко-годијељском роду?

Ако може неко од сарадника портала да ми препоручи веродостојну  литературу која се односи на Криче.

Поздрав Бобане, хвала на лепим речима. Као што видиш, неке ствари се кристалишу. Чекамо још увек Yfull анализу. Ово може да нам помогне у расветљавању даљег порекла групе.

Немамо конкретно морачке Ћировиће тестиране, већ једну породицу из околине Александровца, која своје порекло везује за Голубовиће/Котлајиће из пљеваљског краја (Голубовићи су према предању огранак морачких Ћировића).

Петар је овде лепо објаснио ту везу:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=574.0


За Чамџиће ови Ћировићи могу бити посебно интересантни зато што их је у пљеваљском крају било у истим местима, а и славе исту славу:

http://www.poreklo.rs/2015/03/31/poreklo-prezimena-selo-ljutici-pljevlja/
http://www.poreklo.rs/2014/02/05/premcani-pljevaljski-kraj/
http://www.poreklo.rs/2012/03/18/poreklo-prezimena-cirovic/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1171 послато: Јул 20, 2016, 11:45:11 пре подне »
Што се литературе о Кричима тиче, рекло би се да су најверодостојније следеће:

Др Петар Влаховић, "Кричи и зачеци њиховог етничког раслојавања"
https://books.google.rs/books?id=MMygBQAAQBAJ&pg=PA93&dq=%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%20%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0&f=false

Гордана Томовић, "Кричани и Кричак"
http://muzejpljevlja.com/gordana-tomovic-kricani-i-kricak/

Ван мреже Бобан Чамџић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1172 послато: Јул 20, 2016, 12:11:25 поподне »
Са резултатима Ђорђевића сам упознат.Све је то Петар лепо објаснио и повезао.Помислио сам да је у последњих пар месеци неко од Ћировића који воде порекло од Ћировића Морачких урадио ДНК анализу.

Хвала Небојша за литературу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1173 послато: Јул 20, 2016, 12:53:55 поподне »
Са резултатима Ђорђевића сам упознат.Све је то Петар лепо објаснио и повезао.Помислио сам да је у последњих пар месеци неко од Ћировића који воде порекло од Ћировића Морачких урадио ДНК анализу.

Хвала Небојша за литературу.

Нема на чему, Бобане.

Био сам једно време у контакту са Ћировићима који воде порекло од ових Ћировића староседелаца у Морачи. Били су заинтересовани за тестирање. Генерално, требало би што пре тестирати неке од ових Ћировића, зато што то није велико братство. Одувек их је у Морачи било свега пар кућа.

Појавио се недавно неки Ћировић који је близак Морачанима Богићевцима R1b. Ови Ћировићи су из околине Мионице, а досељени су у 17. веку "из околине Ибра".

Ван мреже Бобан Чамџић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1174 послато: Јул 20, 2016, 01:58:53 поподне »
Нема на чему, Бобане.

Био сам једно време у контакту са Ћировићима који воде порекло од ових Ћировића староседелаца у Морачи. Били су заинтересовани за тестирање. Генерално, требало би што пре тестирати неке од ових Ћировића, зато што то није велико братство. Одувек их је у Морачи било свега пар кућа.

Појавио се недавно неки Ћировић који је близак Морачанима Богићевцима R1b. Ови Ћировићи су из околине Мионице, а досељени су у 17. веку "из околине Ибра".

Име Ћиро је присутно међу Морачким Радовићима.Отац владике Амфилохија је имена Ћиро.Могуће да је дошло до миграције једног од Радовића имена Ћиро ка областима око Ибра.

Покушао сам неколико пута да једног од Ћировића из Пљеваља,који су даљим пореклом највероватније  од Ћировића Морачких усмерим ка тестирању.Нисам успео.Резултати Ћировића Морачких били би драгоцени(ако би потврдили припадност нашој групи) не само за моје Чамџиће него и за Криче јер би простор насељења Крича значајно померили према реци Морачи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1175 послато: Јул 20, 2016, 02:40:59 поподне »
Име Ћиро је присутно међу Морачким Радовићима.Отац владике Амфилохија је имена Ћиро.Могуће да је дошло до миграције једног од Радовића имена Ћиро ка областима око Ибра.

