Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934222 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1060 послато: Мај 23, 2016, 07:23:12 поподне »
Ја не знам о којим Динарицима причаш? Има ли их у Дробњаку и где су блиски рођаци полимсиких Девића тамо?? Пошто предање каже да су скоро дошли, морало би бити и днк рођака, бар мало. Због тога верујем да су можда просељени. Ни ја не трвдим ништа 100%.

Можда знаш нешто што ја не знам, па толико потенцираш ту везу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1061 послато: Мај 23, 2016, 07:24:22 поподне »
Дај, нахватај човека да се тестира!!!

Ако буде неопходно, покушаћу! Само, старији је човек и воли да попије, па не знам да ли ће његов брис бити од користи. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1062 послато: Мај 23, 2016, 07:30:31 поподне »
Ја не знам о којим Динарицима причаш? Има ли их у Дробњаку и где су блиски рођаци полимсиких Девића тамо?? Пошто предање каже да су скоро дошли, морало би бити и днк рођака, бар мало. Због тога верујем да су можда просељени. Ни ја не трвдим ништа 100%.

Можда знаш нешто што ја не знам, па толико потенцираш ту везу.

Девић и ми остали смо потомци једног човека из 18. века. Наравно да нема његових потомака у Дробњаку. Има наших сродника, Требало би. Церовића. Зато чекамо тај резултат.
А, иначе, колико има тестираних Дробњака који су из Шавника или Жабљака и околних села??? Један, двојица? Дај, нека буду исти критеријуми за све.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1063 послато: Мај 23, 2016, 07:31:12 поподне »
Ако буде неопходно, покушаћу! Само, старији је човек и воли да попије, па не знам да ли ће његов брис бити од користи. :D

Киднаповећемо га ујутро пре него почне...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1064 послато: Мај 23, 2016, 07:36:26 поподне »
Девић и ми остали смо потомци једног човека из 18. века. Наравно да нема његових потомака у Дробњаку. Има наших сродника, Требало би. Церовића. Зато чекамо тај резултат.
А, иначе, колико има тестираних Дробњака који су из Шавника или Жабљака и околних села??? Један, двојица? Дај, нека буду исти критеријуми за све.

Има више, али нема I2a, која је најчешћа хаплогрупа на овим просторима. Али, сачекајмо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1065 послато: Мај 23, 2016, 08:12:56 поподне »
Остао си ми дужан још само ону "просељеничку" теорију. Па, кад стигнеш. Стварно ме занима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1066 послато: Мај 23, 2016, 08:22:15 поподне »
Остао си ми дужан још само ону "просељеничку" теорију. Па, кад стигнеш. Стварно ме занима.

Па објасних, Небо. За добар део I2a верујем да је прошао кроз ЦГ на путу из БиХ, Херцеговине (пре свега DS). То не значи да нема и старих I2a родова. За део I2a DN можда постоји шанса и за досељенике из јужнијих области, с обзиром на неке породице западно, које су по свему судећи проселиле кроз ЦГ, а негују предање о Македонији.

Верујем да су се генерално људи са ових простора пуно расељавали, због бурних историјских околности, ако ништа друго.

Сада када се се слегну резултати ових истраживања, могли би да реконструишемо генетску слику Црне Горе. Добили смо у међувремену неке занимљиве родове, али и нове информације (Мацуре, податке о Кричима, итд.).

 

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1067 послато: Мај 23, 2016, 09:49:11 поподне »
То што су се у склопу одређених историјских околности селили заједно, не мора аутоматски да значи да су истородни. Да сачекамо резултате из Херцеговине, што се Матаруга тиче.
Нисам ни мислио да су сродници, нити да су селили заједно  :) . Тестирање је овдје "побило" доста народни предања.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1068 послато: Мај 23, 2016, 09:57:12 поподне »
Но, добро, чекамо Церовићев резултат (данас је узет узорак). Он ће расветлити барем две ствари: да ли шекуларски Ћетковићи потичу од Церовића, или су Церовићи сродни осталим Новљанима П109.
Добре вијести!
Замисли шок ако није П109 ни Днинарик Сјевер, него нешто треће.  :)
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1069 послато: Мај 23, 2016, 10:21:25 поподне »
Добре вијести!
Замисли шок ако није П109 ни Днинарик Сјевер, него нешто треће.  :)

То би био баш шок.
Искрено, мислим да тешко може бити нешто треће лише П109 и динарика (оба).
Мада, ко зна... Било је већ изненађења.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1070 послато: Мај 23, 2016, 10:55:10 поподне »
То би био баш шок.
Искрено, мислим да тешко може бити нешто треће лише П109 и динарика (оба).
Мада, ко зна... Било је већ изненађења.