Покушао сам неколико пута да једног од Ћировића из Пљеваља,који су даљим пореклом највероватније  од Ћировића Морачких усмерим ка тестирању.Нисам успео.Резултати Ћировића Морачких били би драгоцени(ако би потврдили припадност нашој групи) не само за моје Чамџиће него и за Криче јер би простор насељења Крича значајно померили према реци Морачи.
   
Колико ми је познато,  брат Амфилохијев је Ћиро Радовић. Не знам да ли му је то име или надимак. Познат је као Ћиро Радовић. Иначе надимак Ћиро је присутан  у Црној Гори. Мислим да је Ћиро, више надимак, него име.  Али, неријетко, људи неког више знају као Ћиро, него по имену. Лично сам познавао три Ћира ( нажалост један је недавно умро)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1176 послато: Јул 20, 2016, 02:48:08 поподне »
Име Ћиро је присутно међу Морачким Радовићима.Отац владике Амфилохија је имена Ћиро.Могуће да је дошло до миграције једног од Радовића имена Ћиро ка областима око Ибра.

Покушао сам неколико пута да једног од Ћировића из Пљеваља,који су даљим пореклом највероватније  од Ћировића Морачких усмерим ка тестирању.Нисам успео.Резултати Ћировића Морачких били би драгоцени(ако би потврдили припадност нашој групи) не само за моје Чамџиће него и за Криче јер би простор насељења Крича значајно померили према реци Морачи.

Решили би морачки Ћировићи ту мистерију.

Треба поменути да још неке породице J2b1 имају предање о пореклу из Мораче. То су Каралићи и Карајовићи из околине Александровца који, занимљиво, такође славе Аранђеловдан (слава већине Морачана).

Један део родова J2b1 из Полимља и Дробњака негује предање о пореклу из Катунске нахије (Чево, Предиш, итд.).

На основу предања неких J2b1 из Црне Горе и Србије (новији досељеници), рекло би се да је "Крича" некада било на овом потезу:



За сада се припадници J2b1 појављују само у СЗ делу Црне Горе. Ово мапа је креирана на основу појачане концентрације и предања појединих родова J2b M205.

Ван мреже Бобан Чамџић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1177 послато: Јул 20, 2016, 03:00:43 поподне »
   
Колико ми је познато,  брат Амфилохијев је Ћиро Радовић. Не знам да ли му је то име или надимак. Познат је као Ћиро Радовић. Иначе надимак Ћиро је присутан  у Црној Гори. Мислим да је Ћиро, више надимак, него име.  Али, неријетко, људи неког више знају као Ћиро, него по имену. Лично сам познавао три Ћира ( нажалост један је недавно умро)

Поштовање Видоје
Отац владике Амфилохија је Ћиро Радовић.Брат владике Амфилохија се зове Вељко.Надимак Ћиро вероватно је присутнији у Црној Гори,али постоји и име Ћиро које јесте ретко.

Ван мреже Бобан Чамџић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1178 послато: Јул 20, 2016, 03:18:02 поподне »
Решили би морачки Ћировићи ту мистерију.

Треба поменути да још неке породице J2b1 имају предање о пореклу из Мораче. То су Каралићи и Карајовићи из околине Александровца који, занимљиво, такође славе Аранђеловдан (слава већине Морачана).

Један део родова J2b1 из Полимља и Дробњака негује предање о пореклу из Катунске нахије (Чево, Предиш, итд.).

На основу предања неких J2b1 из Црне Горе и Србије (новији досељеници), рекло би се да је "Крича" некада било на овом потезу:



За сада се припадници J2b1 појављују само у СЗ делу Црне Горе. Ово мапа је креирана на основу појачане концентрације и предања појединих родова J2b M205.

Из ових области које си ти оивичио Небојша наши преци су мигрирали северно,западно,источно.

Ех да су пошли према југу и запосели јадрански појас где би нам данас био крај :) :) :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1179 послато: Јул 20, 2016, 03:45:57 поподне »
Ћиро је надимак од имена Ћирило, међутим, у динарским пределима се давало и лично име Ћиро. Од њега данас постоје презимена Ћирић и Ћировић. Имао сам комшију Ћирића и цело села га је звало Ћиро. Веруј ми, не могу сад да се сетим како му је гласило право лично име.

Дакле, Кичи су старим пореклом из Црне Горе, уз саму границу с Херцеговином (Старом Херцеговином)?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"