Колика је квота на то да је и он Крич?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1071 послато: Мај 23, 2016, 11:05:03 поподне »
Колика је квота на то да је и он Крич?

Мислим да су шансе јако мале, па је квота (по мени) 8.54. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1072 послато: Мај 24, 2016, 08:40:05 пре подне »
Церовићи имају неке посебности између осталих братстава у Дробњаку.
Повремено су се држали као племе у племену, а често су у рату и невољама били ближи Ускоцима него осталим Дробњацима.
Док су се остала новљанска братства (Косовчићи, Косорићи, Вуловићи, итд) временом делила на родове и нова презимена, мењала славу и прислужбу, запоседала нове крајеве и заснивала нова села у Дробњаку, Церовићи се држе своје Тушине, у самом Дробњаку се нису разродили (презиме је мењано само међу исељеницима) и већ више од 400 година не мењају славу - Ђурђевдан и прислужбу - стару славу Никољдан.
Који су разлози, нисам сигуран. Можда баш зато што нису сасвим сродни осталима?
Но, да не буде опет расправе на ову тему, - видећемо на лето кад стигну резултати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1073 послато: Мај 24, 2016, 07:26:44 поподне »
Сад видех на оном истраживању за Србију (узорак 179) хаплотип балканског J2b1 (392=12) са вредношћу 13 на маркеру DYS393. Остали J2b1 ту имају 12.

Маркер 393 и није тако брз маркер (у оквиру ове групе су честе мутације на бржим маркерима). Колико сам успео да видим, спорији је чак и од 392?

Интересантно је и да Ивљанин из околине Александровца има 16 на маркеру DYS388, док остали ту имају 15 (388 такође спада у спорије маркере). Све ово можда указује на нешто већу старост ове групе. Видећемо шта ће BIGY донети.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1074 послато: Мај 25, 2016, 12:07:50 пре подне »

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1075 послато: Мај 25, 2016, 10:11:44 пре подне »
Покренули смо и фејсбук групу ради проучавања племена Крича и ради бољег повезивања носиоца хаплогрупе J2b-M205 поријеклом са простора бивше Југославије:
https://www.facebook.com/groups/1352763328102109/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1076 послато: Мај 29, 2016, 09:00:11 поподне »
Било би добро некако доћи до студије Александра Ломе: Топономастика и археологија. Антички локалитети код Пљеваља и Пријепоља и могући предсловенски остаци у тамошњој топонимији // Ономатолошки прилози 10: 1–32

Аутор се мало бавио и Кричима:









Лома сумња да су Кричи добили име по Грцима. Такође, сматра да нема основа за везу са глаголом кричати.

На мапи се могу пратити миграције Кричана, тј. српске M205. Виде се два крака која воде из Полимља, један ка Далмацији, један ка Централној Србији (На мапи се налазе и народи из региона)




Након BIGY анализе видећемо да ли постоји веза са грчким крајевима. Тренутно се, на основу Y-STR, таква веза не може успоставити.

Иначе, на стаблу J2b1 M205 се налази и Грк из рада The Y-Chromosome Tree Bursts into Leaf: 13,000 High-Confidence SNPs Covering the Majority of Known Clades.

Није на истој грани са Кричима, који су позитивни или на PH4306, или на Y18947. Овај Грк је изолован на стаблу (PH14 17). Иначе, има поптуно Y-STR поклапање са Влахом из околине Ђирокастра (Јужна Албанија), па је највероватније у питању иста грана.


Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1077 послато: Мај 29, 2016, 10:07:13 поподне »
Било би добро некако доћи до студије Александра Ломе: Топономастика и археологија. Антички локалитети код Пљеваља и Пријепоља и могући предсловенски остаци у тамошњој топонимији // Ономатолошки прилози 10: 1–32

Имамо то у библиотеци Порекла (у седишту Друштва). Само што сад немам времена да то скенирам и постављам на дигиталну. Тек тамо иза 6. јуна.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1078 послато: Мај 31, 2016, 11:22:03 пре подне »
Село Кричани, које помиње Гордана Томовић, налази се недалеко од Хиландара (Каламарија, Солун). Поставља се питање да ли оно може бити у вези са полимским Кричима.

Изгледа да је и цар Душан дошао до овог села у свом походу на Византију. Није искључено да је изворни облик гласио управо Крићани (мада, у повељи из 1348. пише Кричан):

"По њему је Душан, сазнавши за смрт византијског цара, напао део Македоније који је још увек био под византијском влашћу, прошао је поред Солуна и стигао до села Крићани".

http://www.istorijskabiblioteka.com/art:stefan-dusan

На мрежи постоји занимљив текст о тим крајевима Грчке и Хиландару, али није најјасније како су настали и колико су стари поменути топоними:

Međutim iz Dušanove opšte potvrde od 1348. god. znamo, da je Hilandar pored sela Akomucula i Kričana imao u istom kraju još i crkvu Sv. Ilije sa njenim pravima i vinograd u kraju Afuskulu? St. Novaković izvodio je naziv predela Kalamarija od Καλη Μαρια, držeći da su svetogorski kaluđeri nazvali taj kraj tako po carici Mari, ćerci despota Đurđa Brankovića, koja im je bila dobra i učinila mnogo za njih kod sultana. Poznato mi je, da Hilandar i danas poseduje prostrana imanja na Kalamariji, ali nisam mogao doznati da li tamo postoje još i svi lokaliteti pod starim topografskim nazivima kako su zabeleženi u Andronikovoj i Dušanovoj povelji. Na vojnoj karti Halkidike našao sam zabeležen samo Mth. Kričana jugoistočno od Soluna i Mikre, a južno od kraja Kalamaria kako je označen na karti.



http://www.hilandar.info/strana_sr.php?strana_id=140


Словом К означена је Каламарија, а око ње су најближи J2b M205. Звездицом су означени припадници "кричког" кластера.




Пуно занимљивих информација о Кричима постоји на блогу Драгана Палдрмића

Prema predanju u ovim krajevima su živjeli iza Rimljana Grci, da su rejon Mataruga i okolina bili prenaseljeni, da su tu živjeli plemena Mataruge i Kriči, da je sve ovo bilo prenaseljeno i da su poslije pada pod Turke Mataruge i Kriči ostali vjerni svojoj vjeri i nijesu prelazili u islam. Bili su to i poznati stočari, zvani Vlasi, koji su sa stadima putovali veoma daleko i povremeno se povraćali i asimilirali u Srbe-pravoslavce. Nazivi Kavala u Ljutićima i Kalipolje u Vrulji su grčkog porijekla.

O životu u Ljutićima u dalekoj prošlosti, čak i prije Ilira, postoje i drugi dokazi. U nekim pećinama rijeke Ćehotine, prilikom nekih istraživanja u 20. vijeku, su nađeni ostaci ljudskih staništa još iz perioda starijeg kamenog doba. Ovo i još neki arheološki nalazi svjedoče da su ovi krajevi bili naseljeni još i prije više hiljada godina prije nove ere. Kriči su u ove krajeve bili naseljeni još u 7. vijeku bježeći pod najezdom Srba u Donju Hercegovinu.

Činjenica je da se Kričani ili Kriči prvi put pominju u dokumentima 1264. godine u povelji srpskog kralja Stefana Uroša I, u kojoj se kaže da selo Prošćenje graniči sa Kričkom, a docnije kričko ime se vezuje uglavnom za pljevaljski kraj i kao susjed Matarugama. Kriče, “staro pastirsko pleme, starosedeoca u predelu jezera” potisnuli su Drobnjaci prije 1390. godine, dijelom asimilovali, a dijelom istjerali na desnu obalu Tare.

Upravo ovdje, u pljevaljskom kraju, Kriče bilježi i Katastik manastira Dobrilovine, kao priložnike ovom manastiru, sredinom XVII vijeka, što svjedoči da su već tada bili hrišćani. Kriči se nabrajaju u selima Krupice, Vodno, Podborovo i Svrkote, sa pravoslavnim imenima koja su i danas uobičajena. Međutim, od islamizacije nije bila pošteđena ni nahija Kričak, jer se njihov Katun pominje 1477. .godine sa knezom Jaroslavom, dok se nešto kasnije ovdje pominje neki Alija Kričak.

https://mostovikulture.wordpress.com/tag/breznicki-zapisi/


Код неких аутора пронађох податке о великој просторној раширености Крича:



Овде се може видети где су се Кричи највише одржали. Управо се у овим крајевима Црне Горе и Србије појављује велики број припадника J2b M205.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1079 послато: Мај 31, 2016, 11:46:11 пре подне »
Добар преглед, Небојша.

Уједно и отварање питања централнобалканске гране Кричана, која судећи по генетским подацима (од којих неки још нису објављени) постоји упоредо са динарском.

Када стигну резултати твог Биг Ипсилона и када се у потпуности објаве и истраживања САНУ, мислим да ће се цијела прича око Кричана, М205 моћи помакнути значајно напријед.